Begctlog Tan onzen krijgsdienst. Nadat in elf langdurige zittingdagen vier en veertig van de honderd leden der Tweede Kamer aan de algemeene beraadslagingen over de Legerwet hadden deelgenomen, waar onder zeventien voor de tweede maal, konden die beraadslagingen gistermiddag, toen de klok op vijf uren stond, nog slechts gesloten worden door eene motie, die met de betrek kelijk geringe meerderheid van 48 tegen 30 stemmen werd aangenomen. Die motie, tot staking van het debat, was voorgesteld door den heer Schimmelpenninck (Amersfoort). Vooraf had de heer Van Houten nader in het licht gesteld dat het ontwerp in alle details gegrond is op een actief optreden met bondgenooten tegen een eventueelen vijand, in den geest van des heeren Roosebooms denkbeelden. De minister verdedigt het en betoogt dat het louter een defensief karakter heeft, wat spr. stellig ontkende. Voorts bleef h(j krachtig verdedigen het beginsel van dienst regeling in vredestijd voor alle diensten be halve voor de oefening en betoogde dat deze wet in geen enkel opzicht populair is en dat zo alleen goed kan worden als de minister rich van den heer Rooseboom afscheidt. Ten slotte meende hy dat het 't best ware na het algemeen debat de behandeling der artikelen te verdagen tot het nieuwe zittingjaar. De heer Dobbelman herhaalde zijne bezwaren tegen het kazerneleven en betoogde, dat al heerscht er eenige overdrijving te dien aanzien, het toch niet kan ontkend worden dat het op vele jongelui verderfelijk werkt. Door den heer Haffmans werd weder te telde getrokken tegen het feitelijk toch be houden van een veldleger, dat hy eerder ge vaarlijk dan nuttig voor ons land achtte, omdat er bij het behoud van het veldleger neiging zou- kunnen ontstaan tot offensief optreden. De heer W. K. Van Dedem betoogde dat de minister van financiën niet gelet had op den zwaren druk der gemeenten. Hy zou geen belastingdruk meer willen opleggen, tenzij hy toezegging kon ontvangen omtrent de verlichting van den druk der gemeente- financiën. De heer Vermeulen vroeg andermaal of da Regeering bereid is te verklaren dat zjj zich niet tot het uiterste zal verzetten tegen de amendementen betreffende den verplichten persoonlijken dienst in de kazerne, de ver sterking van het contingent en den duur van den dienstplicht. Zoo ja, dan trok hij zijne motie inzoo neen, dan helpt de diecusssie niets zoolang de hoofdpunten niet zijn uit gemaakt. H(j beperkte z(jne motie alleen tot de eerste alinea, „dat het ontwerp te zware finantiëeleen personeels lasten op de natie legt." De beer Smeenge verdedigde het rapport der „Liberale Unie" over de Legerwet, De heer Harte hield vol dat dit ontwerp het militarisme in de hand werkt en bestreed uitvoerig het ontwerp en de rede van den minister. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed het eventueels voorstel-Van Houten, tot schor sing van het debat, maar stelde zelf deze motie voor: „De Kamer, van oordeel dat aan het aan hangig ontwerp terecht is ten grondslag ge legd het beginsel van de persoonlijke dienst vervulling door alle dienstplichtigen, gaat over tot de orde van den dag." Nadat do minister van oorlog verklaarde dat de Regeering niet op hoofdpunten kan transigeeren en verdaging onnoodig achtte, werd het algemeen debat gesloten. Toen de bovenvermelde eenvoudige motie daartoe was aangenomen, werden drie andere moties in stemming gebracht, welke tegelijker tijd met de algemeene beschouwingen in discussie waren geweest, moties, _die alle min of meer bestemd waren een prealabel oordeel over het wetsontwerp uit to spreken. De beer A. Van Dedem, die het woord ge vraagd had en het ten gevolge der voorgestelde motie-Van der Oyo niet meer krjjgen kon, verwijderde zich terstond met eenigen zijnor vrienden, en verscheidene anderen stomden tegen een voorstel, dat door anderen als esne ware verlossing uit de benauwdheid van het vermoeiende debat begroet werd. De Kamer was daarom ook weinig gene:gd hetzij naar replieken, hetzy naar nieuwe sprekers te luisteren. Zelfs was er weinig aandacht meer voor de rede van den minister van oorlog geweest, terwyl de minister van binnenlandsche zaken zich tot een enkel antwoord bepaalde, waarom bij gezegd had dat de afgevaardigden met uitsluitend de belangen der kiezers, doch van allo klassen der maatschappij op het oog be- hooren te hebben. De minister van marine en die van financiën, welke laat3te door den heer W. Van Dedem in het debat betrokken was, hebben in het geheel niet weder aan de dis cussie deelgenomen. De stemming over de verschillende moties is aldus: De motie-Domela Nieuwenhuis, luidende „De Kamer, overwegende dat de hoofdbeginselen van dit wetsontwerp zijnverhooging van het contingent en vermeerdering der oorlogsuit gaven, overwegende dat door aanneming daarvan een bedenkelijke stap wordt gezet in de richting van het militarisme, den kanker, die knaagt aan de welvaart van alle volkereD, keurt de hoofdstrekking af van dit wets ontwerp, ondanks het daarin opgenomen rechtvaardige beginsel van afschaffing der plaatsvervanging, en gaat over tot de orde van den dag," wordt verworpen met 71 tegen 5 stemmen. Vóór: de heeren Zylker, Schepel, Domela Nieuwenhuis, Lieftinck en Farncombe Sanders. De motie Vermeulen, luidende „De Kamer, van oordeel, dat te zware finantiëele en persoonlijke lasten bp dit wetsontwerp aan de natie wor den opgelegd, gaat over tot de orde van den dag," werd verworpen met 51 tegen 24 stemmen. Vóór: de heeren De Ram, Land, Van Del den, Van Vlijmen, Clercx, Lambrechts, Sche pel, Haite, Van Nunen, Bahlmann, Walther, Michiels, Travaglino, Nieuwenhuis, Vermeulen, Ruland, Schimmelpenninck, Lieftinck, Vos de Wael, Hutsaere, Sanders, Van der Schrieck, Dobbelman en Haffmans. De motie-Rutgere van Rozenburg, luidende „De Kamer, van oordeel dat aan het aanhangig ont werp terecht is ten grondslag gelegd het beginsel van persoonlijke dienstvervulling door alle dienstplichtigen, gaat over tot de orde van den dag," werd aangenomen met 49 tegen 27 stemmen. Tegende heeren Mackay, Van Vlijmen, Ciercx, Lambrechts, Schepel, Kolkman, Be- vera, Harte, Van Nunen, Bahlman, Walther, Michiels, G. Van Dedem, Travaglino, Ver meulen, Van Berckel, Ruland, Schimmelpen ninck, Schaapman, Vos de Wael, Van der Schrieck, Mntsaers, Keuchenius, Dobbelman, Borret, Haffmans, De Ram. Vóór de heeren: Land, Van Delden, Goe- koop, Van Wassenaer, Rooseboom, Engelberts, Cremer, De Beaufort, Royaards, Seret, Van Löben Seis, Smidt, Van Kerkwijk, Bool, Viruiy, Van Gijn, Heemskerk, Van Velzen, Nieuwen huis, Borgesius, Levyssohn Norman, Tak, Lieftinck, Boreel, Van Karnebeek, Van By- landt, Mee3, Van Houten, Van derKaay, Van de Velde, Donner, Sanders, Heldt, Z3ayer, Guyot, Gildemeeater, Smeenge, Schimmel penninck van der Ove, Roell, De Vries, Gleichman, Kerdjjk, Seyffardt, Van derFeltz, Rutgers, Brantsen Van de Zijp, Veegens, Zylker en de Voorzitter. Gelijk men zi9t, wordt in de motie Rutgers een eenigszins positief oordeel over een hoofd beginsel van het wetsontwerp uitgesproken. Eenerzfids 3temden enkele antirevolutionairen, die geacht kunnen worden het beginsel van den persoonlijken dienstplicht niet ongenegen te zijn, tegen of waren afwezig. De motie was zeer op het einde der beraadslagingen voorgesteld, zoodat do gelegenheid tot discus sie, om dus rekenschap te geven waarom men misschien niet op deze wijze van zijne ingenomenheid met het beginsel van den persoonlijken dienstplicht wilde blpk geven, had ontbroken. Anderzijds vindt men onder de voorstem mers den heer Van Houten, dio nog gisteren het beginsel der dienstruiling verdedigde. De motie gewaagt niet van persoonlijke vervul ling van den oefenplicht, doch van persoon lijke dienstvervulling, waartegen zich juist de heer Van Houten verzette. Daarbij wordt er van gesproken dat het beginsel te recht is ten grondslag gelegd aan het aanhan gige wetsontwerp. Wel degelijk behelsde de motie-Rutgers dus de goedkeuring van den persoonlijken dienstplicht, zooals die in het aanhangige wetsontwerp is neergelegd. De vergadering van a. s. Dinsdag zal ge opend worden met de behandeling van het voorstel van heer Van Houten om de be raadslagingen tot rader order uit te stellen, en al wordt die motie weder verworpen, dan zal met de behandeling al weder eenige tijd gemoeid zijn. De stemming over de moties heeft in de verte iets van de eerste lezing van een wets ontwerp in Engeland. Die eerste lezing, zoo schrijft het „Hbl.", zouden wij kunnen zeg gen, is aangenomen. Eene afkeuring van de hoofdbeginselen der wet is door de Kamer met groote meerderheid volstandig geweigerd. Daarentegen is met ongeveer dezelfde meer derheid meer bepaaldelijk aan één der hoofd beginselen adhaesie betuigd. De onzuiverheid der stemming heeft de laatste meerderheid eer kleiner dan grooter gemaakt, zoodat en dit was ook de bedoeling van den heer Rutgers met zijn voorstel voor de tegen woordige of eene volgende Regeering duide lijk is gebleken, dat de Kamer de afschaffing der plaatsvervanging als grondslag voor iedere legerinrichting wenscht beschouwd te zien. Wanneer dus de behandeling van de aanhan gige voordracht, thans niet of niet geheel ten einde kan worden gebracht, dan zullen de langdurige algemeene beraadslagingen in elk geval dit resultaat hebben opgeleverd, dat op het stuk der plaatsvervanging de meening der vertegenwoordiging duidelijk ge noeg i3 geconstateerd. Gemengd Nieuw*. Blykens in dit blad voorkomende aankondiging zal de speeltuin „Vreewijk" Woensdag a. s. geopend worden. Vanvjjftot acht uren zal alsdan daar concert zijn. Vele kinderen zullen in dien tuin dezen zomer weer kunnen genieten. Hedenmorgen omstreeks elf uren had een metselaar, werkzaam aan het eenigen tjjd geleden verbrande perceel in de Kraaier- straat, het ongeluk van den steiger te vallen, waardoor men meende dat hij eene hersen schudding had gekregen. Eenige personen brachten den ongelukkige naar z(jne woning, waar hij hedenmiddag nog niet tot spreken was gekomen. Hedenmiddag om kwart over éénen werd er in de Donkersteeg een jongetje aangereden door een grutt9rswagen. Het wiel is over een der armpjes gegaan. Het kind werd spoedig opgenomen en bij den heer T. aldaar ingedragen. In den afgeloopen nacht zijn bij den landbouwer E. Kortekaas, te Warmond, door onbekenden vier kippen en een haan ontvreemd. Gisteravond tusschen zes en zeven uren was het in de Lombardstraat en Binnen rotte te Rotterdam rumoerig, en er hadden daar vechtpartijen van ernstigen aard plaats. De politie gebruikte de sabel om schoon baan te maken, en twee van de belhamels werden overgebracht naar het politiebureel op de Kaasmarkt. Ook aan de Lombardstraat werd door de politie de blanke sabel gebruikt om kwaad willigen in bedwang te houden. Naar de gevangenis te Rotterdam is overgebracht de assistent bij de posterjjtn P., uit Brielle, verdacht van valschheid in geschriften en een tekort in de bas. Omtrent den vermoedelijken moord to Drachten wordt nog gemeld: Ofschoon d9 lijkschouwing geen direct resul taat opleverde, vond men toch aan den nek van de overledene sporen van geweld. De verslagene, Tietje Kloosterman, was reeds voor acht dagen dood gevonden en verleden Vrijdag ter aarde besteld. Bi) aankomst ter plaatse was de vermoe delijke dader Cornelia Veenstra onder politie toezicht gesteld en voorloopig opgesloten in de bewaarplaats van arrestanten te Drachten. Zeer bezwarend voor hem wa3 een schrijven aan zijne aanstaande, dat men in zijn bezit vondhet droog de dagteekening van 3 Mei - toen er nog geen sprake van een gerechtelijk onderzoek was en behelsde de mededeeling, dat het wel kon gebeuren dat hy een dag of tien naar Heerenveen moest. Dit, gevoegd bij de andere omstandigheden, heeft aanleiding gegeven tot zijne arrestatie. Veenstra ontkent ten stelligste zijne schuld. Te Velp sloeg Donderdag de bliksem in de woning van W. Van M., in de Broekstraat. Hemzelven werd zijn tabakspijp uit den mond geslingerd, terwijl hy aan het aangezicht verschroeid werd. Het dak, waardoor zich de bliksem een uitweg koos, geraakte in brand, maar werd met behulp der buren spoedig gebluscht. Te Eerbeek, onder Brummen, zijp. Donderdag morgen twee buizen afgebrand. Alles was jerzekerd. Van de inboedels is het meeste gered. De oorzaak is -onbekend. In de Borinage (België) weten veten niet, waarom zij het werk hebben ge staakt. Eenigen vragen hot algemeen stem recht, anderen loonsverhooging, terwijl een derde gedeelte vraagt, eenige boeten af te schaffen. De zoogenaamde zwarte of geheime meetings spelen eene groote rol. Men maakt den menschen wijs, dat het socialisme ditmaal stellig zal zegevieren, dat heel Duitschland opstaat en de bourgeoisie en het kapitaal weldra voorgoed zullen verpletterd zijn Engeland zal, zoo beweert men, geld genoeg overzenden, om de werkstaking staande te houden. De algemeene raad der werkliedenpartij heeft het volgende besluit genomen „De algemeene raad der werkmanspartij, den 5den Mei te Brussel, in het Maison du Peuple, vergaderd met de afgevaardigden van den Bond der mijnwerkers. Gezien dat ondanks de beslissing van het congres van 5 April, er reden bestaat om rekening te houden met den toestand, dool de mijnwerkersbevolking daa'rgesteld, en dat de loonsverminderingen, de plagerijen en uitdagingen der patroons alsook de parlementaire traagheid hen tot het uiterste drijven. Besluit dat er reden bestaat om de werkstaking, door den natio- nalen bond der Belgische mijnwerkers uitge roepen, vol te houden met een dubbel doel huishoudkunde en staatkunde; A. VerhoogiDg van de loonen; B. Bekoming van het acht uren werk, of ten minste vermindering van den werktijd; C. Spoedige herziening der grondwet en daarstelling van het algemeen stemrecht. De algemeene raad der werkmans partij verbindt zich daarenboven, de werk staking in de vier koolbassins te doen alge meen maken, de zaak der mijnwerkera met broederlijkheid en zelfopoffering te onderzoeken; hy raadt den werklieden kalmte aan en ver klaart dat de werkmanspartij in haar geheel niet van de algemeene werkstaking afziet, tot het bekomen van de herzienicg en tot algemeen stemrecht." Luik, 8 MeiHet eerste regiment lanciers is te Seraing aangekomen. In eenige mijnen is eene zeer geringe verbetering te bespeuren, daar er weer gewerkt wordt, zoowel hier als op den linkeroever, maar daarentegen breidt de beweging zich uit in de mynen om Mon- tigny ten noorden der stad. De eigenaar van eene der mijnen te Horloz heeft doen weten, dat hij 80 werkmanswo ningen zal doen ontruimen, indien de arbeid niet hervat wordt. In de mijn La Haye alhier zijn ook do werktuigkundigen weggebleven omdat zy vrouwen en kinderen niet alleen thuis durven laten. In de kristalfabriek te Val St.-Lambert, waar Woensdag 200 werk lieden ontbraken, zijn er nu 400 weggebleven. Op den rechteroever wordt alleen gewerkt in de fabriek van Cockerill. Van het groote aantal werkstakers, die in hechtenis zjja genomen, werden heden 33 door den rechter van instructie verhoord. Van hen werden 17 beschuldigd van ontvreemding van meel. De schutters hebben hier den geheelen nacht door patrouille-dienst verricht. Reeds z(jn hier 64 wagens Duitsche steen kolen aangekomen over Maastricht. Men kan ook gemakkelijk Engelsche kolen koopen, waarvan spoedig eene bezendiDg verwacht wordt. La Louvière, 8 MeiIn een groot aan tal kolenmijnen van het Centrum heerscht thans algemeene werkstaking. In enkele mijnen hebben de werklieden, die heden zijn afgedaald, gezégd dat zy heden avond met hunne gereedschappen naar boven zouden komen en eveneens den arbeid staken. In verschillende metaalfabrieken staat het werk ten deels stil. De directeuren maken zich ongerust over de stappen van industriëelen by den koning, ten gunste eener grondwets herziening, waartoe vast is besloten. Verschillends fabrieksdirecteuren zallen zich by hen aansluiten. De delegatie zal het ministerie verzoeken eene verklaring af te leggen ten gunste van algemeen stemrecht, ten einde de crisis te bedwingen. In de andere mijndistricten is de toestand onveranderd. De genomen militaire maatre gelen zijn voldoende om op alle gebeurlijk heden voorbereid te z(jn. Luik, 8 MeiEr was eene kleine hervat ting van den arbeid in twee kleine steenkool mijnen van het bekken der Maasdaarentegen zijn alle andere werkplaatsen heden gesloten. Gisteren en heden zijn vele plunderaars en weerspannigen in hechtenis genomen. De

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6