N°. 9559. "V^'oeiisdag 22 April. A0. 1891. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit Ti VEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 April. Feuilleton. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzondorlpke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENT IÊN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Gpootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend- Olboieel© Kennla^eTla^en. Vergadering van den Gemeenteraad Tan Lel den, ep Donderdag 23 April, dee namiddags te 2 uren. Punton ter behandeling: 1°. Verzoek yan Mej. Omvlee gcb. Van Velzen, om continuatie als öta-ds-Vroedvrouw. (86) 2*. Voorstel tot wijziging van de Verordening rege lende den werkkring van de Commissie van Financiën. (86 en 84) 3e. Idem betrekkelijk de plaatsing van het Archief gebouw aan do Boiaotkade. (87) 4e. Idem betrekkelijk den afatand van boekwerken dor O.-I. Inrichting aan de Rijkubibliotheek. (89) 5". Vorzoex van E. Van Loon, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Middelbaar en Lager onderwijs. (96) 6®. Idem als voren van E. Van Eijaeen, Lagor onder wijs. (94) 7*. Voor-tel tot verlenging van de pacht van de opbrengst der brnggolden aan de Bpanjaards- brug. (92) 8°. Verzoek van G. J. Klokman, om ontslag als tweede onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasae. (93) Inenting legen betaling. Bnrgemeestor en Wethouders van Leiden breDgen '•ter algemeens kennis dat op Donderdag 23 April 1891, des namiddags te 2 uren, in het Elisabethshof aan de Oude Yest, gelegenheid wordt .gegeven tot inenting tegen betaling van 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 April 1891. E. KI8T, Secretaris. Dr. F. A. Jentink, directeur van '3 Rijke Museum van Natuurlijke Historie alhier, is benoemd tot „Foreign Member of the Royal Zoological Society" to Londen, Aan de universiteit alhier is het doctoraal -examen in de rechtswetenschap afgelegd door de heeren C. HoogendtJk en H. V. Monsanto. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben, na bekomen machtiging van de Gede puteerde Staten van Zuid Holland, aan G. K. Verhoeven, vrouw van Ph. Verstraaten, ver gunning verleend voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Groonesteeg No. 53, op grond dat deze vergunning strekt tot uitbreiding van die, welke reeds vroeger voor dat perceel was verleend, en het aantal verkoopplaatsen van sterken drank in het klein met één is verminderd, doordien de belanghebbende eene andere vergunning na aankoop heeft doen vervallen. De tooneelvereeniging „De Leidsche Dilettantenclub" gaf gisteravond in het lokaal „Ephralm", aan do Haarlemmerstraat, weder om eene uitvoering met introductie, van welke laatste in zeer ruime mate was gebruik gemaakt. Na don welkomstgroet van den voorzitter werd met de opvoering van een oorspronke lijk blijspel met zang, in twee bedrijven, van A. Ruysch, getiteld „Een bankbiljet van dui zend gulden", overgegaan. Uit deze opvoering bleek bjj vernieuwing dat deze Vereeniging haren reeds gevestigden naam weet te handhaven, aangezien zij met vry goede krachten werkt en daardoor veel succes behaalt. Ook de keuze van het stuk mocht eene gunstige genoemd worden, daar dit de krach- ton van geen der medewerkenden te boven ging, iets, dat niet altijd gezegd kan worden van dergelijke vereenigingen. Het gaat niet aan de namen te noemen der vertolkershet z(J genoeg er op te wijzen dat allen zich flink van hunne taak kweten. Tevens mag de aandacht gevestigd worden op de eigenaardige plechtigheid, welke plaats vond na afloop van de opvoering van het vermelde blijspel, die namelijk der benoeming tot eerelid of liever tot lid van verdienste van mej. B., welke bevordering en overhan diging van het daarbij behoorend eere-insigne met eene hartelijke toespraak van den regis seur der Club, den heer L., gepaard ging. Leden en introduces waren ongetwijfeld één van godachte met den uitgesproken wenech, dat het nieuwe eere-lid nog menigmaal zou optreden. Een nastukje en een bal besloten deze gezellige bijeenkomst, Het aantal bezoekers der Rijksverzame lingen en monumenten, gedurende het eerste kwartaal van het jaar 1891, bedroeg: Koninklijk kabinot van schilderijen te 's-Hage 3203, museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage 26, Koninklijk penningkabinet te 's-Gravenhage 42, Rijks-Museum te Am sterdam 43,383, Rijks-Museum van Oudheden te Leiden 755, Ryks-Ethnographisch museum te Leiden 67 Rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 50, Gevangenpoort te 's-Gravenhage 2009, Muiderslot 79, Ruïne van Brederode 198, Monument te Heiligerlee 89, historische zaal in hot Prinsenhof te Delft 730. De gebouwen op het Rapenburg en de Heerongracht, alsmede het Kampongterrein, waren tijdelijk gesloten. De Kamer van Koophandel te Enschedee heeft zich op gelijke wyze als onlangs de Leidsche Kamer uitgesproken over het streven der Kamer te 's-Gravenhage om eene nationale beweging in het leven te roepen tot verkrijging eener tariefswijziging in protectionistische richting. Ook zj] deelt in geen enkel opzicht de zienswijze der Haagsche Kamer, en, een district vertegenwoordigende, dat uitsluitend aan de nijverheid zijne opkomst en groote ontwikkeling te danken heeft, protesteert zjj tegen eene beschouwing van de nijverheids belangen, welke z() geheel onwaar, en in hare mogelijke gevolgen hoogst verderfelijk moet achten. Do snellere vooruitgang van de nijverheid en de algemeene welvaart in haar district zijn, behalve aan den ondernemingsgeest en de vol- hardiDg zijner bevolking, te danken aan het vrijgevige handelsstelsel, dat een allergunstig- aten invloed uitoefende op de ontwikkeling van de industrie. Juist de vrije invoer van grondstoffen en fabriekswerktuigen, invoer tegen een gering recht van vele andere be- noodigdheden voor de nijverheid, vrije invoer en daardoor lage prys der eerste levensbeno digdheden, stelden haar in Btaat ook hare producten tot lageren prijs te vervaardigen. Verbetering der verkeerswegen en ten ge volge daarvan lage vervoerpryzen, maakte haar by machte hare producten in het eigen land algemeen verkrijgbaar te stollen en ook een zeer belangryk deel in het buitenland te plaatsen. Daardoor werden de fabrieken op grooter schaal ingericht. Gebrek aan vrerk bestaat in dit nyverheidsdistrict niet. Destel ling, dat werkeloosheid, vooral in den winter, het gevolg zou kannen zyn van onbeschermde nyverheid, acht deze Kamer geheel ODjuist integendeel meent zy met gerustheid te kun nen aannemen, dat juist de door het vryhan- delsstelsel bloeiende nijverheid alleen in etaat is geregelden arbeid aan te bieden, die noch door jaargetyden, noch door weersgesteldheid wordt belet, en daardoor den werkman, het geheele jaar door, een geregeld inkomen ver zekert. Van de voortdurende gunstige werking van ons vrtJhandelsstelsel blyft de Kamer ook voor de ny verheid vooruitgang verwach ten, meer dan van een protectionistisch Btel- sel, dat wellicht zou kunnen worden ingericht, doch slechts om enkelen te verryken ten ko3te van de groote massa van het volk. Omtrent de a. s. zomeroefeningen by het corps pontonniers deelt de „Dordr. Ct." het volgendo mede Van 3 tot 9 Augustus eene manoeuvre met den rydenden pontontroin tusschen Leiden en Spaarrdam tot het slaan van pontonbrug gen over den Ouden Ryn, over de Ringvasrt van den Haarlemmermeerpolder en over één of meer zijkanalen van het Noordzee-kanaal. Het detachement pontonniers, dat hieraan zal deelnemen, ia sterk: 5 onderofficieren, 4 korporaals en 80 pontonniers. Het detachement veld-artillerie voor deze manoeuvre zal door het 3de reg. veld-artil lerie versterkt worden. Het geheel staat onder commando van den kapitein J. Naeff; behalve de officieren van de compagnie (rijdende treinen) zullen de bjj het corps gedetacheerde officieren de manoeu vre bywonen. Van 18 - 29 Augustus eene manoeuvre met den varenden pontontrein tusschen hot Driel- sche veor en Kuilenburg tot het slaan van bruggen over den Ryn tusschen genoemde plaatsen. Behalve deze manoeuvres zullen ook in de maanden Juli of Augustus gedurende drie dagen oefeningen gehouden worden in htt bouwen van stoomboothoofden op de Merwede, by Sleeuwyk, en Gorkum, terwyl tevens in den loop van den zomer pontonbruggen op meer of min van het garnizoen verwyderdo punten zullen geslagen worden. In eene Zondag to Voorschoten gehouden stommiDg werd beslist met 78 tegen 7 stemmen, dat het verkiezen van ouderlingen en diakenen bij de Nederlandsch-Hervormde Gemeente aldaar, gedurende de eerstvolgende tien jaren zal biyven by het kiescollege. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer eene gespecificeerde opgaaf toegezondon van den toestand der bestaande kazernes, van do daaraan vereischte verbetering, van de by de tegenwoordige inrichting der lovende stryd- krachten te bouwen nieuwe kazernes en van de uitgaven, welke-volgens globale raming- met de bedoelde verbeteringen en den be doelden aanbouw gemoeid zullen zyn. Het eindcyfer van de te besteden koeten bedraagt 5,250,000 (behalve d e, welke later nog zullen voortvloeien uit de uitvoering van de ontwerp legerorganisatie. Op de overgelegde lyst komen 0. a. voor sommen van: ƒ133,000 voor Amsterdam, 412,600 voor Den Haag, waaronder 340,000 voor oen hospitaal voor 340 zieken, 147,500 voor Leiden, 317,000 voor Naarden, 110,500 voor Amersfoort, 556,000 voor Assen, 277,000 voor Groningen, 880,000 voor Utrecht, 103,500 voor Zwolle, ƒ262,800 voor Bergen-op-Zoom, 603,500 voor Breda, 183,000 voor Gorkum, 109,500 voor WAAROM DE MANNEN NIET TROUWEN! Kaar het Duitsch. 1> Ik behoor niet tot die menschen, die een ouden vrysr in het algemeen zoo medeiy- ■den3waardig en ongelukkig vinden. Integen deel, my dunkt dat zoo iemand in zyne vreedzame eenzaamheid er dikwijls beter aan toe is, dan menig getrouwde man, die een slecht nummer in de levensloterij heeft ge trokken. Maar één avond ie er in het jaar, waarop ik modelyden heb met iederen ouden vryer, en dan is er zeker geen onder hen, althans bijna geen, die niet eveneens eene zekere leegte bespeurt. Ik bedoel den avond vóór Kerstmis. A's dan zulk een man op leeftyd door do straten gaat en zyne treden de sneeuw doen kraken, als by dan de opgeruimde, haastige, bez'g9 menschen om zich hoen ziet, die, met pakken en pakjes beladen, nog de laatste gaven voor den Kerstboom aandragen, als hier en daar het licht van dien boom door de vensters dringt, zoowel door die van de kelderwoning als van het statigste huis, als lieve, heldere kinderstemmen zoo vol gevoel het lied aanheffen„Stille nacht, heilige nacht!" en alles, wat by elkander behoort, zich in liefde, vreugde en dank vereenigt, ik geloof dat zulks den eenzame moet aan doen, by moge dan in zyne stille kamer of in gezelschap van vroolyke makkers den avond doorbrengen.ik geloof dat hy dan wel eens moet denken aan het oude woord „Het is niet goed, dat de mensch alleen zy Medegevoel voor deze droevige eenzaam heid en voor die eenzamen was het, dat sinds jaren in het huis van den notaris W. een gebruik had doen ontstaan en sinds aangenaam en onontbeerlyk had doen worden. Op Kerstavond werden geregeld eenigo oude, ongetrouwde heeren daar als gasten genoodigd en voor dien avond familieleden gerekend. Eerst was het er slechts één geweest, latei- waren het er drie geworden en dezen ver schenen nn reeds zonder nadere uitnoodiging op Kerstavond in het gastvryo huis. Zij hielpen de lichten aansteken en de ge schenken opzetten en behoorden nu reeds evenzeer tot de bestanddeolen van don Kerst avond in het huis van den notaris, als de groote peperkoeken en confïtuui harten. Ook op dezen avond ontbraken de drie waardigs stamgasten niet. Zy hadden zich met de ouders verheugd in het gejubel der kinderen, en men was nu zóó verre gekomen, dat do kleinen zich met hunne geschenken bezighielden en. de ouden zich in een aan grenzend vertrek behaagiyk om de tafel had den geschaard en zich verhougden in een glas dampende punch. Dat uur doorleeft de jeugd in het volle genot van het tegenwoordige, de ouderen keeren dan met zekeren weemoed in het verledon terug, en zoo is het ook hier: „Ieder het zyne!" Toen er een oogenblik van stilstand was gekomen in het gesprek nam de gastvrouw, eene nog altyd frissche en bekoorlyke ver- schyning, het woord. „Ik zou toch wel eens mogen weten", be gon zy half lachend, op den toon van iemand, die niet zeker is, of hy zich ook op te dun ys begeeft, „waarom onze gasten, die toch zoo gaarne een gemoedelyken Kerstavond in een familiekring vieren, zich niet een eigen gezin hebben gevestigd, en of zy het niet eens enkele maal beproefd hebben, of toch van plan geweest zyn." „Halt", riep de oudste in den kring, een wakkere, oude overste, met levendige oogen en eene witte sr.or, „tegen die laatste vraag heb ik bezwaar. Wat.wy zullen hier, naar het spreekwoord, dat, wie de schade heeft, voor den spot niet behoeft te zorgen, onze korven voor de oogen onzer beminnelyka gastvrouw tentoonstellen? Neen, rnyne lieve mevrouw, dat is zelfs op zulk een gemoe delyken avond te veel verlangd." „Ik heb nooit een korf gekregen", zeide de tweede der gasten, de praeceptor L., een zeer statige man in de beete jaren, wiens zorgvuldige bleeding en keurig onderhouden handen van buitengewonen zin voor netheid getuigden, „ik heb werkelyk nooit een korf gekregen, eenvoudig omdat ik, den eenigen keer, dat mij zulks had kunnen gebeuren, geen aanzoek by die dame, die ik my tot vrouw weoschte, gedaan heb." „En waarom niet?" vroeg de gastvrouw. „Ja, dat is eene heele geschiedenis", zeide hy behaagiyk. „Och toe, vertel ons die", riep de gast vrouw levendig uit, „het is nu zoo juist da tyd om zoo iets te vertellen en aan te hooren. Ik laat een nieuwen bowl brengen en wjj zetten de lamp op do zijtafel. Wie nu iets aardigs weet te vei tellen, dien zal ik recht dankbaar zyn!" Wordt v

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1