N°. 9565 Woensdag SO April. A0. 1891. jDeze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 2S April. Feuilleton. Een onwelkome Medereiziger. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS .DER AD VERTEN THEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren. buiten de stad wordt ƒ0 10 berekend. De vereeniging „Het Buitenland" heeft eonige mededeelingen in het licht gegeven voor hen, die door hare bemiddeling eene pl ratsing verlangen in vreemde gewesten. Wp laten een kort overzicht van deze hier volgen. Zooals bekend is, is het doel dezer Vereeni ging de vestiging te bevorderen van Neder landers tot den handelsstand behoorende in het buitenland, en inzonderheid in vreemde ovorzoesche gewesten, ten einde de handels beweging van ons land zich uitbreide en aan onze nationale nijverheid nieuwe débouchés geopend worden. De bevordering van het al gemeen belang van handel en nijverheid is daarbij hoofdzaak. Doch tevens zal er wel goen beter middel zjjn om de bijzondere be langen van een aantal jonge mannen te be vorderen, dan hen op die wijze te helpen zich oen nuttigen en veelbelovenden werk kring te verzekeren. Niet allo mogelijke plaatsingen in den vreemde behooren echter tot de bemoeiingen van haar bestuur; bepaaldelijk niet die in de Nederlandsche Koloniën. Niet dat de op richters en bestuurders van „Het Buitenland" voor deze geene sympathie gevoelen, doch om daarvoor gelegenheid te gevon was de oprichting der vereeniging met noodig. Voorts moeten zij, die in aanmerking wen- schen te komen om den steun en de mede werking yan „Het Buitenland" te genieten, do bekwaamheden en de algemeene geschikt heid hebbon om in de omschreven richting werkzaam te zijn. Allereerst moet voor die jonge mannon in het land, waarheen zij zich begeven, een plaats govonden worden op een goed kantoor. Deze plaatsing zal somtijds vooruit verzekerd kunnen worden, doch "t kan ook wozen dat ze tor plaatse zelve gezocht moet worden. In beide govallon is do Vereeniging bereid aan hare candidaten do noodigo geldelijke toelagen te verstrekken voor do kosten van overtocht en uitrusting, alsmede om in do eersto verblijfkosten te voorzien. Er moot echter eono botrokking gevonden worden, die don jongen man in staat stolt spoedig, zoo al niot onmiddellijk, in zijn onderhoud te voorzion; hij moet dus ook do bekwaamheden bezitten, noodig om hem eene dergeljjko be trekking to bezorgen. Do Vereeniging verlangt daarom van hen, die hare medewerking en steun inroepen, kennis van de gewone kantoorwerkzaamheden, boekhouden inbegrepen, alsmede degelijke kennis der meest gebruikelijke vreemde talen. Voorts moeten zij door een verblijf van enkele jaren op een daartoe geschikt kantoor eenige algemeens handelskennis en ervaring hebben opgedaan. Kennis van het Engelsch zal altijd noodig zijn, gewoonlijk ook die van het Duitsch en het Fransch; voorts van het Spaanscb, voor wie naar het zuidelijk deel van Amerika gaat. Gemakkelijkheid om zich mondeling en schriftelijk in vreemde talen uit te drukken, is voor den handelaar in den vreemde on misbaar. Zjj, die zooeven eerst de middelbare school hebben verlaten, kunnen dus niet in aanmer king komen voor de plaatsingen buitenslands, geljjk die door deze Vereeniging worden be vorderd. Aan hen, die zich later naar het buitenland willen begeven, wordt ten zeersto aanbevolen om te trachten geplaatst te wor den op een onzer export-kantoren, bij een agent, of op een goed cargadoorskantoor, in één woord op een kantoor waar zij een inzicht kunnen krijgen in die handelsbeweging, waarin zjj lator moor of mm werkdadig deel zullen nemen. Men offere niet do toekomst op voor een aanvankelijk mogelijk eenigszins voordee- liger plaatsing, gelpk bv. op een effectenkan toor kan worden vorkregon. De eorste kantoor jaren zyn voor den aanstaanden handelaar in de eersto plaats zijne leerjaren. Wie op een kantoor, als bovengenoemde, werkzaam is, verzuime goeno gelegenheid om te leeren door raadpleging der in- en uitgaande brieven en dagelijksche boeken. Hp zorge van de goederen, waarin door hot kantoor gehandeld wordt, zooveel mogelijk kennis te verkrijgen, bostudeere de nijverheidskaart van ons land, ten einde de nationalo fabrikaten te leeren onderscheiden, on consulteers handelsoverzich- ten, marktberichten en consulaire rapporten. Alleen op die wijze voorbereide en toege ruste jonge mannen kunnen in den vreemde met succes in concurrentie treden met do vreemdelingen, die zjj daar vinden, en dezen zal „Het Buitenland" gaarne de hand reiken en steunen. Zoowel finantiéel, zoo dat noodig mocht zijn, alsook door aan zulke personen eene eersto plaatsing te bezorgen door do connecties, weike zij heeft. Eindelijk is „Het Buitenland" ook bereid om hare aspirant- candidaten, die de noodige algemeene be kwaamheid en geschiktheid hebben, maar nog eene specialo opleiding botloeven om bv. zich do konnis van eenig handelsartikel eigen te maken, of voor wie bv. eens een verblijf van een jaar in eene Engelsche handels- of fa- j brieksplaats of aan een onzer fabrieken eene gewenschte zaak ware, ook daarin zoowel finantiéel als anderszins behulpzaam te zpu. Aan directeuren van middelbare scholen verzoekt zjj hunne leerlingen bij het verlaten der school en inzonderheid hen, die zjj als bekwaam en geschikt hebben leeren kennon, te wjjzen op haar programma, opdat de jonge mannen, die in den handel wenschen vooruit te komen, er aanstonds op bedacht kunnen zijn, zich zooveel doenlijk naar dat programma te gedragen, ten einde later partij te kunnen trekken van den steun en do medewerking dor vereeniging. Secretaris der vereeniging is de heer G. M. Boissevain, Tesselschadestraat 4, te Amsterdam. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland is gisteren aanbe steed: het verbeteren van den bestaanden trekvhet van de sluis aan don Leidschendam tot nabij Dolft en's Gravenhage en het maken eener nieuwe verbinding met de Schie, langs de oostzijde der gemeente Delft, in 2 perceelen en in massa. Begrooting 1ste perceel f740,000 on 2de perceel f 265,000. Voor het 1ste perceel was alléén inge schreven door de heeron J. J. Bekker, te Lent, en A. D. Van Seters, te Vucht, voor ƒ727,900. Voor het 2de perceel was minste inschrijver de heer G. Key, te Rotterdam, voor ƒ265,000. Voor de massa alleen was ingeschreven door de heeron J. J. Bekker, to Lent, en A. D. Van Seters, te Vucht, voor ƒ1,042,900. Men meldt uit Heemstede: Nu mr. De Kanter, die to Aalsmeer candidaat gesteld is, bedankt hoeft voor do candidatuur in het kiesdistrict Haarlemmermeer, worden er in verschillende afdeelingon van dat district pogingen aangewend om hem te vervangen door jhr. J. B. Van Merlun, die zich met de denkbeelden van mr. De Kanter omtront de jachtwet grootendeels kan voreenigen. Bij koninklijk besluit van 20 dezer (Staats blad No. 92), opgenomen in de Staatscourant van heden, is, op gemeenschappelijke voor dracht der ministers van oorlog, marine en binnenlandsclie zaken, het volgende bepaald: De dienst van de ingelpfden bij de militie te land der lichting van 1884 en van do inge lpfden bij de zoemilitie der lichting van 1886 eindigt op 30 April 1891, voor zoover op dien dag hun diensttijd re6ds zou zjjn gei-indigd, ware deze niet veilenga bij de wet van 19 Juli 1S90 (Staatsblad No. 117). In hoogen ouderdom is to Amsterdam overleden de heer J. Borski, ridder van don Ned. Leeuw, vroeger presi lent commissaris van do Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij. - Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Batavia, is 25 Apiil Sagres gepasseerd; de „Edam" vertrok 25 April van Baltimore naar Rotterdam; de „Obdam" vertrok 25 April van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 April te Southamptondo „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 26 April Prawlep'ointdo „Schiedam", van Rotterdam naar Baltimore, passserde 26 April Dover; db „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 25 April van Port-Said; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam,' passeerde 25 April Ooitavos; de „Zaandam" is 25 April te Nieuw-York aangekomen; de „Burgemeester Den Tt-x", van Batavia na-ar Amsterdam, vertrok 25 April van Genua; de „Prins Willem I" is 25 April van West Indié te Nieuw-York aangekomen. - B(j koninklpk besluit is„ met ingang van 4 Mei 1891, aan dr. A. P. N. Franchimont, te Leiden, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid der commissie, die van 1 Augustus 1890 tot en met 31 Juli 1S91 te Leiden belast is met het afnemen der practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 Dec. 1878 (Staatsblad No. 222), en tot lid der gemelde commissie benoemd dr. H. P. Wijsman Jr., hoogleeraar te Leiden. Goedgekeurd dat aan J. D. Pruissen, burge meester van Eenrum, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1891, oorvol ontslag is ver leend als secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Mei 1891 bij 's Rijks archief te 's Gravenhage bonoemd tot commies mr. P. A. N. S Van Meurs en mr. J. E. Hoores, thans adjunct-coninnozen bij dio instelling. De adelborst 1ste klasse, D. .T. A. G. F. Van den Steen van Ommeren, met ingang van den eersten Mei a. s., bovurdord tot luitenant ter zee 2de klasse. CORRESPONDENTIE. - Do lieer P. J. W. Knaap verzoekt ons to molden dat do kappers bediende, die betrokken is in hotgoon ver leden week op do Doozastraat voorviel b(j de mishandeling van oen kloineu jongen, niet zijn bediende is. - J. H. C. S.Het door ons ingestelde onderzoek hoeft aangetoond dat uwe voor stelling dor bewuste feiten onjuist is. Daar door kan uw stuk niet geplaatst worden. - J. W. S.Uw schrijven is niet voor ons blad geschikt 2.) Toen ik de achterwielen uit den kuil tilde, voelde ik, behalve don schok, welken de wagon daardoor ontving, nog eene andere beweging er aan of liever er in. In de kar rolde iets heen en weer. Nu bleef mij geen twijfel meer over. Er bevond zich een man in den wagen. U hebt mijn wagen gezien, heeren, van boven is bp geheel dicht en van ach teren door eene deur afgesloten. Natuurlijk stond ik verbluft. Eerst dacht ik dat do een of andere arme duivel zich op die manier eene goedkoope reisgelegenheid had willen verschaffen, maar spoedig zeide ik tot mijzolven dat zoo iemand mjj dan toch wel gevraagd zou hebben, hem mede te nemen, daar hp dan den rit heelwat ge makkelijker zou hebben kunnen doen. Toen dacht ik weer dat misschien eene arme, vermoeide ziel een nachtleger in mijn wagen had gezocht, maar ook dat kwam mij spoedig onaanneembaar voor en nu ging er eensklaps voor mij een licht op. Wie zich daar ook in mijne kar bevond, hij was daar mot misdadige plannen. Dadelijk schoot mij nu Dirk Hardhead te binnen. Hij had gehoord dat ik mijne waren had verkocht en moest wel veronderstellen dat ik geldswaarde bij mij had. En daarin zou hjj gelijk gehad hebben. Ik had ruim twee duizend dollars in mijne brioventasch. Hp zou zich dus in mpn wagen verstopt hebben met het voornemen mij onderweg dood te schieten of op eene andere manier te vermoorden. Al deze gedachten gingen door mijn hoofd, terwijl ik verder reed. Ik heb al heel wat rondgetrokken en van allorloi beleefd en kan gelukkig ten allen tijde mijne kalmte en vastberadenheid behouden. In enkele oogen- blikken had ik mijn plan reeds gevormd. Mpn paara stak nu tot zijne knieën in de modder en ik kon geheel zonder geruisch te maken van den bok afstpgen. Ik trok toon mijne revolver met zes loopen, welke ik altijd bij my heb, wikkelde de teugels om de zweep vast en ging naar den achterkant van den wagen om de sluiting van de deur te onder zoeken. Het hangslot was verdwenen en het slot slechts met een dun stokje gesloten, zoodat de deur bp een stoot van binnen ge makkelijk kon opengaan. Ik nam nu mijn ijzeren schroevendraaier, welke in een lederen zak op zy van den wagen hing, en stak dien nu in do yzeren bus, waaraan het slot behoorde te bangen. Nu had ik hem gevangen. Mpn wagen was van flink eikenhout, zat stevig in elkaar en was op zware vrachten en slechte wegen bere kend. Even stil als ik was afgestegen, klom ik nu ook weer op don bok en hield mijne revolver klaar. Nog waren er geen tien minuten verkro pen, of ik hoorde een geluid alsof een zware persoon tegen do deur bonsde en spoedig daarop vernam ik een hevigen stoot als van eene zware laarzenzooi tegon de eikenhouten planken. Nu viel mp in dat de schurk, zoo dra hp overtuigd was dat hp gevangen wa3 wel eens eene poging kon doen om op mp te schieten. Daarom gleed ik als voorbehoedmiddel van den bok af en gebruikte do trede als zit plaats. Het stooten en bonzen werd heviger en weldra hoorde ik nu ook eono stem, welke luide riep: „Laat mjj er uit!" Ik hief het hoofd op, om den opgeslotene in den waan te laten, dat ik nog op den bok zat en vroeg wat hy daarbinnen dan te maken had. „Laat mp er eerst uit, dan zal ik het zeg gen 1" riep hjj terug. „Wat doe je daarbinnon?" herhaalde ik nog eens. „Ik kroop er in om in de lompen t-o slapen", was het antwoord. „Hoe kwam je er in?" vroeg ik. „Ik schiot je door den kop, als jo er mjj niet uitlaat!" riep do gevangene. Op hetzelfde oogenblik verhelen w(j don doorweekten weg door het bosch on kwamen aan den goeden harden straatweg, welke naar Jackson loiddo; wy hadden nog twaalf Engelsche mplen voor ons. Mpn paard, hol- zelfde flinke dier, dat ik nu nog hob, stapto er dapper op los. Hij In d c-erie poade porlio haver gehad, hef was een koelo nacht en do weg lag mooi gölpk. Do man in den wagon schreeuwde nog altijd en dreigde te zullen schieten, wanneer ik de deur niet opendeed. Eindelpk werd hot stil, maar eenige oogon blikken daarna viel esn schot, een tweede, derde en vierde, den een na den andor hoorde ik de kogels boven mpn hoofd door de lucht fluiten. Had ik nog op den bok gezeten, dan had zeker op zijn minst één van die kogels mp getroffen. (Slof ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5