Burgerlijke Stand. i-i cmengd Nieuws. Uit Haarlem meldt men: De moeste bloembollenveldan staan reeds in vollen tooi. Aanstaanden Zondag zullen waarschijnlijk alle velden in vollen bloei staan. Reeds vrorden vele afgesneden bloemen verkocht en ver zonden. Wie van de fraaie kleuren en den heerlijken geur der hyacinten wil genieten, make eene wandeling om Haarlem, bijv. langs den ZtJlweg, door Ovorveen en Bloemendaal (binnenweg) door Santpoort en over Schoten terug; of wel langs den Zjjlweg, door Over- veen en langs de Brouwersvaart terug. Wie geen goed wandelaar is, kan met de stoom- tram van Haarlem langs Heemstede, Benne- broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim enz. ryden. Men meldt ons uit Zegwaard: De landbouwers A. v. d. E. en J. A. v. S. kwamen dezer dagen van de markt te Delft rijden, toen by het pasBeeren van een ander rytuig onder Vrijenban het paard schichtig werd, met dit gevolg, dat paard, wagen en bergders terecht kwamen in de vaart. Tydig werd alles weder op het droge gebracht, ter wyi beide personen met een nat pak en den schrik vrijliepen. Van den landbouwer J. D., te Z"gwaard, ging 's avonds om halfzeven in de dorpsstraat het paard met tilbury op hol. Het paard werd gegrepen. D. kwam met den schrik vry, doch het rjjtnig was zwaar beschadigd. Naar men verneemt, heeft zich te 's-Gravenhags eene commissie gevormd om de Btichting van een nieuw Consedie- en Opera gebouw voor te bereiden. De eerste vergadering heeft beroids plaats gehad. Naar men uit Haarlemmermeer verneemt, is concessie verleend voor het aan leggen van eeno stoomtram, langs het jaagpad van den inundatiedyk aldaar. Het „H b 1." van heden meldt het volgende Door verschillends aandeelhouders in een aantal syndicaten, welke hier te lande zgn gevormd voor 't ontginnen van goudvelden in de Zuid-Afrikaanscho Republiek, is onlangs eene aanklacht ingediend tegen mr. W. F. Schimmel, advocaat en procureur te Amsterdam. Dit heeft der justitie aanleiding gegeven den genoemden advocaat in voorloopige hechtenis te stellen. Men spreekt van een twaalftal zulke syndicaten, welko door hem zouden zyn gevormd, elk voor ongeveer f 100,000, terwyi slechts een gering bedrag daarvan voor het doel zou zpn besteed, maar de boeken aan geven dat groote bedragen naar Zuid Afrika zyn geremitteerd. Wat hiervan aan is en of mr. S. schuldig is, zal uit het gerechtelijk onderzoek moeten blyken. De gepasporteerde wachtmees- ter J. P. Hendriks heeft antwoord gekregen op zgn verzoek, aan H. M. de Regentes ge richt, om hem genoegdoening te verschaffen, voor de bejegening, hem tydens zyn dienst door een kapitein van den generalen staf aangedaan. De minister van oorlog heeft, ge machtigd door de Regentes, den adressant doen weten, dat uit een onderzoek is geble ken, dat zyne bewering als zou hy den dienst hebben verlaten wogens de ondervonden be jegening, onwaar is. Zyn „onvoegzaam en door geen gebruik gewettigd gedrag" heeft bij bedoelde gelegenheid uitgelokt, dat deze officier zich in drift tegenover hem heeft ver geten. Uit den aard der zaak kan hem als gewezen inferieur van den officier gsene mede- deeling worden gedaan van de gevolgen, welke de zaak voor dezen laatste heeft gehad, ter- wyl er bovendien geen sprake van kan zyn bem de gevraagde genoegdoening ts ver schaffen. Aan de „N. R. Crt." werd gemeld dat Donderdag-nacht te Arnhem een 22 jarige jongen, die een zeer ongeregeld leven leidde, zyne moeder, eene vrouw van 70 jaren, in de beek langs den Velperweg had verdronken, door haar het hoofd onder water te honden. De dader zou voortvluchtig zyn. Blykens een telegraphisch bericht, dat het „Utr. Dbl." uit Arnhem ontving, is van dit tref fend moordverhaal gelukkig geen woord waar. Te Hoorn is een kind van onge- veer 3 jaar, dat op d» straat speelde, door een kaaswagen overreden en gedood. Te Arnhem is gisternacht de houtzaagmolen aan den Westervoortachendyk, van den heer R. M. De Jong Luneau, tot den grond afgebrand. De loodsen met hout zgn behouden. Te Gastel (N.-Br.) zyn dris wonin gen door brand vernield. In een der hulzen woonde een veerman, wiens paard en wagen mede In de vlammen opgingen. Een en ander was verzekerd. Door de tydige hulp der brand weer werd eene in de nabyheid staande schuur behouden. Zekere F., te Bastelica, op Corsica, zyne verloofde verlaten hebbende, kwam ver leden Woensdag met oen bloedverwant haar huis voorby en schreeuwde haar beleedigende woorden toe. De vader, dit hoerende, greep een geweer en vuurde op F., die, in de borst getroffen, stervende aan de voeten van zyn bloedverwant nederviel. Deze haalde een pistool uit en schoot terug. De kogel trof don moor denaar in hot onderiyf on kwam onder de nieren weder uit. Ook deze wonde was doodelyk. Te Nieuw-York zyn in de laatste dagen een groot aantal misdaden voorgekomen; op 20 dezer werden binnen don tyd van 14 uren niet minder dan 20 moorden gepleegd. In Assyriö zou de pest toenemen. Men spreekt van duizend sierfgevallen. De „Neue freie Presse" meldt dat de familiebetrekkingen van den vermisten OosteDrykschen e:c aartshertog Johann Orth wanhopen verder iets van hem te hooren. De assurantie-maatschappij te Hamburg, waar- bg de „Santa Margarita" voor 230,000 maik verzekerd was, maakt zich gereed om deze som uit te betalen. De vermaarde gryze jas van Napoleon 1, welke onlangs gestolen werd, is door de Par;jsche politie teruggevonden. Een koopman in het Quartier du Temple had hem voor 3.50 fr. gekocht. Iemand, die zich suf had gepeinsd hoe h(j zyn meisje den bons zou geven Zy„Ach, Emile, hoe wonderbaar schoon, hoe romantisch! Hier wilde ik wel eeuwig toeven!" Hy: „Zeg, laat ik je niet storen. Adieu!" tSUITENLAND. Belgtè. De minister van financiën heeft in de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaar digden de ontwerp-staatebegrooting ingediend. Het tekort bedraagt 18,918,000 peseta's. De begrooting toont aan eene vermeerdering van uitgaven voor het departement van marine ten behoeve van de verbetering der vloot; doch .op de overige departementen is bezui nigd. De minister van financiën meent op eene vermeerdering van ontvangsten te kunnen rekenen en wijst op de noodzakelykheid om het ovenwicht tusschen ontvangsten en uit gaven te herstellen. Verder is een wetsontwerp ingediend, waarbij de Bank van Spanje gemachtigd wordt de biljetten in omloop te vermeerderen tot het drievoudige van den metaal-omloop. De Bank zal aan de schatkist een renteloos voorschot verstrekken van 150 millioen peseta's. By een ander wetsontwerp wordt de regee ring gemachtigd tot de uitgifte van 4 pets. rentebrieven vertegenwoordigende eene waarde van 250 millioen. De Centrale Sectie der Kamer van Afge vaardigden heeft het Fransche stelsel voor de Senaatsverkiezingen goedgekeurd. Dienvolgens worden de Senaatsleden door de leden van de Gemeenteraden, van de Provinciale Raden en door de Afgevaardigden benoemd. Men zal later een equivalent zoeken voor de leden der arron dissementsraden, die in België niet bestaan. Gisteren besloot de Centrale Sectie ten gunste van het stemmen voor de beide Kamers in de gemeenten en niet in de hoofdplaats van het district. De linkerzyde was hiertegen. De Sectie besloot ook de groots arrondisse menten te splitsen. Fortngoh De „Time3" ontvangt bericht uit Lissabon, dat men van verschillende zyden vreest, dat vyandeiykheden in Manica-land tusschen de Portuge9zen en de Britsche Zuid Afrikaansche Maatschappy niet zullen kunnen worden voor komen, en dat de Portugeezen verwachten, dat de Engelschen den löden Mei tegen hen zullen oprukken. Indien Portugal en EDgeland tot eene ver lenging van den modus vivendi overgingen, zou de kennisgeving daarvan eerst drie weken later te Fort Salisbury kunnen zyn. Hoogge plaatste personen te Lissabon meenen echter, dat geen verdrag zal worden gesloten, vóór de modus vivendi is afgeloopen. Nu weder wordt de vroegere beweging, dat sir 'Willoughby wapenen aan boord zyner schepen meevoerde, van verschillende zyden bevestigd. Uit andere bronnen verneemt men dat Engeland toestaat, dat de Portugeezen Mas- sikesse weder bezetten, zoo zjj de Engelschen op de Pungwee-rivier doociaten. Volgens een telegram heeft de Portugee- sche regeering Intusschen, ten gevolgo der nota van lord Salisbury, de vaart op de Pungwee opengesteld en de kennisgeving daarvan naar Belra verzonden. Zuid-Afrik». Het begint weder onrustig te worden in Zuid Afrika. De twisten tusschen Engelschen en Portugeezen in landen, van welke een doel door de Boeren wordt beschouwd ala hun toekomende, brengen in de Kaapkolonie en in de Zuid-Afrikaansche Republiek da harts tochten in beweging. Te Kaapstad ia eene volksvergadering bgeen- geroepen om het Engelsche gouvernement tot krachtig handelen tegen Portugal aan te spo ren. De „Cape Argii3" zegt dat de werkeloos heid van dat gouvernement de Boeren aan moedigt zich in Mashonaland te vestigen. Inderdaad maken vele Transvalere zich ge reed, dat land te bezetten en tegen dezen „trek" heeft de gouverneur dor Kaapkolonie geprotesteerd met een beroep op het onlangs over Swaziland gesloten tractaat Dit tractaat, dat president Kruger werd afgedwongen, is zeer weinig populair in de Transvaalmaar het is bindend, en president Kruger zal ongetwyfeld zyn plicht doen. Schen ding van tractaten is in Zuid-Afrika uitsluitend eene Engelsche specialiteit. Terwijl nu Engelschen en Afrikaners weder heftiger elkander bekampen, verkondigt de K - apsche minister-president, Cecil Rhodes, die tevens directeur is van de Engelsche maatschappij, welke zich een groot deel van Midden Afrika toeéigende, te Kimberley als de toekomst-politiek voor Zuid-Afrika een verbond van onafhankelijke staten, waaronder het Kaap land de eerste en leidende staat behoort te zpn. Een statenbond tot aan de Zambesi. Maar daarom behoeft de bond met het Britsche rjjk nog niet te worden verbroken. Dio moge tot wederzydsch nut nog lang voortbestaan Verder deelde de heer Rhodes mede, dat hy in Engeland belangrijke sommep had ontvan gen tot vorming van een fonds om de Kaap- sche universiteit, welke nu slechts uit com mission tot afneming van examina bestaat, in eene doceerende universiteit te horschep pen. Van die inrichting zou het nieuwe leven voor Zuid-Afrika uitgaan. Hy gevoelde zich óén met den Afrikaner Bond, welke Afrika voor do Afrikaners eischte. De heer Rhodes tracht zich te handhaven door geen verschil te maken tusschen kolonis ten van Engelsche en van Nederlandsche af komst, maar door stoeds de kolonisten tegen over Engeland te plaatsen en de Kaapache Afrikaners te vleien, door bet te laten voor komen alsof de stamverwanten in Oranje- Vrystaat en Transvaal zich naar hen belmo ren te schikken. In de kolonie schynt hy daarmede te sla gen, maar in de Republieken, vooral in de 8 6 5 4 i" 3 2 1 Goede oplossingen ontvangen van: Leiden: (Nog van No. 5 J. Do Koster), W. A. Oudshoorn, J. Th. Kleyn, H. Callenberg, J. Fles Jr., J. J. Colpa, W. C. Schuylenburg, J. Pel, N. Le Fèbre, M. P. Van Hooidonk, F. Van Wyk, E. J. "Willemse, C. "W. Wille- brands, B. Th. Bollinger. Em. Jongmans, H. P. Yeidhuyzen, J. Boset, N. I. Sanders, L. A. Jongmans, M. S., H. M. S., F. J. C. en C. Du C. Leiderdorp: A. Van L. Oud-Ade: J. Van der Hulst, C. Bleyswyk, Transvaal, verheft zich tegen hem sene sterki oppositie. CHïIi. Aan het „Journal des Déoats" wordt g» meld dat president Balmaceda den 20stei eene boodacbap aan het Chileensche congre te Santiago heeft gezonden. Hy keurt scher; het onwaardig gedrag der marine af en schryfi den opstand too aan de eerzucht der leider: en aan de verdeeldheid der liberale party. De hoofden van den opstand zeggen, dat z« geeno schulden zullen erkennen, welki door het despotisch gouvernement van San tiago zyn gemaakt. ZOETERWOUDE. Geboren: Adriana, d. van A. De JoDg en A. Rietkerk. Adrianue Arnoldus, a. van A. Yan der Poel en P. M. De Joag. Mar tinne, z. van J. Van Moorsel en J. M. Yan Houwe- ling. Cornelia Antonius, e. van D. J. N. Verboog en A. M. De Yea. Jan, z. van K. I. G. Yan der Staaij en A. Do Vogel. Gehuwd: H. Slegera, jm. 30 j., met C. J. Van Ea, jd. 23 j. P. Rijnsburger, jm. 22 j met G. Rijns- burger, jd. 22 j. Overleden: Ca. Overea, ongeh., 32 j. Cornelii Anger eet, ongeh., 23 j Berend De Vries, gehuwd met M. Schenk, wonende te Smilde, Cl j. Maria Van den Akker, ongeh., 16 j. OEG8TGEEST. Geboren: Wilhelmu» Johaanea, z. van J. Wurzer en J. Vau den Burg. Maria Johanna Alida. d. van J. Van der Tuin en M, Lim- vera. Willem Karei, z. ran H. J. Verlee, onge huwd. Theodorus, z. van T. A. Cramer en G. Brouwer. Jaaper Jacobus, z. van A. J. Van Boekea en A. Van der Lip. Franciaca Johanna, d. ven F. Versteeg en J. M. C. Veratraten. Ondertrouwd: W. Beekman, jm. 31 j., en H. Bij'8ma, jd. 30 j. T. H. Den Hollander, jm. 26 j., en C. Van Zuylen, jd. 23 j. J. Van der Putten, jm. 23 j., en E. C. Bisschop, jd. 26 j. VOORBOUT. Geboren: Marrigje, d. van H. Kraneaborg en J. De Jong. Hugo, z. van C. Van der Voort en G. Van Becle. Beruardue, z. van M. Van den Nouland en M. Van Werkhoven. BODEQRAYE. Bevallen: O. Van Veldhuizen geb. De La> gen, D. W. Vau Dommelen geb. Hogendoorn, D. Overleden: E. M. Mulder, 9 m. P. Staal, 7 w. Gehuwd: Q. T. Heijueman, jm. 23 j., en A. M. W. Van Slingerland, wed. van J. B. Kramer, 37. j. BOSKOOP. Bevallen: G. Van To! geb. Yan der Tooren, Z. T. Weller geb. Eooi, D. E. Van der Kraats geb. Plomp, Z. Overleden: M. Van der Sluijs Wildt geb. Dam, 76 j. A. A. Verbaden, 4 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: J. S. Spruijt geb. Van der Meer, D. A. Endeveld geb. Van der Kleij, D. Overleden: J. Van den Bos, wednr. van J. Van der Laak, 73 J. Gehuwd: P. Van Burik jm. en J. De Kort jd. A. B. Vorkleij jm. en J. Van der Poel jd. KOUDEKERK. Overleden: "W. Burggraaf, ecRtg. van K Vergun at, 26 j. N. Oudehoorn, lj. D. Spek, 4 j. OUDSHÜORN. Bevallen: G. Kelderman geb. Van Bonten, Z. Overleden: W. Jongeneel, jd. 24 j. Gehuwd: M. L. Van Tol, jm. 24 j., en J. C. Breeveld, jd. 20 j. TER-AAR. Bevallen: A. Van Beuaekom geb. Van Leeuwen, Z. J. Ambagtsheer geb. Van Meijer, Z. Overleden: C. Van Tol, jd. 3 w. WOUBEUOGE. Bevallen A. Swart geb. Den Hertog, D. ZWAMMEBDAM. Bevallen: G. Yerdurjn geb. Den Hollander, Z. M. Hnmmo geb- Van Gulik, Z. Gehuwd: C. H. Pinkse, jm. 24 j., en J. H. Voorend, jd. 20 j. SCHAAK-PROSLEEIH K°. 7, van J. Yan der Hulst, te Oud-Ade. Wit begint en geeft in twee zet ten mat. Oplossing over acht dagen. Oplossingen gelieve men, onder het motto: „Schaak-probleem Xo. 7*% in te zenden aan het Bureel van dit blad, tot uiterlijk lVeEX§»A«- AVOiVD. Oplossing van Probleem 6: P d 3 K:al o o-K ed K:d2-f-. K c 2 Ra 2-+-. In problemen met voorwaarden ge lijk dit er één is: scherts, zijn meer vrijheden toegelaten dan in gewone problemen. 1 o. Het handelende stuk ontneemt aan den zwarten Koning een vlucbt- veld en onttrekt zich aan den aanval. 2o. Hier de hoofdvariant met de rokkade mat, wordt alleen in Scberta- problemen toegelaten. Zie verder Utr. Schaakboek. J. Yan der Voort, A. Van der Yoort, J. Vare Leeuwen, P. Vreiburg, A. Yan der Meer eri H. Yan Egmond. RvjpiueteringW. Zoetemelk, S. Van Eg- mond Hz. on P. Verkley. BerlijnW. O. Mulió Jr. CORRESPONDENTIE. Fl. Jr. Uw probleem ia niet geschikt. Wy hebben liefst tweezetteis. J. J. C. Uw probleem wordt geplaatst. Zwart. a bed e fgh Wit.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2