Maandag 27 A". 1891. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering Zon- en feestdagen, uitgegeven. van Dit nommcr bestaat uit YIER Bladen. Vierde Blad. jKikeriki. Leiden, 25 April. Feuilleton. Honger en Poëzie. N°. 9583. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.,ƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 Gwotere letters naar plaatsruimte. Voor bet inc&sseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter ilgemeene kennis dat door MARIA GEERTRUIDA VAN VELZEN, vrouw van Adrianus Koelewijo, een verzoekschrift ie ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Varken markt No. 19. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 April 1891. E. KIST, Secretaris. Aan de AbOnné'a daarop, wordt by dit dommer verzonden No. 31 van Kikeriki. Olücieele Kennlsgerlngeii. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden; Gezien art. 81 der Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 87), zooals die is gewijzigd bij art. VII der additioneele artikelen Yan de Grondwet; Brengt ter algemoene kennis dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten eu den Gemeenteraad op heden zgn gesloten, opnieuw aangeplakt on gedurende acht dagen op de Secretarie dezor gemeente voor een iedor ter inzage nedergelogd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 April 1891. DE KANTER. De Nederlandsclm mail, met berichten uit Batavia tot 27 Maart, kan Maandag alhier worden verwacht. De Staatscourant van heden bevat we derom eene lijst van personen, aan wie inge volge kon. boslv.it, op grond van verkregen- rechten, pensioenen zijn verleend, ingevolge art. 5, lit. a, en 27 der wet, betreffende de pensioenen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren van 9 Mei 1890 (Staatsblad No. 79). Op die lijst komt o. a. voor de weduwe J. D. Fiene, geb. W. Zonneveld, wier man was magazijnmeester van den arbeid in het huis van militaire detentie bij Leiden, met een pensioen van 117. Door eenige belangstellenden in de steno graphie te Amsterdam is, nadat hun het doe en streven van den Nederlandschen Steno grafenbond door het bestuurslid den heer H J. Van den Berg, uit Leiden, waren mede gedeeld, ook eene Amsterdamsche afdeeling van dien bond opgericht. Tot directeur van het gesticht voor christelijke opvoeding van blinde en doof stomme kinderen te Leiden is benoemd de heer L. C. Oranje, hoofd eener school te Dedemsvaart. De iuit.-kol. van den generalen staf, jhr. Laman Trip, chef van den staf der 2de divisie te Arnhem, is teruggeplaatst bij de infanterie en belast met het commando over het 3de bat., 4de reg. te Haarlem. Da Vereeniging tot behartiging dor Stoomvaart-belangen in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een verzoekschrift gericht naar aanleiding van het gewijzigd ontwerp van wet tot regeling van de heffing voor het gebruik van wegen, vaarten, enz., welker onderhoud door den Staat bekostigd wordt. Reeds in Maart 1S90 wendde zy zich tot de Tweede Kamer met het verzoek om in over leg met de Regeering tot opheffing van de tollen op rijkswaterwegen te besluiten, doch bij het gewijzigd wetsontwerp zijn die tollen behouden, zonder dat de Regeering daarvoor overtuigende argumenten heeft aangevoerd. Matige heffingen, zegt de Regeering, zullen het verkeer op land- en waterwegen niet be lemmeren. Doch de genoemde Vereeniging wijst er op, dat op dit punt de grootste ongelijkmatigheid bestaat. De waterwegen naar zee en alle groote rivieren en stroomen van ons land zijn vrij; daarentegen zijn de kleine vaarwaters en kanalen, waar de scheep vaart met allerlei moeilijkheden te kampen heeft, met heffingen bezwaard. Aan tramwe gen zal vrijdom van tollen worden verleend, terwijl de staatsspoorwegen evenmin van heffingen weten, en de Mü. tot Expl. van Staatsspoorwegen overal, waar zij met een waterweg samenkomt, door speciale tarieven of overeenkomsten do vrachtprijzen drukt. Des ondanks wordt, overal waar de water wegen goed zjjn en vrü van tollen, zooals op de groote rivieren, de concurrentie door de scheepvaart met succes volgehouden en is de scheepvaart een loonend bedrijf, maar waar zij op de kleine vaarwaters en kanalen te kampen hoeft met tollen en beperkte afme tingen, daar is zij niet in staat aan de con currentie het hoofd te bieden. Daarom vraagt de scheepvaart gelijkstelling. In de Memorie van Antwoord wordt gezegd dat er eene bedenkelijke ongelijkheid zou ontstaan tusschen de Rijkskanalen en die van sommige provinciën en maatschappijen, zoo het Rijk de tollen afschafte. Doch de Regee ring plaatst zich hierbij op oen eng standpunt, want de werken, welke de Staat invoert, worden gemaakt in het algemeen belang, wat niet het geval is bij werken, door provinciën of maatschappijen aangelegd. De Staat kan dus in het algemeen belang do vaart op hare waterwegen vrij maken. En mot die opheffing der tollen door den Staat zal de scheepvaart zeer gebaat z(jn. Da statistiek der scheep vaart toont ook aan, dat op alle waterwegen, die vrii zjjn, de scheepvaart sterk toeneemt, dat do vrjje Rijnvaart van 18S1 tot 1889 is toegenomen met 4,900,000 tot 8,000,000 ton of kub. meter, terwijl de zwaar belaste vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam is blijven schommelen om een vervoer van 2,000,000 kub. meter, en op andere kanalen, bv. het Moppeler-Diep en de Drentsche Hoofdvaart, het vervoer van 1SS0 tot 1889 sterk is achter uitgegaan, en eene vermindering van circa 5000 schepen aantoont. De afkoop van do rechten op het Noordzee kanaal door Amster dam toont duidelijk de waarde van het bezit van een onbelasten waterweg. De gelijkstelling, welke de scheepvaart in haren strijd om het bestaan voert, zal, zoo zij door de opheffing der tollen weer tot meerderen bloei komt, niet enkel haar, maar de geheels volkswelvaart ten goede komen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 25 April te Genua; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 April van Pa- dang; de „Prinses Wilheimina" arriveerde 25 April van Amsterdam te Batavia; de „Oranje- Nassau," van Amsterdam naar Suriname, pas seerde 24 April Dover; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 April Gibraltar; de „Semarang," van Rotter dam naar Java, vertrok 23 April van Colom bo; de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, is 23 April to Suez aangekomen; de „Zee land," van Rotterdam naar Java, vertrok 23 April van Suez. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag arriveerde weer op hare oude ligplaats de kanonneerboot No. 16, na eene flinke reparatie ondergaan te hebben aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier. De eigenaardige stoffeering van het Galge water heeft dus hare oude aantrekkelijkheid herkregen, 't Was er in den laatsten tijd zóó leeg, dat er hartelijk gewenscht werd, de boot weer te zien liggen. Velen hebben het Galgewater niet anders gekend. De boot, in 1856 van stapel goloopen, kwam ongeveer twintig jaren geleden te Leiden, in de plaats van hoot No. 71, heeft steeds dienst Naar eene Russische vertelling. 4.) „Als het zoo voortgaat", dacht Stengel, „hen ik morgen een lijk." Na het middagmaal ging hij met een be angst gemoed en zijne nog altijd ledigo maag eene wandeling door den tuin doen. Onderweg ontmoette hij het kamermeisje. „Hoor eens, mjjn beste", zeide h(j, „jij krijgt van mjj een goudtientje, als je mü een biefstukje bezorgt." Het meisje haalde de schouders op. „Het spijt mü", zuide zij, „maar w'ü hou den er hier in het geheel geene biefstukjes op na. Münheer en mevrouw eten geene biefstukjes." „Ik ga in den moestuin", dacht Stengel, „en trek er een paar rapen of een paar wor telen uit. Ik kan hot onmogelük tot den avond volhouden. Daar zag hü den kamerdienaar. „Hoor eens, mün waarde", begon Stengel, „jij krügt eene goede belooning van mü, als je mü een stuk broed bezorgt met boter en kaas, maar liefst wat groot van stuk. „Het doet mü leed, münheer, om u en mü", antwoordde de man, „maar brood en kaas houden wü er niet op na." Stengel wenschte allen naar esne zeer onaangename plaats. „NeeD, ik ga weg", mompelde hü, „en wel zoo spoedig mogeiük. Dat mankeerde er nog aan, dat ik hier van honger kwam te ster ven. Ik ga dadelük afscheid nemen van deze lieve, poëtische menschen Snel stapte hü de gang door en trad Erichs kamer binnen. Op den drempel bleef hü staan, stom van verbazing. Wat zag hü Erich stond voor eene kleine, half geopende muurkast, met den rug naar de deur, üV0rig 'ets etende en dat hü met een glas rooden wün bevochtigde. Stengel snoof begeerig de geuren op, welke de kamer vervulden. „Een gebraden eendvogel", dacht hü, „of ik laat mü hangen De kwellingen des hongers werden hem onverdraaglpk. „Ongelukkige!" riep hij met doffe sternen zich onverwacht op Erich werpende, „geef mü een stuk van dien eendvogel, of ik worg je!" Erich was aanvankelük erg geschrikt, maar weldra zich hersteüende, schudde hü zich zün neef van den hals en sloot de kast. „Geen stukje krügt ge!" riep hü woedend. „En wanneer ge aan müne vrouw vertelt wat ge gezien hebt, 6chiet ik je dood, zonder genade!" En met dreigende gebaren en een vleugel van de eend in de hand verliet bü sr.el het vertrek. „O neen", dacht Stengel, „voor je schoten ben ik volstrekt niet bang. Maar nu is de huichelaar in mijne handen. Elsa laat zich nu zeker van hem scheiden en wordt müne vrouw En zonder zich ook maar een oogenblik te bedenken, stormde hü naar de kamers, welke Elsa bewoonde. Maar nauwelüks had hü de deur geopend, of hü bleef al weder van verbazing aan den drempel als vastgenageld. De jonge vrouw zat in een leunstoel, met den rug naar de deur en verorberde met voortreffelüken eetlust eon stevig stuk brcod met een goed stuk gebraden vleesch. Het opengaan der deur deed haar zich om wenden en van schrik werd zü zoo bleek als een doek. „Neef!" stamelde zü, „verraad mü toch vooral niet. {Slot volgt.) gedaan en is nu zóó in orde gebracht, dat z.j best de volgende eeuw zal halen. Het paard van G., to Stompwiik, gespannen voor een tentwagen, schrikte heden middag bü het voortdraven op den weg van Leiden naar Zoeterwoude van de in wer king zünde baggermachine, aan den Vliet in gebruik bü de vaartverbeteringwerkzaam- heden, welke met spoed worden voortge zet. Het dier sloeg op hol, maar kwam tot staan op de Lammerbrug, Dabü „Cronestein". Hoewel het voertuig kantelde en beschadigd werd aan as en kop, liep het voorval gelukkig zonder persoonlüke ongelukken af, niettegen staande er drie menschen in den wagen zaten. Men meldt uit Katwp aan Ze 0, dd. 24 April: In de laatste dagen hebben de schuiten nogal tongen en eene enkele tarbot aangebracht. Men besteedde heden: voor 2 snees tongen, 2 tarbotten en eenige grietje» f 25.55; voor 2 snees tongen en enkele grietjes ƒ16 90; voor 2 snees tongen en enkele grietjeo- 18 90. Tongen en tarbotten waren niet groot van stuk. De overige visch goldbinnenlek schol ƒ2.50 tot ƒ3.35; braad ƒ1.85 tot 2.35 en schar f 1.80 tot 2 de mand. Er kwamen 11 schuiten aan, waarvan de hoogst» besomming ƒ81.15 en de laagste ƒ27.00 bedroeg. Gistermorgen werd door den keur- meester Koens, te 'e-Gravenhage, i.uhetKik- kerstraatjo aldaar een voerman aangehouden, die in zün wagen _eene geslachte koe ver voerde, in hevige mate door de pokken aan getast. Het dier was afkomstig uit eene slachterü, in de Rozemarünstraat, van den slager J. K. in de Hobbemastraat. Het plan scheen te bestaan het vleesch naar eene andere gemeente over te brengen. In de afgeloopen week werden door do keurmeesters aldaar afgekeurd1 rund, 1 kalf, 1 schaap, 1 ongeboren lammetje, 1 geitje, 3 partüen rund-, 1 partü kalfs- e.u 1 partü paardevlee8Ch. De voorjaars-veemarkt zal te Hoofddorp worden gehouden op Donderdag 30 April en Woensdag 6 Mei. Donderdagochtend is te Rotter dam een verversknecht, die bezig was een zolderraam te verven, aan de achtorzüde vat> pand No. 1, aan de Kruiskade, uit dat raam- gevallen. Van eene schrikbarende hoogte kwam hü eerst in een appelboom en daarna op een kippenhok terecht. Hü was onmiddellük dood. Te Haarlem brak gistermorgen een hevige brand uit bü den winkelier in koloniale waren A. J. A. Jalink, in de Smedo- atraat. De brand is vermoedelük ontstaan door het springen van een brandend petroleumtoe- stel in een hok achter de woonkamer. Dit hok', de woonkamer en de winkel zün büna geheel uitgebrand; do bewoners, die op de bovenver dieping sliepen, hebben zich met moeite over het dak gered. De politie heeft met haren slan genwagen den brand gebiuscht. De schade is vrü belangrük, maar alles was verzekerd. Men meldt uit Amsterdam, dat de door de vereeniging „Cynophilia" uitgeschro- ven hondententoonstelling, welke gisteren daar in don Parktuin geopend werd, een bezoek overwaard is. Meer dan 400, voor het meeren- deel schoone exemplaren, zün er uitmuntend geëxposeerd. Een 2'/j-jarig kind van den water- molenaar Müdam, te Leksmond, is dooreene der molenroeden getroffen en onmiddellük gedood. Terwijl de vrouw van den arbei- der H. De Jonge, onder Anloo, gistermorgen bezig was haar zuigeling van 4 weken te wasschen en te kleeden, en de moeder der jonge vrouw een ketel met kokend water van het vuur wilde nemen, geraakte de ketel vast en stortte de inhoud over het büna naakte lichaam van het kindje. Onmiddellük werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar de dokter kon weinig hoop gevon op hot behoud van het leven van het kind.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11