Uemengd Nieu"wm» Volgons onze berekoning zal hedenavond een 70-tal ingezetenen de laatste voorstelling van „Koning Oedipus" te Utrecht gaan bijwonen. Hadden wij om tijdige opgaaf wan het aantal plaatsen verzocht, het bleek, maar holaa3 toen het te laat was, dat nog velen daarmede te lang gewacht hadden. Alie plaatsen waren uitverkocht en zelfs degenen, die one hunne opgaven Dinsdag in den na middag verstrekten, moesten teleurgesteld worden. Zooals men zich zal herinneren, vermeldden wij reeds verladen Maandag dat de minimum opbrengst voor den extra-trein moe3t zijn vijf en zeventig gulden. Wij meldden nu aan de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, dat, daar- een 50-tal ingezetenen van dien trein zou gebruik maken, volgens onze beschoiden meening de garantie gedekt, en dachten dat de zaak daarmede afg6daan was. De Maatschappij achtte dit echter niet voldoende en schreef ons 30 April„Wij zullen derhalve in den nacht van Maandag op Dins dag een extra-trein organiseeren, indien het gegarandeerdo bedrag der minimum-opbrengst, zijnde f 75, door u op 2 Mei bjj den stations chef te Leiden wordt gestort." Wij voldeden natuurlijk aan het uitgedrukte verlangen, maar vonden het geval in zooveire curieus, daar wij, alleen denkende onzen abonné's van dienst te zijn, niet dachten ook nog de risico te moeten loopen van den extra- trein 1 Hedenmorgen kwam een rijtuig, met één paard bespannen, in vliegende vaart de Botermarkt oprijden. Het voortuig kwam daardoor in botsing met een lantaarnpaal, welke omviel, terwijl het rijtuig belangrijke schade bekwam. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde hedenJ. d. G. en F. J. Itdie te Leiden, uit de gangen van twee woningen, kleedingstukken, welke aldaar op kapstokken -hingen, ontvreemdden, ieder tot 6 maanden; A. v. R., die zich schuldig maakte aan dief stal in de villa „Erica" aan den Schevening- schen weg, tot 1 jaar en 6 maanden; J. D. en C. Z., die zich te Noordwijkerhout schuldig maakten aan beleediging van een gemeente veldwachter, ieder tot 7 dagen; E. B., d.e een veldwachter in ovengenoemde gemeente mishandeldo en beleedigde, tot één maand, en J. D., die zich alleen schuldig maakte aan beleediging van dien ambtenaar, tot 14 dagen; W. v. D. die zich te Leiden schuldig maakte aan beleediging en huis vredebreuk, tot f 5 boete; A. v. R., het 13- jarig meisje, dat zich te Hazerswoude schuldig maakte aan diefstal, tot opzending naar oen Rijksopvoedingsgesticht, tot haar 18de jaar; A. v. d. E., die als bode van Den Haag op Delft geld verduisterde, tot 2 maanden en L. S. ter zake van mishandeling met voor bedachten rade, tot 14 dagen. Een van de knapen F. J. R., in den aan vang der zitting tot 0 maanden veroordeeld wegens diefstal van kleedingstukken te Leiden, stond daarna terecht, beklaagd in vereeniging met nog 2 jongens F. A. N. en F. N. 2 broers te Leiden uit de gang van eene woning .2 stukken ganglooper, en uit die van eene andere een overjas te hebben gestolen. Het O. M. vorderde voor F. J. R. 9 maan den, voor F. A. N. 6 maanden en voor F. N. 2 maanden gevangenisstraf. De toegevoegdo verdediger, mr. A. L. C. Pabst, pleitte eenige verzachtende omstandig heden. Voor F. N. denzelfden knaap, die zooeven terechtstond vorderde het O. M. wegens het stelen van een ganglooper te Zoeter- woude 2 maanden en voor C. v. d. B., die, oud 21 jaren, den 14-jarigen jongen F. N. op den diefstal afstuurde en er zelf van pro fiteerde, 1 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. J. J. Barnet Lyon, voorde voor den eersten bekl. eveneens eenige verzachtende omstandigheden aan. Onmiddellijk daarop stond C. v. d B. weder terecht ter zake van poging tot diefstal in vereeniging met H. J., van looden buizen te Leiden. Door de nadering van menschen en do stevige bevestiging der buis waren be klaagden verhinderd den diefstal te volvoeren. Voor C. v. d. B. vorderde hot O. M. 1 jaar en voor H. J. 4 maanden gevangenisstraf. Op den 12den April jl. kwam een schutter te Leiden tot de ontdekking dat zjjne uniform, die om parade te maken niet bijster geschikt meer scheen te zijn, want de broek werd verkocht voor6 centen, gestolen was. Van dien diefstal verdacht, stond heden J. F. v. uit Leiden, terecht, wien tevens nog ten laste werd gelegd diefstal van oen paar planken en een hek, in de gemeenten Zoeterwoude en Oagstgeest. Het O. M. vorderde 6 maanden gevange nisstraf. Da toegevoegde verdediger, mr. A. E. Bles, deelde mede dat de bekl., als matroos iu West-Iadio dienende, door een zonnesteek getroffen was, waardoor hjj malende is, en verzocht een onderzoek naar den geestestoe stand van bekl., die ook werkelijk allerzon derlingste antwoorden gaf bij het verhoor. Voor J. C. B., die te Delft in dronkenschap een 14 jarigen knaap zonder dat deze daar aanleiding toe gaf, achterover in het water wierp waarbij h(j er zelf voor over intui- melde vorderde het O. M. 1 maand ge vangenisstraf, en voor J. H. v. L., die zich te Katwijk-aan-Zoe tegen den jachtopziener verzette bij gelegenheid dat deze hem in hot jachtveld wilde visiteeren, 14 dagen. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage, dd. Zondag 3 Mei: De S-urige arbeidsdag werd heden hier dooi de arbeiderspartij gevierd. Deze beteekems werd in woord en schrift gegeven aan de groote openbare volksbij6enkomst, welke heden door tal van vakvereenigingen belegd was op een stuk weiland aan den Bezuidenhoutscuen- weg, even voorbij de Laan van Nieuwoosteinde. Men vindt daar eene langwerpige grasvlakte, welke voor bouwgrond wordt bestemd en die bestemming aanwees door voorraad hout, welke op het terrein lag opgestapeld, 6n den aanleg van rioolkokers. Aan den ingang was een contrüle-bureau opgericht, dat men niet kon passeeron zonder 5 cents entrée te hebben betaald. Hier en daar waren op stellages stoelen en tafels verrezen, welke als spreekplaatsen dienst moesten doen. In een hoek van de weide was eene ververscbiiigstent opgeslagen waar bie' en, limonades, broodjes en andere mondbehoeften verkrijgbaar waren, van welke'gelegenhed druk gebruik word gemaakt. Op het terrein werden door socialistische partjjgenooton het orgaan en liederen van ds pari ij uitgevent. Die beweging, het rondwandelen van de bezoekers, waaronder vele nieuwsgierigen, in afwachting van de dingen, die zouden komen, drukte min of meer de levendigheid van een woelig markttoonoel uit. Het weder was da openbare groote meeting in de open lucht bijzonder gunstig. De queue, weike de b'.erlustigen aan bet buf fet maaktenhet marktgeroep der kooplieden, die met handwagens hunne waren op het terrein verkochten, dat alles ziende, rees bij menigeen de gedachte op, dat velen er van daag nog een aardig duitje mee verdienden, een voordeeltje trouwens, aan alle openbare gelegenheden verbonden. In het begin, tusschen 12 en 1 uur, was er nog maar een beetje menschen en was er van eene monsterbetooging nog niet veel te ontwaren. Later groeide de menigte langzamerhand aan, maar tocb, meer dan duizend bezoekers warer, er niet bijeen, en, zooals gezegd, werd een groot contingent nog geleverd door nieuws gierigen. Van de verschillende sprekers, dio onder den blauwen hemel het woord voerden, be klom „burger" Van Asdonck den spreekstcel, omringd door de naar die plaats toegestroomde menigte. HU schetste doel en beteekenis van dezen Meidag, en wekte de werklieden op tot eenheid van gedachten, tot solidariteits gevoel voor den door recht en billijkheid ge vorderden 8-urigen-arbeidsdag, die ster der hope op eene betere toekomst. Na een terugbhk te hebben geworpen op het ontstaan der beweging, waarbij eene her innering aan het gebeurde te Chicago niet ontbrak, vestigde bjj de aandacht op het heden, om verder den 8-urigen-arbeidsdag te schetsen als een eisch der beschaafde wereld en als een rechtvaardigen en noodzakeljjken wensch. Do spreker werd levendig toegejuicht. De aanwezigen verdeelden zich nu over verschillende plekken van het terrein, waar op tribunes sprekers optraden. De spreekplaats, waar Van der Voer, uit Maastricht, tot de menigte sprak, was druk bezocht. De ontluikende natuur op dezen schoonen Meidag werd vergeleken met deze beweging, welke ook moest ontwaken uit haren sluimer, ten einde ten slotte te geraken tot het eenige doelinvoering van den 8 urigen arbeidsdag. Uitvoerig werden de argumenten, welke voor dien werktijd pleiten, door den spreker be handeld, waarbij Van der Veer zich hoofd zakelijk ten doel stelde duidelijk te maken, dat de S-urige arbeidsdag er veel toe zal bij dragen cm de werkeiooshoid te verminderen of te doen verdwijnen, omdat bp verkorting van den arbeidsduur er meer handen noodig zullen zijn en de concurrentie tusschen de werklieden onderling zon ophouden. In de tweede plaats zette hy uiteen, dat de vrooa als zoude de arbeider de vrjje uren, die de verkorte arbeidsdag hem zal laten, in ledig heid en buitenshuis in kroegen doorbrengen, zal blijken goheel ongegrond te zijn en dat degenen, die thans minder, ja zelfs in het geheel niet werken en hun ijjd grootendeels in de socië- teiten doorbrengen, allerminst het recht heb ben, zich te bekommeren over hetgeen de werkman met zjjn tijd zal doen. Op eene andere tribune verkondigde de so ciaal-democraat Gastman ongeveer dezelfde denkbeelden, torwjjl de partijgenoot Max, uit Amsterdam, eene beschouwing voorlas ten voordeole van den S-urigen arbeidsdag, met een eere-saluut aan de gevallen helden van Chicago als inleiding. Na h&t eindigen van elke spreekbeurt vro- g de voorzitter of ook absolute tegenstandeis het woord wilden voeren. Hiervan maakten verschillende mannen gi- bruik. Eén hoorde men zeggen „as dat al o menschen in de verdieping zitten." en dat hot kapitalisme daarom moest vernietigd worden. De opponent, die in hot begin eenige objecties maakte, eindigde niet ais tegenstander, maar was voorstander van den aibeidsdag gewer- den, zooals het buroau, onder luid gelach der menigte, proclameerde. Op de tribune, waar Go6tman sprak, klaagde iemand, dat do wet op den kinderarbeid met wtrd nageleefd, daar zjjn zoontje, een slagers jongen, 's nachts somtijds tot 1 uur bjj den baas moest zjjn, waarop de inleider repli ceerde dat de 8 urige arbeidsdag ook aan zulke toestanden een einde zou maken, reden te meer, om er op te bljjven aandringen. De socialist Max, die in zjjne bestrij ling van het kapitalisme een uitval had gedaan op de Israëlieten, zag zich terechtgewezen door een geestverwant, die hem onder het oog bracht dat hjj, in strjjd met de socialis tische beginselen, religiehaat predikte. Hiercp antwoordde Max dat bjj geen aanval op eenig geloof bedoeld had en dat hjj de christenen en de belijders van andere gezindten oveneens onder de „scbacheraars" rekende. Een anarchist klom herbaalde malen op de stellage, om te verkondigen dat alleen hiil te verwachten was van de revolutie en het geweld en dat, als de socialisten door de politie worden aangevallen, zij in de huizen moeten vluchten om naar middelen van verdediging te zoeken. O.eder luide instemming werd dezen man hierop geantwoord dat geweld niet de weg moest zjjn om tot het doel te geraken, en meer heil te verwachten is van de voort gaande ontwikkeling der arbeiders en van 66n vreedzamen strjjd. Deze gedachtonwissoiing eindigde met de aanneming van eene motie ton voordeelo van den 8 urigen arbeidsdag. Van tweeën tot halfdrie werd pauze ge houden, welke afgewisseld werd door het zingen van den S uur-marsch. Te 3 uren was de meeting afgeloopen en keerden allen kalm en ordoljjk huiswaarts. Op het terrein werd de orde evenmin ver stoord. De betooging voor den normalen arbeidsdag zal te Haarlem hedenavond plaats hebben in de sociëteit „De Kroon." Als sprekers zullen optreden ds. Van Loenen Martinet, van Santpoort, C. V. Gerritsen en D. De Clercq. Door de sociaal-democraten te Rotterdam was aangevraagd om gisteren (Zondag) een optocht te mogen houden door do straten, doch het verlof daartoe werd geweigerd. Uit een der ramen van hot „Caló Voor waarts", te Arnhem, liing op 1 Mei een roodo lap met eene hulde aan den arbeidsdag van acht uren. De koffiehuishouder wilde van geen inhalen weten't was zjjn borstrok (zeker een Garibaldi-hemd), welke te drogen hing, beweerde hij. Uit Maastricht meldt men dat twee sociaal democraten Vliegen en Pieters, die het volk op het VrjjChof begonnen toe te spreken, door de politie in verzekerde bewaring werden genomen. Ook in den loop van den avond had nog een zestal arrestatiën plaats en werd het Vrjjthof, waar zich veel volk had verzameld, door de marechaussees schoon geveegd. Uit Arnhem meldt men dd. 3 MeiHeden namiddag om 4 uren had op de zoogen Scadswei alhier, het gewone exercitieveld dor schutterij, eene meeting plaats van sociaal democraten, d.e den achtuur-werkdag willen zien ingevoerd. Eenige honderden maar meerendeels nieuwsgierigen, waren op die weide en op den aangrenzendon "Westervoort- schen djjk bijeen. Twoe sprekers, geklommen op een kar, voerden het woord, werden ge duldig aangehoord en door velen toegejuicht, maar verder viel er niets voor. Men meldt uit Groningen, dd. 4 Mei: De socialistische manifestaties van den eersten Mei hebben, geljjk te verwachten was, zich ook tot Groningen uitgestrekt. Er was een strooibiljet verspreid om uit te noodigen tot vergaderingen, gisteren in ^De Toekomst," het gebouw der socialisten, en bjj den heer R. Bierling, in de Pelsierstraat, te houden. In deze oproeping heette het o. a.„Komt in massa op om de bourgeoisie te waar schuwen voor het gebruik onzer- vuisten, wanneer alle zucht naar beterschap afstuit op het gepantserde hart van de bezittende klasse." In „De Toekomst" trad gisteren de heer Domola Nieuwenhuis op. Na afloop van zjjne lozing deden hjj en leden der afdeeling van den sociaal democratischen bond eene wandeling, welke het voorkomen van een optocht verkreeg. Er waren, toen de stoet uit de Oosterstraat op de Groote Markt aankwam, misschien een duizend personen bjjeen, voor een gedeelte bestaande uit knapen, die bekende socialis tische liedeion zongen. Hier echter werden de leidera door den commissaris van politie krachtig aangemaand om uiteen te gaan. De manifestanten gaven aan die aanmaning ge hoor en gingen langs den kortsten weg naar „De Toekomst," W3ar eene feestelijke ver gadering werd gehouden. De hoor Domela Nieuwenhuis vortrok met den trein van S3/, uur in de richting naar Leeuwarden, van waar hij des namiddags gekomen was. Te Cliehy, een der Parjjscho voor steden, zjjn de schermutselingen van den lsten Mei tamelijk ernstig geweest. De politie agenten waren gewapend met hunne sabels, doch de anarchisten hadden bjjna allen revolvers bij zich, waarvan zjj ruim schoots gebruik maakten. Een der politie agenten werd gedood en een groot aantal personen is in hechtenis genomeD. Nadere berichten uit Lyon beschrjjven de gebeurtenissen van den eersten Mei als tarno- lijk ernstig. Ongeveer 300 mannen en vrou wen, in plaats van da roode vlag eene roede kaait bij zich dragonde, raakten slaags met de cavalerie en werden teruggedreven naar de drukbevolkte wjjk Guillotière. Ongeveer 1500 psrsonen trachtten een kerkhof binnen te dringen om aldaar eene demonstratie te houden, doch stuitten op eene afdeeling kuras- siers en mossten onverrichter zake terug- koeren. Toch waren er twee charges noodig om meester van het terrein te bljjven. Onge veer 60 personen werden gevat. Uit Rome woidt nader bericht dat de op den lsten Mei aldaar voorgevallen ongeregeld heden voorbereid schjjnen geweest te zijn door een anarchistisch komplot. Het eerste schot werd uit een troep anarchisten gelost. In de Kamer was tegen het eind der zitting een stormachtig tooneel, waarbij de radicale afgevaardiglen de rogeering voor het gebeurde aansprakeljjk stelden. De minister Nicotera verdedigde de rogeering met nadruk en prees bet gedrag en de zelibsbeersching der soldateD,. die 15 minuten lang een regen van steenen had-len te verduren, vóór het bevel van char geeren werd gegeven. In hot „Hyde Park" te Londen kwamen op den eersten Mei vijfhonderd anarchisten bjjeen en hoorden daar eene rede aan van Louise Michel, die in hot Fransch voor den achtuur- werkdag sprak. Vurig bepleitte deze dame den algemeenen opstand dor arbeiders. Zjj zeidoo. m.„KomtLaat ons alle oproermakers- begroeten Laat ons brooderljjk begroeten de verbrjjzelaars van winkelramen, huizenramen en clubsrameo! Laat ons broederlijk verwel komen alle plunderaars, alle dieven, alle oproerigen, die aan de rjjke genietors van een weoldeleven, terwjjl millioenon dood hongeren, bewjjzen willen dat hunne ure eindelijk geslagen heeft!" Deze schoon» toespraak werd daverend toegejuicht. Eene talrjjke politie bleef waakzaam, doch onzjjdig. Charleroi, 2 MeiEr is algemeene werkstaking in het geheele kolenaistrict. On geveer 30,000 mjjnvvc-rkers staakten den ar beid, benevens 4000 metaalwerkers in ver schillende fabrieken van Marchienne en Mon-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2