N°. 9588 Zaterdag 2 Mei. A0. 1891. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 1 Mei. Burgerlijke Stand. Feuilleton. CERR1T J E.' LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad Wordt ƒ0.10 berekend. Het onderzoek der verlofgangers van de militie te land zal dit jaar plaats hebben te Leidenvoor de gemeente Loidon, lichtingen 18S5, 1886 en 1S87 op Maandag 1 Juni, des morgens te lialfacht; voor de lichtingen 1S88, 1889 en 1S90 op 1 Juni, des morgens te half- tien, en voor de overige gemeenten van het kanton des namiddags te één uur. - Gisteren werden te 's Gravenhage geëx. voor de akto in nuttige handwerken 4 dames. Toegelaten mej. A. C. Klein, van Gouda. Voor de akte als onderwijzeres 6 candidaten. Toe gelaten mej. J. C. De Leu en A. Ch. H. Lovius, beiden uit Leiden, en R. W. Mulder, van Den Haag. - De voreeniging onder do zinspreuk „Moed, Beleid en Trouw" hield gisteren in Den Haag eeno algemeeno vergadering, waarop het thans verschenen eerste jaarverslag werd uitgebracht. Zooals men weet, stelt zjj zich ten doel rid- dors dor orde beneden den rang van officier en huDne weduwen en weezon zoo noodigte ondersteunen. Hot denkbeeld daartoe ging uit van den gepensionneerden vice-admiraal Jhr. F. De Casembroot en 17 Juli van het vorige jaar kroeg de vereoniging de koninklijke goed keuring. Een zuiver beeld van den finantiêelen toe stand is nog niot te geven. De pogingen tot inzamelen van gelden beantwoordden niet gel-oel aan de verwachting en moer en meer blilkt,. dat er veel gold noodig is. En dat de voreeniging in eene werkelijke behoefte voor ziet, blijkt sprekend o. a. uit het volgende voorbeeld. Een 81-jarig grijsaard, in 1830 wegens zijn schitterend godrag met het ridderkruis ver sierd, schier geheel blind, bezat geen ander inkomen dan f 45 riddersoldij 's jaars. Eene toelage van f 3 's weeks aan hem en zijne zieke vrouw maakt hem gelukkig en bezorgt hem weer eenige onafhankelijkheid. Het verslag geeft meer dergelijke staaltjes, wolk6 zeker velen tot steun zullen opwekkeD. Van de afdeeling te Leiden is de directeur der Kweekschool voor Zeevaart, de heer C. H. De Goeje, voorzitter. - H. M. de Regentes hooft goedgevonden met ingang van den lsten Mei 1891 lo. den commissaris van wijlen Z. M. den Koning bij de Koninklijke Nederlandsche Locaal-spoorweg-maatschappij jhr. H. F. M. E. Sandberg tot Essenburg. een eorvol ontslag to verleenen als zoodanig; b. te be noemen tot koninklijk commissaris by ge noemde spoorwegmaatschappij; 2o. den notarissen van wjjlen Z. M. den Koning W. Walter, te Apeldoorn, en J. M. F. Van Everdingen, te Wageningen, een eervol ontslag te verleenen als zoodanig, met be houd van den titel van notaris van wijlen Z. M. den Koning; 3o. den controleur en kassier van het depar tement van den hofmaarschalk J. M. Ros- veld, a. een eervol ontslag te verleenen als zoodanig; 6. te benoomen tot controleur en kassier van het departement van den hof maarschalk van H. M. de Koningin. - Het corps genietroepen zal tot het houden van practische oefeningen in den aanstaanden zomer op de legerplaats bij Zeist kampeeren. De legerplaats zal door genoemd corps op 29 Juni a. s. betrokken en op 14 Augustus d. a. v. verlaten worden. - Bij koninkljik besluit zjjo, op grond van den uitslag van het door hen afgelegd examen, met ingang van 1 Mei 1S91, benoemd tot surnumerairs der posterijen M. J. D. Merens, J. F. H. Heidenrijk, G. J. Van Mansvelt, i. Witmaar, mej. G. W. A. A. Van der Ent, M. E. A. Bachienne, L. De Boor van der Ley, J. W. Bouwmeester, mej. L. C. Cochius, H. Rietema, C. Visser, jhr. J. De Casembroot, D. J. De Boer, J. P. J. De Kleyn en A. W. Vermeulen. Met ingang van 1 Mei 1891 benoemd tot commiezen der postelijer. van de 4de klasse G. O. Kluit, A. Bus8cher, L. P. J. M. Truffino, J. D. Udo en X. Le Grand, thans surnume rairs der posterijen. Met ingang van 1 Mei 1891, benoemd tot directeur van het vereenigd post- en telegraaf kantoor te De Bilt, H. Baptist, thans directeur van het postkantoor aldaar. (X o in o» gr cl Nieuws. Bij vonnis van de rechtbank te 's-Gravenhage werden gisteren veroordeeld: F. A. v. d. R., slager aldaar, ter zake van ontduiking van den accijns op het geslacht, tot eene geldboete van f 25; W. V., te Am sterdam, wegens ontduiking van den acc-ijns op het gedistilleerd, tot ƒ100; J. R. A., die terechtstond wegens diefstal van geld uit den zak van een persoon, die in beschonken toe stand was medegetroond, tot 6 maanden (Ch. A. W., die mede te dier zake terecht stond, werd wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken); P. H., sjouwer te 's-Hage, ter zake van eenvoudige beleediging, tot 7 dagen C. G., ter zake van wodorspannigheid, tot 14 dagen, met vrijspraak van de hem ten laste gelegde huisvredebreuk (G. P. W. S. en W. F. G., die mot den eersten bekl. terecht stonden wegens huisvredebreuk en wederspan- nigheid werden vrijgosproken); C. S., aldaar, die zich schuldig maakte aan diefstal van compositie-buizen, tot 3 maanden (J. v. S., die mede deswege terechtstond, werd vrij gesproken). W a a r s c h jj n 1 ij b herinnert men zich nog don diefstal, in den loop van Augus tus 1890 gepleegd in de villa „Erica", aan den Scheveningschen weg, toebehoorende aan den heer Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam. Na veel inspanning mocht het, nu onge veer 2 maanden geleden, aan den inspecteur- rechercheur der Haagsche politie P. Rietdijk gelukken den vermoedelijken dader A. v, R een smid te 's-Hage, in handen te krijgen; en beklaagd uit genoemde villa in bovenge melde maand te hebben weggenomen en zich toegeëigend verschillende voorwerpen, o. a. eenige boekwerken in prachtband, een gouden cachet, een vergrootglas en een naaldenkoker, stond A. v. R. gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht. Uit het getuigenverhoor bleek dat de dief stal in den voor de nachtrust bestemden tijd was gepleegd, zoomode dat bekl. zich, waar schijnlijk door eerst eene ruit van de veranda te verbrijzelen, toegang tot die afgesloten ruimte had verschaft. Door het stukslaan van e-ne ruit, onmiddellijk naast het slot waarop 's nachts de sleutel was gebleven kon ge makkelijk de deur geopend worden en zeer waarschijnlijk i3 het ook aldus geschied. Aanvankelijk tastte de politie in het duister, doch door zich in verbinding te stellen met opkoopers van boeken geraakte zjj eindelijk op het spoor, daar in enkele boeken de naam van do familie v. T. geschreven stond. Beklaagde ontkende evenwel den diefstal gepleegd te hebben en beweerde dat de boeken door aankoop in zijn bezit gekomen waren. Hij zou ze in het Maastrichtsch bierhuis in de Wagenstraat te 's Hage van iemand voor wei nig geld gekocht hebben, en kort daarna had hij ze naar Leiden gebracht, waar hy had gewoond. Daar werden ook enkele boeken, welke door bekl. cadeau gegeven waren, in beslag genomen. De houder van het Maastrichtsch bierhuis wist er niet van dat in zjjne lokaliteit een verkoop van boeken had plaats gehad en meende ook dat dit niet wel mogelijk zou j z(jn geweest zonder dat hij daarvan iets be- merkt had. Het cachet gaf bekl. op gevonden te hebben op den ouden Scheveningschen weg. De ovo rige in beslag genomen kleinere voorworpen waron z(jn eigendom, zeide hij. De substituut-officier van justitie mr. Van Buttingha Wichers bracht bij zijn requisitoir hulde aan den opkooper van boeken M. J. Elte, aan wien door de aangifte van den opkoop der boeken en door eenige aanwijzingen voor namelijk de opsporing van den beklaagde te danken was. Voorts ging Z.E.A. de feiten na, waaruit z. i. het volkomen wettig bewijs voor bekl.'s schuld resulteerde,' en vorderde ten slotte dat bekl. zou worden schuldig verklaard aan diefstal in den voor de nachtrust bestem den tijd, waarbij de schuldige zich den toegang tot de plaats dos misdrijfs heeft verschaft door middel van braak, subsidiair aan enkelen diefstal, en veroordeeling tot 1 jaar gevan genisstraf. Mr. D. Van Houten bestreed de bewijs voering en wees o. a. op de omstandigheid, dat bekl. met de boeken, waarin namen ge schreven waren, op eene w(jze gehandeld had, welke, wanneer hij zich van diefstal bewust was, niet voorzichtig kon genoemd worden. Pleiters conclusie strekte dus tot vrijspraak. Uitspraak Maandag 4 Mei. BODEGRAVE. Bevallen: L. B. Kloosterziel Z. J. Beijeman geb. Verweerd D. C. M. Van Wielingen geb. Den Hollander D. C. LangeraU geb. Slappendel D. O. De Brnin geb. Koster D. M. Van Muiswinkel geb. Batelaan, Z. Overleden: F. Oskam 2i/s j. C. Kraan, eclitg. van A. Okkerae, 28 j. F. Oskam, ecbtg. vau \V. Verboom. G1 j. KOUDEKERK. Bevallen: J. P. H. Zirkzco geb. Hengeveld D. C. J. Verbaan geb. Straver D. OUDSHOORN. Bevallen: L. Wijsman D. O v e r 1 o d e nD. v. d. Neut z. 1 j. TER-AAR. Bevallen: J. Van Zoest geb. Van Leeuwen Z. J. P. Rijabunrger geb. Westdijk D. Overleden: H. Elbcrt3 z. 23 j. C. Sassen d. 3 m. Gehuwd: L. Zwanenburg jm. 28 j. en C Hooger vorst jd. 3G j. WOUBRUGGE. Bevallen: M. Bontje geb. Kot Io nian D. ALFEN. Bevallen: J. Wiegman geb. Van Zwie- ten Z. O. De Ridder geb. Goedhart Z. M. Den Hollander geb. Brunt D. C. E. Van Hellomond geb. v. d. Wilk Z. Overleden: J. v. d. Ben, eclitg. van A. A. Lampe. 60 j. J. Bogerd, z. 1 j. H. A. Heezen, ecbtg. van J. v. d. Werf, 60 j. Gehuwd: L. Schouten en M. Huber. A ARL ANDER VEEN. Overleden: S. Groenen dijk, echtgen. van Chr. De Graaf, 23 j. I BOSKOOP. Bevallon: L. J. Goudkade geb. v. d. Stam D. M. Yan Gemeren geb. Vcrbeij D. Overleden: A. M. Mesman 19 j. Door Joram Sneb. C.) Binnen deil verloftijd is Gerritje tot aller verbazing aan boord terug, zoo gebeol vreemd, zoo geheel anders dan vroeger. Men maakto zinspelingen, men troonde hom modo den wal op, maar men vernam niet wat hom eigenlijk zoo raar deed kijken, zoo wezenloos dood staren, zoo sufferig hem somtijds nmaklo. Ach, had men in het hart van don soms ruwen matroos kunnen zien, dan zou men bekommering ontwaard hebben over het lot zjjner moeder en haro toekomst, maar tevens over dat zijner zusters, die door eigen toedoen zich een leven vol schande en eene toekomst vol ellende bezorgden. Het denken daaraan gaf hem droevige oogenblikken, omdat hjj wist, maar al te good wist, wat. do worold or van zoggen en van maken kon. Maar men wist het aan boord nog niot on wanneer er eenmaal over gesproken zou worden, dan zou hij toonen, wie hij was. De tijd tot vertrok nadert. Gerritje gaat met z(jn kameraad nog een avondje aan wal, de oude kennissen worden nog eens opge zocht, kortom, er wordt nog eens een kijkje genomen. Maar do wildheid en ruwheid van voorheen waren er thans niet meer. "Worden vroeger „de blommetjes buiten gezst" en was Ger ritje daarbij „pöehaan", thansr blijft hij kalm, ilzig kalm. De Fries begrijpt het niot en blijft op al zijne vragen even wijs als vroeger; by zou het later wol hooren. Nu is zijn vriend liever alleen, wat Vliegersma doet besluiten, Ger ritje te laten schieten. Gerritje gaat dus alloon zijn weg, trekt wonderlijk genoeg naar het huis van mooie Mietje en stapt tot verbazing van de oude vrouw binnen. „Hoe maakt je 't, moedor?" is do deel nemende vraag van don bezoeker. „Best man, hoel best, hoor!" luiddo hot antwoord. „En.hoe maakt 't. Vreemd, de woorden willen niot uit zijne koel. „Hoo maakt het je dochter? Het is er hakkelend uitgekomen. „Ook goed, hoor!" „Zoo. Loopt zo nog met langon Kees?" „Gut, neo, man! Die heit zo laten loopen. „Ze heit gelpk! Is ze thuis Jj.neo.ik weet het nie, 1" „Kom, moeder, goene uitvluchten, ik moot 'r spreken. En niks geen kwaad hoor. neen, niks!" „Ik zal ereis kijken." „Mie!" klinkt het nu mot verhoogd stem geluid naar achteren. „Ik?" klinkt het terug, „wat ia er?" „Een konnis om je te spreken", klinkt het antwoord. „Tk kom! En daar kwam Mietje en stond tegenover haren ouwen lief, Gerritje. Het kwam er stotterend en hakkelend uit, maar hy verleide dat hjj wegging, naar de West, ou als hij daar was, zou h(j nu en dan wrt oversturen, om een spaarpotje te maken en dan, als hy terugkwam, dan wilde hy na eene korte verkeering met haar trouwen. Het voorstel kwam onverwacht en Mietje maakte bezwaren. „Wat heb je aan een vryer, die zoo ver weg zit", zei ze, „ze zou nog wel eens zien", maar ze ontnam Gerritje toch alle hoop niot. En een half uur later ging Gerritje naar boord terug, met do verzekering, dat Mietje, zyno Mie, hom zou schry ven en wol op hem wachten zou tot hy terugkwam. Het was eene buitengewone drukte aan boord van Zr. Ms. oorlogsschip Pakjes wa8cbgoed, brieven en andere zakjes werden gebracht en gehaald, mondelinge boodschap pen meegegeven, waarop later wel scbrifteiyk antwoord zou ontvangon wordenhanddruk ken werden gewisseld en or werd van en naar boord gekeken, geroepon, gefloten, ge wuifd. en eindelyk, nadat de laatste bo- noodigdheden binnen waren en de laatste bezoeker van boord was vertrokken, klonk het commando, gegeven door den officier van de wacht: „Los do trossen 1" Vele rappe banden volvoerden het gegeven bevel en weldra verliet het schip de haven van Nieuwodiep. Te midden der saluutschoten werd uit honderden kelen het laatst vaarwel met de hoop op wederzien der bemanning too- geroepen, die van haren kant dit niet onbo antwoord liet en daarna ging hot westwaarts, ho 1naar Suriname 1 Ook Gerritje ging mee, zoo geheel andois nog dan vroeger. De commandant, de lslu officier, do schipper, de korporaal dor mari niers, ja, Vliegersma, allen haddon zo hom vroeger zoo geheel andors gekond. (Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5