N». 9561. Yi ijdag 24 Aprii A°. 1891. tSeze Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 28 April. LEIDSCI DARBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTLEN: Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor kot incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Heden ontvingen wjj van de „Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen te Leiden" hot verslag over het jaar 1890. Het verslag maakt er in de eerste plaats met leedwezen melding van dat de penning- meesteresse, mevr. C. G. Huet-Bienfait, zich door haar vertrek naar elders genoodzaakt heeft gezien, uit de commissie te treden. Eene der eersten, by wie het denkbeeld opkwam van eene Leidsche Kinderbewaarplaats, nam zij aan de verwezenlijking daarvan een zeer werkzaam aandeel en toonde steeds hoezeer de bloei der crèche haar ter harte ging. Met zelfvoldoening, zeggen bestuurderessen, mag zij terugzien op hetgeen zij voor onze Ver eeniging heeft gedaan; wij van onze zijde ge voelen behoefte, haar daarvoor nogmaals openlijk van ganscher harte dank te zeggen. De vijf jaren, gedurende welke thans de Vereeniging gewerkt- heeft, geven inderdaad veel stof tot tevredenheid. Zeker heeft eene instelling, welke een deel van de taak wil overnemen, welke, zoolang het mogelijk is, de ouders behooren te vervullen, hare scha duwzijde. Bestuurderessen ontveinzen zich dat niet, al hadden zij de vaste hoop, dat tegen over het nut, dat gesticht kon worden, de bezwaren gering zouden blijken. Aan die verwachting heeft de ervaring ge heel beantwoord. Bestuurderessen zijn met vele honderden moeders in aanraking geko men, maar hebben er geene of slechts zeer wei nige onder aangetroffen, die niet zeer hartelijk voor hare kinderen waren en ze niet gaarne by zich hadden gehouden, indien dat had gekund. Het onderzoek, dat de dames telkens instellen, wanneer een kind voor de eerste maal gebracht wordt, leerde, met éëne enkele uitzondering, dat de vrouwen werkelijk in dienst waren op de plaats, welke zij hadden opgegeven. Trouw komen zij, soms van grooten afstand, om de kleine kinderen te voeden en steeds halen zjj, zoodra haar werk is afgeloopen, dikwijls lang voor het sluitingsuur der be waarplaats, de kinderen terug. Zjj willen ze klaarblijkelijk niet langer dan volstrekt noo- dig is missen. Natuurlijk zijn er enkele min gunstige uitzonderingen, maar dikwijls be wonderden bestuurderessen de zorg, welke deze moeders voor hare kinderen hebben, en was het een genoegen, haar eenige hulp te kunnen bieden. Het aantal der verpleegde kinderen is in 1890 iets grooter geweest dan in het vorige jaar. Voor den gebeelen dag werden opgeno men 6860, en voor den halven dag 1905 kinderen, te zamen 8765, tegen 8180 in 1889: Het gemiddelde aantal per dag in de ver schillende maanden was als volgt: Januari 18, Februari 27, Maart 31, April 35, Mei 42, Juni 33, Juli 28, Augustus 28, September 27, October 26, November 27 en December 22. De gezondheidstoestand der kinderen was over het algemeen zeer gunstig en slechts zelden behoefden bestuurderessen de zoo wel willend verleende hulp van dr. A. Njjkamp in te roepen. In de lokalen heerschte, dank z\j den goeden zorgen van de directie, die, even als het verdere personeel, aan de bewaar plaats verbonden bleef, steeds eene bevredi gende orde en reinheid. Menig stuk speelgoed werd voor de crèche weder door vriendelijke stadgenooten afge staan en was zeer welkom, daar de voorraad aan veel slijting onderhevig is en voortdurend aanvulling eischt. In den loop van het jaar verloor de Ver eeniging door overlijden of vertrek naar elders 15 leden, terwijl 7 nieuwe leden toetraden. De jaarljjksche bijdragen verminderden dien tengevolge van ƒ1152 tot ƒ1135. In het geheel bedroegen de inkomsten ƒ2011.77 en de uitgaven ƒ1971.58, d.i. ƒ40.19 minder. Terwijl op 1 Januari 1890 1453.82'/2 uit de gewone inkomsten beschikbaar was, begon men het jaar 1891 met 1494.01 Deze sommen werden evenals vroeger tijdelijk ge deponeerd by de Leidsche Bank, waarvan de directeur, de heer H. F. C. Gerlings, de goed heid had, de dames menigmaal, wat het geldelijk beheer betreft, voor te lichten. In de plaats van mevr. Huet werd tot penningmeesteresse verkozen mej. L. S. P. Hubrecht. De werkende leden der Vereeniging zijn thans de volgendemevr. S. Li'orecht Lezwjjn Nierstrasz, presidente; mej. L. S. P. Hubrecht, penningmeesteresse; mevr. A. C. Lorentz Kaiser, secretaresse; mevr. A. L. G. Dek- huyzen - Peter, mevr. A. M. C. Dozy-Evers, mej. H. J. De Fremery, mevr. A. Gerlings Kruseman, mej. J. M. Heynsius, mevr. M. C. Kaiser Fabius, mevr. M. C. Van der Lith Schumacher, mevr. C. H. J. Van Rkyn- Fokker, mevr. M. E. Vos Schaap en mevr. P. Van Wensen Statz. De rekening over 1890 geeft deze cjjfers aan Kapitaal ƒ1615.67, giften ƒ8.10, totaal 1623.77. Inkomsten: saldo 1453.82 V». jaarlyksche bijdragen 1135.00, verpleeggelden 766 60, kaarten verkocht ƒ8.20, bus 17.92, rente van kapitaal en tijd. ged. jaariyksche bijdragen 84.05, te zamen 3465.591/,. Uitgaven: huishuur 300.00, salarissen ƒ485.50, voeding 920.00, kleeding ƒ24.09, waschloon ƒ50.88, brandstof ƒ86.40, gas ƒ29.70, duinwater 10.00, reparatie 29.11, drukwerk 27.05, assurantie 2.03, speel goed 1.92, huish. uitgaven 4.90, te zamen 1971.58. Maakt dus een saldo van 1494.011/.i. Aanstaanden Zondag, 26 April, zal de vacature-beurt in de kerk der Ned.-Herv. ge meente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer W. Klercq, predikant te Koudekerk aan den Rjjn. Naar men verneemt, zal de hoofdinspec tie van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij, thans te Haarlem gevestigd, naar 's Gravenhage worden overgebracht, zoo dra men gereed zal zijn mot de voorgenomen verbouwing van het station aldaar. De werving voor het corps rijdende artillerie is weder opengesteld. Voor het eindexamen der 5-jarige H. B.- scholen in Zuid-Holland, dit jaar te Gouda te houden, hebben zich 73 candidaten aangemeld, waarvan 30 uit 's-Gravenhage, 13 uit Rotter dam en 13 uit Delft. (De Leidsche jongelui gaan weer naar de Noord-Hollandsche commissie.) Het examen begint op 16 Juli en zal vier wekon dureu; de 73 candidaten zijn ni. in 8 ploegen verdeeld. Van de aanvankelijk benoemde leden der examencommissie heeft alleen de heer De Munck, uit Gorkum, voor boekhouden, bedankt. Hij is vervangen door den heer Van der Waals, uit Rotterdam. Te Haarlem is overleden de heer H. De Haas, sedert 1S75 gepeneionneerd majoor intendant van het Ned.-Ind. leger. Hjj was 1 Jan. 1829 geboren. Bij koninklijk besluit zijn bij de Alge- meene Rekenkamer benoemdtot referendaris, G. C. Baron Van Asbeck, thans hoofdcommies tot adjunct-commies, A. J. H. Stumpff Jr., thans eerste klerk. De heer C. Muysken heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Uit St.-Anna-Parochie seint men heden De Bildtsche werklieden zijn hedennacht om 12 uren hier uit iEngwirden teruggekeerd. Zij zijn van Leeuwarden herwaarts komen I loopen. De kapt. D. L. Hoogkamer, van het 3de rog. inf., en de 1ste luit J. Burger, van het 4de reg. inf., worden met 1 Oct. voor 1 jaar werkzaam gesteld onder de bevelen van den luit.-généraal, chef van den generalen staf te 's-Gravenhage. Te Groningen is ovorleden de welbe kende organist en toondichter J. Worp. Hy werd in 1821 te Broek-in-Waterland gebo ren, ontving het eerste muziekonderricht hier te lande, zette z{jne studiën aan het conser vatorium te Leipzig voort en was o. a. leer ling van Moscheles en Otto. Na zijne studiën volbracht te hebben, werd hij organist te Almeloo, later te Groningen, eerst aan do A-kerk en vervolgens aan de Maritini-kerk. Worp heeft zich grooten naam verworven door zijne bewerking der Evangelische ge zangen en psalmen voor orgel, door zijne kinderliederen, zijne leerboeken voor bet orgel spel, zijne algemeene muziekleer enz. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Java, vertrok 21 April van South ampton; de „Prinses Wilhelmina," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 21 April te Padang; de „Maasdam" is 21 April van Rot terdam te Nieuw-York aangekomen; de „Voor waarts," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 21 April Dungeness. nlLLEGOM. Geboren: Dirk Leendert, z. van Willem Aangeonbrug en Calliarina Onderwater. Johannes Jacobus, z. van Jacobus Staats en Bridget Margreet Bonc-ij. Ludina Johanna, d. van Dcrk Hendrik Gerardus Langelor en Hendrika Geertrnida v. d. Lerg. Helena Maria, d. van Cornelis Brou wer en Maria Martens. Sophia Helena, d. van Johannes Cornelis Hageman en Alida Magdalona Boon. Gotrouwd: Aart Balkenende en Jaantje Flier, wed. van Cornelis Hoero. Overleden: Anna Cornelia Jacoba Letterie, G2 j., wed. van Theodores Adrianus v. d. Weijden. LISSE. Geboren: Dirkje, d. van D. Claij en A. Tensen. Overleden: Adrianus Ooslveen, 1 j. Ondertrouwd: G. A. Teisson en A. M. S. Reekers. G. F. Warmerdam on C. A. Langeveld. J. Wassenaar en M. C. Jansen. NOOIÏDWIJK. Geboren: Johanne9, z. van J. Van Sehie en M. Zuiderduin. Dirkje, d. van W. Smit en M. Admiraal. Abraham, z. van A. Van Rooijon en M. Durious. Overleden: P. Do Lange 70 j., wedr. van A. Boelo en geh. met F. Heemskerk. A. Van Doorn 74 j., m. van G. Do Jong. J. A. Van Veereen 63 j. KATWIJK. Ondertrouwd: P. Van Duijven- bode en L. Van Delft. Geboren: Pieter, z. van P. Plomp en J. Mooïj. Arondje, d. van H. Verloop en G. Van Duijvenbode. Cornelis, z. van L. Guijt cu A. v. d. Boon. Ovorleden: J. v. d. Boon 86 j., wed. van P. Haasnoot. L. v. d. Plas 3 j., d. van M. v. d. Plas en ÏI. De Best. B. Op 't Eijnde 36 j. A. Aan- j dewiel 0 m., z. van J. Aandowiel en G. De Mol. Ii. v. d. Plas 1 j., z. van T. v. d. Plas en J. v. d. Oever. T. Vlieland 6 j., d. van J. Vlieland en M. Vooija. ^©ULillotOXX. WAAROM DE MANNEN NIET TROUWEN Naar het Dmtsch. En, daar de winter zeer vroeg was inge vallen, kwam ik onmerkbaar er toe, de uren van den dag, welke wj) te zamen waren, als do aangenaamste en best besteede te be schouwen. Spoedig kwam ik ook bij hare ouders aan huis, waar het my iu den aangenamen en vriendeljjken kring uitstekend beviel, en daar het Kerstfeest ophanden was, dacht ik er reeds sterk ovor, my by die gelegenheid aan haar te verklaren, met de gegronde hoop niet te worden afgewezen. Het was nog een paar dagen vóór het Kerstfeest, dat wjj elkander weer op het ys ontmoetten. Ik knielde neder om mijne dame de schaatsen onder te binden, en toen ik my weer oprichtte, bemerkte ik, dat aan haar met bont omzoomd jakje een knoop ontbrak. Hij stond niet open dat zou mij ook al gehinderd hebben neen, hy ontbrak, hjj was afgescheurd, zooals een loshangende draad duidelijk aantoonde. Dat ontstemde mjj ten zeerste. Ik bleef onder het ryden stil en terugge trokken, gaf slechts korte antwoorden op hare opgewekte gezegden, zoodat zjj verwonderd en bedroefd, oindeljjk ook stil werd en het anders zoo vroolyke samenzijn langwijlig werd. Wjj scheidden koeler dan gewoonlijk; ik ging in eene slechte stemming naar huis. Die verwenschte knoop was mjj een doorn in het oog. De volgende dag begon nevelig. Toen de zon echter doorbrak, schitterde alles in een helder licht, het was een kostelijke winter dag. Ik ging, na de ontstemming van gis teren, dubbel opgewekt op het jjs en be groette de bekoorlijke gestalte reeas van uit de verte. Zij had de schaatsen al aan, en toen ik bil haar kwam, begroette ik haar met hartelijk heid en wilde juist iets aardigs zeggen, toen, neen, daar was ik niet op voorbereid.Ik meendo myue oogen te moeten wantrouwen, maar het voor my bedroevende feit was niet te loochenen.de knoop ontbrak nog aan het kleedingstuk Het was my te moede, alsof iemand my een slag in het gelaat gaf. Als in een droom vloog het beeld van mijn huiselyk leven my voorbjj, toen ik, zonder spreken, hand in hand met haar voortreed. Ik zag bestoven bloemen, scheefhangende schilderijen, slordige boeken en wat mjj het koude zweet op het voorhoofd bracht onverstelde kleeding- stukken, kousen met gaten, het schemerde my voor de oogen.ik bleef staan. Mijne gezellin natuurlijk eveneens. „Mejuffrouw", zoo begon ik op gedempten toon, „ik verzoek u, mij vrjj te laten.Ik gevoel m(j vandaag niet gestemd, verder te ry'den. „Niet gestemd", zeide ik opzettelijk, en niet „onwel", zij zou ondervinden en vermoe den dat de schuld by haar lag. De jongedame zette groote oogen op. „Zool" zeide zjj koel niets meer. En toen ik haar de hand ten afscheid bood, ver dwenen bare beide keurig geschoeide handjes snel in hare mof, maakte zjj eene bevallige zwenking op hare schaatsen, reed in een sierlijken boog verder en daar stond ik. Zjj was boos, dat scheen buiten twijfel, en van haar standpunt uit, was zy in haar recht. Maar ik kon niet anders. Mijne aangebedene zag ik niet meer. Zij liet my links liggen en verloofde zich eenigen tijd later met myn collega. Ik zocht en verkreeg verplaatsing en heb nooit den moed gehad my naar hun huiselyk leven te informeeren. Zoo word my die kleine knoop een steen des aanstoots, waar ik maar niet overheen kon. Ik hob mjj tot oen leven alleen moeten bepalen, wat mij dikwijls onaangenaam is geweest, maar mjj ook menig gelukkig en vrooljlk uur heeft bezorgd", eindigde deprae- ceptor met bewogen stem. De gastvrouw reikte hem de hand. „Dat was jammer", zeide zy deelnemend, „en eene harde straf voor het overdrijven van eene goede eigenschap." De praeceptor schudde het hoofd. „Neen", sprak hjj, „ik geloof dat het toch nooit goed was gegaan. Ik had mj] aan de doornen van zulko kleine onvermijdelijke ergernissen steeds do vingers gekwetst, en ware er nooit overheen gekomen. Ik geef toe dat ik al te ordelievend ben.Maar nu kan ik al het mjjne in orde houden en zor gen dat alles bjj my naar den regel gaat en dat is ook iets waard!" „Aan welke kleinigheden hangt tcch soms ons lot", zeido de gastheer half lachend, half ernstig, „en misschien was het voor u wel het boste zoo, want kleinigheden kunnen het huiselijk leven vaak gelukkig of onge lukkig maken." Vervolg ommezijde

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5