N°. 9568. Zaterdag 2 Mei. A8. 1891. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 1 Mei. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per S maanden1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommerev 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaeseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Offlcieele EeunlBgerlnjfen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat de scheep vaart door de Oude Hoerengracht langs d e V erversbrug, voor het leggen van een gaa- zinker» van Maandag 4 Mei des morgens to zes uren- tot Dinsdag 5 Mei a. s. des morgens te zes uren, zal gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 1 Mei 1891. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. C. Overvoorde, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get.: „De ontwikkeling van den rechtetoestand der vrouw, volgons het Oud- Germaansche en Oud-Nederlandsche recht", en dezelfde tot doctor in de staatswetenschap, met „Stellingen." Aan dezelfde universiteit is het doctoraal examen in de wie- en natuurkunde afgelegd door den heer J. W. Lem. Het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield gisteravond in het departementsgebouw eene gewone ver gadering, waarin tot leden van het departe- neentsbestuur werden gekozen prof. mr. H. L. Drucker en dr. D. De Loos. Tot commissarissen der verschillende instel lingen van het Nut werden gekozen de vol gende heeren In de commissie voor de Spaarbankmr. C. H. P. Klaverwyden, prof. dr. D. E. Siegen- oeek van Heukelom, mr. J. J. Scbneitber, aftredende leden, H. \V. Tieleman en G. Y. C. Fraser. Voor de LeesbibliotheekC. Goekoop, C. P. Roskes en C. C. Tieleman, aftredende leden. Voor de BurgerzangschoolC. H. De Goeje. Voor de Volkszangschool: A. J. Binnendijk, aftredend lid. Voor de Bewaarschoolprof. dr. P. Van Geer. Voor de VolksbijeenkomstenF. Beyerinck, mr. J. J. Scbneither, dr. J. F. A. Meilink en mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers. Voor de opneming van de boeken en effecten der Spaarbank mr. J. S. D. Van Doom en A. J. Binnendijk. Tot afgevaardigde voor het bestuur ter Algemeene Vergadering werd gekozen prof. dr. P. Van Geer en tot diens plaatsvervanger mr. L. Oflerhaus; tot afgevaardigde uit de leden de heer S. Kutsch Lojenga en tot diens plaatstervanger de heer A. J. Binnendijk. Uit de voordrachten ter benoeming van twee leden voor het Hoofdbestuur viel de keuze op mr. J. A. Levy, te Amsterdam, en W. J. Blydenstein, te Enschedee. TeTene werden behandeld de punten van beschrijving voor de volgende Algemeene Ver gadering en is vastgesteld de bogrooting van het Departement, dienst 1891/92, bedragende ia ontvangst en uitgaaf f 2207. Wat de punten van beschrijving betreft, daarvan was het voornaamste het besluit om krachtig op te treden voor het behoud van den Volksalmanak on voor de toekenning van eene subsidie aan de Rotterdamsche Vereeni- ging „Industrieschool voor meisjes." In het Nutsgebouw werd gisteravond de 175ste vergadering der afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst gehouden, voorafgegaan door beschouwing van het plaatwerk l'Emulation," daartoe door den beer J. P. De Koning afge staan, wien daarvoor door den voorzitter dank werd betuigd. Voorts worden beschouwd eenige „De Witjes" (naar den schilder De Wit, 1695 1754) van den heer Van Dam, waarvan één bestemd is voor de Lakenhal alhier, een stuk hekwerk en een gedeelte beweegbaar hek. De heer P. J. Groen hield eene bijdrage met in- en „uit"-leiding over „de ornamentiek in de behangselpapieren," voor een deel aan de hand van een Duitscher, en liet eenige dier papieren zien. Als afgevaardigde ter Mei-vergadering der Maatschappij werd gekozen de heer Van Driel, als zoodanig ter September-vergadering de heer Kok; als hunne plaatsvervangers de heeren Van Achterberg en Lancei. Na eenige mededeelingen omtrent de afdee- lingsprijBvraag (getuigschrift) werd overgegaan tot bespreking over het 50 jarig bestaan der Maatschappij; een brief van haar bestuur, daarop betrekking hebbende, werd den leden voorgelezen. De afdeeling was het, na eenige geestdrift volle woorden van den voorzitter, met dezen eens, dat er feest moet gevierd worden. Het afdeelingsbestuur stelde voor dit feest, wat het monumentale (blijvende) gedeelte betreft, te doen bestaan in het onthullen van busten, als sieraad aan te brengen in het Maatschappelijk gebouw te Amsterdam, van groote mannen op bet gebied der bouwkunst, bijv. Jacob Van Campen en Hendrik De Keyser, met feestrede, en uit te geven eene Geschie denis der Nederlandsche Bouwkunst. Als aan denken kon dan misschien elk lid zoo'n buste in het klein erlangen. De heer Van Achterberg vond het goedbij het voorstel eene opgave der koeten te voe gen, hetgeen goedgekeurd werd. De heer Roem was van oordeel dat in het standaardwerk de verdiensten der groote mannen genoeg zouden uitkomen en achtte dit eene hoofdreden, om var onthulling v^a busten af te zien. De heer Van Ruyven hechtte evenwel veel waarde aan uiterlijk vertoon, vooral in onzen tjjd van reclame. De heer Roem wilde het, als bouwkun dige, juist zonder reclame stellen; die doet den bouwkundigen geen goed. Ook dacht hy dat de indruk na jaren toch verloren zou zyn, hetgeen de heer Van Ruyven niet meende, al stelde by het standaardwerk nummer één. De beer Knuttel stelde daarop voor de volgende motie, welke met applaus werd aangenomen. „De afdeeling Leiden enz. is van oordeel dat het 50-jarig bestaan der Maatsehappy op de meest waardige en blyvende wjjze zal herdacht worden door de uitgave van eene geschiedenis der Nederlandsche Bouwkunst en dat eerst in de tweede plaats aan een eigeniyk feestvieren mag worden gedacht. Zyn de beschikbare geldon ook daarvoor voldoende, zoo geeft zy als aanleiding daartoe in overweging de onthulling met feestrede van busten van Van Campen en De Keyser." Ten einde te weten hoeveel de finantiéele steun der afdeeling zal bedragen, werd daar over beraadslaagd. Het einde dier beraadsla gingen was dat eerst aan stemming werd onderworpen een voorstel-Van Achterberg, tot het heffen van een hoofdelyken omslag van 1 en dat de afdeeling borg staat voor eene bydrage van ƒ100. De heer Mulder ried dit voorstel af; hy wilde liever niet beschikt zien over de beurzen der afwezigen. Het werd ver worpen met 12 tegen 8 stemmen. Een tweede voorstel, om eene lijst ter ver gadering te doon rondgaan, een denkbeeld van den heer Roem, werd aangenomen. Verder werd besloten een uitstapje in den a. s. zomer te maken naar Doorn, meer by- zonder naar „Heidepark"; kan men geen toe gang aldaar krygen, dan naar Dordrecht. Een paar opmerkingen werden nog gedaan omtrent de erquëte-commissie en hare han delwezen. De heer Roem deelde een en ander mede aangaande Engelsehe aarden rioleeiingbuizen en daarna sloot de voorzitter deze vergadering, de laatste der reeks winter-bijeenkomsten. De heer A. Do Koe is tot hoofd redacteur van het Studenten-Weekblad „Minerva" ge kozen. Het onderling concours van „Arena" zal heden plaats hebben, aanvangende des avonds te 8 uren, in de Gymnastiekzaal. Het nieuwe bestuur van de „Studenten- Cricketclub" heeft zich aldUB samengesteld: W. C. Matthes, praeses; J. H. Van den Broek, abactie; E. P. Van Lanschot, quaestor; C. Feith en J. W. Jay, commissarissen. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand April ingelegd 52,205.36'/j, terug betaald 67,391.75'/j, terwyi zyn afgegeven 107 nieuwe en geheel afgelost 86 boekjes. Het gezameniyk tegoed der 9046 inleg gers bedroeg op 30 April 1,749,001.57. De. E. Van Loon, predikant bg de Ned.- Herv. gemeente te Sasseuhoim, die naar Win schoten vertrekt, zal in de godsdienstoefening op Zondag 3 Mei a. s. van zyne gemeente afscheid nemen. In de godsdienstoefening van a. s. Zondag morgen te Oegstgeest zal niet optreden da. Van Elden, maar ds. Plug, van Katwyk aan Zee. Zondag a. s. hoopt in de morgen-gods dienstoefening voor de Ned.-Herv. gemeente te Katwgk aan den Ryn op te treden ds. Rynenherg, predikant te Valkenburg, en des namiddags ds. Meerburg, predikant te de Kethel. Tot onderwyzer aan eene bgzondere Bcbool te Alfen aan den Rgn is benoemd de beer G. Postma, te Rotterdam. Op het telephoonkantoor te Koudekerk werden gedurende de maand April behandeld 135 berichten, nl. verzonden 61 en ontvangen 74. Door burgemeester en wethouders aldaar zijn tot tegenschatters voor do personeele belasting benoemd de heeren J. Jongeneel Sr. en Ph. Qualm. Met algemeens stommen ie door stemge rechtigde lidmaten der Hervormde gemeente aldaar uitgemaakt dat bet beroepings- en verkiezingswerk wederom voor tien jaren aan een kiescollege zal worden overgelaton. Men schryft ons uit Waddingsveon De heer J. Van der Breggen heeft als Dgk- graaf van den Zuidplaspolder bedankt. In de vergadering van het Leesgezelschap van Buitenlandsche Tydschriften alhier is besloten niet tot uitbreiding of tot verandering van lectuur over te gaan. De Vryzinnige Kiesvereeniging te Waddings veen hoopt by leven en welzyn op Maandag 11 Mei, des avonds om 8 uren, te ontwaken. Ds. Anting zal a. s. Zondag te twee uren in de Herv. kerk te Waddingsveen zyne intrede houden. Des morgens wordt ZEw. bevestigd door ds. Ten Bosch, van Gouda. Biykens opgave in de Staatscourant be stond de bevolking van Zuid-Holland op 1 Jan. 1891 uit 465,114 m. en 501,885 vr., totaal 966,999, tegen 949,641 (456,455 m. en 493,186 vr.) op 1 Jan. 1890. De bevolking der voornaamste gemeenten op eerstgenoemd tydetip wasDelft 29,022, Dordrecht 32,934, Gouda 19,930, 's-Gravenbage 460,531, Leiden 43,510, Rotterdam 209,136, Schiedam 25,260 inwoners. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, zyn tot schatters van de te 's Hage gelegen onroe rende goederen van wylen Z. M. Willem IH benoemd de heeren P. F. W. Mouton, P. W. Feltzer, beiden architecten, en J. C. v. d. Veur, landmeter by het kadaster. De kolonels der inf. H. F. C. Harden- berg, gouverneur der Kon. Mil. Academie, en H. P. J. Hennus, commandant der 1ste divisie infanterie, zijn bevorderd tot generaalmajoor. Gedurende den tyd, dat het 5de bat. 4de reg. inf. schietoefeningen houdt in da leger plaats by Zeist, worden van het 7de reg. inf. uit Amsterdam detachementen gestationneerd te Gouda en te Woerden, resp onder de 1ste luit. S. A. N. Van Overveldt en J. A. L. Roeloffs. Do exploitatie der Nederlandsche Opera te Amsterdam leverde van April tot December 1890 een verlies van ƒ9552 op. De directeur boopt dat velen hem zullen steunen nu de Duitsche en Fransche opera's verdwenen. Omtrent het wisselen van officiééls be zoeken door autoriteiten van zee- en landmacht onderling zijn o. a. de volgende bepalingen vastgesteld lo. De vlag-officieren der zeemacht en de opper-officieren der landmacht brengen elkander officiëele bezoeken, met dien verstande, dat by gelykheid van rang, hy, die op de plaats komt, het eerste bezoek aflegt, en ingeval van ver schil in rang, het eerste bezoek rordt gebracht door den laagste in rang. 2o. In de twee maritieme stellingen maken de hoofdofficieren, en, voor zoover zy geene hoofdofficieren zyn, ook de commandeerende officieren van verschillende wapens en de chefs van diensten van de landmacht hunne op wachting by den vlag-officier, commandant der stelling. 3o. Te Amsterdam maken de hoofd- en commandeerende officieren der zeemacht, voor zoover zy onder de bevelen van den directeur en commandant aldaar zyn gesteld, hunne opwachting by den bevelhebber in de eerste militaire afdeeling. Wederkeerig maken de te Amsterdam in garnizoen zynde hoofdofficieren, en, voor zoover zy geen hoofdofficier zyn, ook de commandeerende officieren van de verschil lende wapens en de chefs van diensten van de landmacht hunne opwachting by den direc teur en commandant der marine. 4o. De bezoeken sub 1, 2 en 3 hebben recht op beantwoording, onder voorbehoud, dat een vlag- of opper-officier niet verplicht is, pereooniyk het tegenbezoek te brengen aan officieren beneden den rang van kapitein ter zee of kolonel, maar in zoodanig geval kan volstaan met in zyne plaats een hoofd officier dan wel zyn adjudant met de beant woording der plichtepleging te belasten. Bezoeken van andere officieren dan de hier- voren bedoelde, zoo van de zeemacht tegen over de landmacht, als omgekeerd, worden niet verplichtend gesteld, maar aanbevolen,, zoover dit door plaatselyke toestanden wen- scheiyk is te achten. Zy geven geen recht op tegenbezoek, ofschoon ook dat tegenbezoek wordt aanbevolen; althans voor zoover het betreft de onderlinge bezoeken van hoofd- en commandeerende officieren en chefs van dien sten van zee- en landmacht Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 April St.-Vincent; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 April van Port-Said (werd opgehouden in hetSuez- kanaal wegens het vastzitten van twee stoom schepen); de „Sumatra", Tan Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Mei van Suezde „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 April van Colombo; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 April Point de Galle; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok 30 April van Port-Said.de „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 30 April van Marseille; de „Prins Maurits" is 30 April van Amsterdam te Para maribo aangekomen. De audiëntie van den minister van water staat enz. zal Zaterdag 2 Mei niet plaats hebben. Regeling van onzen krijgsdienst. De algemeene beschouwingen over de Leger- wet werden voortgezet. De heer Roëll leverde een uitvoerig betoog ten gunste van het ontwerp. Hy wees er op dat Thorbecke, De Roo, Den Beer Poortugael en thans deze Regeering allen erkenden dat onze defensie onvoldoende en dat voorziening noodzakelijk is om oene actieve defensie te kunnen voeren en onze neutraliteit ernstig te kunnen hand haven. Terwijl nu alle andere stelsels duurder en drukkender zouden zyn, is het thans voor-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1