De tot generaal-majoor en inspecteur van hst militaire onderwijs benoemde kolonel A. F. Alings krijgt hoofdkwartier te 's-Hage. Bij de infanterie en by de artillerie wordt tegen 20 April a. s. eone belangrijke promotie in de hoogere rangen verwacht. Bij koninklijk besluit van 15 dezer is, met ie gang van 1 Juli a. s., de heer J. H. A. Van Deiden, gezaghebber van St.-Martin (Nedorlandsch gedeelte), op zijn verzoek, eer vol uit 's knds dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, en tot die be trekking benoemd de heer F. J. Olivier, koloniaal ontvanger op Curasao. De standplaatsen der vroegero hoofd opzichters van den weg bjj de Rijnspoorweg maatschappij, thans in dienst bi) de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, T. J. F0008 en IV. F. Van Vliet, worden overgebracht onderscheidenlijk van Gouda naar Utrecht en van Arnhem naar Nijmegen. Naar men aan de „Dordr. Crt." mede deelt, heeft de directie der Nederlandsch- Indische Spoorwegmaatschappij, op grond van eigen proefnemingen op hare lijnen en van de rapporten dor Staatsspoorwegen op Java, beBloten tot bestelling van kolen bjj de steen kolen-maatschappij „Oo3t-Borneo." „Oranje-collecte!" Naar het „Rott. Nol." verneemt, is aan de verschillende ker keraden der Ned.-Herv. Gemeente, hier te lande, vanwege de „Yereeniging voor Chris telijk Volksonderwijs" eene circulaire gezon den, verzoekende op of omstreeks 25 April van elk jaar, den geboortedag van den Grond legger or.zer staatkundige en godsdienstige vrijheid, Prins Willem van Oranje, eene collecte te houden voor hot Christelijk Volks onderwijs. De stellers der circulaire zeggen dat de „Unie" die Btoeds in Augustus eene collecte houdt sedert het optreden der Doleantie geene Unie meer is, „daar zjj zoo goed als geheel in de macht staat van verklaarde vij anden onzer Ned.-Herv. Kerk." Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde ■17 April te Suez. Legervel. Door den heer Rooseboom zijn 58 amen dementen voorgesteld op de Legerwet, waar van 17 verbeteringen in het stelsel der Regee ring beoogen en de overigen meer den vorm betreffen. Wat die 17 amendementen betreft, wordt in hoofdzaak voorgesteld: lo. te bepalea dat hij, die, vervroegd zijn dienstplicht by het leger vervullende, beBtemd wordt voor de depottroepen, niet voor verdere osfeDing verplicht worde, indien hy minstens drie maanden in werkeltjken dienst is geweest en bem dus niet hst voorrecht te onthouden dat hem, ware by niet vervroegd in dienst ge treden, ware ten deel gevallen 2o. wat de vrystelling van den dienst be treft ook vry te stellen den kleinzoon, die den koet wint voor zyne grootouders wanneer zijne ouder3 overleden of niet in staat zyn den kost voor zijne grootouders, grootvader of grootmoeder te winnon; 3o. om te bepalen dat, is een zoon die den kost wint voor zijne ouders of voor een hun ner op dien grond vrijgesteld, dit dan niet moet verhinderen dat, zoo het volgende jaar zijne ouders zijn overleden, hy dan als kostwinner voor zyne ouderlooze broeders of zusters vrij stelling verkrygt. Is een weduwnaar vryge- steld, die een eigen wettig kind of kinderen heeft, mits niet in een gesticht van welda digheid opgevoed wordende, dan moet het evenmin een beletset zyn voor zyDe vrijstel ling een volgend jaar, wanneer hy weder ge huwd is en drie of meer kindoren heeft; 4o. niet uit te Bluiten als plaatsvervanger een broeder, die als vry williger gediend heeft, maar niet meer verplicht is tot inschrijving en die den leeftyd van 30 jaren niet lieoft volbracht; 5o. met de wetteliike verplichting te stellen de reserve officieren te ontslaan wanneer zij dit niet verlangen; 6o. de wettelijke bepalingen betreffende de bevordering en het ont3lag van do militaire olfieieren by de landmacht niet op de reserve- officieren toepasseiyk te maken; 7o. de verkryging der vergunning tot uit oefening van de buitenlandacho zeevaart en de zeevisschery voor de verlofgangers der actieve zeemacht met meer te beperken dan vobr d'o van het legor; So. het mogelijk te maken bij gebrek aan officieren en kader by de landweertroepen, I daarbij ook toe te laten gewezen officieren I van den generalen staf, officieren, onderoffi cieren en korporaals der mariniers, genietroe pen, enz. 9o. omtrent de inlyving te bepalen dat onder de omstandigheden, van zijn wil onaf- hankeiyk, die den loteling hebben belet aan de oproeping ter aflevering en inlyving te voldoen, ook die omstandigheden worden ge acht aanwezig te zyn, wanneer do loteling naar regelen, by K. B. gesteld, aantoont, dat hij sedert het tydstip, waarop hy'aan de oproe ping tel' aflevering en inlyving niet voldeed, zyn gewoon en duurzaam verbiyf buiten Europa hield. Door den heer Viruly Verbrugge is het volgend amendement op de Legerwet voorge steld: „De samenstelling van-de actieve zee macht, van de zeeweer, van het leger en van de landweer wordt door do wet bepaald". Gemengd Nieuws. De algemeens Verzekering- maatschappy „Victoria", op aandeelen, geves tigd te Beriyn en hier ter stede vertegen woordigd door den heer A. J. Binnondyk, heeft haren werkkring uitgebreid met het invoeren eener „levenslange verzekering tegen spoorwegongelukken." Iedereen, zonder onder scheid van jaren, geslacht of nationaliteit, alléén met uitzondering van het reispersoneel van spoorwegen en posteryen, kan zulk eene verzekering bij de „Victoria" afsluiten. Men betaalt slechts eene betrekkeiyk kleine premie in ééns, om voor zyn geheele leven verzekerd te zyn op de reizen per spoor of tram, zoo wol stoom- en electrische- als paardentrams. Tegen een werkgever te Scheve- ningen is door de politie proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Arbeidswet. Zekere J. J. v. W., koopman te Hillegomis door het kantongerecht te Haarlem, wegens het aldaar met een rywiel op een voetpad komen, tot een boete van 1, subsidiair 1 dag hechtenis, veroordeeld. Naar de „Echo" verneemt, heeft mr. Herm. J. Koyzer tegen „De Tyd" en „Het Nieuwsblad" een eisch tot schadeloosstelling ingesteld van ƒ10,000 wegens het plaatBen van een voor hem beleedigend bericht, en tegen „De Standaard" en „Het Haagsche Dagblad" die in het bericht alleen de voorletters van zyn naam noemden een eisch van ƒ5000. Voor de rechtbank te Dordrecht werd gisteren de volgende zaak behandeld Toen in den namiddag van Zondag 1 Maart de hoofdagent van politie P. A. Zegers een onderzoek wilde instellen in een bierhuis aan de Merwekade aldaar, ten einde er eene over treding van de drankwet te conatateeren, nam die beambte waar, dat een der bezoekers, de broodbakker Morits Heinrich R., met een klein glaasje, waarin vermoedelyk Jenever aanwezig was, voor zich zat. Onmiddeliyk dronk be klaagde dit glaasje ledig en verydelde daar door het onderzoek. Op eene vraag van den politie-beambte om hom aan het glaasje te laten ruiken, weigerde R. dat zelfs, zeggende„Ik laat niet in myn glaasje ruiken." Eisch by verstek eene geldboete van 30, subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over acht dagen. Een leerling van het gymnasium te Arnstadt heeft zich doodgeschoten, omdat hy tegen zyne verwachting niet naar de hoogste klasse was bevorderd. Nadere by zonderheden uit Londen omtrent de by Dover plaats gehad hebbende aanvaring tusschen het Nederlandsche stoom schip „P. Caland" en de schroef boot „Glamor gan", uit Cardiff, toonen aan dat zy plaats gehad heeft in de avondschemering op 10 myien afstand van de kust. De heldere nacht en het kalmo weder maken de aanvaring onbegrypelyk. De „P. Caland" gaf de „Gla morgan" een geduohten schok aan stuurboord, ten gevolge waarvan de laatstgenoemde spoe dig zonk naby de zandbank Varna. Ook de „P. Caland" bekwam belangrijke schade. Na de botsing waren de „P. Caland" en de „Gla morgan" als aan elkander genageld; zij gingen eerst uit elkaar toen de „Glamorgan" vol liep. Uit verdere berichten, aan de „Time»" ont leend, blykt dat de gezonken Engelsche stoom boot „Glamorgan" niet hare eerste reis deed, zooals eerst werd gemeld, doch sinds 1883 in de vaart was. Zy was echter onlangs van eigenaar verwisseld en deed voor hare nieuwe roeders te Greenock eene eerste reis van Antwerpen naar Cardiff. Omstreeks 10 mijlen van de Engelsche kust en op de hoogte van I Dover werd kapt. Roberts, die zich op de biug bevond, te halftien 's avonds by helder weer de lichten van de „P. Caland" gewaar. Hy riep de „Caland" aan om achter hem om te loopen, hetgeen niet gebeurde omdat de „Caland" blykbaar het gevaar niet scheen te zien en daarop met volle kracht in het stuur boord van de „Glamorgan" drong. De aan varing was zóó hevig, dat de „Caland" met haren boeg tot over de helft van de machine kamer doordrong en de „Glamorgan" zoodoende geruimen tyd drijvende hield. De opvarenden der laatste konden zich daardoor zonder behulp van booten op de „Galand" redden. Zy waren 34 in getal; onder hen bevonden zich de vrouw en twee kinderen van kapitein Roberts en de vrouw van den bootsman. De hoofdmachinist, die zich op het oogenblik der aanvaring in de machinekamer bevond, kon zich slechts mot moeite redden, terwijl de „donkeyman" zóó tusschen do ineengedrongen machines be kneld zat, dat men de grootste moeite had, hem na eenigen tyd daaruit te bevrijden. De boeg van de „P. Caland" werd ongeveer 8 a 10 voet ingedrukt en groots ontsteltenis werd door de aanvaring onder de passagiers veroorzaakt, dewyl het niet bekend was of het stoomschip ook gevaar liep van te zin ken. Als oorzaak van de aanvaring werd op gegeven dat men de machine van de „P. Ca land" niet kon doen achteruit werken. On middeliyk na de aanvaring gaf kapt. Roberts bevel om de booten uit te zetten, hetgeen in de grootste orde gebeurde, doch zy be hoefden niet gebruikt te worden, dewyi de stoomschepen zóó vast in elkander zaten ge klemd, dat het meer dan een uur duurde voordat door het vol water loopen van de „Glamorgan" het vaartuig zóó zwaar werd, dat het van de „P. Caland" werd losgerukt en, zinkende, een gedeelte van den boeg van de „P. Caland" wegscheurde. De opvarenden van de „Glamorgan" hebben zieh allen gered door over den boeg van de „P. Caland" te klimmen, en waarop de vrouwen en kinderen het eerst werden overgebracht in hun nacht gewaad, aangezien zy in de kooi lagen toeh de aanvaring plaats vond. De eerste machi nist verklaart dat hy tydens de aanvaring zich in de machinekamer bevond en een ge weldig gekraak hoorde, waarna de steven van de „P. Caland" door het brugge- en bovendek en door eene 10 voet dikke laag kolen drong en ook door de machine tQt aan de cyliuders. Het was een wonder, dat het machine- personeel ontkwam, want groote stukken kolen en yzer vlogen in alle richtingen. Hy rapporteert dat de beide stoomschepen zóó vast in elkander zaten, dat de „P. Caland" twee mylen achteruitstoomde, de „Glamor gan" medesleepende, en dat deze slechts los kwam doordat het schip vol water liep en als boven gemeld zonk. De „Glamorgan" (ex „Lady Armstrong"), groot 2066 ton, werd gebouwd van yzer te Glasgow. De „P. Caland" liep te Dover binnen, doch zou deu 17den 's middags van daar naar Rotterdam vertrekken. In het gemeentehuis van het 5de arrondissement te Parys heeft Woensdag eene tentoonstelling van kinderen van 2 tot 5 jaar plaats gehad. Er waren er van heinde en verre „ingezonden," zelfs uit Amerika. Een voor een, naar gelotene volgnummers, werden de kleinen op eene tafel voor de „ar tistieke" en de „medische" jury gezet, welke bronzen medailles toekenden. De aldus be kroonden zullen tegen het eind van het jaar nogmaals medediDgen naar diploma's, spaar boekjes en pryzen van 1000, 500 en 300 fr. Het is nu reeds negen maanden geleden dat de „Santa-Margarete", het koop- vaardyschip onder bevel van Johan Orth (de ex-aartshertog van Oostenrijk) verdwenen is en nog betwijfelt men of zij wel schipbreuk geleden heeft. Met het oog op het feit dat Orth in zyn laatsten brief zeide dat men in langen tyd niets meer van hem hooren zou, is dit natuurlyk niet onbegrijpelyk. Thans meldt een Hongaarsch blad dat Orth zyn schip heeft verkocht en zelf met zyne jonge vrouw naar La Plata gegaan i3. Het schip keerde onder een anderen naam naar Europa terug. Tegelyker tijd melden Amerikaansche bladen dat de ex-aartshertog heel vergenoegd en tevreden te Pittsburg leeft. Onmogelyk is een en ander natuurlijk niet Op eene hoogere burgerschool voor meisj9s. Leorares„Dus ruimte is Leerlinge (verstrooid)„Ruimte is in do kloinste hut voor een toeder minnend paar." De geheole vijfde klasse: - „Ja, ja!" Telegrammen. BERLIJN, 17 April. Sommigen in Duitsch- land achten het niet onwaarschynlyk, dat prin3 Von Bismarck, nu hy niet dadelijk ge kozen is, zal bekend maken dat hij ditmaal niet wenscht te worden gekozen tot lid van den Ryksdag. Hy kan dit te gsmakkelyker doen, daar hij nooit uitdrukkelijk de candi- datuur heeft aangenomen, terwyl het volstrekt niet zeker is, dat hy bij de herstemming zal zegevieren en hy, zoo hy de meerderheid behaalde, dit zou hebben te danken aan de vryzinnig9n en de Welfen. [De definitieve uitslag der verkiezing te Geestemiinde was als volgt: Von Bismarck 7557, Adloff 2619, Plate 3343 en Schmalfeldt 3928. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen Von Bismarck en den socialist Schmalfeldt.) LISSABON, 17 April. De ministeriëele crisis is getindigd. Al de ministers blyvon aan, met uitzondering van den minister van open bare werken, die zyn verzoek om ontslag handhaaft. BENARES, 17 April. Er zyn hier ernstige wanordelykhedon ontstaan, naar aanleiding van het afbreken van een tempel, welke afbreking noodzakelyk was voor den aanleg van waterwerken. De winkels zyn gesloten en de inboorlingen hebben den arbeid gestaakt. Eene sterke afdeeling infandsche en Europee- sche troepen is afgezonden. De troepen be waken de openbare gebouwen. St.-PETERSBURG, 17 April. Grootvorst George, die zich beter gevoelt, zal nog eenige weken op Corsica vertoeven, vóór hy in de Krim zyn intrek neemt. Het wordt tegengesproken dat grootvorstin Olga door den czaar naar de Krim werd ver bannen. De trotsche vrouw moet de mésal liance van haren zoon niet hebben kunnen overleven. De grootvorst Michaêl, te San-Remo getrouwd door een orthodox Grieksch priester uit Venetië, behoudt zyne apanage van 150,000 roebels per jaar. LONDEN, 17 April. Het schip „Sia-Queen" is met 980 ton salpeter te Iquique eene prooi der vlammen geworden. GRASSE, 18 April. Op verzoek van koningin Victoria manoeuvreerde het 23ste bataljon jagers te voet, omstreeks duizend man sterk, op het plateau van Sarrée, op 8 KM. van hier gelegen. Met belangstelling sloeg de koningin de oefeningen gade. Tweemalen defileerde het bataljon voor H. M. Ten slotte schaarde het zich in strydlinie. In draf reed H. M. voorby het front. Zy was zeer voldaan over de manoeuvres en de houding der man schappen. LONDEN, 18 April. Kapitein Vernry (een parlementslid, die van verdachte handelingen wordt beschuldigd) is hedenochtend uit het buitenland te Charincross aangekomen. Hy i3 gearresteerd. LEIDEN, IS April. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 53 C. 41° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 6° C. 42.8° F.'s middags 12 uren 8° C. 46.4° F.; 's namiddags 4 uren 8° C. 46 4° F. Aan het examen tot toelating tot de 2de klasse der Krygsschool, onder voorzitter schap van den luit.-generaat F. M. B. Ridder Alewyn gehouden, waaraan werd deelgeno men door 10 luits. der inf., 1 der art. en 1 van het corps genietroepen, is voldaan door de luits. E. H. Boele van het 5de reg. inf. J. Van der Burg van het 6deF. H. Don- ner van het regiment grenadiers en jagers; C. Hemmes van het 4de regiment infanterie H. E. Heidenryk van het corps genietroepen; A. G. Maris van het 3de reg. veld-art.M. J. Olrée van het 2de reg. inf.; W. B. S. Reede van het 4de reg.; J. A. L. M. Struiken van het instructie-bataljon en P. M. Vogelsang van het 6de rog. inf. Twee luiteuants der infanterie moesten by gebrek aan plaatsen worden afgewezen. De Hollandsebe Spoorwegmaatscbappy heeft benoemd: tot adsp.-adj.-inspecteur, den heer G. J. Sarlemyn, thans waarnemend stationschef te 's-Hago; tot stationschef te 's-Hage, den heer J. C. Arnoldy, thans onder-stationschef lste klasse te Amsterdam; tot onder-stationschef te 's-Hage den heer K. H. Sandberg, thans waarn. onder-stations- chef te 's Hage, en tot onder-stationschef te Winterswyk den heer P. T. Laponder, tban3 ads:stent-chef van dienst van de stoomtram Den Haag-Scheveningen. De „Kon. West-Indische Maildienst" keert over 1890 een dividend van 2 pCfc. uit.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6