de zangvsreeniginjj te Wolvega, wat echter verviel omdat de stoomboot uit Wolvega niet tjjdig' aankwam. In de Internationale tent opende dr. Vitus Bruinsma de meeting met een welkomsgroet aan de aanwezigen en mededeeling der regeling van de meeting. Er werd op drie plaatsen te gelyk gesprokenin de Internationale tent door den heer F. Domela Nieuwonhuis; in de open tucht, op den zangheuvel, door den heer A. H. Gerhardin de nationale tent door mej. Stellingwerf-Jer.tinkverder nog door de heoren J. Van der VTy'k, Tj. Stienstra en Jac. Stap. Allen spraken over den 8-urigen arbeidsdag en het algemeen kies- en stem- treelat. n ebruelaeg eras-.. Je In de pauze werden liederen gezongen door de zangvereenigingen van St.-Jacob'-Parochie, Drachten en Wolvega. Voor de sluiting had op het terrein een optocht plaats met 75 vaandels. Naar men uit goede bron verneemt, zyn er 8000 entrée's uitgegeven. Uit het Bildt en omstreken waren omstreeks 2000 personen gekomen. Onder de manifes tanten waren vele vrouwen en kinderen. Op het terrein wsrd door woord en go- schrift mede krachtig gewerkt op onthouding van elk gebruik van sterken drank. In ruime tenten was gelegenheid zich van brood, bier, chocolade, koffie en mineraal water te voorzien. Voor de werkstakers op het Bildt werd druk gecollecteerd. In de stad zelve was er een groot gedeelte van den dag mede veel beweging. Soldaten echter zag men niet. Ze waren allsn in de kazerne geconsigneerd; de huzaren bevonden zich in de stallen by hunne paarden. Do anders sinds vel9 jaren reeds verlaten hoofd wacht op het Hofplein was door een dertig tal soldaten, onder bevel van een officier, betrokken. In alle plaatsen van Friesland, uit welke Zondag deelnemers aan de provinciale meeting naar Leeuwarden optrokken, had de terug komst in de beste orde plaats. Van enkelo treinen werd rood b9ngaalsch vuur ontstoken. De Biidtkers namen ook den terugtocht weder te voet aan (4 a 5 uren loopens.) Ook te Appelscha is de meeting in do grootste orde afgeloopen. Na het sluitings uur ging de menigte uiteen even bedaard als ze was gekomen. De burgemeester was tydens de meeting ter plaatse aanwezig, benevens de gewone politie. Te Botterdam hield de afdeeling van den sociaal-democratiscben Bond oene openbare vergadering in het lokaal „Excelsior" aaii den Binnenweg. De zaal zoowel als de galerij waren stampvol; de aanwezigen bestonden uit mannen, vrouwen met zuigelingen, en eenige jongens. Het woord werd gevoerd door W. H. Vliegen, van Maastricht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer K. Van Balen, die het niet goed vond om het socialisme met het Christeiyk geloof op ééne Hjn te stellen. Hy W9rd echter uitgefloten en sommigen schreeuwden: gooi hem er uit! De wanorde nam zóó toe, dat de spreker niet verstaanbaar was en dan ook van het woord afzag. Na het zingen van eenige liederen, door som mige der aanwezigen, werd de vergadering gesloten. Aan de deur werd in eens pet ook hier eene collecte gedaan voor de werkstakers van het Bildt. Het 6-jarig knaapje van den mole naar K., te Molenbeersel, is door eene molen wiek aan het hoofd getroffen en kort daarop overleden. In aansluiting op hetgeen in het by dit nommer behoorende Tweede Blad wordt medegedeeld omtrent de Mei-betoogings- ongeregeldheden in het buitenland, dienen nog de volgende latere berichten: Ofschoon te Hamburg en te Keulen groote betoogingen der werklieden zyn gehouden, liep in beide plaatsen toch alles in de beste orde af. Te Hamburg verzamelden zich 70,000 per sonen, mannen en vrouwen, des Zondags te 1 uur tot een optocht, die het „Horner Park" ten doel had. De betoogers waren met roods bloemen en linten versierd, terwyl eenige muziekcorpsen bij herhaling de Marseillaise deden hooren. De troep werd door politie begeleid en veroorzaakte niet de minste stoor nis of wanorde. In Keulen namen 2200 personen, waar onder vele jongelieden, vrouwen en kinderen, aan de Meibetooging van 1.1. Zondag deel. De stoet koos tot uitgangspunt den Volkstuin in het zuiden der 3tad en begaf zich naar het noordeiyk kwartier zonder muziek of zang en door eene talryke menigte nieuws gierigen gevolgd. Des avonds keerden de be toogers op dezelfde wyze terug en hielden zich ook toen volkomen rustig. Te Beriyn was de deelneming van niet veel beteekenis en zeer kalm. Ook in de verschillende Engèlsclïe steden zyn de Meibetoogingen op Zondag 11. even- ;ils te Londen in de beste orde afgeloopen. Do botooging dor Londenscte werklieden in Hyde-Park vooral was zeer indrukwekkend. Er waren ongeveer 200 vereenigingen met 20 muziekcorpsen en 30Ö vaandels, die aan de betooging deelnamon en in optocht van de Theems naar Hyde-Park trokken. De stoet wa3 zóó lang, dat het binnentrekken van het park anderhalf uur duurde. De weg, welken do stoet volgde, en het park waren vol menschen. In het park stonden 12 spreekgestoelten, waar 100 personen het woord voerden, o. a. Graham, Norris, Aveling, Burns, Mann en TlUett. Tot de sprekers behoorden ook vele vreemdelingen en drie vrouwen. Allen legden nadruk op het internationaal karakter der beweging. Een der sprekers noemde de byeenkomst eene wapenschouwing van het loger van den arbeid. De soeiaal-democraat John Eurns hield eene opgewonden rede, waarin hy de beweging vergeleek by eene lawine en betoogde dat de regesriogen beter deden als zy den duur van den werkdag verkortten dan de loonen ver hoogden. Nadat hy had gesproken, werd Burns in zegepraal rondgedragen. Bij trom petgeschal werd bekend gemaakt dat de motie, waarby de werkdag van S uren werd geèischt, door allen, ook door da sociaal-democraten, was aangenomen. Er was weinig politie aanwezig. Luik, 4 MeiEen bataljon infanterie en een half eskadron cavalerie zyn van hier naar Saraing vertrokken. Alle dorpen van het kolen-district, waar werkstakers zyn, zyn door soldaten bezet. Ta Seraing hebben de myr.werkers van de fabriek van CockerilJ don arbeid gestaakt. Hetzelfde geschiedde ook door de metaal- en yzerwerkers in deze inrichting. In het geheele district Luik heerscht onder de mynwerker3 nu volkomen werkstaking. Naar men zegt, is dit ook bot geval in de mijnen van Hervé en zyn ts Horloz gister avond weer ongeregeldheden voorgekomen. De gendarmen losten eenige revolverschoten en wondden drie werkstakers. De toestand is zeer gespannen in de mynen op den linker-Haasoever. In den afgeloopen nacht schoten werkstakers, die zich in hinder laag hadden gelegd, op eene patrouille gen darmen te St.-Nicolaas, zonder echter iemand -te treffen. Twee eskadrons lanciers zyn uit Leuven daarheen gezonden. Charleroi, 4 MeiEr wordt in het ge heele kolendistrict niet gewerkt, zoodat het aantal der werkstakers hier meer dan 30,000 bedraagt. Er heerscht volkomen rust. Van het rondtrekken van troepen werkstakers of van verzamelingen is niets te bespeuren. De arbeid is in alle metaalfabrieken borvat. Brussel, 4 MeiHeden hebben 60,000 arbeiders in de steenkolenmynen en 10,000 yzerwerkers den arbeid gestaakt. De werk staking heeft in den namiddag een aanvang genomen. Hot „Bassin du Centre" heeft;tot nu toe zich onthouden. In tien steenkolen mynen te Houssa en Haine St.-Pierre is de arbeid gestaakt. Men vreest voor verdere uit breiding op morgen. (Tweede Tel.) Verschillende hoofden van socialisten willen tegen morgen eene alge- meme werkstaking afkondigen en zullen tot dat doel in deze hoofdstad eene byeenkomst houden. Hedenavond heeft Van Loo, een der hoofden van de hier bestaande party, in eene ver gadering, welke in het lokaal der socialisten werd gehouden, ook eene algemeens weAsta- king aanbevolen. De gebeurtenissen, welke hier sedert Zater dag zym voorgevallen, zyn niet van ernstigen aard; dank zy de aanwezigheid der troepen op alle bedreigde punten, is de orde gehand haafd. Toch konden zy enkele op zichzelf staande feiten niet verhinderen. Te Jemeppe is huiszoeking gedaan tot het opsporen van dynamiet. De burgemoester van Tilleur verzocht aan do militaire overheid, welke met de hand having der orde is belast, om vrouwen en kinderen in huis te houden en de deuren der woningen te sluiten. Naar men verneemt, heeft het gemeente bestuur van Luik zyn leedwezen te kennen gegeven, dat het machtiging gaf tot de be- tooging van 1 Mei. - (Derde Tel.) Twee eskadrons lanciers, van hot garnizoen te Brugge, zyn naar Char leroi gezonden, en drie eskadrons lanciers van het garnizoen te Leuven, zyn naar Luik ver trokken, werwaarts ook het 14de regiment van linie uit Antwerpen gezonden is. Nog worden drie eskadrons lanciers, van Hasselt, gereed gehouden. Het „Journal de Eruxelles" zegt dat de r;'geer:ng de ordo krachtdadig zal handhaven. Do toestand biedt overigens niets ernstigs aan, en de verontrustende berichten in som mige bladen moeten slochts onder voorbe houd wordsn aangenomen. Seraing, 4 Mei (A. H.) Bij het ver laten der werkplaatsen van Cockenil werden de werklieden beschermd door patrouilles cavalerie en gendarmerie. Met inbegrip van de werkers in de steenkolenmynen ontbreekt 25 pCt. van het personeel van Cockerill op het appel. Ey een tocht op beile oevers van de Maas is m(i gobleken, dat men overal aan den duur der werkstaking gelooft. Borgen (Henogouwen), 5 Mei: Da toe stand in de mynstreek biyft onveranderd. In den afgeloopen nacht heeft men uit wraak, door middel van eene dynamietpatroou, ds-n voorgavel vernield van het huis van een werkman, omdat deze gisteren gewerkt had. Luik, 5 MeiHedenochtend om vier uren ontplofte eene dynamietpatroon, welke ge plaatst was op dan drempsl van het huis van een welgesteld ingezetene in de Kue Augristin. De ontploffing was zeer hevig en veroorzaakte in de deftige wyk groote ontstel tenis. De deur van het huis werd geheel vernield en de ruiten van drie naburige bui zen W6rden verbryzeld. De justitie stelt een onderzoek in. BUITENLAND. Onitschland. Uit Dusseldorf wordt dd. 4 Mei gemeld dat by hot feest van de Provinciale Stenden de vorst Von Wied een dronk uitbracht op den keizer. Deze antwoordde in eene uitvoerige rede, waarin hij o. a. zyne studiejaren te Bonn herdacht. Het behoud der vredelievende betrekkingen, waarvan de vorst Von Wied gesproken had, achtto de keizer een plicht, aan zijne stelling verbonden. Hy wilde er steeds voor zorgen, dat de vrede niet gestoord werd. Ook in het binnenland was de toestand beter; zyn doel was dat de nyverheid tot haar recht kwam, zoowel wat de arbeldgevers als arbeid- nemers betreft. In samenwerking alleen zag de keizer heil. Greot-IïrltJimilt-. Volgens de „Globe" ontving de Engelscbe regeering uit Zuid-Afrika onrustwekkende de- pecbes, volgens welke president Kiüger zou verklaard hebben dat hy onmachtig is don Boeren den intocht in Mashoaland te beletten, daar het gebleken is dat er een twintigdui zend man aan den tocht willen deelnemen, in plaats van een vyfduizend. Een dergeiyke „trek" was sedert 1837 niet voorgekomen. De influenza blyft in Engeland in hevige mate heerschen. Ook in Liverpool komen thans talryke gevallen voor. Het personeel van een ziekenhuis in de nabyheid dier stad werd plotseling door de griep aaDgetast, ten ge volge waarvan de verpleegden naar huis moesten gezonden worden. In het echtscheidingsproces tegen Parnell zouden nieuwe feiten ontdekt zyn, waardoor eene vernietiging van het arrest mogeiyk is. Hot Hoogerhuis heeft gisteren aangeno men het voorstel Knutsford, betreffende de visscheryen in de wateren van Newfoundland. Chili. In depeches uit Callao wordt het beves tigd, dat het leger van den president Bal- maceda na den veldslag by Tozo al Monte allerlei gruwelen heeft gepleegd. De be schonken soldaten van Balmaceda's leger, geholpen door werklieden in de salpetergroeven, staken de stad in brand en plunderden en moordden haar uit. Vrouwen noch kinderen werden gespaard. De parlementairen te Iquique zouden in een staat van wanhoop verkeereD. daar zy nagenoeg zonder voedsel zyn, terwyl de schepen der revolutionairen geene kolen hebben. Argentinië. De „Times" ontvangt bet bericht uit Buenos-Ayres, dat generaal fioca als minister van binnenlandsche zaken is afgetreden en opgevolgd wordt door senator José Zapata. Het congres heeft senor Zorrilla tot president dor Arger.tynsche Republiek gekozen. Tplegrammea PARIJS, 4 Mei. In de Kamer van Afge vaardigden werden heden door de heeren Roche en Dumay de aangekondigde interpel laties gehouden over hot voorgevallene te Fourmies en te Marseille. De heer Dumay laakte de te Parys en in de departementen genomen maatregelen; de heer Roche vroeg een onpartijdig ondorzoek. De minister Constans verdedigde do hou ding der rogeering. Hy betuigde zyn dank aan het leger en zyn eerbied voor den officier, die laat tot vuren had gegeven. De heer Roche voegde den minister daarop toe, dat hy een moordenaar was. De Kamer paste de censuur toe op den hoer Roche en verwierp de motie van orde, waarby een onderzoek werd gevraagd. Daarentegen werd met 371 tegen 48 stem men eene motie van orde aangenomen, hou dende dat de Kamer, onder betuiging van groote sympathie voorde werklieden, besloten is de sociale hervormingen vreedzaam te ba- slechten. BERLIJN, 4 Mei. (ff. G.) De „Norddeutscbe Zeitung" verklaart, oogenschijniyk officieus, dat een vlugschrift, waarin de Oostenryksche armee ongunstig beoordeeld wordt, geheel zonder beteekenis is. De pogingen om wan trouwen te wekken tusschen Dnitschland en zyne bondgenooten zullen slechts een inniger vertrouwen teweegbrengen. BERLIJN, 5 Mei. Het uit Parys afkomstige gerucht, dat da nieuwe 3-pCts. Russische lea ning zou zyn uitgesteld omdat de Parysche firma Rcthschild zich uit het consortium had teruggetrokken, wordt door de „Vo3s. Ztg." beslist tegengesproken. De consortiale brieven toch zijn reeds aan de betrokken firma's ver zonden. Desniettemin is het wel mogeiyk, dat de uitgifte eeniger. tyd biyft uitgesteld. ROME, 4 Mei. In de Kamer van Afgevaar digden Is heden beraadslaagd over de inci denten op 1 dezer. De heer Nicotera verdedigde de handelin gen der regoering en vorklaardo dat tusschen hem en de overige ministers volkomen een stemmigheid bestaat. Indien de Kamer de houding der regeering op 1 Mei goedkeurt, zeide hy verder, zal hy daarvan blyk geven door eene stemmiog ten gunste van het ka binet; zoo niet, dan zal het kabinet aftreden. De Kamer nam met 235 tegen 113 stem men eene motie aan, waarin zy hare bewon dering uitdrukt voor do houding van bet leger en van de beambten, die met de handhaving der orde belast zyn. L£IBKV, 5 Mei. Thennometerstand gisteravond om 8 uren UP C. 5CP Fahrenheit; hedenmorg9n om 3 uren 9' C. 48.2° F.'s middags 12 uren 12.5° C. 54.5° F.; 's namiddags 4 uren 15.5° C. 59.9° F. Men schryft ons uit Rjjnsaterwoude Zondag 11. nam ds. J. Bolkenstein van Ter-Aar, als consulent dezer gemeente, van haar een hartelyk afscheid, wegens zyn ver trek naar Putten. Hy sprak naar aanleiding van 1 Cor. 15, vs. 55 tot 57. De opkomst der gemeente getuigde dat men den waardigen leeraar, die haar 5 jaar als consulent belangeloos heeftgediend, liefhad, óók omdat men aan hem de geen oogenblik verstoorde rust verschuldigd was der kerke- lyke gemeente by het opkomen der doleerende kerk alhier (welke dezen winter weder opge heven is). De gemeente voldeed dan ook gaarne aan h9t verzoek des korkeraads om ZEerw. toe te zingen: Psalm 121, vs. 4. H. M. de Koningin-Regentes heeft f 100 geschonken voor de in Amsterdam te houden Wereldconferentie van Jongelings-verbonden en f 150 namens de Koningin. Het bestuur van den R.-K. Volksbond te Amsterdam ontving van den bisschop van Haarlem ƒ100 voor de werklooze arbeiders der Koninklyko Fabriek van stoom- en andere werktuigen. De h9er Orelio en zyne echtgenoote, van de Nederlandsche opera, zyn voor de volgende campagne aan de opera te Gent, directeur de heer Voitus van Hamme, verbonden. Op 57-jarigen leeftyd is te 'sGraven- hage overleden de gepenslonneerde kapitein- luitenant ter zee C. P. Van der Star. Als adelborst 1ste kl. trad hij den Isten Sep tember 1852 in het corps zeeofficieren, door liep de verschillende rangen en werd 1 Juli 1879 gepensionneerd. Ter zake van zfine verrichtingen by de gevechten in de Zu;d9r- en Oosterafdeeling

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2