N°. S563. 3Iaandag: 27 April, A0. 1891. (Beze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Platen voor de Huiskamer. Leiden, 25 April. Feuilleton. Honger en Poëzie. PRIJS DEZER COURAJSTT: Voor Lolden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere Daar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. PREMIE VAN PIET LEIDSCH DAGBLAD. W\j z;1n zoo gelukkig onzen Abonné's weer •cenc fraaie premie voor weinig geld te kunnen aanbieden, en dat in een tyd, waarin de Hollandsche huisvrouw, nu wij half Apni voorbij zija, in haar element is. De uitgever van het „Leidsch Dagblad", -the ook de uitgever is van de „Kunstkroniek", het bekende Tijdschrift tot bevordering der schoone kunsten, dat ieder jaar, behalve tekst, 24 platen geeft van onze eerste artisten, heeft van die platen er wat meer laten drukken en wil die nu verspreiden, zelfs daar, waar men niet veel platen ziet. Hij wil er eiken abonné Jtes aanbieden. Voor het omslag, waarin ze vereenigd ztfn, voor het verzamelen en de bijkomende moeite wordt alleen eene vergoeding van ÏO eents in rekening gebracht. Bjjna ieder zestal platen is verschillenden bestaat uit twee met zorg bewerkte litho- graphleën en vier houtgravures. Eu door de uitvoering èu door de voorstel ling dier platen ztfn ze uitstekend geschikt ter versiering van de huiskamer, of ook wel ter verzameling in de portefeuille. Het kan niet anders of met het oog op de reeds aangebroken of te verwachten behoefte zal deze aanbieding velen bijzonder aange naam z\jn. ]9f aaudag-avond zullen we daarom In ons blad een Bon afdrukken, waarmede deze pla ten Dinsdag aan ons Bureel kunnen worden afgehaald. Heden ontvingen wy van de Leidsche Vereeniging „Armenzorg" een kort, maar belangrijk verslag van do handelingen dier Vereeniging in het eerste jaar van haar be staan, van 1 April 1890 tot 31 Maart 1S91. Bij den aanvang harer werkzaamheden heb ben beBtuurderessen ontvangen aan jaariyk- sche giften de som van f 698.50, aan giften ineens f 299.50 Eik barer leden nam de zorg op zich van twee of meer gezinnen. Sommige van deze werden voortgeholpen met kleine voorschotten, andere met versterkend voedsel, weer andere met kleeding of dokking. "Weldra stonden bestuurderessen, als elke liefdadige inrichting, voor het groote vraag Soar ccne Russische vertelling. 1.) Vrouwen z(jn engelen dat is eene alge meen erkende waarheid, of althans eeDe waarheid, nog nooit door eene enkele vrouw weersproken. En het is zeker om het engelachtige van haar wezen te verhoogen, dat vele schoone vrouwen gaarne den naam hebben van zeer weinig te eten, ja zelfs den schijn trachten aan te nemen, alsof zij enkel, of althans hoofdzakelijk, van rozengeur en maneschijn leefden. Tot de zoodanigen behoorde ook Elsa, de verrukkelijk schoone en hoog poëtische doch ter van zeer rijke ouders, die, op een grooten voet levende, door de schitterende partijen 6ii fijne diners, welke zij plachten te geven, uren ver in den omtiek bekend en gezien waren. Dat die partijen en diners eene neven bedoeling hadden, die namelijk, om hunner nogal kioskeurig uitgevallen dochter gelegen- heid te geven tot het doen van eene ge- i schikte keuze uit hot groote aantal harer stuk, hoe aan hen, die gaarne door eigen in spanning in hunne behoeften vriilen voorzien, werk te verschaffen, en besloten bestuurde ressen aan eene afdeehng uit haar midden op te dragen, hierin voor zoover het vrouwen arbeid betreft naar vermogen te voorzien. Er werd goed gekocht, waaruit kleedirgstukken werden geknipt, welke door de vrouwen uit de vaste gezinnen der Vereeniging worden genaaidaan anderen werd breiwerk verschaft. Bestuurderessen betalen haar iets meer dan zy gewoonlijk met dergelijk werk kunnen verdienen. Wy hadden van dit deel van onzen arbeid, zoo zegt het verslag verder, veel voldoening, maar zagen tevens de moeilykheden steeds grooter worden. Nadat eerst de dames zeiven de goederen hadden bewaard, bleek het noodzakeiyk ze in een winkel verkrygbaar te stellen, waar tevens de vrouwen het naai en breiwerk konden ontvangen en terugbe zorgen, waar het loon uitbetaald kon worden en de dames der afdeeling „"Werkverschaffing" hare zittingen konden houden. Hiervoor werd eene overeenkomst gesloten met mej. Bree- baart, Oude Singel No. 228. De grootste moeilykheid is, de goederen te verkoopen. Het zyn voornameiyk artikelen, welke geschikt zyn om aan behoeftigen ten geschenke gegeven te worden. Tegen het St.-Nicolaasfeest en Kerstmis is er vrywat van afgezet. Het Comité van het Liefdadig heidsfeest heeft den dames van „Armenzorg" later een grooten dienst bewozen door de meeste der voorhanden zynde goederen te koopen. Toen de winter ongewoon vroeg en streng inviel, werden wy, aldus verklaren bestuur deressen verder, verrast door zeer vele buiten gewone giften, ons toegezonden met het ver zoek ze dadelijk ten behoeve der armen te besteden. Die taak bleek niet licht te zyn, want nauwelijks was het door onze dank betuiging in het „Leidsch Dagblad" bekend geworden dat wy geld ontvangen hadden, of het stroomde aanvragen om ondersteu ning. Zooveel mogelyk deden wy onder zoek, of de behoefte voortkwam uit de ge volgen van koude en tydeiyke werkeloosheid, dan of wy met bedelaars van beroep en ver armden door eigen schuld te doen hadden. In de meeste gevallen gaven wy kleederen, dekking, Bpyzeu, brandstof, zelden geld, be halve enkele malen tot afbetaling van achter stallige huiBhuur en bijdragen voor zieken fondsen, eea paar keer het schoolgeld van kinderen. aanbidders, verminderde natuuriyk de aan- trekkeiykheid er van in geenen deele. Tot een van deze diners by Elsa's ouders was ook een jonge buurman uitgenoodigd, de rijke grondbezitter Erich Steinhaus, die ook al emooriyk op de jongedame verliefd was. Daar echter hare ouders daarvan nog niets hadden gemerkt, was hem aan tafel geen bevoorrecht plaatsje in hare nabyheid aangewezeD, maar zat h(j tameiyk ver van haar verwijderd. Toch evenwel niet zóó ver, of hy kon haar in al hare bewegingen gemakkeiyk waar nemen en volgen. Links van haar zat haar neef, de jonge luitenant Stengel, die, volgens de algemeens geruchten, der jongedame met de meest ernstige bedoelingen het hof maakte. Erich vond dit natuuriyk hoogst onaange naam. Met diepe droefheid moest hij het aanzien, hoe zyn gelukkige mededinger door allerlei kleine attenties en door geestige ge sprekken de gunst van het meisje trachtte te winnen, waarin hy, naar het Erich voor kwam, maar al te wel slaagde. Ten laatste trachtte hy zyne ergernis te koeien aan spijzen en dranken; by at als j esn veelvraat en dronk als een tempelier, terwijl hy schynbaar gelaten naar het jonge paar keek. In hare voorlaatste vergadering hebben be stuurderessen besloten eene uitbreiding aan hare werkzaamheden te geven, nl. door te pogen aan zieken en herstellenden, door hoeren j doctoren op te geven, gedurende 3 of -i weken I dagelyks warm eten te verstrekken. Vele -dames in de stad hebben zich bereid verklaard, dit een dag per week, op aanvraag van be- stuurdereesen, te geveD. Dezen honden zich overtuigd, dat er nog velon zyn, die hieraan gaarne willen medewerken. Daartoe gelieve men zich aan te melden by eene der dames van „Armenzorg". Met vertrouwen gaan bestuurderess9ii het tweede jaar tegemoet. Zy blyven steeds het depot van genaaide kleedingstukkon ten huize van mej. Breebaart aanbevelen, en verwachten dat het aantal dergenen, die de Vereeniging met hunne bydragen steunen, voortdurend zal toenemen. De dames werkende loden der Vereeniging „Armenzorg" waren dit jaar: Mevr. G. Van de Sande Bakhuyzen Van Vollenhoven, pre sidente; mej. J. Van Beek, secretaresse; mevr. M. Dozy—Evers, penningmeesteresse; mej. C. Bosman, mevr. A. Dros Van Rbyn, mevr. H. S. Faber—Schaay, mevr. FreDtzen - Sythoff, mevr. C. Greven Spieringshoek, mevr. A. C. Van Houten Van Gogh, moj. J. C. Van Manen, mevr. A. J. Marchant Van der Horst, mevr. A. Maller Heynsius, mevr. M. Nljkamp Ter Laag, mevr. M. L. Schneither Jonkheym, mej. A. B. G. Van Slee, mevr. H. A. Van der Ven Hissink, mevr. A. VanderVlugt Rauwenhoff en mevr. J. G. A. Vroede Van Oosterzee. Door Burg. en "Weths. van Voorhout is voor het dienstjaar 1S01/92 tot schatter dor dranklokalen in die gemeente benoemd de heer L. Vester. Door datzelfde college zyn voor het dienst jaar 1S91/92 tot tegenschatters voor de per soneels belasting benoemd de heeren L. Vester en H. Langmuur. Men meldt uit AarlanderveenOp aan drang van het bestuur van den „Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik", heeft de Gemeenteraad alhier, conform het preadvies van B. en "Ws., eenparig besloten tot het in dienen aan Hare Majesteit de Koningin- Regentes van een adres, inhoudende het voor stel om ingevolge het tweede lid van artikel 2 der Drankwet eene verlaging van het maximum der volgens de eerste zinenede van dat artikel in deze gemeente te verleenen vergunningen van twaalf tot tien vast te stellen, en zulks op grond dat, terwyt by Hy zag hoe de neef steeds levendiger en zy steeds zwygender werdhy zag hoe de jonge luitenant bestendig at, terwyl zy alles slechts even scheen aan te roeren, eene ware engel alzoo. Eindeiyk zweeg ook neef Stengel en beiden staarden nu nadenkend op hunne borden. De jonge grondbezitter was meer dood dan levend. „Nn", dacht hy, „is de zaak tusschen hen beklonken." Na tafel begon hy in de rookkamer een zyner vrienden over het jonge paar te onder vragen. „Hy heeft haar ten huwolyk gevraagd", zeide deze, „ik zat tegenover hen en kon alles hooren." Erichs hart klopte hoorbaar. „Do gelukkige", mompelde hij, „zulk een lief vrouwtje te krijgen!" „Jawel, het mocht wat, een korf krijgt hy", antwoordde deze. „Zou hij werkely'k een korf krijgen „Ja, wis en werkelyk, want hy eet te veel. Elza vindt mannen met prozaïsche, mate rialistische nelgingen onverdraaglijk. Zij wil oen man met een poëtisch gemoed, dat met het hare sympathiseert." Erich viel weer uit zyn hemel. In zijne plaatselijke verordening is bepaald, dat in wyk 5, waar maar ééne vergunning voor komt, geene nieuwe vergunningen mogen worden verleend, de overige negen vergun ningen over de andere vier wyken zoodanig zyn verdeeld, dat vermeerdering in het be lang der openbare orde en zedelykheid niet wenechelyk is te achten. Bij koninklijk besluit zyn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinonte Almeloo, H. C. Couwenberg, thans ra die be trekking te Oostburg; te Culenburg, F. Bar- telink, thans in die betrekking te Dokkum. De jaarlykschs belooning, verhonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belastingen, wordt na aftrek der kosten wegens reizen, drukwerk, enz. geraamdvoor Eindhoven op f 1050; voor Gulpen op f V50 en voor Leek op f 580. Da minister van oorlog heeft benoemd tot voorzitter der commissie, door welke dit jaar, in de maanden Juni en Juli a. 8., het examen voor toelating als cadet by de Konir.k- lyke Militaire Academie zal worden afgenomen den luitenant-kolonel der artillerie C. L. "W. Moorrees, met ingang van 1 Mei a. s. optre dende als eerste officier by die inrichting; tot leden dier commissie, de heeren H. A. J. A. Timmerman, eerste luitenant van den staf der infanterie; J. "W. C. Beelenkamp, J. N. Van Beek en "W. H. flaeselbach, allen leeraren aan de Koninklijke Militaire AcademieH. Nusink en H. A. Brouwer, kapitein respectievoiyk hij het 7de en by bet 5de regiment infanterie E. Scheffer en dr. A. Japikse, leeraren respec- tieveiyk aan de Rijks-hoogere burgerschool te Sappemeer «n te Middelburg; P. Van den Brand en J. De Jong, leeraren respect, aan de gemeontelyke hoogere burgerschool te Al meloo en te Breda; tot secretaris der meer genoemde commissie: den eersten luitenant F. L. J. Van de Pol, van den staf der infan terie, werkzaam by de Koninklyke Militaire Academie. De voornoemde leden zullen onderscheiden lijk examineeren inStelkunde, Meetkunde, Engelsche taal, Nederlandsche taal, Aardrijks kunde, Rekenkunde, Fransche taal, Natuur kunde, Hoogduitsche taal en Geschiedenis. Moj. Marie Vink, die "Woensdag te Delft optrad in Stads-Doelen, ontving van de ge- abonneerden eene corbeille met bloemen, eeno tegelschildery (Delftsch Stadsgezicht), twee groote wandschotels met teekeningen naar Artz en nog twee pulleneene commissie uit het studentencorps bood haar een bouquet en den heer Van Ey6den een lauwerkrans aan. wanhoop had hy bepaald rneer gegeten dan Stengel, en zij had telkens naar hem geke ken. Geen twyfel, of zy moest het bemerkt hebben. De sigaar ging hem uit en hy staarde stom voor zich heen. „En eet zy dan zoo goed als niets?" vroeg hij eindeiyk. „Zoo goed als niets", antwoordde zyn vriend. „Zy voedt zich, naar het schynt, met rozengeur en maneschyn." Tegen den avond zetten de oudere heeren van het gezelschap zich aan de speeltafeltjes. De jongeren vervoegden zich by de dames. „Het diner scheen naar uw smaak te zyn." Dat waren de eerste woorden, waarmede Etea zich lachond tot Erich wendde. De jonkman voelde het bloed naar zyne wangen stygen. Maar opeens kreeg hy een gelukkigen inval. „O neen, dat kan ik juist niet zeggen", antwoordde hy. „Niet? Maar uw eetlust scheen toch voor- treffeiyk te wezen 1" Erich keek rond, alsof hij zich wilde over tuigen dat zy door niemand gehoord kon don worden. (Wvrdl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1