DSCI DAGBLAD. N°. 8576. Woensdag 13 3 lei. A®. 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn-. en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenr. 1.10. Franco per post*-40. Afzonderlijke Nommers..m 0.05. PRIJS DER AD VERTENTIÉN Tan 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Offleieele Hennls^eringea. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Lei den, op Donderdag 14 Mei, des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Leerschool. (96) 2°. Idem als voren. (95) 3°. Idem van een tweedon onderwijzer aan de Jon gensschool 2de klasse. (96) 4°. Idem van een derden onderwijzer aan de Jon gensschool lste klasse. (100) 5°. Motie van den heer Mr. F. Was, omtrent de verordening regelende den werkkring van de Commissie van Financiën, waarover in de raads zitting van 23 April j.l. de stemmen hebben gestaakt. 6°. Voorstel tot wijziging ?an de Verordening rege lende den werkkring van de Commissie van Financiën. (36 en 84) 7°. Verzoek van Mej. C. S. M. Kuenen, om gebruik te maken van het schoollokaal in de GorteBtraat voor zang-onderwrjs tan fabrieksmeisjes. (102) 8°. Idem van G. H. J. Eggink, om eene stoep- te leggen aan de Hoefstraat. (103) 9°. Idem als voren van het Bestuur der Christelijke Bewaarschool aan de Haarlemmerstraat. (103) 10°. Idem als voren van A. C. Milikan aan het Levendaal met een kelderlichtgat. (103) 11°. Idem van J. H. Schuiling, om eene looziDg te leggen naar de Lombardsteeg. (105) 12°. Idem van G. N. Hylkema, om eene schoeiing te herstellen en eene brug te leggen over de sloot langs den Haarlemmertrekweg. (105) 13°. Verzoek van de Wed. Dr. A. H. Scboemaker, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Gymnasium. (107) 14°. Idem als voren van J. S. Bertel, Hoogere Burger school voor Jongens. (107) 16°. Idem als voren van de wed. J. Jongeneel H. H. Koopman. (107) 16°. Idem als voren van A. L. De Sturler, Gym- die, tegen vergoeding van armbesturen of par ticulieren iu gezinnen geplaatst, als eigen kinderen moeten behandeld worden. Eén gemeenschappelijke trek kenmerkt alle arbeidersgezinnenééne waarheid wordt overal openbaar: wie werken wil, komt vooruit en wordt, zoo noodig, gesteund, zedelijk en^stofj felijk. Is de arbeider vrijboer geworden, dan be trekt hij eene ruimere woning, waarvoor h(j met den grond gemiddeld f 50 jaarlijks aan huur betaalt. Dan heeft h\j twee flinke kamers en zijne stalling en een schuurtje en eene stookhut, waar het veevoeder wordt ge kookt. Dan bezit hij ééne koe of meer, een paard, om van zijn klein vee niet te spreken dan bebouwt hij zijn grond en huurt, indien hij wil, nog een stuk b\j het zijne en neemt, als het druk loopt, een knecht, dien hij b\i den bestedeling nog best kan gebruiken. Zijne zoons kan hij zenden naar de Tuinbouw-, de Landbouw- of de Boschbouwschool, waar zij kosteloos degelijk onderwijs ontvangen, theoretisch zoowel als practisch, en tot knappe tuinlieden, landbouwers, boschbazen worden opgeleid. Ook jongelui, die niet uit de kolonie komen, kunnen hier als leerlingen worden ingeschreven en den cursus volgen; tegen matigen prijs vinden zij bij de ambtenaren kost en inwoning; voor f 500 per jaar kun nen zij in alle behoeften voorzien. Wat dunkt u, werkt deze Maatschappij niet mede, zooals zjj in artikel 1 barer statuten zegt, tot verbetering van den toestand der lagere volksklasse? Voorzeker, hier wordt menigeen weer in 't zaal gezet en eerst een handje geholpen, naeium. (108) ow !k -WS- kö later aDeen kunne, voortrijden op paard, dat al voortdravend zijn meester meetapeciën uit de kolken en riolen. Een der uitnemendste instellingen in ons land, ter voorkoming en leniging van armoede, is zeker de „Maatschappij van Weldadigheid. Maar evenals vele andere maatschappijen, zou zij nog veel meer kunnen en willen doen, indien bare financiën dat slechts toelieten. Nu ongeveer 7 jaren geleden hield zij eene col lecte door het geheele land, welke goede resultaten opleverde, zóó zelfs dat de Maat schappij haren werkkring kon uitbreiden en tal van verarmde gezinnen in de koloniën kon opnemen. Thans doet zij weder een beroep op het Nederlandsche volk, een beroep, dat niet vruchteloos zal z(jn. Er zal weder eene collecte door het gansche land worden ge houden, dus ook hier ter stede. Artikel 1 der Statuten zegt: Het doel der Maatschappij ie: mede te werken tot verbe tering van den toestand der lagere volksklasse. Dat doel tracht zy te bereiken door de haar toevertrouwde gezinnen en personen te plaat een in hare koloniën en hun arbeid, voorna melijk veldarbeid, te verschaffen. De gezinnen, die zjj opneemt en voorziet van woning, tuin, kleeding, huisraad en ge reedschappen, zijn aanvankelijk arbeiders. De leden dezer gezinnen vinden gelegenheid tot arbeid en ontvangen, zoo noodig, eene toelage, te betalen door de afdeeling, die het gezin heeft geplaatst. Deze arbeidersgezinnen worden door allerlei middelen tot zelfstandigheid gebracht en als dit is gelukt, wordt de arbeider bevorderd tot vrijen hoevenaar of vrijboer, d. w. z. ontvangt eene hoeve met 2*/a hectaren grond, in vrij gebruik, behalve het noodige zaaizaad, de noodige pootaardappelen en het noodige hooi voor de eerste behoefte. Als vrijboer doet de kolonist zijne eigen zaken, heeft over zijne vruchten da vrije beschikking en mag ook buiten de koloniën werk zoeken. Hij betaalt voor zijne hoeve en land eene zekere som en kan door spaarzaamheid en ijver gaandeweg zijn toestand verbeteren. Behalve de pl. m. 80 arbeiders en de pl. m. 220 vrij boeren, zjjn er ongeveer 120 bestedelingen, het geheel en al gaat toebehooren. Wie de koloniën rustig doorwandelt en al hare stichtingen leert kennen; wie van de stijgende welvaart getuige is, welke de knappe gezinnen van arbeiders en vrijboeren zich verwervenwie de uitmuntende gelegenheden tot het verkrijgen van kennis in de verschil lende scholen voor het opkomend geslacht heeft gezien, die herhaalt de uitspraak van den directeur, in „Erica," het jaarboekje der Maatschappij voor 1890, te lezen„Er ligt voorzeker nog eene schoone toekomst voor de Maatschappij van Weldadigheid open; er sluimeren krachten in haar, die, wanneer ze slechts tot ontwikkeling worden gebracht, zegen kunnen verspreiden, niet allen voor enkele individuen, maar ook voor het geheele vaderland." Deze Maatschappij lijdt echter, zooals ge zegd, aan geldgebrek. Zy gaat aan de eene zijde gebukt onder zware lasten, z. a. de verplichting, nog gedurende 23 jaren een bedrag van f 7000 te betalen als annuïteit aan de Rotterdamsche Hypotheekbank. Zij wordt aan de andere zijde niet genoeg ge steund door contribution en legaten. Er was een tijd, dat zy 23,000 leden telde. Thans zyn er nog geen 5000. In Prankryk werd het hooge nut van deze inrichting erkend. Op voorstel eener deputatie uit den Paryschen gemeenteraad, die de koloniën in het vorige jaar bezocht, zal, naar het voorbeeld van deze stichting, buiten Parys er eene worden Het is te hopen dat deze waardeering, die over de grenzen zich uitspreekt, ook bin nen onze landpalen zich openbaart. Te hopen, dat de collecte door het gansche land een ruimen oogst oplevere, waarvan de vruchten mogen geplukt worden door een steeds groo teraantal gezinnen, dat, onder goede leiding, door eigen arbeid komt tot het genot van eigen brood en van eene zelfstandigheid, die het beste in den menech laat komen tot zgn recht. Nogmaals wekken wy daarom ook onze mede-ingezetenen op tot ruime bydragen en vooral sporen wy aan tot deelneming als lid der Maatschappy. Voor f 2.60 per jaar (du6 iets meer als een halven cent per dag) kan men lid der Maatschappy worden. Een be gunstiger betaalt f 10, een donateur f 25. Maakten wy onlangs molding, dat in de Kon. Ned. fabriek der heeren Van Kempen en Znte Voorschoten, een der werklieden zyn 40-jarig jubileum vierde, thans weder herdenkt H. J. Balfoort, zilverforceerder, den dag, waarop by vóór 40 jaren zyn arbeid in die uitgebreide fabriek aanving. Van zyne patroons ontving hy een fraai geschenk tot herinnering aan dezen dag, ter- wyi ook het personeel niet achterbleef om den jubilaris met vele gelukwenschen tevens een aangenaam biyk van de goede verstand houding aan te bieden. Te Sassenheim heeft men een aanvang gemaakt met het in orde brengen van een terrein, waarop eene derde bewaarschool zal worden gebouwd. Deze school zal geheel worden ingericht naar de eischen, voor dergelyke inrichtingen gesteld, en het te geven onderwijs zal zyn volgens de methode van „Fröbel". Aan deze inrichting zal tevens eene naai en breischool worden verbonden. De kosten van het oprichten en instand houden worden grootendeels gevonden uit vrywillige bydragen der ingezetenen, terwyl het hoofdbestuur der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen eene beiangryke gift voor de stichting heeft geschonken. Verleden week had te 's Gravenhage, in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, de 2de ver gadering plaats van de nieuwe afdeeling Zuid- Holland van de „Maatschappy tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland." Nadat de vergadering door den voorzitter, den luitenant-kolonel, dirigeerend paardenarts J. J. Hinze, was geopend, die de aanwezige leden welkom heette, werden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. Na afloop van eenige huishoudelyko werk zaamheden en voordrachten, werd door den heer A. Van Leeuwen, van Leiderdorp, eene interessante mededeeling gedaan van zyne proeven, genomen met inspuitingen van de tuberculine van Koch, by runderen, vooral met het oog daarop, of dit middel als diagnos tisch hulpmiddel was te bezigen, hetgeen, zoo dit werkeiyk steekhoudend zou blyken te zyn, voor het herkennen van de parelziekte van het rund, die zoo vele moeilykheden oplevert, van het grootste nut zou zyn. Spreker werd tot het nemen dier proeven in de gelegenheid gesteld door dr. Nykamp, uit Leiden, die hem welwillend een flescbje tuberculine afstond, en door de medewerking van een paar veehouders, die hun vee daar voor ter beschikking stelden. Omtrent die proeven by runderen en kal veren kan worden gemeld, dat het is gebleken, dat ook by runderen, welke na onderzoek en ingevolge de afkomst gezond waren, dezelfde reactie ontstond, na de inspuiting der tuber culine, als by die, van welke in meerdere of mindere mate vermoed werd, aan tuberculose ïydende te zyn. Deze reactie-verschynselen bestonden hoofd- zakeiyk in verhooging van de lichaamstempe ratuur (koorts) en min of meer neerslachtig heid, by enkelen ook in verminderden eet lust, of wel opgeheven herkauwing, welke verechynselen weder verdwenen nadat de temperatuur tot het normale was teruggekeerd. In den regel was de temperatuur, welke onmiddellyk vóór elke injectie werd opge nomen, na verloop van 11 a 15 uren tot 40 a 41° gestegen, en na 18 a 24 uren weder normaal. Opvallend was, dat by één rund, waar de temperatuur 13'/a uur na de injectie tot 41.2° was gestegen, deze 11 uren later tot 35° daalde, om eerst 6 uren later weder tot het normale te stygen. Voorzekor was de voorzitter de tolk van alle leden, op deze vergadering aanwezig, toen hy den spreker hartelyk dank zeide voor zyne zeer beiangryke mededeelingen en in zonderheid den wensch er byvcegde, dat de proeven, door deu heer Van Leeuwen geno men, welke tot geen vast resultaat hebben kunnen leiden, door vele andere mogen worden gevolgd. Tot lid van het bestuur (Heemraad) van den Palensteinschen polder, onder Zegwaard, is, in de plaats van den beer J. Droogh, die tot voorzitter werd verkozen, benoemd de heer J. Fyan. Men meldt ons uit ZoetermeerPersonen, niet meer bevoegd te verblyven in de lsta klasse der schuttery, kunnen zich aangeven ter secretarie dezer gemeente, uiterlyk 21 Mei a. s., des voormiddags van 10 tot 12 uren. Hare Koninklyke Hoogheid mevrouw de groothertogin van Saksen, prinses der Neder landen, wordt 20 Mei a. s. op het paleis het Loo verwacht om aldaar eenige dagen door te brengen. Ook na het bezoek, door Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes aan de hoofdstad en Rotterdam te brengen, zal de groothertogin nog oenigen tyd de gast zyn der vorstinnen. De internuntius te 's-Gravenhage vertrok gisteren naar Parys. Het stoffelyk overschot van den heer Von Oven, burgemeester van de gemeente Zwammerdam, is gisteren te 's-Gravenhage ter aarde besteld. Vele belangstellenden, ook uit genoemde gemeente, bewezen hem de laatste eer en verscheidene kransen op de lykbaar getuigden van de vereering en achtingj het hoofd dezer Zuid-Hollandsche gemeente toegedragen. Als voorloopig programma en dagver- deeüng voor het van 7 14 September te 's-Gravenhage te houden Internationaal Land- bouwcongres is het volgende bepaald: Zondag-avond 6 Sept. ontvangst van de leden van het Congres. - Maandag, 's morgens, al gemeens vergadering, opening van het Con gres, 'smiddags vergadering der sectiën.— Dinsdag en Woensdag, 's morgens, eveneens sectie-vergadering. Woensdag, 's middags, alge- meene vergadering, 's avonds concert in het Bosch. Donderdag, 's morgens, sectie-verga dering, 's middags algemeens vergadering, '8 avonds gemeenschappelyke maaltyd; con cert en vuurwerk, aangeboden door de directie van het Kurhaus te Scheveningen. Vrydag, 's morgens, sectie-vergadering; 's middags alge- meene vergadering; 's avonds concert, aan geboden door het Kon. Zool. Bot. Genootschap. Zaterdag, bezoek aan de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappy van Landbouw te Alkmaar. - Zondag, bezoek aan het Noordzee kanaal, IJpolders enz. —Maandag,'s morgens,, algemeens vergadering en sluiting van het Congres; 's middags bezoek aan de Zuid-Hol landsche Leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn. Dinsdag, bezoek aan de afzan- dery en de prise d'eau der Haagsche water leiding. Het bestuur van het Congres heeft zich tot den Raad van Den Haag gewend, met het verzoek, om aan het Congres een subsidie te- verleenen van twee duizend gulden. Door H. M. de Koningin Regentes is met ingang van 1 Aug. eervol ontBlag verleend met behoud van pensioen aan der. heer F. Steers, lsten onderstalmeester van wyien Z. M. Willem III. De heer Steers is in verschillende function ruim 48 jaren aan het koninkiyk staldepar tement werkzaam geweest. Door den minister van kolpnitjn,.zyn far heeren mr. S. C. H. Nederburgh, oud-lid ia den raad van Nederlandsch-Indiö, en J. Span jaard, hoogleeraar-directeur van de instelling voor onderwys in de taal-, land- en volken kunde van Nederlandsch-Indië te Delft, be noemd onderscheideniyk tot lid en voorzitter

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1