N°. 9565. Woensdag 29 April. A°. 1891. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 April. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden...7. 1.10. Franco per post...1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—0 regela ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Graotere lettere naar plaatsroimte. Voor het Incasseeren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekead. - Ia de groote zaal van „Zomerzorg" werd gisteravond door „Leiden's Mannen koor" z\jne 26ste huishoudelijke uitvoering gegeven, welke door liekte van enkele leden onlangs moest uitgesteld worden. Thans was alles op het «ppèl, ook het dames- en heeren-publiek, dat door «ene goede beantwoording van de welwillende uitnoodigiogen wederom Kijk van belang stelling ia do 'liedertafel schonk. Deze opende op flinke wflze den avond met F. Hilters .„Es muss dook Frühling werden," een titel wel op onsen tijd toepasselijk 'is verband met de koele, temperatuur der laatste dagen, ©e-sang getuigdo echter r-sn warmte. Weerde het koor -sich hier dapper, de cantate „Dem Genkse der Tiioe" bood den iseeren 'nog meer gelegenheid 'zich gunstig te onderscheidenen zij lieten die ook niet ■ongebruikt voorbijgaan. ®e dame, die in deze compositie -van 'H. Mohr de eolo-sopraan-parJS vervulde,mevr. 'V. v. W., mag -aanspraak maken op aller waardeering, want hare welwillende medewerking was tevens eene hoogst verdienstelijke. Sy deed de «oio's, ook die zjj met het-koor-en quartet song, met zuiver -en vol geluid, goed tot hun ■recht komen. Bit was ook bat geval In J06. 'Brambach's „Velleda," waarin hare taak nog uitgebreider was, doch met niet minder schitterenden uitelag. Vooral hier was eg uitmuntend, harer waardig ter zijde gestaan door dsn heer P. J. v. U., die de solo-tenor partij vervulde, zóódanig als men van dezen bekenden zanger, met zijn schoon orgaan, gewoon is. In het duet „Sieh' die 'Wellen hold sich hriiuseln" waren zjj overheerlijk en daverend was het welverdiend appl-aus, dat hun in het byzonder hierna ten deel viel. De koren kwet-en zich eveneens in dit wer-k, dat wroeger reeds was uitgevoerd, dusdanig van hunne taak, evenals in Gerneheims op verzoek herhaald „Balamis," dat eemternieuwd getuigenis werd afgelegd dat allen zich met liefde en toewijding op de zangkunst'toeleggen en dat-de leiding van den heer B. S. Taylor daartoe niet weinig bydroeg. Dank die leiding liep ook deze uitvoering, tot welker welslagen eveneens, in „Velleda" de aanvoerder der Duiteehers (bas), -en de .piano-accompagnateur medewerkten, flink van .stapel. Heden ontvingen wy het verslag der commissie van beheer troor do Stedelijke gasfabriek alhier, over het jaar 189G, uitge bracht aan den gemeenteraad. Twee belangrijke zaken verdienen allereerst vermelding lo. dat de jorys van het gas, niettegen staande de zeer verhoogde kolenprjjzen, ge handhaafd en vastgesteld bleef op 5 ets. per M3. 2o. dat ingevolge 's Raads besluit van 18 Sept. 1890 een belangrijk bedrag toegestaan werd voor de uitbreiding der fabriek, iets, waaraan vooral de jongste strenge winter de behoefte levendig deed gevoelen. Wat het eerste punt betreft, aanleiding om geen. voorstel tot verhooging van den prys te doen, vonden commissarissen in de aanzienlijke toename van het gasverbruik en de mitsdien gewettigde vrees, dat by styging in prijs dat verbruik niet verder zou toenemen. Vele gebreken zy'n door de strenge vorst helder aan ihet licht gekomenzoo zullen langzamerhand alle 2°, buizen, nog dateerende van het jaar 1818, moeten plaats maken voor ruimere en betere buizen; commissaris sen stellen zich voor deze verandering gelei- delyk te doen plaats grypen. Aan het buizennet werden eenige verande ringen en verbeteringen aangebracht. Voor de uitbreiding der fabriek werden plannen en begroeting gemaakt. Al die werken hopen commissarissen in het jaar 1891 tot stand te brengen. In den aanvoer der steenkolen had in de laatste maand eene storing plaats deor gebrek aan een voldoend aantal waggons, oen gevolg van feet drukke vervoer per spoor in ver band met het gesloten vaarwater. De cokesbestellingen haddon geregeld plaats klachten dasrover kwamen niet voor. De voornaamste werkzaamheden der fittery werden dit jaar veroorzaakt door de illumi natie gedurende de feeetweek; krachtig ter hand genomen, was de uitslag dan ooi: be vredigend. Leidingen werden er dit jarr weder vele gemaakt, ofschoon de gasvertaiikers zich moer en meer tot 'de particuliere firma's beginnen te wenden, zooals in het vsrig ver slag 'ïeeds vermeid werd. Het minimumverbraik per etmwfl bedroeg op 4 Augustus 3653 M3.; het mcr.imumver- brnik op 4 December 20,892 M1.eone stijging das van 1 pet vergeleken by het vorig jaasc Deze geringe stijging van hst maximum- verbruik in December heeft al leen'haai' oorzaak in de felle vorst, waardoor om vroeger opge geven oorzaken -invloed werd uitgeoefend -op het gasverbruik van particulieren en straat lantaarns; af te leiden uit andere maanden zou anders December een flink avans hebben moeten geven. De hoedanigheid var. het gas was steeds voldoende; klachten over de lïchtkracht van het gas werdon niet vernomenzy was het geheele jaar san weinig wisseling onderhevig en kon steede boven 16 kaarsen worden ge houden, zoocis de wekeigksche lichtsterkte- staatjes aangeven; de waarnemingen hadden geregeld plaats op den Verificateur vanGiroud en den Lethe'oy's Bunsen photometer. Wat het gasverbruik betreft, wordt hst vol gende medegedeeld: De prys van het gas bleef 5 cents per M3. Het aantal gasmeters, welke het verbruik registreerden, was op 1 Januari 1890:: 3009. In 1890 werd dit getal net 142 stuts ver meerderd, zoedat aan het einde des jaars 3151 stuks in gebruik waren, welke, Daar de grootte der meters gerekend, 21,564 lichten vertegen woordigen. Hiervan waren 68.7 pet natte en 313 pet. droge meters, Zy registreerden te zamen 8,421,462 Ms„ zijnde 205,142 M3. meer-Êan in .1889 of 6.37 pst. Over de meterlichten berekend geeft dit een jaarverbruik van 158.7 M3. per pit. ■Het aantal gewone straatvlammen bedroeg 1 Jan. 820 en werd in 1890 vsrmeerderd met 3het getal op ultimo December bedroeg £23, waarvan 463 nacht- en 360 avondvlammon. Het totale verbruik der straatverlichting bedroeg binnen de gemeente 414,321 M3.,d.i. 17,609 M3. minder -dan het vorig jaar. De lantaarns in de buitengemeenten ver bruikten 10,547 MA Het geheele gasvoriies bedroeg 283,534 M3., zijnde 6.89 pet. van de productie, een zeer bevredigend cyfer, wanneer men de vele stuk gevroren gasbuizen in aanmerking neemtde de daardoor ontstane lekken werden dan ook dadelyk by ontdekking opgespoord en gedicht. Aan gasmeterhuur werd ontvangen 5674.55, een minder bedrag dan vorige jaren, door het verlaagde metertariaf, ingevoerd op 1 April 1889zoodat over het 1ste kwartaal 1889 het hooger tarief nog in werkiDg was. De waarde der voorhanden en verhuurde meters bedraagt volgens inventaris f 35045.96. De werking der fabriek mag over 1890 niet ongunstig worden genoemd, al is het geraamde winstcyfer lang niet bereikt; de oorzaak daarvan ligt alleen in de verhoogde kolenprjjzen, terwijl de gaspry's dezei'fde ge bleven is. De 57ste vergadering der gewesteiyke vereeniging „Zuid-Holland" van het N. O.-G. zal Zaterdag £3 Mei te Leid'en in „Zomerzorg" gehouien worden. Behalve de gewone rmishoudelijke werk zaamheden, waaronder thans ook de verkiezing van een nieuw gewestelijk bestuur, zal de heer Prins vaa 's-Gravenhage spreken over het onderwijs in het natuurtoekenen volgens de methoda-ïtieuweahuis, en de heer Ligthart van 's-Gravenhage ever Pax humanitate, ter- wyi na 'de pauze door den heer H. C. Van der He^de te Leiden eene bjjdrago zal geleverd worde®. Vanwege de afdeeling Leiden en om streken van die Maatschappij tot bevordering der Bouwkuw3t zal Donderdagavond a. s. in het Nutsgebraw weder eene vergadering ge- bssden woeden. Het bedrag van de Ryksvergoeding in kosten van het f-ager onderwijs voor de 'gemeente Zoeterwotsfie over 1889 bedraagt f 862.5a De 'heer P. E. Van den Breemer, van NoordwJjk, is bencemd tot onderwijzer aan eene F-crochiale Jongensschool te Gouda, om met 1 Mel a. s. in functie te treden. Te Leimuiden is op 66-ysrigen leeftyd overleden de heer J. W. Repelius, geneesheer. Meer dan dertig jaren was de 'nu overledene aldaar als dokter werkzaam en mocht hy zich in eene uitgebreide praktyk verheugen, welke hem tal van -vrienden doefl verwerven, die heen hoogachtten zoo om -ngne bekwaam heden als geneesheer als -om zyne vriende lijkheid en welwillendheid. Steeds gezor.d en krachtig van gestel, k-an fc'j de vermoeienissen troteeeren, aan zgne betrekking verbonden, totdat een lyden, dat eene operatie noodzaketijk maakte, hem in -korten tijd «an de zijner, en de gemeente -ontrukte. De bewtttcrs van Leimuiden en deze gemeente zelve verliezen -cngetwyfeld veel dn hem. ®e "deelneming dn den rouw -der ■betrekkingen ris dan ook -groot, j Hoogstwaarschijnlyk cal-het stoffelyk orer- I schot van den heer Repeliuste Oegstgeesliter f aarde worden besteld. Men -achryft ons heden uit Rijnsburg Belastingpenningen worden gowoóniyk ait i sgeene gulle'beurs betaald, it Is dan ook een zeldzaam verschijnsel, dat -belastingschuldigen I hunne tevredenheid te kennen geven by het j -ontvangen van het aanslagbiljet. Dit had toch verleden week in deze gemeente algemeen plaats. En .geen wonderDe -kleinste aansla- gen waren vervallen, en de grootere tot op verminderd. Bedroeg de hocfdeiyke omslag 'Vs in 18S9 en -1-8S0 p.m. 4120, ..dit jaar is hy -slechts f 1545. Sen verschil dus van 2575. Deze bepaald .groote vermindering van be lastingdruk, in verband met het oprichten van twee schol an met den Bybs! en den aobteruitgang van de gemeenteschool, hoeft velen in de meaning gebracht, dat dit uit sluitend is tce te schryven aan de vermin derde uitgaven veer de kosten van het open baar lager onderwya. Dit is slechts gedeelteiyk waar. De Gntvangsten voor de gemeenteschool bedroegen in 1889 en 1890 f 3356.25. De_ uitgaven waren f 5774.29'/2, dus uit den hoofdelyken omslag moest ruim ƒ2400 worden gevonden. Voor 1891 zyn de ontvangsten geraamd op f 510.25 en de uitgaven op 1730, zoodat uit den hoofdelyken omslag p. m. 1220 zal moeten gevonden worden) d. i. ongeveer f 1200 minder dan vorige jaren, en niet 2575. Den gemeenteraad was deze bezuiniging nog niet groot genoeg en hy schrapte daarom nog ettelijke posten van de begrooting, o. a. ƒ800 tot onderhoud der straten, tot hy de ƒ2500 had bereikt. Het „Hbl." meldt het volgende: HH. MM. de beide Koninginnen zullen by het bezoek aan Amsterdam de verschillends autoriteiten uit den lande ontvangen, bene vens de dames, die tot een cour wenschen toegelaten te worden. Daar het hof in rouw is, zullen ook alle personen, die door de Koninginnen worden, ontvangen, in rouw verschijnen. Onder de gegeven omstandigheden is het natuurlijk, dat HH. MM. "niet zulk eene feestelyke betooging wenschen als anders zeker ter eere van het eerste bezoek der jeugdige Koningin aan de hoofdstad door de ingezetenen zou worden, aangeboden. Vanwege het gemeentebestuur zal H. M. de Koningin verzocht worden den gedenk steen van het in aanbouw zynde groote gast huis op de terreinen van het oude Buiten-Gast huis en daarby aangekochte gronden te leggen. De ruimte aldaar biedt plaats te over, om. behalve hen die uit allerlei kringen zullen medewerken om de plechtigheid op te luisteren,, aan duizenden by duizenden gelegenheid te geven, tegenwoordig te zyn. Schier alle zangvereenigingen te Amsterdam en de hoofden zoowel van openbare als byzon- dere scholen hebben hunne medewerking reeds toegezegd om een koor te vormen, dat, ver moedelijk 5000 en moer personen sterk, onder de leiding van den heer Brandts Bugs toe passelijke liederen zingen zal. Tal van personen en vereonigingen daar ter stede hebben beloofd mede te werken om een zoo algemeen mogelyk karakter te geven aan deze eigenaardige plechtigheid, waarbij de- eerste daad der jonge Koningin aan een werk der liefde zal gowyd zyn. Wat de begroeting in de Nieuwe Kerk be treft, waar Amsterdam in de eerste plaats de autoriteiten van land en provincie, die zich binnen de stad bevinden om dé Koninginnen te begroeten, zal uitnoodigen ook zy, die het plan, in welk opzicht ook, hielpen steunen, zullen uitgenoodigd worden, zoodat alle kringen der hoofdstad vertegenwoordigd kunnen zjjn. •Zang en muziek zullen ten gehoore worden gebracht, waaronder eene cantate onder leiding van den heer Kes, gedicht door den heer Nic. Beets en gecomponeerd door den heer B. Zweers. Mogelyk zullen HEL MM. ook de Oostzyde der etad bezoeken, met de handelsinrichtingen. Een gedenkpenning zal vanwege het Gemeentebestuur geslagen' en aan HH. MM. aangeboden worden. Het hoofdbestuur van den Bond „Maat- sohappelyk Belang" heeft aan de kiesvereeni- gingen in Nederland een schryven gericht, waarin het verzoekt by het stallen van can- didaten voor de aanstaande en volgende Kamer verkiezingen niet hen in aanmerking te doen komen, die het werken der coöperatieve ver- bruiksvereenigingen steunen of goedkeuren. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 30 dezer niet plaats hebben. De Praetische Ambachtsschool. In de kleine zaal van het Nutsgebouw alhier werd gisteravond de algemeene ver gadering van leden der vereeniging „De Prae tische Ambachtsschool" gehouden onder pre sidium van prof. dr. J. M. Van Bemmelen. Na opening door den voorzitter van deze vergadering worden door den secretaris de- notulen voorgelezen van de vorige buitenge wone, welke unaniem werden goedgekeurd, waarna aan de orde was het voorlezen van hot verslag over het jaar 1890. Als van het meeste belang stippen we uit dat verslag aan dat de toestand der Prae tische Ambachtsschool dezelfde is gebleven, dat door het bestuur overwegingen hebben plaats gevonden omtrent voorkomende be zwaren, inzonderheid wat het gebouw be treft, waarin de school is gevestigd. Het tegenwoordige, ofschoon het er mede gedaan kan worden, is voor verbetering zeer vatbaar.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1