vele onaangenaamheden zullen leidon. Hij noemde o. a. eenigo artikelen, alle betrekkelijk de verplichtingen der burgemeesters. Wat de finantiöele quaestie betreft, wees hij er op, dat aanvankelijk de kosten worden geraamd op 1,500,000, mttar bjj het verslag reeds tot ƒ2,000,000 stegen en de kosten ineens op ƒ6,000,000 werden geraamd, doch dat de Regeering vooral waarschuwt niet te hechten aan die globale berekeningwaarschijnlijk zal de uitvoering hot dubbele kosten. De heer De Geer bad wijders bezwaar tegen de persoonlijke lasten, die op de-be- volking zullen worden gelegd; bet getal in- gelijfden zal klimmen tot 11,000 jaarlijks; de diensttijd wordt tot 13 jaren verhoogd •en voor den zeedienst tot 11 jaren; voor do herhalingsoefeningen kunnen de troepeD ook nog onder do wapenen blijven, en zij zullen zelfs door de willekeur van oen comman deerenden officier nog in dienst kunnen go- houden worden. Spr. betoogt dat men dus hot verouderde en zoo gehate stelsel der Fransche conscriptie behoudt, met veel verzwaring van lasten, en dat zelfs een eenvoudig vergrijp tegen de discipline kan leiden tot langeron diensttijd. Als men eenvoudig gomorst heeft (gelach) kan dat een jaar langer dienst kosten. Daarna wijst spr. op de moeilijkheid dat de dienst valt in den tijd van voorbereiding voor alle betrekkingen. In Duitschland kunnen do studenten hunn9 studiën voortzetten in de stad waar zij dienen, maar de kazerne is niet eene geschikte plaats voor studeeren en in do cantine is geene studeerkamer. Is niet de geheels loopbaan gebroken als de student na dienstvervulling ongeneigd i3 de studio voort te zetten? Do wet legt dus een zwaren last op; den student zal misschien alleen over blijven later tandmeester te worden. (Gelach.) En zal nu 'oor het moreel gezorgd worden van den soldaat? Volstrekt niet. De soldaat is een paria in de maatschappij. Hij heeft geen rechtstoestand. Hij kan gestraft worden, niet alleen door elk officier, maar door eiken gestreepte. (Gelach.) Hij moet met elke straf tevreden zijn. Hij is overgeleverd aan en kan in arrest worden gesteld door iedereen. Verderop is het nog veel erger. Als de soldaat valt onder het Wetboek van het Krijgsvolk te land, dan is de soldaat onderworpen aan eene rechtspleging van drie officieren, zonder dat verdediging is gevoerd en de zaak be hoorlijk is onderzocht. Op die wjjze kunnen zelfs doodstraffen worden toegepast. De soldaat is ook in den tegenwoordigen rechtstoestand een paria der maatschappij, en zal men nu in dien toestand meer Nederlandsche burgers onder zulke wetten brengen Had de Regeering niet eerst betere wetten op do rechtspleging en de tucht moeten maken En welke resultaten verwacht de Regeering van dit wetsontwerp Ons veldleger zal den vijand tijdelijk en gedeeltelijk kunnen tegen houden en het zal groote verliezen lijden, die telkens moeten worden aangevuld. Dat geeft geen idéé van groote overwinningen. De Regee ring verwacht zelve geene groote resultaten. Zij bereidt ons voor op vernietiging van de geheele macht, met inbegrip van den land storm, de kortst geoefende troepen, die in den laatsten nood moeten opkomen.— Dat is de toestand; daartoe workt hij niet mede, en om al die redenen verklaarde spr. zich tegen het ontwerp. De heer Harte stelde daarna voor, het debat tot heden te verdagen. Deze motie werd aangenomen met -42 tegen S3 stemmen. Gemengd Nieuws, Voor den heer Van O., bewonende het hoekhuis aan de Mare en de Brandewijn- steeg alhier, of voor een glazenwasscher, wel licht ook voor beiden, begon de dag van heden schadelijk. Immers, omstreeks halfzeven rood de glazenreiniger, misschien wat al te haastig vanwege de drukte doth de groote schoon maak, met zjjn langen bandwagen van de brug aan genoemde steeg, in plaats van do Mare op, de deur van bedoeld perceel in, waardoor het paneel brak en de ruit aan scherven vloog. Het was bopaald een ongeluk, want een glazenwasscher is van nature geen vijand van ruiten. Heden werden alhier de hoornen aan de Heerengraeht weer eens van de tal rijke kraaiennesten gezuiverd. Een man, mot een geweer gewapend, wandelde langs die gracht en loste menig goed gemikt schot naar omhoog. Eon ernstig ongeluk kostte gistermiddag aan een Haagsch jongeling te Scheveningen het leveu. In de chocoladefa briek van den heer Rademaker, aan do Haven- kade, werd een 17-jarige jongeling door egji rad gegrepen van de machine, meegesleurd en een paar keeren rondgevoerd. Ondanks alie aangewende pogingen, overleed by koit daarna. Voor F. A. v. d. R., v 1 eeschhouwei- in Den Haag, voidei de het O. M. bj) de Haagsche rechtbank heden eene geldboete van ten minste 50 gulden en ten hoogste ƒ.150 of hechtenis van ten minste 1 dag en ten hoogste 1 jaar, wegens het ontduiken van do belasting op het geslacht; en voor W. V., distillateur te Am sterdam, wegens het ongedekt vervoer door een bediende, voor wien beklaagde verant woordelijk is, van 6'/, L. gedistilleerd uit de distilleerderij 1ste kl. „Het. Anker", te Lelden, naar een op ongeveer 15 passen daarvan ge legen pakhuis-van veracoijnd gedistilleerd, eene geldboete van ƒ100 met verbeurdverklaring van het gedistilleerd enz., bjj met-betaling te vervangen door hechtenis van ton minste 1 dag of ten hoogste 1 jaar. Uitspraak heden over 8 dageD. De ar r on d.-r e c h t b a n k te 'sGra- venhage, uitspraak doende in de op 16 April jl. door haar behandelde zaken, veroordeelde hedenH. G. C. L., aldaar, wegens het ver spreiden van opruiende geschriften bij gele genheid der loting voor de nationale militie op den 14den Februari jl., tot 3 maanden ge vangenisstraf; H. W. v. S. en L. H. v. B., de twee knapen, die op de Veenkade aldaar eene brandschel aftrokken, ioder tot 3 dagen J. M. E. S., huisvrouw van L K., wegens beleedi- ging van een ambtenaar in functie, tot f 5 boete G. S., aldaar, die by liet africhten van een tok dat dier mishandelde tot 3 boete; en G. J. v. D., die een schildwacht voor de Hoofdwacht aldaar een paar stompen voor de borst gaf, tot 3 dagen gevangenisstraf; en in hooger beroep H. B-, voormalig koetsier van de Zuid-Hol!. Bierbrouwerij te dier stede, wegens verduistering van flesscben en fles- ecbenbakken, aan die brouwerij toebehoorende, tot 3 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken werden: M. W. B., het „lievb" naaistertje, dat terechtstond, beklaagd een tapper eenige bierglazen naar bet hoofd te hebben geworpen en eene glasruit van do tappeiij te hebben ingegooid, en A. v. d. H die m hooger beroep terechtstond ter zake van het niet voldoen aan de bevelen der po litio bjj een volksoploop. Bek), was door den kantonrechtor van rechtsvervolging, ontslagen van welk vonnis de ambtenaar van het O M. in hooger beroep was gekomen. Te Hamburg heeft Maandag-avond aan de Sandthorkade, onmiddellijk naast de centrale electrische machine-inrichting aan de vryhaven, eon hevige brand gewoed in het staatspakhius, dat bjj onderscheidene firma's in gebruik is. In het pakhuis worden koffie, suiker on leder bewaard. De aangrenzende pakhuizen, door een vuurvasten muur van het aangetaste gescheiden, bleven gespaard. Het aangetaste perceel is geheel verbrand. Alle dynamo-machines hebben veel geleden, zoodat met electriciteit wel niet spoedig zal kunnen geworkt worden. Hydraulisch zal dit weldra weer kumien. De schade is zeer groot; dio der firma Schmidt l1/, millioen mark. Bjjna alle te Hamburg vertegenwoordigde verzeke ring-maatschappijen zjjn er bjj betrokken. On- gevear 800 personen zjjn ten gevolge van den brand zonder werk. Do brand is Dinsdag eerst in d6n middag geheel bedwongen. De brand ontstond in het sous terrain van het groote pakhuis, waarin zich o. a. ook de koffiemagazjjnen van de firma A. Schmidt bevonden. Er waren nog een twintigtal per sonen in hot gebouw, maar dezen konden zich allen langs de noodtrappen, die aan de buiten zijde van bet gebouw liepen, redden. Deze trappen bewezen ook goede diensten aan de brandweermannen, die daarlangs, zelfs toen de brand zich verder uitbreidde, de bovenste verdiepingen konden bereiken. Aanvankelijk scheen de brand niet gevaar lijk, maar spoedig breidde het vuur zich zóó snel naar boven uit, dat het geheele pakhuis als verloren kon worden beschouwd. De brand weer werkte echter den g9hoeten Dacht door en alleen daardoor word de brand tot het aangetaste perceel beperkt. By Louisville is een geheel brui loftsgezelschap door een afgewezen minnaar vergeven. De bruidegom was zekere Soooks, de bruid eene mej. Herr, dochter van een rjjk ingezetene. Bedoelde minnaar, die r.og met is opgespoord, wist rattenkruit te mengen in de koffie; tweo van de gasten stierven; het jouge paar,-op qo huwelyksreis tot Cincinnati gevorderd, werd zóó ziek, dat het moest terug- .keeren. Do geestelijke, die het huwelijk sloot, was stervende, de vader der bruid was opge geven en acht gasten lagen ten zjjnent ziek. Volgens een berichtgever der „N'ew-York Herald" was de bruiloft byzonder schitterend geweest en waren er 50 gasten, die allen min of meer van het vergif geleden hebben, o. a. in hevige mate ook de zusters der bruid. Deze berichtgever Z9gt dat hot gif naar men meende in de pomp was geworpen, waaruit het huis van water wordt voorzieD, maar de justitie tast nog goheel in het duister. BÜJTENLANID. Belclfi, De contrale sectie voor de grondwetsher ziening vergaderde gistermiddag te 1 uur. Zij beraadslaagde over de vraag, of de nieuwe vereischten voor kiesbevoegdheid in de grond wet geschreven zouden worden, dan wel of den gewonen wetgever vrijheid zou woiden gegeven om daarin wijziging ie brengen, hetzij met eene meerderheid van 2/3 der stemmen, hetzij "a ontbinding der Kamers. Een besluit is er niet genomen, maar verdaagd totdat de regeoring de formule van toepassing barer denkbeelden, zooals dio door de centrale sectie aangenomen z(jn, zal hebben doen kennen, nadat de heer Fière-Orban verklaard had, dat zjjno stem afhing van de strekking der nieuwe regeling. De meerderheid der Joden van de sectie scliynt over te helleD tot de bevoegd heid van don gewonen wetgever tot wijzig-rg der voorwaarden met volstrekte meerderheid, maar i.ü ontbinding. Vervolgens is de herziening behandeld van het artikel betreffende de samenstelling van don Senaat. De census van verkiesbaarheid, thans ƒ1000 of 2116 fr., is eenstemmig ver laagd tot 1000 fr. Daarnevens heeft de cen trale soctie do verkiesbaarheid aangenomen van die burgers, die zich bijzonder onder scheiden hebb8n op wetenschappelijk, indus- irieel of administratief gebied. De vergadering ie vervolgens tot Vrijdag uittor-gegaan. Groot-Brtuinulë. De heer Morel (conservatief) is tot afge vaardigde gekozen voor Woodstock, met 068 stemmen meer dan zyn tegenstander (Glad- Htoriiaan). De Engolsche stoomboot „Lido", welke den 21slen dezer te Marseille aaDkwam, bracht nieuws uit West-Afrika mede. De gouverneur van Bathurst zond in hot begin dezer maand en bode naar den koning van een naburigen stam om eenige handelszaken te regelen. De koning ontving den bode te Vintang, op 30 mfiien van de kust gelegen, op don linkeroever van de Gambia, en deed hem kneveleD en stukken vleesch uit wang en rug snyden, welke hy den bode op zyne terugreis meegaf met de boodschap aan den gouverneur dat dit zijn eenig antwoord was. Drie Engelsche schepen zyn reeds uitgezonden om deze wreed heid te straffen. PortuuaL Volgens uit Madrid door de „Times" ont vangen bericht, moet de toestand in Portugal zeer hacheiyk zjjn en reden geven tot de vrees, dat het verblijf her vreemdelingen, vooral van Engelschen, daar niet meer veilig zou zyn. Het aanblijven van het ministerie wordt betwijfeld. Da bewering der Porlugeeeohe regeering dat de schepen van sir J. Willougbby's expe ditie te Beira in beslag werden genomen we gens het meovoeren van ammunitie, en dat de opvarenden werden vrijgelaten en goed behandeld, wordt door de eigenaars der schepen in een brief, die in de „Cape Times" is open baar gemaakt, nadrukkelijk tegengesproken. Uit Portugeesch Guinea wordt gemeld dat de inboorlingen van het eiland Bissac, toon zy in hunno dorpen Inhim en Bondim door de Portugeezen werden aangevallen, dezen met belangrijk verlies terugdreven. De Por tugeezen waren 400 man stork on verloren vier officieren on 71 minderen, terwijl het getal der vjjandelyko troepen op 0000 man W6rd geschat. Naar aanleiding van deze ne derlaag zou do Portugeesche gouverneur te ruggeroepen en vervangen worden. Zuid-Afrilis. Sir Henry Loch, gouverneur der Kaapko lonie, heeft den heer Kriiger, president van de Transvaal, het volgende telegram gezonden „Der regeering van 0. M. zyn geruchten ter ooien gekomen, volgens welke het plan i bestaat van esn zoogenaamden Boerer.trek van Transvaal naar ilashönaland en do ves tiging eener republiek op dat grondgebied. De regeering brengt ter kennis van I we Exc.,. dat zij dezen „trek" zou beschouwtu als eene daad van vijandelijkheid jegens .de oningin. Zy vraagt do onroiddpllyke verjzekeriug der loyale medewerking van de Transvaal, krach tens de conventio van Swaziland." De heer Kiiiger antwoordde da; hy don „Boerentrek" heeft tegengehouden n de ver moedelijke sanleggers dozer onderneming by zich heeft ontboden. De regeering zeide hjj verder, erkent ton voije hare verpachtingen. Telegrammen LISSABON, 22 April. De graaf an Parijs is hier aangekomen en hoeft zijn trek go- nomen in het koninklijk paleis. CANNES, 22 April. Aartshertogin Stephanie is naar Napels voltrokken. BERLIJN, 22 April. (13. CDe Ires com missie van den Rijksdag heeft een ires, ver zoekende bescherming van de Duiu che kust vaart tegen de Nederiandscbe, die h. ar drukt, ter overweging in handen gestoft, van den Rijks kanselier. De commissie erkent dat de toestand van do Duitsche kustvaart ongunstig en verandering zeer tvenschelyk is. GRASSE, 23 April. Koningin Victoria deed gisteren van hier een rytoor naa: Cannes, waar zij afstapte aan do villa „Ne-.ada." BUCHAREST, 22 April. De tot cosver be kende nitslag der verkiezingen voor Je Kamer van Afgevaardigden is, dat gekozen zyn 34 liberaal conservatieven en 13 candi laten der oppositie, en dat 7 herstemmingen moeten plaats hebben. Gemeenterand- Zitting van hsdcmlami'Mag te twee uren. Voorzitter: de hoer Do Laat da Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig do heeren: Boel, Schneither, Knappert, Ziilesen. Jura, Zaayer, Alma, Van Lidth de Joude, Van Hamel, Fockema Andre co, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Verster van Wulverborst, De Sturler, Var> Hoc-ken, Cock, Tioleinan, Hasselbach, Do Goeje en Was. Afwezig waren met kennisgeving de heeron Koetser, Zaalberg, Du Rieu, Dnessen er. Ivaiser. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat in de Leeskamer voor dp-laden ter inzage liggen eene voordracht voor de benoeming van twee derde onderwijzers aan de Leerschool lo. W. Broekhuizon, J. Lokker en J. Lf. Spij ker; 2o. F. H. Duy verman, A. Horreo en E. J. Bom'.i. eene voordracht voor de benoeming van oen tweeden onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse: P. Hierna, P. Th. Jansen en C. AV. Deenik. De rekening van de gasfabriek over 1890 sluit met een winstcijfer van ƒ49,508.311/.,. Ze werd in banden gesteld dor commissie van financiën. Het ingekomen verslag van commissarissen der gasfabriek over hetzelfde jaar zal worden gedrukt en aan de leden toegezonden. Verder waren ingekomen eene missive van Gedeputeerde Staten, waaruit blykt dat over het jaar 1S89 een bedrag van ƒ348.71'/, te veel is uitgekeerd a's subsidie in de kosten van het lager onderwijs; eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij wordt medegedeeld dat voor 1891 oen bedrag van ƒ40.216.78 in de kosten van het lager onderwys als subsidie zal worden toegekend; eene missive va:i den heer G. H. Sythoff, houdende verzoek om iiet adres tot oprichting van eene" zwom- en badinrichting in den Zocterwoudschon tingel voorloopig niet te behandelen; oen verslag om tl ent den toestand der Bank van Leening over 1890 (zal worden opgenomen in het Gemeenteverslag); een verzoek van het bestuur tier Christelijke be waarschool op do Haarlemmerstraat, om ver gunning tot het loggen van eene stoep vóór het perceel Haarlemmerstraat No. 294; een verzoek van A. P. H. Hardeman en J. M. Nielsen om schadevergoeding in zake de ver plichte staking van liet door hen aangenomen werk van het doen van herstellingen aan de Aschschuur; een verzoek vail P. J. Verkoren tot plaatsing van eene kiosk aan da Aalmarkt, onder ovorlegging van eene scbetsteekening, alle welke verzoeken werden gesteld in han den van Burg. en Weths. Vorder was ingekomen een adres van de afdecling Leiden van den Bond van Neder landscho onderwijzers in zake do verhuogin

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2