DAGBLAD. ti°. 9558. Dinsdag 21 April. A®. 1891. fReze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Platei voor de Huiskamer. Leiden, 20 April. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..;...;,.... 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. va: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stud wordt ƒ0.10 berekend. Oflicieele Keiuniagerlngeii Burgemeester en Wethouders van Leiden bren gen ter algemeen© kenDis dat de passage over do Spanjaardsbru,,' van 21 April a. s. tot nadere aankondiging zal zijn a f g o a 1 o t e li, doch dat daarin zal worden voorzien zoowel Yoor r ij- ob voertuigen als voor voetgangers, paarden en voe door middel van céne overhaal- ecbouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 April 1SS1. E. KIST, Secretaris. PREMIE VAN HET LEIDSCH DAGBLAD. Hat kan niet anders of "mot het oog op do reeds aangebroken of te verwachten behoefte zal deze aanbieding v/elen bijzonder aange naam zjjn. Over eenige dagen sullen we daarom in ons blad een Bon afdrukken, waarmede deze pla ten aan ons Bureel kunnen worden afgehaald. Wi5 zijn zoo gelukkig onsen Abonnó's weer eene fraaie premie voor weinig geld te bunnen aanbieden, en dat in een tijd, waarin de Hollandsche huisvrouw, nu wjj hall April voorbij zijn, in haar element is. Geen tijd van het jaar toch, waarin zy zooveel bedrijvigheid ontwikkelt! Van ■den zolder tot den kelder wordt alles in 3iet huis met bezemen gekeerduit porselein en provisiekasten komt alles uit de hoeken. Behangers, etukadoers, schilders, timmerde- ■den bestormen hst huis. De kachels gaan weg.... Soms verdenken de mannen de dames dat dezen voor haar pleizior zoo'n schoonmaak op touw zetten. Onredelijke mannen! Zjj moesten niet weten wat te doen uit dankbaarheid, dat zij zulke ijverige, nette Hollandsche huisvrou wen hebben. Komt nu eens, nu de winter met zijne walmende lampen, zijne rockende schoorstee- nen, zijne stofmakende haarden en kachels, voorbij is; ziet nu eens: muren en plafonds zijn hagelwit; alles glimt u tegen; gij ruikt nog de witkalk, de terpentijn, het politoer, waarmede alles, dat zoo goed als onzichtbaar was en dat loerde op de gezondheid van u en uwe kinderen, verjaagd en vernietigd is. Als gij thuis komt en de huievrouw en de dochters moe en afgemat zijn van ai dat zorgen, toezien, meehelpen enz., dan lacht de omgeving u zoo friach en vriendelijk tegen. Voor wat den wand bedekte of heeft ver sierd, behoorde er ook veel door iets anders vervangen te worden. Het was noodig dat platen, welke er reeds zoo lang in lijstjes hadden gehangen, plaats maakten voor nieuwe. De uitgever van het „Leidsch Dagblad", die ook de uitgever ia van de „Kunstkroniek", het bekende Tijdschrift ter bevordering der schoone kunsten, dar ieder jaar, behalve tekst, 24 platen geeft van onze eerste artisten, heeft van die platen er wat meer laten drukken en wil die nu verspreiden, zelfs daar, waar men niet veel platen ziet. Hij wil er eiken abonné zes aanbieden. Voor het omslag, waarin ze vereenigd zijn, voor het verzamelen en de bijkomende moeite wordt alleen eene vergoeding van 1© cents in rekening gebracht. Bijna ieder zestal platen is verschillend en bestaat uit twee mot zorg bewerkte litho- graphieën en vier houtgravures. Èn door de uitvoering èn door de voorstel ling dier platen zijn ze uitstekend geschikt ter versiering van de huiskamer, of ook wel ter verzameling in de portefeuille, welke bij eene bezichtiging zoovele genotvolle oogenblikken kan opleveren. Er zijn er bij b. v. van den grooten schilder Boseoom: „do kerk te Gouda", prachtig ver licht en uitnemend mooi, met zes personen op den voorgrond- van den eenigen Israels „de arme schippersweduwe", wier man haai en haar kind verliet en die nimmer terug keerde. Er zijn er by van.doch waartoe hier in meer Bijzonderheden getreden, waar deze namen alleen reeds voldoende mogen geacht worden om voor het geheel to spreken. Heden is aan de universiteit alhier de heer R. F. C. H. Bentinck van Schoonhoten, geb. te Zwolle, bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, met academisch proefschrift, get. „Eenige opmerkingen over het verschil tus- schen koop en ruil." Aan deaelfde universiteit is het candidaats- examen in de Nederlandsche letteren afgelegd door den heer G. Morre. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat de pacht van de opbrengst der brug gelden aan de Spanjaardsbrug, by proces-verbaal van openbare verpachting van 23 Januari 1888 gegund aan Koter Komen, onder Leider dorp, voor de som van ƒ630 per jaar, met 1 Mei a. s. is geëindigd. Vermits ten gevolge van do vernieuwing der Spanjaardsbrug bij Raadsbesluit van 2 April jl. een gewyzigd tarief voor de heffing van bruggeld is vastgesteld, waarvoor concessie aan de Regeering is aangevraagd, kan thans geene nieuwe verpachting plaats hebben. B. en Ws. zijn met den pachter voorloopig overeengekomen de pacht nog met drie maanden te verlengen, op grond waarvan zjj den Raad nu in overweging geven de opbrengst van de bruggelden aan de Spanjaardsbrug voor den tijd van drie maanden, ingaande 1 Mei 1SP1 te verpachten aan den tegenwoerdigen pachter P. Komen voornoemd, onder de bestaande voorwaarden. Door den bibliothecaris dr. W. N. Du Rreu is tot het Dagelyksch Bestuur het vol gende schrijven gericht „Naar aanleiding van het besluit, op 5 Maart 11. door den Gemeenteraad genomen be treffende de opheffing van de gemeentelijke Instelling tot opleiding van Oost-Indische Amb tenaren, heb ik de eer my tot UEA. te wen den wegens de door het Gemeentebestuur aan de Universiteits-Bibliotheek in bruikleen ge geven boeken, welke het ministerie van ko loniën aan die Instelling zendt. Ik neem by dezen de vryheid aan UEA. in overweging te geven lo. alle in bruikleen af gestane werken in eigendom aan de Universi teits-Bibliotheek af te staan, omdat de Biblio theek door ze terug te geven beroofd zou worden van tydschriften, die vaak geraad pleegd worden, zoodat een groot ongerief zou ontstaan, terwyl de gemeente geene koloniale boekery bezit en die ook niet zal aanleggen 2o. de overige boeken, die de gemeente bezit en in het gebouw der Instelling zyn, aan de Univorsiteits Bibliotheek over te dragen 3o. aan het departement van koloniën to verzoeken na het eindigen van den loopenden cursus de geschenken, welke de instelling ont ving, aan de Univorsiteits-Bibliotheok te willen zenden, omdat anders een twintigtal vervolg werken eensklaps zoude gestaakt worden, waar van het departement toch een exemplaar ter beschikking heeft. Slechts een drietal zou ik hiervan uitzonderen, daar het departement daar van ook een exemplaar aan de Bibliotheek zendt; d. i. de regen- en magnetische waar nemingen, en het jaarboek van het myn- wezen." Naar aanleiding van dit schrijven deelen B. en Ws. den Raad mede dat tegen de in williging van het verzoek, evenmin als by cu ratoren, by hun college bezwaren bestaan. Zij geven mitsdien in ovorwegiDg: lo. de boekwerken, bedoeld sub. 1 en 2 van het schryven van den bibliothecaris, na de opheffing der O.-I. Instelling aan de Ryks- bibliotheek af te staan en 2o. hun college te machtigen aan den mi nister van koloniën te verzoeken de sub 3 bedoelde boekwerken na de opheffing der in stelling te willen zenden aan de Bibliotheek der Ryks-Universiteit alhier. B. en Ws. deelen den gemeenteraad mede dat er geene bedenkingen bestaan tegen de inwilliging van het verzoek van den heer G. J. Klokman, om ontslag uit zyne betrek king van tweeden onderwyzer aan de open bare Jongensschool 2de klasse, zoodat zy in overweging geven hem het ontslag eervol te verleenen met ingang van 15 Mei a. s., we gens zijne benoeming tot hoofd eener in richting voor uitgebreid lager onderwys te Kinderdyk. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den kapitein der infanterie E. Van Ryssen, geven zy tevens in overweging aan adressant wegens vestiging in de gemeente met 1 Februari jl. terugbetaling van school geld, lager onderwijs, te verleenen, voor één kind, leerlinge der Meisjesschool 1ste klasse en één kind, leerliDg der Jongensschool 1ste klasse, over de maand Januari jl., tot een be drag van '7.50. Aan den gemeenteraad alhier geeft de heer E. Van Loon, predikant te Sassenheim, te kennen, dat hy door zyn vertrek naar elders zich verplicht ziet op 31 Maart zyn zoon Johan Potter de Hoogere Burgerschool en in April zyne dochter Penna de school 1ste klasse voor uitgebreid lager onderwys alhier te doen verlaten, reden waarom hij beleefd verzoekt ontheven te worden wat den eerste betreft van de betaling van het schoolgeld over het laatste kwartaal van het schooljaar 1890/91 en wat de laatste aangaat van de betaling over de maanden Mei en Juni. B. en Ws. zeggen dat er alzoo termen be staan om gunstig op het verzoek te beschikken, op grond waarvan zy in overweging goven aan adressant wegens vertrek uit de gemeente: lo. vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zijn zoon, leerling der Hoogere Burgerschool voor Jongens, over het laatste kwartaal van den cursus 1S90/91; 2o. terugbetaling te verleenen van school geld voor zyne dochter, leerlinge der Meisjes school 1ste klasse, over de laatste twee maan den van het tweede kwartaal 1891, tot een bedrag van 10. Dr. J. H. Gunning, te Gouda, beroepen predikant by de Ned.-Herv. gemeente alhier, zal den lOden Mei a. s. des avonds in de Pieterskerk zijne intree-rede houden, na des morgens in die kerk te zyn bevestigd door prof. dr. Gunning. Dr. J. A. Beyerman, predikant by de Romonstrantsche gemeente alhier, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Groningen aangenomen. Hedennamiddag ontvingen we per En- gelsche mail de Bataviasche bladen van 14 tot 20 Maart, alsmede de Deli-Courant van 18 en 21 Maart. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: 24.- 5.10 en 2.50, de laagste: ƒ24. ƒ5.- en 2.50. Men schrijft ons uit ApeldoornVrydag- avond werd te Apeldoorn ten bate der armen alhier, eene soiree musicale gegeven door het Leidsche Studenten-muziekgezelschap „C-dur". Met waar meesterschap werd het met zorg gekozen programma door allen uitgevoerd; met reden vroeg men zich meermalen af, of hier dilettanten aan het woord waren of artisten in de meest gunstige beteekenis van het woord. Allen zonder onderscheid toonden geheel voorbereid op het podium te komen, en als wy hier enkele namen der optredenden in het byzonder noemen, is 't, omdat zy als solisten eene meer zware taak op zich genomen hadden. De heer S. J. Enthoven (piano) vertolkte met groote techniek en fijn muzikale intentie het bekende „Spinnerlied" van Wagner-Liszt, en eene sonate van Scarlatti, en oogstte daar mede groote toejuichingen in; evenzoo de heer W. Yan Bommelen (violoncel) met wer ken van Godard en Popper en de heer G. Blokhuys (viool) mot composities van Soendser en Wieniawski. Aller spel was zonder onderscheid meester- ïyk, torwyl ook het samenspel in het piano- quartet van Mozart, trio van Niels Y7. Gade, en stukkon voor 2 piano's gelegenheid gaf, te hooren met welk een ernst de muziek door hen beoefend werd. In deze ensemble nom- mers werkten ook mede de heeren H. A. E. Modderman (viool), J. W. De Goeje (alt), en L. F. Driessen (piano). Het is ontogenzegiyk dat allen der aanwe zigen eon wederoptreden van dit gezelschap ten zeerste zullen waardeeren; de schoone- lauwerkrans, aan het vaandel gehecht, was dan ook ten volle verdiend, en de bartelyke toespraak van den heer Simmonin Helbacb, als tolk der aanwezigen, drukte dan ook zeker het gevoelen van het publiek uit. Een geanimeerd bal besloot dezen avond van rein en edel kunstgenot. De heer G. Postma, die verleden week te Middelburg de akte als onderwijzer ver kreeg, is benoemd geworden tot onderwyzer aan de school der Martha-Stichting te Alfeu aan den Ryn. In „Diligentia", te 's-Gravenhage, is de jaarlyksche vergadering gehouden van aan deelhouders in de Rynlandsche Stoomtramweg- maatechappy, onder voorzitterschap van dén heer Jules De Vogel. Er waren vertegenwoordigd 4S aandeelon, uitbrengende 29 stemmen. Aan het door den secretaris jhr. D. De Graeff van Polsbroek uitgebracht jaarverslag over 1890, is het volgende ontleend: Het aantal vervoerde reizigers is ook in 1S90 toegenomen en toont eene vermeerdering aan by het voorafgaande jaar van p. m. 6200. De opbrengst van dit vervoer hield daar mede evenwel geen gelijken tred, doordien de 1ste helft van het jaar byzonder ongunstig was. De uitbreiding is alleen toe te schryven aan de Noordwyksehe retourkaartjes en aan de kinderkaarten, welke in den vacantietyd tegen verminderden prys werden uitgegeveD. Het goederenvervoer nam in ontvangst als in opbrengst toe, ten gevolge van het zoo vroeg en langdurig gesloten water. De totale opbrengst der Exploitatie was bruto 54,091.33, of 258.25 meer dan hot jaar te voren. De exploitatiekosten daarentegen bedroegen 5323.52'/j meer dan het jaar te voren, in hoofdzaak het gevolg van de zeer belangrijk hoogere cokes-pryzen. Yoor de vernieuwingsfondsen is uitgetrok ken 4547, tegen 4436.38 in het vorig jaar. Omtrent weg en werken wordt medege deeld, dat met de vernieuwing der sporen op het stationsemplacement te Leiden werd aan gevangen. Door aankoop van een stukje grond kon eene vry belangryke verbetering in de richting worden aangebracht te Katwyk- Binnen. De gebouwen en hot materieel werden in goeden toestand onderhouden. De aanbrenging van den vacuumrem aan locomotieven, rijtuigen en wagens werd vol tooid. Ongelukken van ernstige beteekenis hadden niet plaats. Van het winstsaldo der Exploitatie ad 7203.67 stelden commissarissen voor uit te betalen 4 pet. op de gewone aandeelen of 7200. Ouder dankbetuiging aan den secretajis werd dit verslag vastgesteld. Do balans en winst- en verliesrekening, bepalende het dividend op 4 pet., werd door de vergadering bekrachtigd. Hoewel het divi dend dit jaar minder is, is toch de toestand der onderneming niet ongunstig.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1