De Met-bcloogïng in Europa door de werklieden is in vele steden, wegens den Zondag, op 3 Mei bepaald, maar in de meeste plaatsen was de 1ste Mei be houden. De deelneming is echter over het algemeen niet zoo groot als in het vorige jaar en daarom vertrouwde men, dat de betoogingen ook nu, evenals toen, zonder ernstige onge regeldheden zouden ailoopen. De bgtooging te Amsterdam was op straat kalm. Evenmin als het vorige jaar was er ditmaal op den eersten Meidag iets, dat den dag andere deed zyn als andere dagen. Alleen in den omtrek der Plantage Waren AU W® kleinp groepjes mannen en vrouwen te zien, die, versierd met een breed rood lint als feest- insigne, naar „Plancius" togen, en wat politie agenten, die hun hoofdkwartier, den Park schouwburg, betrokken. Het aantal nieuws gierigen was uiterst gering. In „Plancius" was de zaal te twaalf uren reeds met een vier- a vyfhonderdtal personen gevuld, deels ook, blijkens hunne kleeding te oordeelen, door mannen, die niet tot den eigen lijken werkmansstand behooren; de meesten hielden zich onledig met het op rood papier gedrukte 1-Mei nummer van „Recht voor Allen". Met roode strikjes en insignes werd dit nummer druk in de zaal verkocht. Voor een klein deel bestond het publiek uit vrouwen, die getuigden door roode veeren op den hoed, roode strikjes of roode dassen te dragen. Op de estrade hing een zestal vaandels van arbeids- vereenigingen aan een ljjntje. Daarnaast waren «enige andere vaandels opgehangen, o. a, een met de phrygische muts en de byl. De begintijd voor de meeting, waarin de heer F. Domela Nieuwenhuis als spreker zou optreden, was op halféén gesteld. Men had dezen tijd geno men om de werklieden, die op dat uur schafttijd hadden, in de gelegenheid te stollen de ver gadering bij te wonen, De heef Fortuyn opende de bjjeenkomsl, welke door ongeveer 800 personen, waaronder ook vele nieuwsgierige Paa9chfeestvierende Israëlieten waren, en mede door den commis saris van politie mr. E. Van Raalte werd 'bijgewoond. Fortuyn zeide de kleinzieligheid en den angst van de autoriteiten te betreuren voor het houden Van eene openbare demonstratie voor een werkdag van 8 uren, maar dat die weige ring eer voor- dan nadeelig aan de zaak was, meende hij te mogen opmaken uit de opkomst thans, dis alweer grooter was dan verleden jaar. 'Na nu nog even tot kalmte aangemaand ij hebben, gaf hij het woord aan den heer Domela Nieuwenhuis, die ook met een rood strikje versierd was en de heteekenis van den werkdag van S uren zou uiteenzetten. Deze zeide dat die eisch zeer billijk was, zóó billijk, dat zij niet alleen in het kamp der sociaal democraten vernomen werd. Had men dien eisch verkregen, dan toch zou men nog slechts in de eerste phase verkeeren om de sociale quaestie tot oplossing te brengen, nl. om de macht van het kapitaal op te heften. En dat die normale arbeidsdag noodig is, was reeds herhaaldelijk aangetoond, want langs dien weg alleon zou de werkman zich kunnen oitspannen en ontwikkelen. Vooraf echter wilde hy een eeresaluut ge bracht zien voor de helden van Chicago, die voor dat beginsel den marteldood waren ge storven. Aan zijne uitnoodiging om hun ter eere van de zitplaatsen op te staan, werd door de meesten onder applaus gevolg gegeven. Spr. zette nu de voordeelen van den 8-urigen arbeidsdag uiteen en meende dat alle argu menten daartegen door het gezond verstand onmiddellijk worden weerlegd. Ch. Dilke had in Australië de ervaring opgedaan dat die normale arbeidsdag was een zegen voor het volk. Na eene korte pauze was er voor de tegen standers gelegenheid over den 8-urigen arbeids dag te debatteeren. Niemand maakte daarvan gebruik en dat werd door den heer Fortuyn geconstateerd. Hierna sprak een der sociaal democraten over erg abnormalen arbeidsduur van de koffie huisbedienden, die 16 a 17 uren per dag werken, zonder vsrpoozing. Zoo wordt een koffiehuisbediende op zijn veertigste jaar een versleten man. In dien geest sprak een bak kersgezel voor de belangen van zijne vak- genooten. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen „De vergadering, van oordeel dat de verkorting van den arbeidstijd, bij de wet geregeld, noodzakelijk is tot ontwikkeling des ypïk», verklaart dat do 8 urige arbeidsdag 'y-hOf filje beroepen en bedrijven zqo spoedig jsogC^fe ïïi??t wnr(J®n ingevoerd, Enkele sprekers verklaarden zich tegen de woorden „b(j de wet" in de motie, die door anderen werden verdedigd. Het bleek dat de overgroote meerderheid van de vergadering voor het behoud dier woorden was. De vergadering, die gaandeweg talrijker was gewonden, ging hierna kalm uiteen. Ingevolge het door de leiders vastgestelde pisa, ypjrz<!#jelden zjch gisteravond tusschei halfazht en acht uren d» leden der .socialis tisch» vakvereenigingen «p vs-sqhillende pun ter, der stad, en (rokken in geregelde orde naar bet Waterloo-p]ein; waar tegen balfnegen een 500 man bijeen waren. Onder leiding van de heeren A. Rot en Van Duivenbode eo eenige commissarissen van orde ving men vervolgens eene wandeling aan door de Kalver- straat, Paleisstraat enz. naar het gebouw „Constantia". Deze wandeling geschiedde in geregelde orde, zonder gezang. Alleen af en toe, als een kleinere stoet den grooteren stoet tegenkwam en zich daarbij aansloot, kwam er eenige levendigheid. Behalve door deze optochtjes was de stoet onderwijl versterkt met een groot aantal opge schoten jongens, die op de Rozengracht, waar eene groote menigte bijeen was, de verschil lende socialistische liederen begonnen aan te heffen. Dit bleek aanstekelijk, want toen men „Constantia" voorbijgetrokken was, wer; den over de geheele lengte van den inmid dels zeer aangegroeiden stoet overal liederen gehoord, 't Was toen omstreeks kwart over negenen. Door allerlei zijstraten van de Jordaan trok men onder veel geraas naar de Prinsengracht en langs de Leidscbegracht naar de Keizers- en Heerengrachten. Daar bad de stoet met de nieuwsgierigen eene sterkte van wellicht 2000 personen. Te tien uren kwam men onder gezang en gefluit andermaal op de Rozengracht, waar een paar kleine afdeo- lingen politie trachtten de menigte te doen uiteengaan. Daar gèene wapenen gebruikt werden, ging dit maar ten deele. Het grootste gedeelte van de oorspronkelijke betoogers verdweenmaar eene groote bende, hoofdzakelijk jongens, ving een nieuwen tocht aan naar het midden der stad, waarbij weder veel geschreeuwd en ge- zoDgen werd. Een gedeelte van de leiders van den grooten sloet bewoog zich in de vcorste gelederen der rumoermakers, die o. a. in de Kalverstraat een rijtuig aanhielden, om dat de koetsier Diet voor hen op zij wilde gaan. Daarbij werd het raam van een der portieren vernield. Tegen elf uren kwam de bende, die nu eens gedeeltelijk verliep dan weder aangroeide, ten derden male voor .Constantia", waar men post vatte om langzamerhand naar huis te gaan. Intu88chen was de zaal in het lokaal „Con stantia" reeds te acht uren voor meer dan de helft door mannen en vrouwen ingenomen, ditmaal geheel het gewone publiek der S.-D. bijeenkomsten. De vergadering zou evenwel eerst te balfnegen geopend worden. Het tooneel, dat ter weerszijden versierd was met dezelfde banieren en vaandels, die 's middags in het lokaal „Plancius" hadden geprijkt, was inge nomen door jonge partijgenooten. Met groote letters hing in de zaal aan de wanden het verbod om te rooken. Te kwart over achten werden de toehoorders vergast op de voordracht van het „lied vau Van Artevelde" door een fanfarecorps. Intus- schen werd in de zaal met verschillende brochures en couranten gevent, welke druk verkocht werden. De fanfaremuziek ging voort met opwekkende deuntjes te spelen, welke evenwel door de toejuichingen verstomd werden als de heer Domela Nieuwenhuis in de zaal verscheen. Te halfnegen werd de vergadering, welke door een achthonderd personen werd bijge woond, geopend door den voorzitter, den heer W. Penning, die, evenals de heer Fortuyn 's middags, het afkeurde dat verboden was een optocht te houden, terwijl de autoriteiten dit aan de studenten toestonden. De spr. spoorde hierbij aan tot eene internationale vereeniging. Een zangkoor zong hierna een vrijheidslied, dat gevolgd word door eene rede van den heer F. Van der Goes, die in 't kort naging in hoeverre de algemeene eisch van een by de wet geregelden arbeidsdag een uitvloeisel is van de sociaal-democratische beweging van onzen tijd. Hjj wees er daarbij op dat, wanneer deze acht uren-beweging gelukt is, daarmee een welgelukte aanval op het eigendomsrecht is gedaan. Als uiterste van het eigendomsrecht schotste hfj het kannibalisme, dat men hooft afgeschaft. Resumeerende zei spr. dat de werk man door den normalen arbeidsdag „een hoel ander menscïl" 39V! worden. Er was op deze rede gelegenheid tot debat, waarvan de heer Brandsma gebruik maakte, die verklaarde kléin-fabrikant en voor een normalen arbeidsdag, zelfs van vier uren, te zgn. Alléén wenschte hij te vragen hoe hy het aan moest als zijne werklieden wilden overwerken De heer Van der Goes antwoordde daarop dat de kleine fabrikanten bestemd waren ,te verdwijnen. Zy zouden zich d.ienen te scharnso by de werklieden zei ven. Daarna voerden pog aqjjere sprekers even het woord. Aan het einde der vergadering werd ook hier. de motie, die wy reeds hierboven heb ben opgenomen, voorgesteld en door de ver gadering aangenomen. De bijeenkomst werd besloten met een lied voor den 8-urigen werkdag, ook al op de wyze van Arteveldes lied, zeer bekend door het refrein „Vooruit!" De Voorzitter sloot de vergadering met een beroep op de aanwezigen, om ordelyk uiteen te gaan en op straat de orde te hel pen handhaven. In de voorname fabrieken te 's-Gravenhage werd gisteren de arbeid op de gewone wyze voortgezet. Alleen werd in de socialistische broodbakkery „De Volharding" niet gewerkt. In de hoofdstraten liopen eenige socialisten met bordeD, waarop uitnoodigingen voorkwa men tot het bijwonen der vergadering, welke des avonds in „Walhalla" zou worden ge houden. Te Leeuwarden en ook -op andere plaatsen van Friesland worden groote toebereidselen gemaakt voor de groote provinciale meeting op morgen, Zondag, ten voordeele van een normalen arbeidsdag en van algemeen stem recht. Vele stoomboolen zullen extra-diensten doen en 's namiddags 5 u. 18 m., naafloop der meeting, zal een extra-trein van Leeuwarden in de richting van Meppol vertrekken. De Exploitatie-Maatschappy moet bezwaar hebben gemaakt, evenals verleden jaar, op den dag der meeting treinen tegen verminderde pryzen te laten loopen. Üit het buitenland zun achtereenvolgens de volgende telegraphische berichten ontvangen P a r ij s1 MeiHedenochtend heeft een persoon, die onbekend is gebleven, eene po ging beproefd om een huis, staande in de Rue Merry, op den boek van de Avenue des Champs Elyséss, door dynamiet in de lucht te doen springen. De schade, welke de ont ploffing veroorzaakte, ie van geringe hetee kenis. Er is een onderzoek ingesteld. De stad ziet er uit als gewoonlyk. De dag belooft kalm te zullen afloopen. L y o n, 1 MeiDe stad ziet er kalm uit. De werklieden wandelen in hun Zondagspak door de stad. Samenscholingen worden belet. Niets doet vermoeden dat er ongeregeldheden zullen voorvallen. Rome, 1 MeiHet schynt dat de betoo gingen der werklieden hier kalm zullen af loopen. Marseille, 1 MeiHedenochtend begi n de betooging der socialisten. Da deelnemers aan den optocht waren zeer rumoerig, zoodat de troepen op de Cannebière eene charge moesten maken. Een afgevaardigde en vele andere personen werden in hechteDis genomen. Gent, 1 Mei: De sociaaldemocraten trok ken hedenochtend, ten getale van 1500, in optocht, met muziekcorpsen aan het hoofd, door de stad. De deelnemers aan den optocht zyn zeer kalm. Tot dusver is er niets byzon- ders voorgevallen. La Louvière (Henegouwen), 1 Mei: In het geheele kolenbekken van het Centre heb ben de mynwerkers den arbeid gestaakt. In vele mynen hebben de werklieden hunne werktuigen meegebracht naar boven, ten tee- ken, dat zy den arbeid staken. Te Haine Saint-Pierre wordt esne betooging voorbereid. Te Ecaussines wordt in vele mynen niet ge werkt, maar is alles volkomen rustig. Bergen, 1 Mei: Er is algemeene werk staking in de kolenmijnen van Wasmes, Pa- turages, Quaregnon en Flénu. In de andere mynen wordt nog door een gedeelte der werk lieden gewerkt. - Een optocht van 1400 per- sonen trekt door het Centre, maar allen ge dragen zich zeer kalm. Luik, 1 Mei: Een optocht, bestaande uit 9000 werklieden, uit Luik en naburige plaat sen, trekt door de stad. In den stoet zyn eenige muziekcorpsen en veie roode vlaggen. Er zijn veel menschen op straat, maar alles is volkomen rustig. Antwerpen, 1 MeiEen optocht van i 1000 socialisten trok door de stad onder ge leide van politie-agenten, met revolvers in a gordel. De werklieden, die in de haven bier doorwerken, werden uitgejouwd. Tegen d middag keerden allen terug naar het !oka; vanwaar de optocht was uitgegaan. Charleroi, 1 Mei: Twintig duize; werklieden bielden een optocht aoor de st; met muziek en met roode en Fransche vla gen. De soldaten zyn in de kazernen - geco; signeerd, maar men is niet voor ongerege! heden beducht. Maandag begint eene alg tpeene werkstaking in de mynen van t. district Charleroi, Vt een en, 1 Mei: De stad ziet er rust: uit. Betoogingen worden niet geduld. Uit provinciën zijn tot dusver nog geene berichte! ontvangen, welke aanleiding geven tot oat gerustheid. Nieuw-York, 1 MeiVoor dit jaa zyn de mynwerkers aangewezen om verkc ting van den werkdag te eischen. Ofschoo 100,000 mynwerkers gereed zyn om den arbeii te staken, schynen zy toch niet geneigd or den werkdag van acht uren te eischen. Me verwacht daarom geen algemeene werkstakinf Parijs, 1 Mei: Groepen worden er nil gevormd, maar toch is de circulatie op c Boulevards niet zoo gemakkelijk als anderi In de voorstad Belleville ie alles rustig. Madrid, 1 MeiTot dusver is geen lx richt ontvangen, dat aanleiding geeft tot ot gerustheid in Spanje. Te Cadix heerscl. eenige gisting. Parijs, 1 Mei: Verschillende gedelegeerde der werklieden hebben der Kamer van Afgi vaardigden petitiën aangeboden. - Een Ee gelsch afgevaardigde, de heer Graham,. di zich aan het hoofd van 40 betoogers bevont trok zich terug nadat hy met arrestatie be dreigd was. Geen enkel incident had plaati 3 uren: Vele nieuwsgierigen waren hedc: op de Place de la Concorde byeenzy werde do'or de politie uiteengedreven, waarbij S personen in hechtenis werden genomen. D minister van binnenlandsohe zaken, de bei Constans, was op het plein aanwezig. I: alle buitenwyken heerscht rust. Alleen in d voorstad Clichy losten een veertiental personer die door de politie werden achterna gezeten uit een koffiehuis pistoolschoten, waardoo twee gendarmes en twee politie agenten ernstii werden gekwetst. Verscheidene personen zijl daarop gearresteerd. In andere wyken zijl eenige verdachte personen in hechtenis geno men. Tot dusver echter is in geheel Frankrijl niets ernstigs voorgevallen. Andore depeche: Volgens by be: departement van binnenlandsohe zaken om vangen berichten hebben twee incidents: plaats gehad te Clichy en te Fourmies, waa onderscheidenlyk een gendarme en een luite nant der gendarmerie door steenworpen zijl gewond. Te Lyon werd op het kerkhof eene betoo ging gehouden. De menigte werd door kuras siers teruggeworpen, doch bleef dosniettemii met steenen werpen, waardoor twee soldate: gewond werden. De cavalerie maakte toe: tweemaal eene charge en nam 12 personen ii hechtenis. Bordeaux, 1 Mei: De betooginghier te stede is door de houding der politie misluk: Florence, 1 Mei: Een duizendtal werk lieden was heden op het plein Savoranol; byeengekomen. Een der sprekers spoorde d aanwezigen aan, de huizen der ryksnteplun deren. Het gevolg daarvan was, dat ee: ernstige opstoot ontstond, waarby de cavalerr de menigte uiteenjoeg, doch niet dan nad;. de ruiten van eenige huizen waren ingewor pen. Uit vrees voor verdere baidadighedsi werden de winkels gesloten. Vele personei zyn in hechtenis genomen. B e r 1 y n1 MeiHeden is alhier een groote socialistische vergadering gehouden waarin de heer Liebknecht sprak over da beteekenis van 1 Mei en aandrong op eens gezindheid onder de arbeidende klassen. Hiero: werd een voorstel aangenomen betreffend den normalen arbeidsdag en de arbeidersbe scherming, in den geest van hetgeen op he Parysche congres is vastgesteld. Verder wen besloten een derde gedeelte van het hedei verdiende loon ten behoeve van de arbeiders beweging te besteden. Wanordelijkheden zjji niet voorgekomen. Bern, 1 MeiIn alle nyverheidsdistricte: van het land is heden de arbeid voortgezet Alleen te Bazel hebben van de 1200 arbeiden 200 het werk gestaakt. In het geheele lani heerscht volmaakte orde. Genua, 1 Mei: Er heerscht hier vol komen rust. Rome, 1 MeiTalrijke patrouilles door kruisen de stad.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10