N°. 9562 A0. 1891. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. feuilleton. Zaterdag 25 April. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vöoï Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Donderdagmiddag halftwee ont- Btond een felle brand in eone lange schuur, met bystaande woningen, op het terrein der steenbakkerij van den heer Stuivenberg, aan de Croezelaan bü Utrecht. In het hout der schuur en daarin geborgen steenkolen en stroo vonden de vlammen een rijk voedsel, waar tegen de pogingen tot blussching niet veel vermochten. Tot op een klein gedeelte na is dan ook alles verbrand. Aan de pogingen tot blussching werd met veel moed deelgenomen door militairen, wier kazernen („Damlust") in de onmiddellijke nabijheid lagen, en met bij zondere waardeering mag melding worden gemaakt van den moed van zekere juffrouw Maas, de huisvrouw van den trompetter der veld-artillerie Maas, die met eigen levensge vaar het leven van twee kinderen heeft ge red. Alles was verzekerd. Op den Steenweg van Prinsenhage naar Breda duwde eene net gekleeds vrouw deze week een kinderwagen voort, zorgzaam en voorzichtig als slechts eene moeder kan doen. Zjj had de gordijntjes van den wagen stevig gesloten, doch dit belette niet, dat een haar op zjj komend man, toevallig een commies, argwaan kreeg, vooral toen de dame, hem ontwarende, in galop begon te rijden. Hy wist haar echter in te halen, nam de vrijheid het gordijntje te openen en aanschouwde in plaats van een kindje65 KG. zout. Wegens frauduleuzon -invoer daarvan hoeft hij proces verbaal opgemaakt. Door den burgemeester van Leeuwarden is afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur van het Friesche Comité van de volkspartij om op Zondag 3 Mei optochten met ontrolde vaandels en onder het zingen van liederen te mogen houden, op grond dat eon en ander eene uittarting zou zijn, hetgeen de burgemeester niet kan toe staan, allerminst nu de optochten zouden worden gehouden onder kerktijd. De gezamenlijke schade, door den onlangs gemelden brand te Hamburg aangericht, bedraagt drie millioen Mark, welk bedrag door polissen op 26 verschillende assu rantie-maatschappijen is gedekt. De voornaamste daarbij betrokken maat schappijen zijnde Hanseatische met 330,000M., de Hamburg Bremer met 260,000 M., de Londensche Phünix met 800,000 M., de Sun met 200,000 M„ de Atlas met 180,000 N., de Royal met 300,000 M., de Commercial met 160,000 M., de Preussische Nationalversiche- rung met 280,000 M., de Berlinische Feuer- versicherungs-Gesellschaft met 100,000 M. Op het eiland Martinique heeft een hevige brand gewoed, waarbij één per soon het leven verloor. De schade bedraagt 600,000 franken. In het dorp Römhild, bij Hildburgshausen, zijn meer dan 30 huizen eene prooi der vlam men geworden. By een brand op het buiten „Groot-Klmgen- berg", te Allenstein, zjjn drie zeer jonge meisjes in de vlammen omgekomen. Eene ontaarde moeder. Vrouw Eschevin, te Versailles, verliet de echtelijke woning bij afwezigheid van haren man. Zij liet een kind van 7 weken achter, dat men 36 uren later dood vond. Het Hof van Ver sailles heeft haar tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een zonderling proces is op dit oogenblik te Brussel in behandeling. De leveranciers van een huisgezin uit de groote wereld brachten beurtelings de rekenin gen in van de leveringen, welke zy aan me vrouw gedaan hadden. Onder dezen zijn een winkelier in witte goederen met eene rekening van 13,481 fr.; 170 fr. aan kousebandenparasols voor 200 fr.; 58 hoeden, te zamen ruim 5000 fr. Eene kleermaakster heeft eene rekening van 22,500 en eene andere van 16,000 fr. De bontwerker rekent maar 4300 fr. En dit alles in minder dan twee jaren tyds. De echtgenoot weigert te betalen en de schuldeischers procedeeren. Naar men uit Florence meldt, zijn twee ingenieurs, de heeren Prono en Rondini, op noodlottige wijze omgekomen. Zij gingeu op eene smalle brug de Sieva over, toen eerstgenoemde, door eene duizeling over vallen, zich aan den ander vastgreep, met het gevolg dat beiden in het water stortten en verdronken. Zekere dr. Millot, te Montécouvé, in het Franscho Noorderdepartement, die eene twintigjarige jongedame tegen kiespijn aco- nitine had voorgeschreven, ten gevolge waarvan zjj na een schrikkelijk lijden van vier dagen stierf, is deswege door de rechtbank van Saint-Quentin tot 100 fr. boete veroordeeld. De Italiaan Angelo Caputo ging van Nieuw-York met zijne vrouw zijne schoon ouders te Hoboken opzoeken. Des avonds kreeg Caputo twist met zjjne vrouw, die hij beschul digde te lief te zijn geweest jegens een land genoot. Toen de familie naar bed was, ging Caputo naar de slaapkamer van zijne schoon moeder, stak haar dood en bracht zijne vrouw gevaarlijke wonden toe. Daarop ging hjj naar de slaapkamer van zijn zwager en schoot eenige kogels op hem af zonder hem ernstig te wonden, en viel toen zjjn schoonvader aan, maar deze sloeg een stoel op Caputo:s hoofd stuk. De zwager kwam nu te hulp en doodde hem met 4 kogels Op do bruiloft. De heer en mad. B. houden een fruitwinkel in de wijk Notre- Dame, te Parijs. Verleden Zaterdag trouwde hunne dochter met een bediende uit een groot Bankiershuis. Mej. B. had haars ondanks dien echtgenoot aanvaard, want zij had vroeger haar hart geschonken aan een onderofficier bij de marine, die echter in Tonkin overle den was. De bruiloft werd niettemin lustig gevierd, 's Avonds had er in een hotel nabjj de Halles een feestmaal plaats en by het nagerecht was iedereen in de vroolykste stemming, behalve de bruid, die reeds den goheelen dag in som bere gedachten verzonken was geweest. Een der genoodigden, die de jonge echtge- noote wilde opvroolyken, koos hiertoe een zeer zonderling middel. Hy ging in eene na burige kamer, waar hy zich in een groot wit laken wikkelde om als een spook in de brui loftskamer terug te keeren. Hy zwaaide met zyne armen onder zyn doodskleed en ging met zwevende stappen naar de jonge echtgenoote, die opeens doodsbleek achterover stortte, den naam van haren gestorven geliefde stamelende. Men verdrong zich om de jonge vrouw, maar niets kon haar geruststellen of het ver- schrikkeiyke delirium tegenhouden, dat zich van haar meester maakte. In dien toestand werd zy in een rytuig naar de echtelyke woning gebracht, waar zy eenige uren later stierf. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun my naar aanleiding van Uwe mede- deelingen over „Tinvergiftigingen door in blik ken geconserveerde levensmiddelen", voorko mende in Uw blad van Vrijdag 17 dezer, eene kleine opmerking. Het heeft er veel van, dat dit onderwerp „iets van den laatsten tijd" is, doch reeds vroeger is daarop, voor een goed deel althans, in een der hoofdbladen, de aandacht gevestigd. Een onzer meest begaafde populaire schry vers op geneeskundig gebied, de heer Schoonder- raark, heeft in „Het Vaderland" van 8 Mei 1885 reeds gewezen op het gevaar van ver giftigingen door het culinair gebruik van ver tind vaatwerk. Zyne opmerkingen, welke indertyd daaruit ook door het „Pharmaceu- tisch "Weekblad" werden overgenomen, be paalden zich wel hoofdzakelyk tot „vertind vaatwerk", doch voor wie de kunst verstaat van hier en daar, zoo noodig, eens tussehen de regels te lezen, hadden zyne mededeelin- gen zeker evenveel waarde als die, welke dezer dagen in verschillende bladen over dit onderwerp gegeven werden. Ik vertrouw, M. de R., dat Uw gevoel van billykheid, U deze weinige regelen in Uw blad zal doen opnemen. Amsterdam, Achtend, 19 April'91. K. T. G. Van den Berg Rzn. ALKEMADE. Geboren: Teunis Cornelia, z. van Martinus Los en Antje Weststeijn. Adrianus Johannes, z. van Petrus Zoet en Cornelia v. Zeijl. Hendrik Lambertus, z. van Arie De Groot en Maartje Blijleven. Overleden: Elisabeth v. d. Meer, 10 m., d. van Kors v. d. Meer en Catharina Mollers. Ondertrouwd: Gerrit Hendrik Scheurwater, jm. 45 j. en Elisabeth "Weseels, jd. 43 j. Josoph Bisschop, 38 j., wednr. van Jannetje v. Zwieten en Rosalia Ferdolaege, jd, 28 j. ALFEN. Bevallen: J. Kleijne geb. v. Roekei, Z. A. W. v. Elk geb. Steenboek, D. S. Vermij geb. Noijen, Z. P. v. Tol geb. v. Leeuwen, D. M. v. d. Velden geb. Verkerk, Z. W. Verdonk geb. v. Eg'k, Z. levenl. L. Van den Heuvel geb. Paling, Z. S. Buma geb. Zeilstra, D. Overleden: G. Overes, wed. van P. Zwanen burg, 75 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: N. v. Muis winkel geb. Huber, D. M. Bouthoorn geb. Verwey, Z. A. v. Steijn geb. v. d. Pijl, D. J. Albere geb. Moore, D. G. Jongonburger geb. Schollaardt, D. D. v. Veen geb. Blonk, D. S. C. Verkerk geb. v. Veldo, Z. H. M. Zuidervaart geb. Bruines, D. A. HariDg geb. Slingerland, Z. O. Den Ouden geb. v. Dijk, Z. M. v. Wieringen geb. Oliemans, Z. Overleden: P. J. Rombouts, 9 m. P. De Lange, echtgen. van A. Rijsdam, 69 j. S. Overes, C m. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 8 en 22 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Nod. Zeepost) 1, 15 en 29 Mei laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 5 en 19 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nam. 3.50. Via Marseille (Ned. Mail) 28 April, 12 en 26 Mei laatste lichting aan het postk. 's nam. 3.50. Via Marseille (Fransche Mail) 2,16 en 30 Mei; laatste lichting aan het postk. 's avonds 6.5. Via Brindisi (Engelsche Mail) 8 en 22 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. WAAROM DE MANNEN NIET TROUWEN! Raar het Duitsch. 6.) Natuurlyk geschiedde dit alles in de hoop, de dames nogmaals te ontmoeten, en dat gelukte my nogal dikwyis. Zoo liep de zaak goed, doch men moet maar geen geluk hobben. Myn neef trad my in den weg. Als ik de bekoorlyke Emelia een struikje violen bracht, had hy een paar rozen, wilde ik haar na een concert huis waarts brengen, dan heette het „Maar, beste oom, vermoei u toch niet." Ik werd wrevelig, als hy van myne jaren sprak.In het kortwy kregen eens wer- kelyt ongenoegen. Toen hy my daarbij in zyne opgewondenheid zeide dat ik toch geen uitzicht had by een meisje van twintig jaar, liep my de gal over. „Zoo", zeide ik, „laat het daar maar op aankomen. Ik weet, wat ik weet, en doe wat ik wil. Yan avond ben ik by den burgemeester en mevrouw Muller en Emelia komen daar natuurlyk ook. „Ik ook I" viel hy boosaardig in. jWelnu", zeide ik, „laat het daar dan be slist worden, ik zal Emelia vragen of zij my wil, en gy kunt haar mynentwege ook vragen. Neemt zy my, dan voegt gy u er in, neemt zy u, dan zyn wy gescheiden lieden." „Oom.riep by, het speet hem toch toen hy my zoo opgewonden zag. „Stii!" antwoordde ik, „ik ben vyftig jaar en gy half zoo oud, gy kunt u nog dikwyis verlieven en zijt reeds zoo menigmaal ver liefd geweest, ik nog nooit en ga nu vóór." „Maar, oom", zeide hy nog, „gy zjit immers nooit by Muller aan huis geweest." „Dit maakt niets uit!" antwoordde ik, „neemt zy my niet, dan bekommer ik my daarover niet, en neemt zij my wel, dan zal ik er spoedig genoeg komen.en nu geen woord moer!" Wy scheidden in toorn - voor den eersten keer ik ging naar huis en wilde nog een paar uur werken tot het tyd was om te gaan. Jawel, praatjes. Op hetzelfde oogenblik begon weer het ge; tjingel op de piano „Aan Alexis zend ik ui" Dat ontbrak er nog maar aan vandaag 1 Ik was woedend op myn neef en op my- zelven ontevreden; het speet my dat ik met den jongen getwist had, en wie droeg van alles de schuld? Die piano naast my, die had my uit myn stille leven naar den schouw burg gevoerd in al die onrust. Inmiddels was het avond geworden en ging ik naar het huis van den burgemeester. Myn neef was er reeds, wij groetten elkaar tameiyk kort en koel, en toen Emelia kwam, lieftalliger dan ooit, voegde ik my dadelyk bij haar en liet hem haar niet naderen. Die eerst komt, die eerst maant, dacht ik en deed my zoo goed mogelyk voor. Ik was reeds van plan mij aan haar te verklaren, toen do gastvrouw ons nadert, het meisje toespreekt en met haar naar het aangren zend vertrek gaat. Ik loop naar myn neef toe en zeg: „Jongen, gy of ik, maar tussehen ons is het uit, hoe het ook zy, ik wil myne jonge vrouw niet door u laten aangapen als een wonderdier!" „Goed!" zegt hy kortaf, „het ga dan,zoo als het wil." En zoo staan wy naast elkander en spre ken geen woord. Daar begint iemand in de andere kamer piano te epelen, ik luister, dat ken ik „Aan Alexis zend ik u!" Jawel, en toen zy voortgaat, dezelfde fout, welke myn buur altyd maakte. Een vreeseiyk vermoeden komt in my op, ik sluip nader... Emelia speelt! En daarby was het my, alsof iemand koud water over myn rug goot. Zy, die daar zat, was dus de klavier-duivel. En die zou ik my byna in huis hebben gehaald om nooit meor rust te hebben. Nu, het was gelukkig nog niet to laat. Ik wendde my tot myn neef. „Zeg eene", zoo vroeg ik hem, „waar wonen de Mullere?" „"Wel, vlak naast u!" antwoordde hy ver wonderd. Nu was myn laatste twijfel opgelost. Zy was het „Jongen", sprak ik zacht en weemoedig, „ik heb er nog eens over nagedacht. Gy zult zien, dat ik een goede oom voor u ben. Onze goede verhouding gaat my boven alles.Ik laat u Emelia, ik zie van haar af. „Meent gy dat?" vroeg hy. En van ganscher harte antwoordde ik: „Ja, het is my volle ernst." En zoo kwam het en zoo bleef het. Myn neef Karei heeft haar getrouwd en ik kon rustig in myn huis blyven wonen, want zy namen de piano mee. En als ik nu des avonds eens by hen ben, speelt de jonge vrouw nog somtyds hetzelfde lied. (Slot ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5