N°. 9575. Dinsdag X2 Mei. A«. 1891. {Bèzs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering vin Zon- en (Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. DOKTER JANIN. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 meendenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera,0.05. PRUS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regelt ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.17$. Gwotere letters naar plaatsruimte. Voor bet mcasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Te twee uren ongeveer viel gister middag een 4-jarig jongetje in de sloot, loo- pende langs de Roode Laan aan den Heeren- weg. Zijn jonger zusje ging het moeder zeggen, die natuurlijk dadelijk uitliep. Deze, haar kind aan den overkant der sloot bijna geheel onder water ziende liggen, sprong het na en bracht het boven de wateroppervlakte, waama de inmiddels door het geschreeuw uitgeloopon buren een handje hielpen om moeder en kind behouden op vasten grond te brengen. Gistermiddag, omstreeks twaalf uren, had de geneesheer van Zoeterwoude het ongeluk, bij Lammerbrug, door het schich tig worden van zijn paard, uit zijn rijtuig te vallen, waarop beest en voertuig bijzondei vlug den weg in de richting naar Leiden aflegden en wel tot aan de houtkooperij van de heeren Van M. Daar gekomen sloeg het rijtuig met kracht tegen een boom aan, waar door het tuig brak en het rijtuig in eene poldersloot terechtkwam. Met behulp van het personeel der hout kooperij is bet met veel krachtsinspanning gelukt het voertuig op het droge te brengen en vervolgens naar Zoeterwoude terug te voeren. Het rijtuig moot danig onder de tuimeling hebben geleden. Ten gevolge van een lekinde leiding en daardoor veroorzaakte ophooping van gas tusschen het plafond, heeft te Nijme gen ten huize van den heer A. J. Bouwens eene geweldige gas-ontploffiing plaats gehad, waardoor een aantal vensterruiten, spiegels, schilderijen en andere meubelen werden ver brijzeld en het plafond zelf aan splinters werd geslagen. Gelukkig is niemand bij het onge val verwond. De politie te Houtrijk en Polanen, bijgestaan door den te Haarlem gestation- neerden rijksveldwachter Ederveen, heeft het geluk gehad de hand te leggen op twee be ruchte dieven, die sedert geruimen tijd de omstreken aldaar onveilig maakten. Een witte raaf!—De burgemeester van Amsterdam heeft van iemand, die buiten woont, doch in de hoofdstad zijne zaken uit oefent, voor zedelijk verschuldigde belasting ƒ600 ontvangen. De politie te Utrecht heeft eene modiste aangehouden als verdacht, ten nadeele van eene harer buurvrouwen in de Markstraat zich aan verduistering van mode-artikelen te hebben schuldig gemaakt. Te Borne (Overlisel) is eene alleen wonende vrouw van ruim 75 jaren verbrand in hare woning gevonden. De burgemeesters van verschei dene gemeenten in den omtrek van Luik hebben last gegeven, 's nachts de lantaarns te laten branden en zelfs de geheele omtrek van Seraing is electrisch verlicht, ten einde de geheime pogingen der onruststokers te verijdelen. Seraing heeft een allerzonderlingst voorkomen. Dat heldere licht, die gesloten huizen, die leege, eenzame straten en daar- tusschen die donkere massa's der patrouilles, die met regelmatigen stap de gemeente door trekken, dat alles maakt den zonderlingsten indruk. Maar het gebeurt toch wel dat, zoodra de patrouille voorbij i3> hier en daar een paar werkstakers heimelijk uit eene deur te voor schijn komen, om oene lantaarn of eene venster ruit te verbrijzelen. De voorbijgangers worden met rust gelaten in al de gemeenten, behalve te Saint-Nicolas. In Henegouwen werden geene geweld dadigheden gepleegd. De werkstakers zijn voornemens van elke fabriek eene deputatie te Jolimont te vestigen, waar alsdan het hoofd kwartier der beweging zal zijn. De patroons en werklieden hebben eene samenkomst gehad. De laatsten hebben besloten oen gehoor bij den koning te vragen, ten einde hunne grieven te doen kennen. In de Borinage breidt de wei kstakiug zich langzaam doch gestadig uit. Hier ook houdt men voortdurend meetings, men raadt den werklieden niet toe te geven, zoo lang aan hunne eischen geene voldoening gegeven wordt. Verscheidene burgemeesters uit de Borinage vragen dat men hun gendarmen zou zenden in plaats van troepen, daar het zenden van deze laatsten te veel schrik onder de bevol king verspreidt. Te Charleroi en omstreken zijn de fabrieken zonder kolen en de best voorziene kunnen nog enkel werken tot het einde der aanstaande week. Doch eene de- peche uit Pas-de Calais meldt dat do mijn- besturen aldaar steenkolen aanbieden. De redacteur van „Le petit Jour nal" in de Schoterlandsche venen. Due Quercy uit rue Saint-Honoré te Parijs, wiens eega eene zoo groote rol speelde bij de ontvluchting van den anarchist, die te Parijs een Russischen generaal vermoordde, heeft, in gezelschap van de heeren P. L. Tak, journalist, en Veth, aquarelschilder, beiden van Btissum, een bezoek gebracht aan de venen in de gemeente Scho- terland. De heeren Tak en Veth, die de pro vinciale meeting te Leeuwarden bijwoonden, brachten Maandag jl. een bezoek aan de veen derij te Beets, toon des avonds de heer Quercy in het hotel „De Korenbeurs" te Gorredijk arriveerde, waar ook genoemde heeren hun intrek genomen hadden. Due Quercy kwam mot het doel gegevens te verzamelen omtrent het leven en den toestand in deze venen, om daarvan eene beschrijving te geven. Ook de heeren Tak en Veth hebben plan van hunne indrukken afdrukken te geven, althans de heer Veth maakte te Beets van de trekkerstenten enz. tal van schetsen. De leider der Volks partij in Friesland, Van Zinderen Bakker, die in de nabijheid van Gorredyk woont, ging Dinsdag-morgen met het gezelschap de venen in, waar men het grootste gedeelte van dien dag doorbracht, rondgeleid door een veenar beider uit die veenderij. Tal van hutten, waarin sommige arbeiders aldaar wonen, werden binnengetredende heer Quercy maakte tal van teekeningen, zoowel van het uit- als inwendige dier woningen. Daar de veenarbeid in volle werking is, werden vader en moeder niet thuis gevonden, maar waren de kinderen thuis om de huis houding waar te nemen en op de kleinere kinderen te passen. In de hutten gaf de Fransche journalist zijn oogen den kost; h|j keek alles in bij zonderheden na. In één er van wees hij op een donker gat in een hoek der hut, waarin eenig hooi was gelegd en eenige baalzakken, en hij vroeg: „Qu'est ce que c'est?" (Wat is dat?") De kinderen antwoordden dat dit de slaap plaats was van vader en moeder en van hen zeiven, samen 7 personen. Toen de heer Tak deze mededeeling in het Fransch vertaalde, stond de Franschman verbluft, nam zijn schets boek en teekende de legerstede daarin af. Later werden betere woningen van veenar beiders bezocht, de Franschman stond daar verwonderd, dat alles zoo schoon was, wat hem aanleiding gaf, op te merken, dat de Fransche arbeiders dit voorbeeld moesten volgen. Daar in de veenderij vele stroopers wonen, zag het gezelschap in menige woning een geweer aan den wand hangen. Zoodra merkte de Fransche journalist dit niet op, of de revolutionaire geest kwam tot uiting en wij zende op het geweer, riep hij uit: „Ah, c'est bon, trés bonen begon hij te spreken over „La Revolution internationale die in zijn oog alleen redding zou aanbrengen. De heer Van Zinderen Bakker begon naar aanleiding daarvan met Due Quercy een go- sprek, waarbij de heer Tak als tolk optrad. De heer Van Zinderen Bakkor oordeelde dat langs den geleidelijken weg vorbeteringon moeston worden ingevoerd, noemde als eerste middel invoering van algemeen kiesrecht, doch mr. Quercy wilde daarvan niets weten, zoodat een zeer geanimeerd twistgesprek tusschen de beide volksleiders ontstond. Dat de Fransche journalist - het is trou wens algemeen bekend - veel van werksta king houdt, bleek ook hier. Toen hp twee arbeiders zag, die baggelaar maakten en hy informeerde dat dezen daags pl. m. 1 daarmee verdienden, ried hij hun aan, hot werk te staken en don eigenaar van het veen te gaan halen om dezen dat werk tegen hetzelfde loon te laten verrichten. Des avonds keerden de hoeren Tak en Veth naar Bussum terug. Due Quercy vertrok naar Leeuwarden. Nu hij hoorde dat in het Bildt het werk gestaakt was en 12 Mei a. s. aldaar 30 gezinnen van werkstakers met den sterkon arm uit hunne woningen zullen gezet worden, heeft de Fransche journalist plan ook het Bildt te bezoeken. Asser Cd.) Het onlangs ook door onsvor- melde bericht van Duitscho bladen omtrent twee lijken van Duitsche militairen, ingemet seld gevonden in een muur vau een huis in het Lotharinger dorp Redingen, heeft in menig Duitsch gezin opzien gebaard, dat in 1S70 familieleden verloren had, die als „vermist" in de lijsten des legers waren opgegeven. O. a. kwam eene vraag om inlichtingen van eene familie, uit welke 6bn kapitein met zjjn oppasser in den veldtocht vau 1870/71 spoor loos waren verdwenen. Het gansche verhaal echter blijkt thans niet anders geweest te z|jn dan een praatje, naar aanleiding van het feit, dat men bij het ver bouwen van een huis in Redingen een prae- historisoh graf gevonden had. Te gewaagd. - Eene der Levens verzekering-Maatschappijen in Kaapstad beeft geweigerd om het leven van een man te verzekeren, omdat hij naar Mashonaland ging! Nu wordt boriclit, dat ook de andore Maat schappijen de levensverzekering van zulke personen weigeren. De „Jewish Chronicle" zegt dat het bericht, als zou baron Hirsch eene som van 3 mlllioen pd. st. voor oene Israöliotische kolonie beschikbaar willen stollen, onjuist is, en dat do heer Hirsch alleen het onderzoek doet voortzetten, of ArgentiniS voor eene der gelijke onderneming geschikt zou zijn. DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. 6-) ied ncv j8os j „Dokter, dat is u al zoo vaak overkomen, on gjj hebt daar nooit tandpijn van gehad." „Zeg m|j de waarheid, Tom I Heeft die man geen enkel helder oogenblik meer? Gy moet dat waha(j, omdat gij dagelijks met hem omgaat. Gy wèet dat ik niet graag naar hem toega, omdat de oude haat altyd weer boven komt by myn aanblik. Ik ben geen vriend van heftige tooneelen; het is ook in het belang der patiënten zeiven, die te vor- myden, als men kan." „Nu ontbreekt er nog aan, dat gy weer op uw geliefkoosd thema van menschenliefde, rechten der menschheid en mansehelyke ge voelens terugkomt, om het comediespol te volmaken I" spotte de oppasser. „Laten wy onzen tyd toch niet verliezen met zulke onzin nige praatjes. Als ik u zog dat de man krank zinnig is, dan is dit de waarheid, en mocht hy ook al een helder oogenblik hebben, dan - „Dan moet de douche hem leeren dat zulke opflikkeringen in myne inrichting niet geduld worden!" riep de dokter heftig uit, verbit terd over den spottenden toon van den op passer. „Ha, wy hebben middelen genoeg, om een weerspannige tam te maken I Dwang buizen, douches, zweepslagen, honger, ge vangenis wy hebben daarmee reeds menig een klein gekregen en het verstand benomen, nietwaar, Tom 1" „Juist daarom is alle vrees overbodig." „Toch niet zoo geheel en al", antwoordde de dokter kalmer, terwyl hy zyne wandeling weer voortzette, „de jonge man schynt my toe, iemand van geestkracht te zyn. De heer Frohberg moet gewaarschuwd worden, maar in het geheim, zoodat niemand er iets van bemerkt. Wy zullen dan zien, wat hy besluit. Gy kunt dat op u nemen, Tom 1 Zeg hem dat hij op ons kan rekenen, mqar natuuriyk moet hy de tegenwoordige omstandigheden in aanmerking nemen en geldelyke offers bren gen. Voorloopig mag de oude niet meer gaan wandelen, hij moet in zyne cel blyven." „Hy is aan die wandeling gewoon." „Om het even 1 Als het gemis van die ge woonte zyne gezondheid soms benadeelt, kan ons dit niet anders dan aangenaam wezen; hgt ?oq zelfs te hopen zijn. Hoe gaat het met de overige patiënten f" „Ik ben tevreden." „Geene onbandelbaren meer onder hen?" „O ja, af en toe valt het den een of ander nog wel eens in, verstandig te scbynen, maar in den regel behoef ik hem slechts even de zweep te laten zien." De dokter lachte spottend. „Er heerscht hier eene goede tucht, niet waar, Tom?" zeide hy. „Ja", spotte Tom, „wie nog niet gek ia, wordt het spoedig; het verwondert my maar dat wy beiden het nog niet zyn geworden." „Op dit oogenblik schynt gy het wer- keiyk te zyn." „En toch was myn verstand nooit heldor- dor dan juist op dit oogenblik!" De kleine heer zag hem verbaasd en uit- vorschend aan; toen keerde hU hem schou derophalend den rug toe. „Gy moet van avond nog naar don heer Frohberg gaan", zeide hy en zyne stem klonk nu hard en bevelend, „hy moet dadelyk op de hoogte gehra?yt en gewaarschuwd wor den, opdat hy zyne maatregelen kan nemen." „Het zal gebeuren", antwoordde Tom. „Laat u de boodschap door heip betalen", riep de dokter dep oppasser nog na; maar fom was reeds buiten de deur en als da kleine heer had kunnen zien, welk eene op vallende en plotselinge verandering het gelaat van zyn vertrouwde onderging, dan Zou zyne vrees in allon gevalle opnieuw voedsel go- kregen hebben. Een onbeschryflyke, gloeiende haat lag er in den blik, wolken Tom op de deur, welke hy achter zich gesloten had, terugwierp, een haat, welke slechts bevrediging vindt in de Volkomen vernietiging van zyn slachtoffer. Haat, wrok en zegevierende boosheid spra ken uit iederen rimpel van dit breede ge zicht, dat eerder op het gezicht van een boosaardigen baviaan, dan op dat van een mensch geleek; haat en boosheid spiegelden zich ook af in de driftige beweging, waar mee Tom zyne gespierde vuist opstak en dreigend tegen de deur schudde. „Gy het geld en ik de moeite en de verant- woordeiykheid!" zeide hy grimmig. „Dat noemt g« eerlyk deelen. Gy een gemakkelijk Seven, in pracht en weelde, en ik een hon denloven! Weldra is uw tyd gekomen; wacht maar, uwe handen zullen nog wol eens bran den van verlangen om my te worgen!" Hy ging langzaam de gang door, nu en dan stilstaande om naar de stemmen te luisteren, welke zich in de cellen lieten hooron. {Vervolg ommezijde

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5