DAGBLAD. N°. 9575. Dinsdag: 12 Mei. A°. 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 11 Mei. i PRTJS DEZER. COURANT: Voor Loidea per 3 maanden..f 1.19. Franco per post9 1.40. AfeonderJijko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hol incassoeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Door hot aan mej. Oudshoorn verleend eervol ontslag en de bevordering tot 2do on derwijzeres van mej. Michelsen zijn er twee vacatures van derden onderwijzer of derde onderwijzeres aan de school der 2de klasse voor jongens en meisjes, Leerschool by de Kweekschool, ter vervulling waarvan B. en Ws. bij den gemeenteraad twee voordrachten indie nen ter benoeming van twee derde onderwijzers, voor ieder op eene bezoldiging van ƒ550. Die voordrachten zijn opgemaakt in overleg met den arrondissements schoolopziener, na in gewonnen bericht van het hoofd der school, en zijn samengesteld als volgt: a. lo. W. Broekhuizen, tijdelijk met de waarneming der betrekking belast; 2o. J. Lokker en 3o. J. M. Spijker, beiden aan open bare scholen in deze gemeente werkzaam b. lo. F. H. Duyverman, tijdelijk met de waarneming der betrekking belast; 2o. A. Horree er, 3o. E. J. Bomli, werkzaam aan de openbare lagere scholen in deze gemeente. Ter vervulling van de vacante betrekking van onderwijzer 2de klasse aan de Openbare Jongensschool der 2de klasse, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een tweeden onderwijzer, op eene jaarwedde van 700, als: lo. P. Hibma, 2o. P. Th. Jar.s n, beiden werkzaam aan de betrokken school, an 3o. C. W. Deenik, onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse. Ter vervulling eener nog bestaande vacature aan' de-Jongensschool lsto klasse is de vol gends) voordracht aangeboden ter benoeming van een derden onderwijzer, op eene jaar- weddè-van 550, alslo. H. A.Poelman, aédort Juli 1890 tijdelijk aan de school werkzaam; 2o. D. Lokker en 3o. A. Horree, beiden adspi- rant onderwijzer en werkzaam aan openbare scholen alhier. Aan den gemeenteraad bieden B. en Ws. een staat van af- en cverschrijving ter vast stelling aan, strekkende tot verhooging van enkele posten der begrooting, dienst 1890, waarvan gebleken is, dat zij voor de behoef ten niet voldoende zijn. Die posten zijn de volgende: Volgn. 71. Ko3tèn van licht en brandstoffen ƒ48.38. Volgn. 75. Druk- en bindwerk ƒ569.13. [Ten gevolge van de vele uitgebrachte rapporten in zake de aanhangige plannen tot grensver- andering der gemeente, heeft het drukwerk dit jaar eene niet onbelangrijke uitbreiding ondergaan, hetgeen buitengewone uitgaven heeft veroorzaakt, welke niet uit do toegestane geldsn konden worden bestreden.) Volgn. 77. Kosten voor verteringen ten behoeve van het huishoudelijk bestuur, bureaux van stemopneming ƒ148.75. [B(j de raming werd gerekend dat er geene verkiezingen zou den plaats hebben, doch ten gevolge van het tus3chentvjds bedanken van een lid der Pro vinciale Staten en van een lid van den gemeen teraad, alsfheds door het benoemen van leden der commissie in zake de plannen tot grens- uitbreiding der gemeente, waardoor er buiten gewone verkiezingen hebben plaats gehad, zijn de gelden ontoereikend om de uitgaven, daarvoor benoodigd, te kunnen bestrijden.) - Volgn. 85. Onderhoud en aankoop van voor werpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en geschiedenis der kunst ƒ11.32. Volgn. 94. Onderhoud van klokken, horloges, speelwerken en dergelijke 29.65 [Toen ge bleken was dat de machinerie van het halfclag van het carillon in dsn toren van het Raadhuis in een verganen toestand verkeerde, word bü Raadsbesluit van S Mei 1S90 do reeds voor herstelling van het carillon op de begrooiing toegestane som met 200 verhoogd en alzoo uitgetrokken op 400. Nu de werkzaamheden zjjn afgeloopen, blijkt dat de kosten var her stelling hebben bedragen 429 65, zoodateene aanvulling van het artikel mot 29 63 alsnog nocdig is.) Volgn. 97. Kosten van het verstrekken van en aanleg voor duinwater ƒ728.575. [Voorde levering van duinwater i3 geraamd 1150 en vbor aanleg van duinwater een bedrag van ƒ1000, samen 2150, tegen f 2220 in het vorig jaar. De werkelijke uitgegeven som be draagt voor geleverd water, blijkens ingele verde rekening der Maatschappij, eene som van ƒ1630.47 en voor kosten van aanleg en onder hóud van waterleidingen, straatdrinkkranen en brandkranen ƒ1248.105, zoodat de post met 728.57s is overschreden.) Volgn. 112. Onderhoud der wachthuizen, mitsgaders licht en brandstoffen, 65.35. Volgn. 117. Verdere uitgaven in zake de politie f 125.28. Evenals vorige jaren is ook nu weder een tekort op dit artikel aanwezig, hetgeen in hoofdzaak is toe te schrijven aan de extra uitgaven voor het van gemeente wege verstrekken van koffie gedurende de wintermaanden aan de agenten van politie, tijdens zij de nachtwachten betrekken. In den régel had zulks plaats in de maanden Januari Maart, doch ten gevolge van de vroeg inge vallen vorst, in de tweede helft van het jaar, is daarmede reeds in de maand November een aanvang gemaakt. In 1887 werd ter zake betaald 64 50, in 1888 75, in 1889 124 en in 1890 mede 124. Ook het drukwerk, dat steeds in uitbreiding toeneomt, en de veis correspondentie-gelden in het belang der open- bire veiligheid hebben tot dit tekort bjjge- dtjagèn. Volgn. 125r. Kosten voor de Middelbare scholen. Jaarwedden van de leeraren der H. B.-S. voor Jongens 667 79. 'Volgn.-125m. Vuur en licht in de scholen ƒ41.20. De overschrijding is eensdeels ver oorzaakt door de langdurige vorst, in de tweede helft van het dienstjaar, waardoor het ver bruik van brandstoffen in deze scholen meer is geweest. Bovendien is voor de levering van turf en steenkolen een hoogere aannemingssom bedorgen dan in het vorige jaar. Volgn. 129. Toelagen en bijdragen tot op leiding van onderwijzers ƒ883.63. Op dit artikel is ƒ1000 minder geraamd dan in 18S9 op grond van de verwachting, dat voor onder wijs en toelagen minder zou worden uitge geven dan bjj de Verordening is bepaald. Die verwachting is echter niet verwezenlijkt. Tegenover de hoogere uitgaven voor de toe lagen staan d) overschotten op den poet der traktomenten voor onderwijzers, daar kweeke- lingen in het bezit eener akte tijdelijk open staande plaatsen hebben vervuld, zoodat vele tijdelijke aanstellingen van onderwijzers tegen de by de verordening bepaalde jaarwedde daardoor zijn voorkomen, zijnde op den post Jaarwedden van onderwijzers lager onderwijs een bedrag van f 2555.48 minder uitgegeven dan geraamd is. Volgn. 136. Kosten van verlichting en ver warming en het schoonhouden der lokalen ƒ769.39l/i• Ook hier is de overschrijding toe te schrijven aan de vroeg ingevallen strenge vorst, hetgeen een niet onbelangrijk verbruik in de verschillende schoollokalen heeft ten gevolge gehad. Volgn. 141. Kosten voor't onderwijs in Kun sten en Wetensc! »p?en 600. De verhooging geschiedt op grol d van het Raadsbesluit van 12 December 18S9, waarbij besloten is tot dekking van het tekort een subsidie van hoogstens 700 uit de gemeentekas toe te kennen aan de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst, ten behoeve van den door haar uit geschreven wedstrijd voor handwerkslieden en leerlingen in Leiden en omstreken. Volgn. 146. Terugbetaling van schoolgelden, Hooger, Middelbaar en Lager onderwijs ƒ154 99. Volgn. 149. Kosten van verpleging van krankzinnigen 2106.09. Het ieder jaar toenemend aantal krankzinnigen, die voor rekening dezer gemeente in verschillende ge stichten worden verpleegd, heeft evenals vorige jaren ook ru weder de ter zake toe gestane gelden doen overschrijden. Gedurende hst vorig jaar is op dezen po3t uitgegeven voor verplegingskosten ƒ17,823.41'/, en wegens voorloopige opname in het Caecilia-Gasthuis 745.62'/,, terwijl de kosten van overbrenging, mede uit dezen post voldaan, ongeveer hebben beloopen ƒ107.05. Volgn. 150. Onderhoud, vervoer en ver plegingskosten, mitsgaders van geneeskundige hulp aan arme en doortrekkende personen f 110. Volgn. 155. Kosten van verpleging in het Ziekenhuis der Rijks-Universiteit ƒ932.25.— Uit de door Curatoren ingeleverde staten blijkt dat over het 1ste half jaar ter zake verschuldigd is eene som van 2203.50 en oyer het 2 ie half jaar eene som van 2778.75, samen f 4982.25, en aangezien hiervoor slechts een bedrag van 4000 beschikbaar is, zal eene verhooging van den post met 982.25 moeten plaats hebben. Volgn. 179. Kosten van insinuation enz. ƒ58.92, naar aanleidiog van het Raadsbesluit van 19 Juni 1890, waarbij Is besloten om tegen den beurtschipper van Noordwvjk op Leiden eene rechtsvordering in te stellen tot vergoeding van de schade aan de gemeente wegens aanvaring van de St.-Nicolaasbrug. De ter zake gemaakte kosten zjjn uit dit artikel bestreden. Het totaal dezer tekorten bedraagt alzoo 8101, waarin kan wordon voorzien door afschrijving van de posten Volgn. 116 Kosten dér Schutterij ad 1016.80 en Volgn. 183 Onvoorziene uitgaven ad ƒ7084.20, waarop een overschot aanwezig is. Naar aanleiding van de desbetreffende adressen deelen B. en W3. den Raad mede dat Carel Anton Schoemaker het Gymnasium den lsten Mei jl. heeft verlaten wegens ver trek naar elders, dat Hugo Bertel, leerling van de derde klasse der Hoogere Burgerschool voor jongens, die school wegens ziekte den lsten Januari jl. heeft verlaten en dat Jacob Hendrik Jongeneel den lOden April jl. tot de Hoogere Burgerschool voor jongens is toege laten. Z(j geven daarom in overweging vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld lo. aan de wed. dr. A. H. Schoemaker, voor haren zoon, vroeger leerling van het Gym nasium over de laatste twee kwartalen van den cursus 1890/91; 2o. aan S. J. Bertel, te Hazerswoudo, voor zijn zoon, vroeger leerling der Hoogere Bur gerschool, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1890/91; 3o. aan de wed. J. Jongeneel -M. H. Koop man, te Zoeterwoude, voor haren zoon, leerling der Hoogere Burgerschool, over de eerste twee kwartalen van den cursus 1890/91. Ten aanzien van nog andere adressen deelen B. en Ws. mede dat de leerling der Hoogere Burgerschool voor jongens, W. A. De Sturler, wegens voortdurende ongesteldheid, op 1 Maart jl. de school en tevens de stad heeft ver laten, en dat H. J. Bakker, aangehuwd zoon van den heer F. L. Cadenau, den 20sten April jl. voor het laatst de lessen aan het Gymnasium heeft bezocht-, ten gevolge van verandering van woonplaats van adressant. Zjj geven mitsdien op grond van de be trekkelijke bepalingen van het besluit, rege lende de heffing van schoolgeld op de scholen voor hooger en middelbaar onderwijs, in over weging lo. aan den heer A. L. De Sturler vrijstel ling of terugbetaling van schoolgeld te ver leenen voor zijn zoon Willem Adriaan, vroe ger leerling van de Hoogere Burgerschool voor jongens, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1890/91; 2o. aan den heer F. L. Cadenau vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor Hendrik Jan Bakker, vroeger leerling van 't Gymnasium, over het laatste kwartaal van den cursus 1890/91. Evenmin als b(j het hoofd der school 4de klasse No. 1, bestaan b{j Burg. en Ws. bezwaren tegen de inwilliging van het ver zoek van mej. C. S. M. Kuenen, directrice van de Instelling vanwege den Nederlandschen Protestantenbond afdoeling Leiden, ten behoeve van fabrieksmeisjes, tot 't in gebruik bekomen van het schoollokaal in de Gortestraat. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan adrossai.te tot wederopzeggens vergun ning te verleenen om bedoeld schoollokaal in de Gortestraat des Woensdagsavonds van 8-9'/, uur te gebruiken voor het geven van zangonderwijs aan fabrieksmeisjes, onder be paling dat alle kosten voor herstel van even tueels schade, aan gebouw of meubilair toe gebracht, door adressante aan de gemeente worden vergoed en dat de door hun college gegeven of te geven voorschriften aangaande het gebruik van de lokaliteit door haar worden opgevolgd. Ook beslaan er geene bedenkingen tegen de inwilliging van de navolgende verzoeken, als van: G. H. J. Eggink om een hardsteenen dorpel of trede te leggen op openbaren gemeente grond vóór den uitgang van het perceel Hoef- straat No. 19, mits ter breedte van 25 cM., ter lengte van 1 M. en ter hoogte van 20 cM het bestuur van de Christelijke Bewaar school aan de Haarlemmerstraat, tot het leggen van eene stoep op openbaren gemeentegrond voor het perceel No. 293, mith niet breeder dan 1 M. eri niet hooger dan 5 cM. boven de straat en A. C. Milikan, om eene hardsteenon stoep met een kelderlichtgat op openbaren gemeente grond te leggen voor z()n huis aan het Leven daal No. 132, mits de stoep niet breeder zfj dan 80 cM. en niet hooger dan ongeveer 30 cM., terwijl het keldergat moet gedekt wor den met een rooster van gosmeed ijzer, waar van de sporten niet wjjder zjjn dan 5 cM. van midden tot midden en geljjk met den boven kant van de stoep. Verder geven B. en Ws. in overweging: lo. aan J. H. Scbiilling vergunning te ver leenen om eene loozlng voor vuil water van het perceel aan de Haarlemmerstraat No. 180 te verbinden aan het stadsrioo! in do Lom- bardsteeg onder do door de Commissie van Fabricage voorgestelde voorwaarden; 2o. aan G. N. Hylkama, te Leiderdorp, ver gunning te verleenen om de schoeiing voor zijne perceelen in de sloot langs den Haar- lemmertrekweg te herstellen en over die sloot eene brug te leggen, mede onder de door de Commissie van Fabricage voorgestelde voor waarden. De commissie van financiën bericht dat het onderzoek der in hare handen gestelde rekeniig en verantwoording van de Stadsbank van Leening over 1890 toe geene bedenkin gen heeft geleid. Zy stelt daarom voor die rekening goed te keuren in ontvangst ad ƒ285,956.951/-), in uitgaaf ad f 282,619.39l/2, alzoo opleverende een saldo van 3337.56, waarvan in de eerstvolgende rekening door commissarissen verantwoording zal behooren te worden gedaan. Verder geeft zij in overweging het dividend ad ƒ1022.56 in de gemeentekas to doen storten. Dezelfde commissie bericht dat het onder zoek der rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, over 1890, ook tot geene bedenkingen heeft geleid. Zij stelt mitsdien voor deze eveneens goed te keuren in ontvangst tot een bedrag van ƒ12066 21, in uitgaaf tot een bed pg van

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1