N®. 9577. Donderdag 14 Mei A*. 1891. feze <€ourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 13 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden par 3 maanden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE1»: ▼an 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer Grooters letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseersn buiten stad wordt ƒ0.10 berek.eids Heden is aan de universiteit alhier de heer A. Van der Hoeven, geb. te Rotterdam, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De rechter commissaris in het faillissement, inzonderheid naar aanleiding der nieuwe ontwerpen." Aan dezelfde universiteit is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer H. De Stuers. Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgende adres gericht: „Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen dr. Jacob Frans Antonio Meilink, leeraar in de Natuurlijke Historie aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool alhier; dat hij van af 1 Sept. 1882 tot 1 Aug. 1888, -dus gedurende zes jaren, is geweest leeraar in de Natuurwetenschappen aan. de Rijks Hoogere Burgerschool met driejarigen .cursus te Bergen-op-Zoom dat h(j van af 1 Aug. 1888 is werkzaam -geweest aan het Gymnasium en aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus alhier en hij dus met 1 Aug. a. s. aan beide inrichtingen een driejarigen diensttijd zal heb ben volbracht; dat het U in Uwe Vergadering van den '20sten September 1888 behaagd heeft aan een leeraar van het Gymnasium gelijktijdig de beide verhoogingen toe te kennen; dat indien onder geteekende op den lsten Aug. 1888- drie jaar les had gegeven aan eene Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en daarop drie jaar aan een Gymna sium, hij onmiddellijk bjj het aanvaarden zijner tegenwoordige betrekking in het genot zoude gesteld zijn eener bezoldiging van 2400, hij nu daarentegen op 1 Aug. a. s. met een diensttijd van negen jaren aan eene Hoogere Burgerschool en drie jaren aan een Gymnasium slechts ƒ2200 ontvangt, omdat de drie dienstjaren H. B.-S. met 5-jarigen cursus en Gymnasium ongelukkig samenval len, zoodat hij op den lsten Aug. 1894, den dag, waarop zfln traktement van 2400 ingaat, twaalf jaren leeraar zal zijn geweest by het Middelbaar en zes jaren b(j het Hooger Onderwijs dat het geltjkttldig toekennen der beide verhoogingen ondergeteekende bovendien nog 'billijk voorkomt omdat het aantal zijner les- iuren, door splitsing van klassen en wijziging van het leerplan der Hoogere Burgerschool, van 19 tot 22 uren is gestegen. Redenen waarom ondergeteekende eerbiedig verzoekt dat het U moge behagen hem zijne beide verhoogingen gelijktijdig toe te kennen, xugaande op 1 Aug. a. s. Leioen, 't Welk doende, 13 Febr. 1891. Dr. J. F. A. Meilink." Omtrent dit verzoek hebben B. en Ws. thans rapport uitgebracht; met overlegging van de daaromtrent door ben ingewonnen ad viezen van de curatoren van het Gymnasium en de Commissie van Toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs. Krachtens de bestaande verordeningen, zeg gen zij, worden de periodieke traktements- vorhoogingen van telkens ƒ200 alleen toege kend voor het Gymnasium, doch wordt op verlangen der Regeermg in verband met het Rijkssubsidie ad 50 pet. der kosten voor het Gymnasium de helft der verhoogingen gebracht op den post der begrooting, uitgetrokken voor de Hoogere Burgerschool. Met curatoren van het Gymnasium zfln B. en Ws. van oordeel dat in casu geen bui tengewoon geval aanwezig is, op grond waar van de verbooging thans reeds, vóór dat de zesjirige diensttijd is verstreken, zoude moe ten worden toegekend, op grond waarvan zij den Raad in overweging geven afwijzend op het onderwerpelijk verzoek te beschikken. Voor het examen in de nuttige hand werken is in Den Haag o. a. geslaagd mej. Chr. Noest, van Leiden. B(j de openbare verpachting van de mest speciën, afkomstig uit de riolen en kolken, ten Raadhuize alhier gehouden op 27 April j!., was de eenige Inschrijver J. Van Ulden tegen ontvangst van eene toelage van 215 uit de gemeentekas, op grond waarvan door B. en Ws. werd besloten de pacht onder de aangeboden voorwaarde niet te gunnen, ter wijl ten vorigen jare de stoffen verpacht waren aan W. J. Zwetsloot, landbouwer onder Lei derdorp, voor 0.19 per kubieken meter voor de riool- en de kolkspecie. Vermits genoemde Zwetsloot than3 verzocht beeft bedoelde mestspeciën te mogen pachten onder dezelfde voorwaarden als het vorig jaar, geven B. en Ws. den Raad in overweging de mestspeciën, afkomstig uit de riolen en kolkén, onder de hand te verpachten aan W. J. Zwet sloot voornoemd, tegen betaling van ƒ0.19 per kubieken meter voor .den tijd van één jaar, gerekend te zijn ingegaan den lsten Mei 1S91 en mitsdien zullende eindigen op uit. April 1892. Het dividend der Nederlandscbe Bank is bepaald op 93, betaalbaar bij het Agent schap alhier. Werd voor een jaar in de Nieuwsteeg alhier een Centraal Israêlietisch Kinder- en Doorgangsweeshuis geopend, bet is thans overgebracht naar een gebouw op den Stillen Rijn, daartoe door mevr. Speyer geb. Rozen berg van Zevenaar afgestaan. Terwijl men bezig is de laatste hand te leggen aan ver ven enz. van de verschillende doelmatige vertrekken, zal 't gebouw binnenkort plechtig aan zijne bestemming worden gewijd. Gesteund door bijdragen, zoowel van hier als elders, is men in staat gesteld dit huis naar behooren in te richten en zijn er 8 kinderen ter ver pleging aan de zorgen van vader en moeder toevertrouwd. Dezer dagen is te Kethel aanbesteed het bouwen van eene Pastorie voor de Ned.-Herv. gem. volgens de plannen van den Leidechen architect H. J. Jesse. Aannemer van het werk is geworden de heer A. Van der Loo, timmerman aldaar, voor ruim ƒ14,000. De jaarlflksche belooning, verbonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belastingen voor het district Katwijk wordt, na aftrek der kosten wegens reizen, drukwerk enz., geraamd op ƒ1500. Ned.-Ger. gem. Beroepen naar Baren- drecht de heer G. Vlug, te Leiderdorp; be dankt voor Aarlanderveen door den heer G. De Braai, te Dinteloord. Bevorderd is aan de universiteit te Am sterdam tot doctor in de klassieke letterkunde, op proefschrift: „Libanii Apologia Socratis," de heer Y. H. Rogge, geboren te Zoeterwoude. Bjj kon. besl. is benoemd tot hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Groningen, mr. W. A. Reiger, agent der Nederlandsche Bank aldaar. De minister van financiën van het groot hertogdom Luxemburg is in de residentie aan gekomen en heeft zfln intrek genomen in het „Hotel Paulez." Het stoomschip „Prinses Amalla", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Mei van Southampton; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 12 Mei te Marseille; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 12 Mei te Marseille; de „Prins Willem III", van Suriname naar Amsterdam, ia 12 Mei te Havre aangekomen. Gemengd Nieuws, Omtrent de werkstakingen in België werden nog de volgende berichten ontvangen Luik, 12 Mei (A. if.)Da verbetering in den toestand der werkstaking bUJft op moeiiykhedteu stuiten. Heden besloten de vakvereenigingea voor staal- en walsworken der fabriek van Cockerill de werkstaking voort te zetten. In het Volkshuis is heden aan de werkstaker» brood uitgedeeld. De schuttert) trad te tweo uren aan tot be scherming der werklieden, die den arbeid voortzetten. Morgen zal te Brussel eene be langrijke vergadering van den algemeenen raad der arbeiderspartij worden gehouden, waaraan ook de gedelegeerden uit de provinciën zullen deelnemen. Gent, 12 MeiDe hier gevestigde scheeps agenten hebben zich, in eene bijeenkomst met de dokwerkers, die den arbeid staakten, ver bonden geene vreemde steenkolen .meer in België in te voeren zoolang de werkstaking duurt. Zij boden den werklieden eene ver hooging vatf loon aan, indien z(j andere koop waren wilden lossen, maar de werklieden weigerden. Wasmes, (Henegouwen), 12 Mei: De po litie heeft eene huiszoeking gedaan in de drukkerij. van het .dagblad „Droit du Peuple" en bij den aocialist Faviaux. Verscheidene handschriften zijn in beslag genomen. St. - E t i e n n e12 Mei: De gedelegeerden van het geheele b9kken der Loire kwamen heden avond aan de arbeidsbeurs bijeen en besloten van morgen af de werkstaking af te kondi gen, als het gunstige tijdstip voor de zaak der werkstakingen in België. Luik, 12 Mei. AE.): Van de 18,000 mijnwerkers, die den arbeid hebben gestaakt, hebben 4000 en van de 5000 leegloopende metaalwerkers 1300 den arbeid hervat. Een aantal vrouwen poogden te Lahayo den ar beid der werklieden te verhinderen, maar de burgerweer belette dit. Te St.Nicolaas ontdekten werklieden in den vroegen ochtend op straat een dyoamiet- patroon van 15 centimeter dikte, omgeven door een laag kruit, 200 slaghoedjes en ander gevaarlijk tuig. De aanslag was gericht tegen een patrouille te paard, welke tien minuten na de ontdekking voorbij kwam. Van de werkstakers loopen velen te bedelen. De werklieden, die aan den arbeid blijven, en de soldaten voorzien zich gedurende den nacht van levensmiddelen. Vier raddraaiers z\jn nog in hechtenis genomen. Aan de woning van den fabrikant Dalle- magne is een papier aangeplakt, waarin bij met een dynamiet-aanslag wordt bedreigd. Het huis wordt 's nachts bewaakt. Uit Düren z(jn hier 1500 ton steenkolen aangekomen, die bestemd zijn voor een fabriek te Herstal. Luik, 12 MeiVolgens de berichten, die hier aankomen uit het geheele koiendistrict, met inbegrip van Seraing, kan men aanne men, dat 30 a 35 pet. der werkstakers den arbeid hebben hervat. In negen kolenmijnen, gelegen op het gebied der stad Luik, hebben, van de 2109 mijnwerkers, die den arbeid staakten, 806 den arbeid hervat. In do m()nen op den linker-Maasoever zjjn meer dan 156-0 mijnwerkers weer aan don arbeid gegaan. Ook in vele industriëele inrichtingen, be ginnen de werklieden weer te werken, met name in de fabriek van Sciessin en'de „Söèiété anonyme de construction de la Mouse." De justitie heeft een onderzoek ingesteld in eene drukkerij, tan einde de kopij te zoeken van een manifest, dal tot de mijnwerkers is gericht en openlijk is aangeplakt. Gent, 12 MeiDe werkstaking der sjou wers in de dokken dnurt voort. De metaal werkers en de wevers zullen bijeenkomsten houden, ten einde over de werkstaking ts beraadslagen. De wevers en spinners zullen stappen doen by de groots fabrikanten, ten einde hen ovor te halen hun invloed te doen gelden om de herziening der grondwet te be- j spoediger. Charleroi, 12 Mei; In het koiendistrict van Charleroi is geece aanmerkelyke verande ring waar' te nemen, Eene geringe hervatting- van den arbeid is te bespeuren te Marchienne. In de fabrieken van ©ouillet is bet werk weer geheel hervat. Te Moignelle is weer een dyna- mietaanslag- beproefd tegen het huis van eert werkman, maar de onJpoffing veroorzaakte slechts geringe schade. Mons (Bergen), 12 Mei:.De toestand is hier niet merkbaar veranderd, hoewel men gisteren had verwacht dat de arbeid heden zou hervat -worden. Toch hebben te Levant en Fienu 500 werklieden den arbeid horvat. Brussel, 1)2 MeiDe- gedelegeerden der Brusselsche werklieden-federatie hadden heden weer een onderhoud met den burgemeester Buis over de betooging van Woensdag. Het onderhoud duurde een half uur en was zeer levendig. Ten slotte nam de heer Buis het besluit om de betcoging te verbieden uit vrees voor ongeregeldheden. Ten gevolge van het gebruik van slecht paardevleesch zyn in den Zoölo- giachentuin te Kopenhagen vele dieren van waarde gestorven, terwijl een koningstijger, een zwarte panter en ook eenfge kleine roof dieren zwaar ziek zyn. De brand v» de Meelfebrlek. Hedenmorgen, omstreeks half- negen werd brand ontdekt in de stoommeel- fabriek „De Sleutels" der firma De Koster en Co., in de Looierstraat, tegenover den Zyi- singel, alhier. Do dadeiyk door het werkzaam zynde per soneel aangewende pogingen om het gevaar in zyn voortgang- te stuiten, mochten met- baten. Als vermoedelykste oorzaak van den brand wordt opgegeven het warmloopen op den twee den zolder van eene wals, welke van hout was, en aangezien in eene inrichting ais deze, waar veel stof ontstaat, ook vele kokers of venti lators moeten aanwezig zjjn om die 3tof te verwyderen, heerseht er daardoor eene groote luehttrekking. Toen nu het vuur nabjj een dier lucht kokers gekomen was, werd dit niet weinig aangewakkerd. In een oogenbiik zag men den rook door een der ventilators het dak uitstij gen, kort daarop- gevolgd door vlammen. Weldra zocht eene geweldigerookmassa ook oen uitweg door de vele kleine zyramen, ten bewfize, dat andere verdiepingen mede reeds waren aangetast, want in het gebouw durfde z-ch niemand meer wagen, terwyi spuit gasten, die op- aangrenzende daken met de slang waren gaan zitten, ook die plaatsen moesten verlaten, daar de vlammen van alle kanten begonnen uit te slaan en er zulk eene hitte ontstond-, dat men het zelfs op een afstand van meer dan 50 meter niet kon uithouden. Een indrukwekkend- gezicht vooral was het, toen de met zink bedekte houten 0V6r kappiDg meer en meer doer de uit den vosrpoel op stijgende- vlammen vernield werd.. Toen dak dat verdwenen was, stegen de. vlammen, afgewisseld door de dichte rookwolken, van. uit de fabriek nog ontzaglyk hoog de lucht in. Men verzekert ens dat ze zelfs am den andesen kant der stad, buitai de Morseh- poor'j, goed gezien werden. Ia de richting naar Leiderdorp, Zoeterwoude en daartusschen gelegen kaatsen was het gezicht over de weilanden geheel vij}. De hooge muren waren, niet tegen de hitte bestand, want omstreeks half lien viel reeds eeu gedeelte met donderend geraas naar be neden, later weer een ander gedeelte en het derde gedeelte om by elven, toen de spuit gasten zich inmiddels, op het vry uitgestrekte terrein, grenzende aan de Katoenweverfi, dich ter by bet gebouw hadden gewaagd. Gelukkig ontstonden 'er echter geene ongevallen door. Het gedeelte, waar de brand was ontstaan, was bestemd voor het malen van het graan,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1