i we Lagerbier HOTEL „BRISTOL", J. REGEUR, WIESBADEN. N°. 9559 Woensdag S2Ö April. A0. 1891. {§eze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. HET Zuid-Hollands ch goede qualiteit. en fijnheid van smaak soorten van Lagerbier, GROENHAZENGRACHT 4. WILHELM-STB. 28. PAUL SIEBEN, Eigenaar TE KOOP, Heden ontvangen Feuilleton. Onze eersteling. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17*. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 14 20 Maart. Vervolg.) Een treurig drama, schrift de „N. Vorst.", werd Dinsdag-morgen om 6 uren in het hotel „Slier", te Solo, afgespeeld. De 2de luitenant der infanterie P., een academie-officier van nauwelijks 22 jaar, heeft door middel van een revolverschot een einde aan zijn nog jeugdig leven gemaakt. Pas in Indië hij vertrok den 27sten De cember met de „Merapi" uit Nederland en kwam den lOden Februari te Batavia werd h\j bij het garnizoen te Solo gedetacheerd. Eergistermorgen te Solo gearriveerd, meldde hij zich aan, ging toen naar de sociëteit en maakte 's avonds met een paar wapenbroe ders eene wandeling, nadat hij in den namid dag den dienst van den luitenant W. had overgenomen. Den volgenden morgen moetende schijf schieten, was hij reeds te kwart vóór vijven in do benting, doch toen het schijfschieten wegeDs den regen werd afgelast, keerde hij naar zijn hotel terug, waar hij, eenige oogen- blikken vóór zijn dood, in de voorgalerij een kop koffie gebruikte. Hij scheen zoo opge ruimd, dat de andere logés niet konden ver moeden, wat een paar minuten daarna dien jeugdigen officier kon overkomen. Na even in het orderboek, dat een korpo raal hem gebracht had, te hebben geteekend, floot hij een deuntje, trok zich in zijne kamer (No. 3) terug, en eer de anderen iets konden gissen, knalde er een schot. De heer Struick, inspecteur van financiën, die in de aangrenzende kamer logeerde, snelde op het hooren van het schot naar de plaats des onheils en zag, na de kamerdeur te heb ben ontsloten, slechts een ontzield lichaam op den vloer liggen. Terstond werd hiervan aan den resident en den militairen commandant kennis gegeven, maar toen dezen met den dienstdoenden offi cier van gezondheid kwamen, kon de dokter slechts den dood constateeren. De ongelukkige moet den loop van hot vuur wapen in den mond hebben gestoken, daar de kogel door de keel gedrongen en het achter hoofd uitgekomen was, zoodat de dood onmid dellijk volgde. Het scheen dat de overledene den avond te voren eenige brieven had ver brand. Een brief naar men zegt aan zijne moeder gericht, werd in reepjes gescheurd gevondenmen trachtte die stukjes aan elkan der te hechten om den inhoud daarvan te kunnen ontcijferen. De overige nagelaten papieren werden door de officieren commissa rissen onderzocht en in bewaring genomen. Het lijk werd te 7 uren naar het hospitaal gebracht. De aanleiding tot dien zelfmoord is tot dus verre niet bekend, maar wat zij ook zijn moge, laat ons die eerbiedigen. De begrafenis had hedenmorgen te 7 uren met militaire honneurs plaats. Niet alleen do officieren van het garnizoen, maar ook die der schutterij en de commandant der lijfwacht woonden de plechtigheid bij. Aan de geopende groeve, nadat de kist was neergelaten, trad overste Bouman vooruit, om een handvol bloe men daarop te strooien, welk voorbeeld door al de aanwezige officieren werd gevolgd. Daarna bedankte hij in korte, doch kernach tige bewoordingen de aanwezige officieten voor de laatste eer, aan den overledene be wezen. Volgens de „Pinang Gazette" hebben ook nog op Dinsdag en Woensdag, 10 en 11 dezer, gevechten plaats gehad tusschon onze troepen en de Atjehers buiten de linie, en zouden wij een verder verlies geleden hebben van 4 dooden en 14 gewonden, allen onder-officieren en minderen. De Atjehers leden groote verliezen, waaronder een zoon van Tengkoe di Tiroo. Op het verzoek van den heer F. W. Sijthoff, om goedkeuring van de tusschen hem en hot inlandsch zelfbestuur te Matan (Wester - afdeeling van Borneo) gesloten overeenkomst, tot het doen van mynbouwkundige opspo ringen in genoemd landschap, is door de re geering gunstig beschikt. De heer E., 1ste commies by het depar tement van binnenlandsch bestuur, te Batavia, deed, zoo luidt een bericht van 19 dezer, als wijkmeester der 6de wyk, kampong Kwitang, hedennacht te twaalf uren de ronde. Gedurende zyne afwezigheid, zoo luidt het verder, kwamen dieven, door middel van onder graving, in zijn bamboezen huis, terwijl mevrouw E. daar alleen was. Terwijl deze nog slapende te bed lag, zouden de indringers een schot op haar hebben gelost. Toen de heer E. thuis kwam, vond hij zijne vrouvr zwaar gewond, het schot had rechts, dicht bij het hart, getroffen! er was niets gestolen, en van den dader of de daders was niets te zien. Met succes verwijderde hedenmorgen dr. G. don kogel uit de wond van mevrouw E. De gewonde is tot heden vrij van koorts gebleven en er bestaat alle kans op genezing. De Java-Bode" bevat het volgende parti culier telegram „Endeh (Flores) via Makasser, 15 Maart. Baranoeri, wegens gebrek aan geld en ten gevolge van de hevige uitwerking van het geschut der schepen door zjjne volgelingen verlaten, heeft zich aan den posthouder te Endeh overgegeven en is aan boord van de „Van Speijk" gebracht. „De rust is hersteld en de expeditie kan als geëindigd worden beschouwd." De Russische grootvorst-troonopvolger is Zaterdag 14 dezer met een extra-trein naar Tandjong-Priok vertrokken en te zeven uren met het eskader onder stoom gegaan. De gouverneur-generaal nam aan het station Weltevreden afscheid van zyne gasten, de resident en de toegevoegde adjudanten gingen mee tot aan de kade te Priok, de consul van Rusland deed dit tot aan boord. De grootvorst heeft aan verschillende personen geschenken uitgereiktde ridderorden komen later. Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig ver lof, wegens ziekte, aan den onderwijzer 1ste kl. bij bet op. lager ond. J. F. W. Winterberg en aan don bouwkundig ambtenaar 2de kl. bij de S.-S. ter Sum. Westkust H. Koopmana. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, do comm. 2de kl. bij den post- en tel.-dienst J. G. W. Cordesius. Benoemd: Tot onderwijzer late kl. J. B. H. Mullar. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens 12 jaren onafgebroken dienst in N.-I. aan den contr. 1ste kl. bij bet B. B. op de bezittingen buiten Java en Madura F. L. K. Storm van 'e-Gravesande naar Nederland wegens ziekte aan den onderwijzer lsto kl. bij bet op. lager ond. J. C. Bikkers. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Blitar (Kediri) is ontslagen, wegens vertrek, eervol, als buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, Wr. F. Ffaff; ia benoemd tot buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, S. Jellemate Japara is benoemd tot buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij dio rechtbank, mr. J. C. Heijning, Ontslagen: Wegens vertrek, eervol, als agent der Bataviasche Weeskamer te Sambas, D. Mulder. Benoemd: Als agent der Bataviasche Wees kamer te Sambas F. J. Dochateau Jr., commies op het assisteut-residentie-kantoor aldaar. Departement van Oorlog. Geplaatst: Genie: Bij don genie-dienst te Willem I van dien te Soerabaia do late luit. J. P. Klobbie. Artillerie: Als commandant der artillerie in Atjeh en Onderh. te Kotta-Badja de majoor J. F. Dormaar, laatstelijk commandant der divisie veld- en berg-ar- tillerie te Batavia; bfi het subsistentenkader te Batavia ter nadere indeeling, de majoor J. J. K. De Moulin, laatstelijk commandant der artillerie in Atjeh en Onderh. te Kotta-Badja; als commandant der divisie veld- en berg-artillerie to Batavia de majoor J. J. Muuniks dc Jongh, laatstelijk commandant der artillerie te Semarang en tot commandant der artil lerie aldaar de luit.-kol. J. H. Wagener, laatstelijk werkzaam bij het Hoofdbureau der artillerie, en bij dat Hoofdbureau, de luit.-kol. B. Lamberts, laatste lijk tijdelijk aldaar werkzaam gesteld. Geplaatst: Bij het 2de bat. inf. te Magelang de 1ste luit. A. F. Boque, onlangs boven de formatio in activiteit gesteld. Overgeplaatst: De officier van gez. 2de kl. dr. A. J. Olivier van Saparoea naar Tornate; do officier van goz. 2de kl. C. H. Felix van Amboiua naar Saparoeade officier van goz. 2de kl. J. H. Anschutz van den gen.-dienst van Atjeh cn Onderh. bij den gen.-dienst van Sumatra's Westkust te Paija Combo; de paardenarts 2de kl. B. A. Plemper van Balen, van Banjoe Biroe naar Atjeh. Overgeplaatst: Infanterie: bij het 3de batal jon, de 2de luit. W. J. Do Yoogt, van het garniz.- bat. van Atjeh en Onderhoorighedenbij het 12de bat. de kapitoin E. C. Scheller, van hot garniz.- bat. van Atjeh en Onderhoorigheden; bij het 14de bat. de 1ste luit. P. Boltman, van het garniz.-b .t. van Atjeh cn Onderhoorigheden;bij het 15de bat. de kapitoin F. Naute on de lste luit. P. C. M. A. Hoolboom, beiden van het 8de bat.bij het garuiz.-bat. van de Westerafdeeling van Borneo, de kapitoin J. K. Wfimans, van het 12de bat.; b\j het garniz.-bat. van Atjeh en Onderhoorigheden, de lste luit. A. P. Yan de Siepkamp, van het Sde bat. de kapitein C. A. T. Ebell en de 2do luit. J. H. Corneliszen, van het 12de bat., benevens de kapitein J. M. flenning en de 2de luit. F. A. B. Op't Eijnde, van het 14de bat.; bij hot lste depót-bat. de 2de luit. W. Fliers, van het 3de bat. bij het sub sistentenkader te Padang, de luit.-kol. J. C. Schmidt, laatstelijk toegevoegd aan den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, tevens commandant der infanterie in dat gewest; bij het 12de bat. te Atjeh van het garniz.-bat. in de 2de milit. afd. op Java te Kedong Kebo de 2de luit. H. B. J. Terateege; bij het 14de bat. te Atjeli van het 17de bat. te Padang de lste luit.-adjudant E. C. Yan Swieten en do lsto luit. J. K. B. Doerrloben, benevens de lsto luit. B. C. H. Bouman van het late depót. bat. te Meester-Cornelis; bij het 15de bat. te Atjeh van hst 11de bat. te Meester-Cornelis de 2de luit. D. Tookamp Lammera; bij het 17de bat. te Padang van het 1de depót-bat. aldaar de kapitein K. C. H. Sadéebij het subsistentenkader te Soerabaia van het 13de bat. aldaar de lste luit. P. Boodtbij het 8do depót-bat. tc Malang van het subsistentenkader to Soerabaia do lsto luit. H. O. W. L. Kramer; bij het 4de depót-bat. te Padang van dat te Fort-do-Kock do kapitein J. K. H. Steinmetz. Overgeplaatst: Bij do gew. intendance in de lsto mil. afd. op Java, do 2do luit.-kw. H. C. Gehrung, van hot garniz. te Buitonzorg; bij bet garniz. te Buitenzorg, do 2de luit.-kw. C. F. A. Do Wilde, vau de gew. intendance in do lste mil. afd. op Java; bij don raad van administratie van hot 7de bat. inf. dc 2de luit.-kw. C. J. Af. Bovens, van hot magazyn van kleeding en uitrusting to Semarangbij het hospitaal tc Pelantoengan, de 2de luit.-kw. F. W. J. Von Hombracht, van den raad van admin, van het 7de bat. inf.; by do gewest.intendance van Atjeh en Onderh. te Kotta-Badja, de lsto luit.-kw. A. P. J. Yan der Laak6n, van hot hospitaal to Pelan toengan; bij het garnizoen te Salatiga, de paar denarts 3do kl. B. Takons, van dat te Soerabaia. Gesteld: Op non-act., w egens overcompleet, in ziju rang, de lste luit. der artillerie AI. De Haan, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Opgave der passagiers, van Batavia vertrokken naar Noderland per sa. „Prins van Oranje," gez. G. A. Vau der Woude De heeren G. J. Brandt, mevr. Versnel, P. A. Van Berlo, W. M. J. Visser, J. G. Alallien en 3 kinderen, mevr. Sibenga en dochter, H. S. Suerraondt, A. A. J. Schilt, J. G. W. J. Eilerts De Haan, J. Kluiver en cchtgenoote, H. A. A. Heinemann, W. G. J. Umbgrove, mej. P. De Loeuw, mevr. Bink, mevr. Bakker cn kind, Samethini, Hr. Ms. militairen en schepelingen. OVERTREFT IN ALLE ANDERE on is verkrijgbaar op fust en gebotteld aan de Bottelarij: EENIG AGENT VOOR Leiden en Omstreken. Bestellingen worden aangenomen bjj de Heeren A. ME 1IAAS, Haarlem merstraat, hoek Moriaansteeg, en AEEX. C. AKDERGOIV, lloogewoerd 117. 1281 26 Voornaam, rustig Familie-Hotel lste Rang, in het fraaiste gedeelte tegenover het Kurpark. Geheel nieuw ingericht, geopend 1 April 1889. Élégante Leeszalen en Eetzalen met Terras en Tuin. Hydraulische Personenlift. Gfeleg-enlieitl tot Pension. Matige prijzen. vroeger Chef de réception Hotel Klumpp, Wildbad, en Gérant du Hotel Louvre, Mentone. 2409 40 tegen concurreerenden prijs: Roode en Witte Bessenwijnen, Ressensap, inge maakte Snij- en Prinsesscnboonen en Zuurkool. Te adresseeren met fr. br. aan de Groenten- en Vruchten-Inmakerij bij II. VOORT, te Katwijk. 1867 8 prima qualiieit, per 5 on-s f 0.35, bij AWAGEITIANS. Rapenburg 97. Van Sara Hutder. Slot.) „Nu, al is het dan ook juist geen in hot oog vallend mooi kind. „Haar, George", viel ik hem in de rede, „vindt go niet dat het er vreemd uitziet?" „Vreemd?" riep hij verbaasd uit, „hoe moest het er dan eigenlijk uitzien?" „Me lieve man", gaf ik ten antwoord, van de gelegenheid gebruik makend dat de baker was ingesluimerd, „zeg toch de waarheid, denk je h9usch dat hot er evenals allo pasgeboren kinderen uitziethet zal toch wel in orde zjjn?" Hjjn goede man zag m(j verwonderd aan. „In orde, hoe komt go er op, mijn beste Jenny?" „Om.om.ik kon den zin niet goed voleindigen, „om z(jn spits neusje; zien dan alle pasgeboren kinderen er zoo uit, George?" Want van die kinderen daarover wildo ik ik maar liever niet spreken, mijn hart was te vol. „Ik weet het workeljjk niet, Jenny, want ik heb nog nooit zoo'n heel klein ding ge zienik weel niet hater of alle pasgelioron

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5