K\ 9574. A*. 1891. iBeze pourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Leiden, 9 Mei. ^Taandao; 11 31ei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vöor Leiden per 3 maanden. .W.T..». f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderiijke Nommers.0.05. PRIJS DER AD VERTENT IÈN Tan 16 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grsotere lettere naar plaatsrnimte. Yoor hel incaeseeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Bezoek aan de Gasfabriek te Amsterdam. In verband met het voorgenomen bezoek aan eene der fabrieken van de Imperia? con tinental gas-association te Amsterdam, hield het departement Leiden der Nyverheidsmaat- schappu deze week eene vergadering, in welke door den voorzitter het een en ander werd medegedeeld omtrent gasfabricage, zoodat de aanwezigen, die later bijna allen bleken be zoekers te zijn, eenigszins beslagen ten ijs kwamen en zeer zeker van de conferentie hebben geprofiteerd. De mededeelingen, welke ons werden ge daan, berustten deels op eigen aanschouwing (want dr. De Loos had eenige dagen te voren de fabriek reeds gezien) en werd het theoreti sche gedeelte op de bekende populaire en be vattelijke wijze voorgedragen. Het lichtgas wordt, zooals hekend is, ver kregen uit de steenkool, door droge distillatie. In retorten van vuurvasten steen, in den vorm eener liggende D, welke retorten aan den voor kant voorzien zijn van ijzeren mondstukken, welke door middel van ijzeren deksels her metisch met vuurvaste klei gesloten worden, wordt steenkool gebracht. Deze vulling ge schiedt door in V-vormige ijzeren scheppers ter lengte van de retort steenkool te laden, welke scheppers door 3 man in de geopende retort worden geschoven en daarin omgekeerd elke retort bergt 2 zulke V-scheppers, waarna de retort gesloten wordt. Zeven retorten bij elkaar worden verhit door een oven, welke door middel van cokes gestookt worden. Aan de fabriek, Haarlemmerweg, zjjn 72 zulke ovens, waarvan eenige door generator-vuren gestookt worden. Het stookhuis of liever do twee stookhuizen (want de fabriek beBtaat voorzichtigheidshalve uit twee zulke afdeelin- gen, welke door sluiting van kranen geïso leerd kunnen worden) is gebouwd op kelder gewelven, die het sousterrain vormen. De waggons der Hollandsche Spoorweg- Maateehappij rijden op eene afzonderlijk voor de fabriek gebouwde viaduct tot in de stook huizen en stortten voor de ovens hun inhoud uit; in hst sousterrain wordt de cokes uit de geledigde retorten daarboven verzameld en in wagentjes van een Déoanville-spoorweg, welke over het geheele fabrieks emplacement gelegen is, naar de plaats van bestemming gevoerd. De vooreinden der retorten steken buiten de ovens uit en men ziet aan elke retort eene ijzeren buis, welke boven den oven zich om buigt in de zoogenaamde mijn, hydraulic- main, eene ijzeren buis van groote afmeting, die voor een gedeelte gevuld is met vloeistof, water en teer, waarin de gekromde ijzeren buis der retort eenige centimeters uitmondt, zoodat elke retort hermetisch is afgesloten, wat toelaat dat men ze afzonderlijk openen en vullen kan, hetgeen gewoonlijk om de 4 uren plaats heeft. Yoor de stokers zijn badkamers in aan bouw, zoodat zij zich bjj elke rust aan een douche of regenbad kunnen verkwikken, voor zij zich in de wachtkamer gaan verpoozen aan de daar gereed liggende lectuur. De distillatie van de steenkool heeft de ontwikkeling van vele gassen ten gevolge, waarvan de voornaamste zijn: koolstof, wa terstof, zuurstof, stikstof, zwavel. Om de ver binding van de eerste twee gassen is het aan de gasfabriek voornamelijk te doen. Deze heide zijn brandbaar en vormen lo. licht kooiwaterstofgas of mjjngas en 2o. zwaar koolwaterstofgas, welk laatste gas meer licht sterkte heeft; de schadelijke gassen, zwavel waterstof, zwavelkoolstof, zwaveligzuur, en de verbindingen van koolstof en zuurstof, kool- oxyd en koolsuur moeten door mechanische en chemische bewerkingen daaruit verwijderd worden. Door de hermetische sluiting der retort worden de gassen gedwongen zich door het laagje vloeistof in de hydrauliomain heen te werken en verzamelen zich buiten het gebouw in eene 30-duims ijzeren buis, nadat ze in eene T-buis in liggenden vorm een groot gedeelte van hun water en teer, die zich eveneens in gasvorm ontwikkelden, doch door verlaagde temperatuur het eerst verdikken in de ondersten arm der T-buis hebben afgezet en de overige gassen door hun lichter specifiek gewicht naar boven een uitweg zochten, waartoe ze trou wens door de zucht van zuigpompen, exhaus ters, wel gedwongen worden. De verdere mechanische zuivering vindt nu plaats in de U-vormige buizen, welke men steeds tracht op constante temperatuur te houden en daartoe in de opsn lucht worden geplaatstdoor langs de zijden doen afvloeien van water wordt de temperatuur des zomers verminderd en des winters door stoom ver hoogd. Op verschillende afstanden zijn om de buizen ijzeren kragen aangebracht om het te snelle afvloeien van het water te voorkomen in de eerste buis wordt nu aan de onderzijde het gas ingelaten; dit stijgt naar boven en wordt door de werking der exhausters naar beneden gezogen, ontmoet daar water, waar het doorheen moet om in eene volgende buis te kunnen opstijgen, doch verliest door het gedwongen oponthoud in het vochtige element een deel van z(jn teer en staat een deel van zijn ammoniak (verbinding van stikstof met waterstof) aan het water af. Heeft de gas massa nu achtereenvolgens eèn twaalftal dezer U-buizen gepasseerd, dan vervolgt ze haren weg naar den zoogenaamden cokestoren. Den naam „cokes-toren" heeft dit hooge, ijzeren gevaarte behouden, omdat, volgens eene vroegere methode, de torens met cokes gevuld waren, doch thans treft men slechts rechthoekig gestapelde houten latten daarin aan, waarop steeds van boven water neer- druppelt. Door de stapoling wordt eene zeer groote, vochtige oppervlakte verkregen en ontmoet het gas, dat in den toren opstijgt, genoegzaam water, waarin het ammoniak gas zich gemakkelijk oplost en onder aan den toren verzameld wordt, om straks naar het tweede reservoir van den watertoren te worden opgepompt. Alvorens nu chemisch gezuiverd te worden, wordt het gas van zjjn laatste teer ontdaan door het te voeren in een dubbelen cylinder met geperforeerde wanden, welke niet juist tegenover elkaar zijn, zoodat het gas, dat in den binnensten cylinder wordt ingelaten, door de perforaties uitweg zoekt, doch tegen de wanden van den tweeden cylinder eerst aanbonst, voordat het door de openiDgen ontwijken kan. Door dit schokken wordt de teer vr(j en onder in den toestel ver zameld. Ofschoon van Fransche uitvinding, hebben de uitvinders eene echt Engelsche reclame daarvoor gemaakt; men ziet n. 1. aan den inlaat een neger in den toestel ver dwijnen en aan de andere zijde er geheel blank uitkomen: de totale afwezigheid van teer werd ons trouwens ook op wit papier aangetoond. De chemische zuivering heeft plaats in ijzeren kisten van groote capaciteit, die 8 aan 8 een sets vormen, in elk waarvan eene bepaalde hoeveelheid gas gezuiverd wordt. Deze kisten zijn gevuld met gebluschte kalk en ijzeroer, volgende met zwavelhoudende kalk en de laatsten met kalk en jjzeioer; de kalk zuivert het gas 6erstens van kool zuur, niet brandbaar en blusschend, van zwa velzuur, van blauwzuur en zwavelwaterstof en gaat daarmede verschillende verbindingen aande ijzeroer verbindt zich met de zwavel waterstof van het gas, vormt zwaveljjzer; door het blootstellen van dit met zwavel verzadigde oer aan de lucht wordt dit gere genereerd en kan ten tweede, ten derde en meermalen dienen, totdat het zijne kracht verloren heeft. - Is nu het gas geheel gezuiverd, dan wordt het naar den meter gevoerd om de productie, waarvan aan de gemeente Amsterdam betaald wordt, dus ook van het verlies, te bepalen en van daar naar de gashouders, welke elk 20,000 Meter' gas bevatten kunnen. Voor de distributie naar de verbruikers in de stad passeert het gas dan nog den regulator, waar door uiterst gevoelige reguleerketels, welke in glycerine drijven, tot op 1 mM. waterdruk de gasdruk voor geheel Amsterdam geregeld wordt. Van alles, wat we aanschouwden, kregen we natuurlijk slechts het uitwendige te zien en wij verlieten ons dus op de verklaringen van onze geleiders, de heeren Egeler, ingenieur en onderdirecteur, de inspecteurs Spruyt en Francke, die ieder voor zich een gedeelte van de bezoekers rondvoerden. Het ruime, 14l/j hectare groote terrein, waarop de enorme gebouwen niet in den weg stonden, vorderden heel wat tjjd tot bezichtigen en niet het minst werd onze aandacht getrokken door het pomplokaal, waarin geen spatje vocht werd aangetroffen, hoewel daar pompen werk ten voor den 40 meter hoogen watertoren, de teer- en ammoniak-reservoirs, de scrubbers (cokestoren), een tiental pompen bij elkaar; het lokaal van de exhausters, alles zeer fijn met nette tegelmuren en blinkend alsof er geen kolen- en cokesgruis in de onmiddellijke nabijheid was. Het gas kost, zooals bekend is, te Amster dam slechts 9 cents, waarvan de stad voor eiken geregistreerden M'. 3.2 cents empocheert, met het vooruitzicht in 1915 de geheele fabriek cadeau te krijgen. Dat daarom de bijproducten, welke onbelast zjjn, op waarde moeten ge houden worden, spreskt vanzelf. Dezp bij producten zijn dan lo. de cokes, welke gedeeltelijk voor eigen brandstof worden aangewend, terwijl het over tollige verkocht wordt, ongeklopt a 70 ets. en geklopt 75 ets; het kloppen der cokes geschiedt zeer vernuftigdoor eene Jacobs- ladder wordt deze uit het Bousterrain naar eene machine gevoerd, welke ze in stukken breekt; het stof, de brise en de even groote stukken vallen ieder afzonderlijk waar het behoort, het laatste buiten op de plaats, waar het door eeno zelf registreerende machine by HL. wordt gemeten; 2o. uit de retorten gaskool of graphiet, dat zich boven aan de retorten afeet; voor electri- sche verlichting, als koolspitsen in de boog lampen, treffen we deze kool aan; 3o. de teer, waaruit eene oneindige verschei denheid van producten bereid wordt, benzo), aniline enz. 4o. de kalk uit de zuiverkisten, met kool zuur verzadigd, brengt omtrent niets op; doch die, welke op het cyan-gehalte'getriteerd wordt, is een meer loonend product. Het ammoniak-water, dat van uit het tweede resarvoir van den watertoren naar de sul- phaat-fabriek gevoerd wordt, om daaruit zwa- velzure-ammoniak te bereiden, is met het kool teer het kostbaarst product. Van uit een schuit, aan den kaaimuur vastgemeerd, wordt zwavelzuur uit een tank naar een reservoir opgevoerd en in aanraking gebracht met het ammoniak-water. Kristallen van ammoniak- sulphaat slaan neer, de vrijkomende gassen als zwavelwaterstofgas in hoofdzaak worden verzameld en door een ventilator gevoerd naar den generator-oven, waarmede het water ver dampt wordt. Zoo wordt het schadelijke nut tig aangewendde sporen zwavelig zuur vin den dan door den hoogen schoorsteen een uitweg. Nog bezichtigden we het laboratorium en de photokamers. De photometer vanLetheby is by de Imperial in gebruik. De toepassing van dezen photometer berust op de verlich ting van eene vetvlek; heeft de verlichting van achteren plaats, dan verschijnt de vlek transparant, van voren daarentegen als eene donkere vlek. Tegelijkertijd van voren en van achteren verlicht, zal by de bekende licht sterkte van eene dezer lichtbronnen de sterkte van de andere zyn af te leiden. Zooals men weet, is de gemeente Amsterdam met de Imperial omtrent de bepaling der lichtsterkte in een proces gewikkeld, welk proces in twee instanties door do Imperial reeds gewonnen is. Ons dankbaar gemoed dost ons voor de laatste instantie het beste voor de Imperial wenschen. De aangename wyze, waarop bovengenoemde -heeren ons namens da directie hebben ontvangen, maakte op ons 29 tal be zoekers een aangenamen indruk en we kon den ons voor wy scheidden gaarne met onzen voorzitter vereenigen met den wenacb, dat de tyd spoedig mocht aanbreken, waarop- de kolen geen geld zonden kosten en de byproducten goud zouden waard zyn. Als het dan by de Imperial goud regent, kan het voor onze gemeentelyke gasfabriek, zoo niet goud storten, dan toch druppelen. Zoo- zy het! V. v. W. De Raad dezer gemeente is tegen Dondor- dag, den 14den Mei a. e., ter vergadering byeengeroepen. De lyst der hoogstaangeslagenen in Zuid- Holland bevat 633 personen. De hoogsten zyn de heerenA. N. J. M. baron Van Brienen van deGrooteLindt te 'Wassenaar voor/9326.23, C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar 6159, baron R. Van Lynden te 's-Gravenhage 5770, M. J. Jochems aldaar 4574, I. D. Fransen van de Putte aldaar 4448 en mr. D. Van Weel aldaar 4491. Verder komen er o. a. de volgende heeren op voorH. J. Augustyn to Zoetermeer 603.49,. J. Van der Breggen Az. te Leiden 964.94, A. Van der Burg te Hazerswoude 703 65', mr. C. Cock te Leiden ƒ1871.51', P. Va.rr Cranenhurgh te Leiden 700.92', J. Dorrepaal te Zoeterwoude ƒ743.08, jhr. mr. J. H Gevers te Noordwpk ƒ2113.54, J. J. Hasselbach te Leiden ƒ719.70, S. baron Van Heemstra te Sassenheim ƒ617.52, J. A. Jongerbloed te Veur 1750.26', mr. J. C. Van de Kasteele te Wassenaar ƒ1169.79', J. M. Van Kempen te Voorschoten ƒ784.10, C. J. Kempenaer te Ter- Aar ƒ633.74', J. Koning te Leiderdorp 1081.03, J. W. Koning aldaar ƒ582.64, C. J. baron Leembruggen te Leiden ƒ956.53, W. Leem bruggen te Lisee ƒ640.97, F. A. G. graaf' Van Limburg Stirum Noordwyk teNoordwyk ƒ3419.67', L. graaf Van Limburg Stirum van Warmond te Warmond ƒ2195.443, M. graaf Van Limburg Stirum te Wassenaar ƒ2557.75', mr. M. H. A. Lisman te Leiden 636.62, mr. H. L. A. Obreen alhier 718.76, mr. Ph. J. baron Van Pallandt te Wassenaar ƒ3628.79', J. Piek te Oudshoorn ƒ1869.44, mr. Th. W. Van der Schalk te Noordwyk 602.57', jhr. mr. H. A. Steengracht van Dui venvoorde te Voorschoten 5645.27, F. Stok- huyzon Az. te Leiden 617.22, A. Straathof' te Alkemade 726.78, A. W. Sythoff te Lei den 562.77, K. Van der Torren Kzn. te Waddingsveen ƒ1704.21', W. C. R. baron Van Tuyll van Serooskerken te Wassenaar f 756.96, jhr. Ph. E. Vegelin van Claerbergen- aldaar 1015.70', mr. J. D. Viruly te Stomp- wyk ƒ1718.90, T. P. Viruly te Leiden ƒ2471.37, J. H. Willink te Oegstgeest 1537 35, W. F. Yerhey Van Wyk te Leiden 720.62, J. Zaalberg alhier ƒ955.80, mr. P. L. F. Blussé ƒ1662.215. De laagste aanslag der door Ged. Staten vastgestelde lyst bedraagt 559.35. De Commissaris des Konings dezer pro vincie, de heer Fock, is heden van zyn buiten- landsch verlof te 's-Gravenhage teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 9