PLki^JIh - Burgerlijke Stand. 1 mmi P i Gelyk in ons vorig nommer werd aan gekondigd, verschijnen Ouida's beste roman tische werken in eene goedkoops, tevens zeer goede uitgave, waarop wii gaarne de aandacht vestigen. Dat deze schrijfster ook ten onzent met graagte gelezen wordt, bswyzen de her drukken van onderscheidene haror werken ook in onze taalzij munten uit door boeienden inhoud, oorspronkelijkheid van opvatting, menschkundige karaktertekening en bovenal door rijkdom van gedachten. Zij bevatten meesterlijk geschreven blad zijden, getuigende van eene zeldzame ver beeldingskracht, en houden den lezer in span ning; zoowel hartstocht als poëzie weot do begaafde schrijfster weer te geven, en alzoo is het niet te verwonderen, dat hare werken door geheel de beschaafde wereld hun weg gevonden hebben. Dus is het een goed denk beeld, eene serie V3ti de voornaamsten en besten daarvan tegen geringen prijs verkrijg baar te stellen. In die serie zuilen worden opgenomen „Idalia," „Folie Farine." „Fioralia," „Slaven ketenen," „Twee klompjes," en „De liefde is genoeg." De prijs van deze werken te zamen was in de eerste uitgave f 32.50; than3 zullen zij bij den uitgever J. Minkman, te Arnhem, verschijnen, compleet in 50 a 55 afleveringen 3 25 cents, voor 12 50 alzoo, ton hoogste voor 13.75; het meerdere zal gratis ge leverd worden. Druk en papier z.jn te roemen het formaat is handigeen omslag in kleurendruk siert de 1ste aflevering. De reeks wordt geopend met „Idalia," voor zeker een roman, r(jk aan aantrekkelijke tooneelen en fraaie, dikwerf dichterlijke, be schrijvingen. Voor eene kleinigheid zullen losse linnen banden na de verschijning van elk werk worden verkrijgbaar gesteld. Desverkiezende kan men die werken ook terstond bij uitgave Ingebonden ontvangen. De bedoeling is bijgevolg, eene goedkoope en toch nette uitgave der meest aantrekkelijke werken van Ouida verkrijgbaar te stellen. De zoo lage prijs is niet verkregen door minder goed papier. De heldere letter Iaat juist op het gesatineerd papier zich aange naam lezen. De romans van Ouida behoeven overigens geene aanbeveling meer; dat de keuze ge vallen is op de voornaamste werken uit hare eerste periode, is goed gezien. Bij don heer P. Noordhoff, uitgever te Groningen, zijn weer eenige werkjes ver schenen. Als Bests nog zijne oude grieve tegen rekenboekmakers koestert, moet hij iets hebben tegen den heer Wisselink. Haar, daar rekenen foch geleerd moet worden en de heer Wisse link in zijne Rekenschool vijf stukjes, ette lijke malen herdrukt - de leerlingen al zeer geleidelijk inwijdt in de geheimen der cijfers, zal hfj hem ten slotte waarschijnlijk dankbaar zijn voor zijne kinderen. De „Theorie der Rekenkunde" wordt door den schrijver in het aldus genoemde werk beknopt ontwikkeld en daarbij sluiten zich de „Vragen en Oefeningen" aan. In de „Vraagstukken ter oefening in de Algebra" (zevende druk) verklaart da schrij ver, dat hü getracht heeft „zoo minmogelUk vervelend" te zyn. Dat ook stemt tot dank baarheid. Bij de „Nieuwe Uitstapjes in het rijk der Natuur" iB deze verzekering niet noodig. ZU behoeven noch de aanbeveling van eene autoriteit op schoolgebied, noch ook de ver melding, dat een tweede druk is verschenen en 't allerminst de onze, want de schrUver is prof. Huizinga. De heer K. De Vrieze gaf „KUkjos in de Plantenwereld," een werkje, dat ook om de behandeling der voornaamste weidegrassen voor de aanstaande landbouwers op de banken der dorpsscholen ons zeer aanbevelenswaardig voorkomt. Een leesboek in goeden zin is „De Lees- toon" van den heer L. Van Ankum, eene inleiding in de schoone kunst van zeggen, die met dit werkje en een goed onderwüzer, zeer goed kan worden beoefend. Ten slotte: „Losse Schetsen van Neder- landsch-Oost-Indiè" van den heer Baas, een Indisch onderwyzer, die zyn onderwerp kent. Dat het werkje goed is ontvangen, blükt uit de aangename noodzakolykheid van een twee den druk. Cveiuengd Nieu w b. Op een gedeelte der Haarlem- merstraat alhier, by de Haven, hebben de bewoners de vlaggen uitgestoken en de knop pen der vlaggestokken verguld of met goud papier overtrokken, een en ander ter eere van het echtpaar Lut, aldaar woonachtig, dat binnenkort zyn vijftigjarig huweiyksfeest hoopt te vieren en heden vóór eene halve eeuw ten Raadhuize den wensch te kennen gaf in het huwelyk te willen tredeD. Omtrent de oorzaak van den hand in het Ryks Entrepot te Rotterdam is ondanks het dadelijk ingestelde onderzoek niets bekend geworden. Wel is volgens de „N. R. Ct." gebleken dat de wakers slecht hun dienst hebben ge daan en van het ontstaan van den brand niets hebben bemerktzelfs moest één, terwyl de brand reads aan den gang was, wakker worden gemaakt. De sleutel van de bergplaats, waar de twee stoomspuiten geborgen waren, kon niet door hem gevonden worden, zoodat aio spuiten geon dienst hebben gedaan. Niet mir.der vreemd is, wat bet „Rott. Nbl." mededeelt. Toen een wak9r den brand ontdekt had, spoedde hy zich naar den hoofd ingang, waarschuwde de zich daar bevindende rijksambtenaren van den nachtdienst, en toen spoedde men zich naar het stadstimmerhuis, om de aldaar gestationneerde bandspuit te ontbieden. Deze mocht door de wachthebbenden niet worden uitgezonden, zonder daartoe order van hen chef te bobben ontvangen. Twee drijvende stoomspuiten hadden, vol gens hetzelfde blad, een geruimen tijd op onthoud, vereischt om do afsluitbaiken te openen. Do Ryksbooken zijn nog door een paar brandmeesters gered, toen het kantoor reeds Goor de vlammen was ingesloten. Tot de verbrande goederen behooren be- langryko partyen tabak, Manilla-sigaren, een groote voorraad suiker van de firma v. Oordt, eene party suiker van de firma W. Schutter Co., eene party cognac, arak, champagne, sukade, rozijnen, ettelyke fu3ten wyn enz. Als een bewys van de gloeihitte in de na bijheid van den brand kan dienen, dat stapels duigen, op een afstand van 10 a 20 Meter liggende, ongeveer een half uur door 6 spuiten moesten worden natgehouden, om het ontbran den te voorkomen, en dat de verf van waggons aan het Maasstation, op ongeveer 30 M. afstand, losliet, zoodat deze rijtuigen moesten verplaatst worden. A's eene bijzonderheid deelt het „Rott. Nbl." ook mede, dat onder de rails greppels werden gegraven, waardoor de slan gen werden gehaald, welke uit de Maas water aanvoerden tot bij hot brandend gebouw; de treinen konden door dezen maatregel op tyd vertrekken. Naar een schatting, welke aan het „Hbl." wordt medegedeeld, maar waarvan de grond slagen onbekend zyn, zou de schade door den brand veroorzaakt, ongeveer 6 ton bedragen. In het „Maandblad tegen de ver- valschir.gen", van dr. Van Hamel Roos, to Amsterdam, wordt de aandacht gevestigd op eene listige koffievervalsching. Men had het koffie-extract uit de boonen weten te verwyderen en ze daarna opnieuw geroost met een weinigje suiker. De boonen zagen er zeer goed uit en het waren onvervalschto boonen, hoewel de koopers feiteiyk ontvingen „vernist koffiedik in den natuurlyken boonenvorm." Eene andere vervalsching is door den redac teur geconstateerd. In een monster r y a t- m e e 1, uit Zaandyk afkomstig en door eene hygiënische vereeniging aldaar aangekocht, is door haar 56 pet. marmergruis, d. i. koolzure kalk, gevonden! U'y hebben een brief uit Durban (Natal) voor ons liggen, waarvan de schryver, die op z(jne reis ook Pretoria en Johannes- berg bezocht, bevestigt wat in den laatsten tyd meermalen is betoogd, dat men wat meer kieskeurig moest te werk gaan met het zen den van landgenooten naarZuid-Afrika, bovenal wanneer zy bestemd worden om aldaar belang- ryke betrekkingen te vervullen. Het laat zich hooren dat, als zy tegenvallen, zoowel wat soliditeit ais bruikbaarheid betreft, ons prestige in die gewesten er onder ïydt; zoodat hot geene verwondering baren kan, wanneer de gevolgen daarvan, allesbehalve in ons voordeel, niet uitblyven. „Veel is er ten nadeele der Hollanders ge daan", zoo lezen wy, „door de groote heeren, die meestal hun neefjes en besten vriendjes de eerste baantjes bezorgden. Er is hier te lande reeds menige maatschappy door Hol landers opgericht; maar ik heb nog geene gezien, die goede vruchten opleverde. „Het is toch van algemeene bekendheid, dat wanneer een heertje, zoon van invloedryke lui in Den Haag of elders, niet door een of ander examen kou komen en dan meer geld verteerde dan papa volhouden kon, hy een aanbevelingsbrief kreeg aan den President van den Oranje-Vrijstaat of de Transvaal, of aan den Sraats-secretaris, en dan werd op aio aanbeveling zoo'n heer een baantje gegeven, ten nadeele en last van het Tolk; zoodat de Hollanders, die vroeger door de Boeren ver eerd werden, thans meerendaels zoo gezien zyn als de beruchte appel bij eene groenvrouw. „Gy zult misschien zeggen: 'tis toch dom van de Boeren en Engelschen, dat om eenigen nage noeg alle Hollanders gering geschat worden; maar is het in Europa niet juist zoo, moet niet do minderheid in den regel het misgelden? „Waarlyk, menige zaak gaat mij ter harte, daar ik myn vaderland en zyue bevolking liefhei:." wy gelooven dat zulke waarschuwende woorden wel eens mogen worden gehoord niets is zoo gevaarlyk voor onzen invloed in Zuid-Afrika als bet aanbevelen en uitzenden van niet volkomen vertrouwbare en bruikbare mannon. En het is niet te ontkennen, dat in dit opzicht maar zelden met do vereischte nauwgezetheid we d te werk gegaan. Het zoude voikeerd zyn, om de stemmen, die ginds z'ch hiertegen verheffen, to smoren ook al klinken die niet aangenaam in de ooren. (Utr. Dbl) „H ij weet het we 1." „Martha wat zie .-e er moe uit", zei onlangs mijnheer Willemse toen hy 's avonds van het kantoor thuis kwam, „wat scheelt er aan?" „O! de kinderen, waren zoo lastig vandaag". antwoordde zyne vrouw lusteloos, „ze maken 1 me nog krankzinnig." „Hé- wat overdrijf je weer; je moet je door dat kleine gespuis niet zoo laten plagen; 't ligt 't meest aan je zelf dat je ze niet naar je liand zet stil Wirapie! niet praten als pa spreekt wanneer je bedaard, maar ferm optreedt heb je me niet gehoord Wim? dan kun je ze wil je nu oogenblikkeliik stil wezen Willem best regeeren. Zie je] zoodra ze lastig beginnen te worden J-antje wil je van mijn achterzak af Wy ven lastig worden zeg ik Jeantje wil je nu je handjes thuis houden lastig worden dan allemachtig vrouw 1 daar heeft ze myn sigaren koker. Ze loopt er mee naar de keuken, gauwik bedoel dat je, zoodra ze die kuren krygen daar gooit ze hem in den haard 't is wat moois, foei! foei! ODdeu gonde meid ik wou maar zeggen, dat je met kinderen van den beginne af aan Drommels wat 'n gegrien. Schei uit Wim, hou op Jeantje. Ba! wat 'n gebrul waarom huil jelui? Stil dan! ik wou maar zeggen vrouw dat jij geen slag hebt om die kinde ren te blyf je nu van myn hoed af, Louis - Martha neem dien jongen toch van dien stoel en hang myn hoed alsjeblieft op den kap stok - ik wou dan zoggen dat men kinderen bozig moet houden en dat ba! wat 'n gedrens, nou begint Louis weer neen jon gen, 'n hoed is immers geen speelgoed hou je mond Wim ga daar van de tafel weg Jeantje. Martha - 't kind heeft den theepot beet gauw! gauw! Ik wou dan zeggen o Hemel! m'n hoofd loept om, ik kan niet spreken, niet denken zoolang die kindoren zóó rumoeren. Breng ze alsjeblieft naar bed, dan zal ik je a léce reposée eens vertellen, hoe je ze zoet kunt houden. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Vrijdag 8 Mei jl., ten overstaan van den not. mr. H. L. A. ObreenDe bouwmans woning „Abrahamshoeve", met zomerhuis, schuur, hooiborg, boomgaard, tuin, arbeiders woning enz., met de daarby behoorende bouw en weilanden, aan den IJ- en Venneperweg, in de gemeente Haarlemmermeer, groot 30 Heet., 28 aren, kooper II. Wickevoort Crom- melin, te Heemstede, voor f 24,700; de bouw manswoning, genaamd „Jacobshoeve", mede aldaar gelegen, met bouw- en weilanden, te zamen groot 30 Heet., 11 aren, en de bouw- manswoning, genaamd Antonia'shoeve", mede aldaar gelegen, mot drie percselen bouw- en weiland, groot 60 Heet., 38 aren, gecombi neerd kooper J. Yon Lindern, te Rotterdam, voor ƒ86,000. ZOETERWOUDE. Geboren: Maria Emercntiana, cl van W. Yerateegen en M. Klein. Mariitje Hen- drika, d. van C. Maarsclialkerweerd en Fr. Van Leijdcn. OEGSTGEEST. Geboren: Eartholomeua, zoon van B. Haneveld en G. Mattie. Overleden: Hubertu3 Nicolaaa Van Noort 7 jaar, zoon van H. Van Noort en H. v. d. Klaauw. GeLuw d: T. H. Den Hollander, 2G jaar, en G. Van Zuyleu, '23 jaar. W. Beekman, 31 jaar, en H. Bijlama, 30 jaar. J. Van der Patten, 23 jaar, en E. C. Bisschop, 20 jaar. SASSENHEIM. Ondertrouwd: Hendrik Duijm, "wontnde te Haarlemmermeer, en Maria Schalk. Arie De Ridder en Catharina Jacoba Van der Snoek. Geboren: Maria, d. van M. Schouten en J. Van Eemvijk. Adrianus, z van W. Elfering cu A. S. Belt. Aartje, d. van H. Danuijs en G. Kroes. Cornelia Jobina, d. van A. De Joag en J. Nagtegaal. UITLOTINGEN. Paleis voop Volksvlijt lb67. Sere 219 No. 19 ƒ5000, s. 519 No. 20 en s. 3 712 No. 5 elk ƒ1000; s. 219 No. 20, s. 753 No. 7, s. 1314 No. 18 en e. 2972 No. 21 elk ƒ250. Ital. Roodö Kruis-Loten a L. 25. Trekking van 1 Mei 1891. Betaalbaar 9 Mei 1691. Hoofdprijzen: Serie 8284 No. 28 a L. 15,000; a. 29S3 No. 11, h. 7823 No. 17 a L. 2000; s. 1042 No. 48, 8. 8030 No. 53 a L. 1000. Oostenr. Roode Kruis Loten a El. 10. Trek king van 1 Mei 1891. Botaalbaar 4 Mei 1891. Hoofd prijzen: Serie 5360 Nr. 40 a Fl. 25,000, e. 9067 No. 20 a Fl. 1000, s. 6721 No. 43, 8. 6952 No. 29, s 7758 No. 37 a Fl. 600, 8. 458 No. 14, 8. 1476 No. 38, s. 1594 No. 24, a. 2094 No. 13, s. 2993 No. 28, e. 1733 No. 3, a. 5227 No. 19, 8. 705C No. 25, a. 10260 No. IS, a. 11S73 No. 18 a Fl. 100. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 26 April tot en met 2 Mei. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 28 April. 7.15 9.— 7 16.2 27 7.15 9.15 8 16.2 28 7.15 9.15 7 16.2 29 7.15 9.— 8 16.4 30 7.15 9.15 7 16.2 1 Mei. 7.15 9.15 8 16.0 2 7.15 9.15 8 16.2 (*j Dit beteekent: Wanneer ineu 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burnor No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkrogen, dat in aterkte gelrjk staat met 16.2, 16.2 enz. Standaardkaareen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammon Spermaceti per uur verbrandt. Zwart. -v - 'mmr, vsf.iSiï' a bed ofgh Wit. SCHAAE-FfiOBLEE)! M°. 9. van Gelkee, te Roelof-Ar ends veen. Wit bogint en geoft in twee zet- ton mat. Oplossing over edit dagen. Oplossingen gelieve mon, onder het motto: „Schaak-probleem Mo. 9", in te zonden aan het Bureel van dit blad, tot uiterlyk WOEMSDlVG- AVOMD. Oplossing van Probleem M". 9, van W. F. Tïemeyeb, te Leiden: 1. Pf7 of3 2. To4 K:e4 3. Pd6-t-_ Om aan de oiscbon dor kunst te voldoen, moet de eersto Z9t zoogoed mogeiyk verborgen zijn, geen stuk dekken (dat hier hot geval is), tenzy met opoffering van het handelende stuk. Raadsheer op f3 kon evengoed een pion zyn. Goede oplossingen ontvangen van: Leiden: C. M. Willebrands, F. Gouverneur, B. Th. Bollinger, W. Ridderhof, F. VanWyk, H. P. Veldhuyzen, G. Buitendyk, J. J. Colpa, J. J. Ippiu3 Fockens, A. W. Ippius Fockens, Th. Segaar, W. A. OudshoorD, J. Fles, F. J. Van der Wolk, J. H. P. Colpa, M. S., J. M. i en C. d. C. OudAde: J. Van der Hulst, C. H. T. Bleys- wyk-, J. Van der Voort, A. Van der Voort, P. Vreeburg, J. Van Leeuwen, H. Van Egmond en A. Van der Meer. Berlijn: W. P. Mulié Jr. CORRESPONDENTIE. R. Uw probleem wordt geplaatst!

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2