Dinsdag; Aj>ril. A0. 1SS1. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Premie Leidscli Dagblad. Leiden, 27 April. i K°. S564-. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per po9t0 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Giootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. In dit nommer bevindt zich om uit te knippen de Bon, waarmede de 0 Platen voor de Huiskamer morgen, tegen de ge ringe vergoeding van slechte lO cents, aan ons Bureel kunnen worden afgehaald. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidscli Dagblad, ontvangen de tot 1 Mei verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Heden vond ten Raadhuize alhier de open- baie verpachting plaats van de faecale stoffen, verzameld volgens het Liernur-riool-stelsei. Als eenige inschrijver is daarvan pachter ge worden de heer J. Van Ulden, alhier, voorde som van 0.021/, per honderd kilogram. Tevens had de openbare verpachting plaats van de mestspeciën, afkomstig uit de riolen en kolken der gemeente, gedurende het loo- pende jaar. Hiervoor was één inschryvings- biijet ingekomen, vermeldende het aanbod om bedoelde mestspeciën te pachten tegen ont vangst van de gemeente eener toelage van f 213. Burgemeester en Wethouders besloten ée paobt niet te gunnen. Gedurende de eerste helft der maand April zjjn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Dickman, J. Pommee, AmsterdamS. Hansma, DrachtenVan Tongeren, Van dor Spek, Den Haag; J. M. Krom, Hazerswoudo; Ravensbergen, Leiden; Verwey, Voorburg; Kabalt, Zutfen. Briefkaart: Van Lennep, Amsterdam. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- landH. J. Selkere, GronauO. Streil, Leipzig; naar RuBland: C. Stein, Riga. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 00, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzen f 47, f 24, f o on f 2.75. Men meldt ons uit VoorschotenWoens dag 29 April, des avonds te S uren, zal de Zangvereemging „Oefening en Vriendschap" alhier hare gewone jaarlyksche uitvoering geven in de zaal van het Ambachtshuis. Naast verschillende kleinere zangnummers, welke op het programma voorkomen, zullen ook eenige fragmenten uit Romberg's „Lied van de Klok" worden ten gehoore gebracht. Door de welwillende medewerking van den heer J. H. Berkeijon, uit Leiden, zal de zang door enkele pianonummers worden afgewisseld, zoodat bet programma een aangenamen avond belooft. Do restauratie van het Ned.-Herv. kerk gebouw te Katwyk aan den Ryn is afgeloopon- Onder leiding van den heer H. J. Jesse, archi tect te Leiden, zyn vier fraaie, gekleurde ramen aangebracht on is liet plafond in het midden der kerk door eeno houten zoldering vervangen. Hot gebouw beeft door die ver andering veel in schoonheid gewonnen. Volgens de vastgestelde kiezerslijsten der gemeente Katwyk bedraagt het aantal kiezers voor leden van do Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad, reap, te Kat wijk aan Zee 294, 293 en 293 en te Katwijk aan den Rijn voor elk 181. Uitgenoodigd door de vrijzinnige kies- vereenigingen te Alfen aan den Rijn en te Oudshoorn, hieid de heer W. P. Tak, van Schiedam, r.e Alfen eene politieke rede. De opkomst was zeer bevredigend. Hoewel er gelegenheid tot debat gegeven werd, maakte geen der aanwezigen daarvan gebruik. By den gemeenteraad van Noordwyk is in de jongstgehouden zitting ingekomen het verslag van den toestand der gemeente over 1890 en werd goedgekeurd terugontvangen van Gedeputeerde Staten het besluit regelende de jaarwedden van onderwyzers. Ook was ingekomen een adres uit de ge meente Alkemade, dat echter, als ongezegeld ingezonden, werd ter zyde gelegd, alsmede hot verslag van den toestand van het lager onder- vsys in de gemeente. Een adres van de afd. Noordwyk der Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, omtrent het verpachten van grond voor schapenweiden, werd verwezen naar B. en IVs. Van de kiezerslijst werd geschrapt A. Duyn- dam, te Noordwyk aan Zee. Op het adre3 van don heer Hendriks, on- derwyzer te Noordwyk aan Z9e, om verhoo ging van jaarwodde, werd afwy-cend beschikt. Tot onderwyzer te Noordwyk aan Zee weid benoemd de heer De Haan, van Harlingen, om met 1 Mei a. s. in functie te treden. Op voorstel van de Gasthuismeesters werden ais verpleegden toegelatenW. v. d. Deyl en Dirkje Smit. Het kohier van den boofdelijken omslag werd vastgesteld op f 3790. In de in het logement „Bosshard" aan 's Molenaarebrug gehouden vergadering van de Zeil- en Roeivereeniglng „Hollandia" is tot bestuurslid gekozen, in de plaats van den heer J. J. A. H. Clignett, die periodiek moest af treden en voor eene herbenoeming niet meer wenschte in aanmerking te kumeo, de heer P. A. Wemink, zoodat het bestuur thans uit de volgende heeren is samengesteld: dr. P. H. Damsté, te Leiden, president; P. H. Schouten, te Alfen, secretaris; H. Le Coultre, te Boskoop, penningmeester; J. L. ICcuwenaar, te Aarlan- derreen, 2de secretarisP. A. Wemink, te Oudshoorn, 21e penningmeester. De dag van den roeiwedstryd is vastgesteld op Zaterdag 13 Juni a. 8., op den Rjjn aan 's Molenaarsbrug te houden, terwyl die van den zeilwedstryd nader zal worden bepaald. Wylen de heer J. J. Cremer, de bekende Nederlandeche novellist en lomanschryver, heeft indertyd zelf een kastanjeboom gestekt op de plek in de Scheveningsche Boscbjes, waar de naar hem gencomde bank is geplaatst. Mevrouw zyne weduwe beeft den Haagschen gemeenteraad verzocht een kleinen kastanje boom te mogen planton nog in dit seizoen. Naar hunne garnizoensplaatsen zyD thans weder teruggekeerd de majoor J. L. De Bock, van het regiment grenadiers en jagers, L. J. Kruger van het -Isle, W. B. Van den Bosch van het 4de, J. P. Meyer van het 7de en L. Houwink van het Ssto regiment infanterie, benevens de kapiteins L. P. Van der Wal van het 4de en C. Roelants van het 8ste regiment infanterie, die sedert 13 dezer by de vesting artillerie te Utrecht waren gede tacheerd. De Anna prys, welke ieder jaar wordt uitgereikt door het bestuur van de Kweekschool van Onderwijzeressen te Arnhem aan de leer linge, die zich tydens haar verbljjf aan de school door vrouwelyke deugden byzonder heeft onderscheiden, is ditmaal toegekend aan mej. N. D. Prince, uit Gouda. Wegens het voorkomen van eenige gevallen van mazelen in de Kweekschool is hot ge bruikelijke Annabel ter harer oere niet door gegaan en hebben de kweekelingen eeno vacantie van 14 dagen gekregen. Dit voorjaar slaagden tien kweekelingen by het oxamen voor do lager-onderwys akte. Onder voorzitterschap van mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis is to 's Gra- venhage gehouden de jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhouders in het Konink lijk Zoölogisch Botanisch Genootschap aldaar. Nadat verslag betreffende den toestand van het Genootschap over 1890 was uitgebracht, deelde de voorzitter mede dat bet bestuur voornemens was na deze vergadering voor stellen tot verbetering en exploitatie van den tuin aan de aandeelhouders te doen en een uit gewerkt plan aan hun oordeel te onderwerpen. Door H. M. de Regentes is aan 3 ge vangenen in de byzondere strafgevangenis te Leeuwarden geheel ontslag van hun verderen straftyd verleend en hebben aldaar voorts 2 gevangenen ieder 4 maanden en 17 gevange nen ieder 3 maanden afslag gekregen. De minister van binnenlandscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1S74, zal aan vangen op Maandag 11 Mei a. s. in de lokalen van 's Rijks veeartsenyschool te Utrecht. Oiilange werd medegedeeld dat volgens een telegram uit Paramaribo eenige Suri- naamsche firma's zich beklaagden over eene geheime bestelling van ryst door den gou verneur, met het oog op het mislukken van den bananenoogsf, waardoor zij in hunne belangen benadeeld werden. Twaalf expor teurs naar Suriname hebben thans een adres by de Tweede Kamer ingediend, waarin zy het telegraphisch bericht nader toelichten. Zy spreken het vertrouwen uit, dat voor 't ver volg dergeiyke handelingen mogen worden voorkomen, welke de belangen van handel en industrie in kolonie en moederland ernstig verstoren en schadenen tevens Döch voor die der Ryka- of Koloniale schatkist, r.öch voor do mogelijke hulpbehoevende bevolking voor- deelig kunnen zijn. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middel burg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentscho Vereeniging tor hevorderiDg van nyverheid en handel is door den minister van waterstaat, handel en nyverheid een exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Maart 1891. Te Rotterdam is overleden dr. Karei Anton Rombach, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in den ouderdom van byna 79 jaren. De heer Rombach had zitting voor het hoofdkiesdistrict Brieile van Sept. 1869 tot Oct. 1884, toen hy door den heer Goekoop werd vervangen. By koninkiyk besluit van 20 dezer, opge nomen in de Staatscourant van 26/27 dezer, is, op de gemeenschappelyke voordracht, dor ministers voor oorlog, marino en binneriland- ecbe zaken, het volgende bepaald: De afgifte van het bewys van ontslag uit den. dienst aan de ingelyfden by de militie te land der lichtingen van 1885 en van 1886 en van de ingelyfden by de zeemilitie der lichting van 1887 wordt geschorst, totdat zal zyn beslist omtrent de by de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. By koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Roermond, ter standplaats de gemeente Weeit, J. H. Schillings, candidaat-notaris te Maastricht. Met ingang van 1 Mei 1891 benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Goor, B. De Stoppelaar Blydesteyn, thans in gelyke betrekking te Geertruidenberg. Benoemd tot landmeter der 1ste klasse van het kadaster J. H. Yan Kan, thans van de 2de klasse; tot landmeter der 2de klasse van het. kadaster, A. Bor, thans van de 3do klasse; tot landmeter der 3:le klasse van het kadaster J. Schonenborg, thans van de 4de klasse. Hyacinten en Talpee. Uit verschillende gemeenten, gelegen aan de stoomtramlyn Leiden-Haarlem, ontvingen wy in het laatst der vorige week en ook. heden berichten omtrent den stand der hya cinten. Gehoor gevende aan de roepstem, gedaan om aan te sporen tot bezichtiging dier schoone bloemen, zeggen die mededeelingon, kwamen reeds zeer velen te voet of per tram herwaarts, inzonderheid gisteren, Zondag. Jammer, dat de zon zich geen baan kon breken door het wolkenfloers, om het bonte tapyt met hare stralen luister by te zettenVooral toch by zonneschyn leveren de kleurryke hyacinten, welke te zamen dat kleed vormen, een prach- tigen aanblik op, een aanblik, welke, ofschoon tolken jare wederom te genieten, nimmer zyne aantrekkingskracht, zyne nieuwheid verliest en steedB honderden naar zyn gebied lokt. Weinig inwoners van Leidon zullen dan ook nog nooit dat natuurtafereel aanschouwd heb ben; de gelegenheid is voor een ieder, vooral in de laatste jaren, te gemakkeiyk, om ze ongebruikt te laten voorbijgaan. Meestal bloeien de hyacinten in het begin van April, maar de aanhoudende koude deed de ontwikkeling der bollen dit jaar geen goed later dan andsrs vertoonden zich dan ook nu de hyacinten, welke de reukorganen zoo kra. hig kunnen aandoen en, volgoriB veler oordeel, streelen. Op de meeste velden worden de bloemen in groote menigte van dezelfde kleur geplant, zoodat alle bontheid daar verbannen is, maar er zyn tal van uitzonderingen, waar men dus voor een ander geval staat. Reeds voor ruim driehonderd jaren werd een aanvang gemaakt met de bollencultuur. Bollen van vreemde en zeldzame bloemen werden hier gaandeweg ingevoerd en aange kweekt. Waarschyniyk zyn do eerste bloem bollen in Holland geschenken van Oostersche koopiioden geweest. In 1557 werd de hyacint hier te lande ingevoerd en een paar jaren later de tulp. In het begin der 17de eeuw vormden ze reeds een vrij belangryk handels artikel. Daar het in die dsgen aan het Fransche hof mode was dat de dames bloemen inhere keursjes droegen, waren in het voorjaar do tulpen zeer gezocht; van daar de tulpenhandel in Holland, welke zelfs eene „dwaze" hoogte bereikte. Ridderlyke heeren aan dat hof be taalden er schatten voor. Het kweeken van tulpen werd allengs eene voordeelige zaak en het getal bollenkweekers nam spoedig toe. In eene Holiandsche stad verkocht men in één jaar tusschen 1634 en 1637 voor de waarde van 10 millioen gulden aan tulpen. Sedert daalden de pryzen. Later ging men de bolbioemen in de huis kamer kweeken en men doet bet nog. Vooral tusschen Alkmaar en Leiden, met Haarlem als middelpunt, worden de bollen gekweekt, in eene streek, onmiddeliyk achter de duinen gelegen. Van uit spoortrein en stoomtram heeft men gezicht op de bloemen, maar er langs te wandelen verdient de voor keur. Men kan ze dan van meer naby be schouwen. De duinstreek is byzonder geschikt voor deze cultuur; de bollen eiechen een lichten, drogen zandgrond voor zich en een vocbtigen bodem voor hunne wortels. Eenige grooto- bloemisten kweeken ook bollen uit warme landen in bakken en kassen. Sommigen zyn in het bezit van eene zeer uitgebreide collectie amaryllis, en voorzien de geheeie beschaafde wereld van die lieflyke bloem. Op de velden is do gewone bloeitijd van hyacinten en tulpen van Maart tot half Mei de bloemen in kassen en broeibakken bloeien in den laten zomer of wel in den herfst. Van de bekende „pronkbedden" wordt byna eiken zomer eene schoone collect;., 'er.toon-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1