J BUITENLAND. Frankrijk. Do „Figaro" publiceert thans den officiöelen tekst van het testament van prins Napoleon, dat geheel in overeenstemming is niet de reeds verspreide berichten. Prins Victor is geheel onterfd, als verrader en rebel, die zijns vaders grootste ongonoegen heeft opgewokt en hem da grootste smart bereidde. Prins Louis wordt opgedragen trouw te blijven aan de politieke en godsdienstige beginselen, welke de eerste Napoleon beleed. Prins Louis moet zich inspan- nen de Fransche democratie te organiseeren en 9ene diepe en ernstige liefde kweeken voor het volk, met eerbiediging der godsdien stige gezindheid. Vóór alle3 moet hij Franscb- man en patriot wezen. Verschillende legaten werden gedaan aan zijne vrouw en zjjne dochter en oude dienaren. By het ministerie van marine is een rapport ingekomen, waarbij dn torpedovloot, aan welke 8,400,000 franken werd besteed, nagenoeg als onbruikbaar werd afgekeurd. Sen voorstel, gedaan in den algemeenen raad van Corsica, om de regeering toestem- ming te verzoeken tot de overbrenging van het lijk van prins Napoleon naar Corsica, werd na eenig debat door den voorsteller ingetrokken. Men meldt dat de gebouwen van de tentoonstelling te Parijs in 1889 op het Champ de Mars gebruikt zullen worden voor eene aldaar in 1892 te houden koloniale tentoon stelling. Uit Parijs wordt bericht dat de groote meerderheid der departementale raden zich voor het beschermende handelsstelsel heeft verklaard. By de marine-autoriteiten waren klachten ingekomen dat de voorgeschreven graanvoor raad in de magazijnen voor voeding der marine niet voorhanden was. De prefect heeft inge volge daarvan den stand van die zaak doen opnemen. Reed3 heeft er eene arrestatie plaats gehad. Aan de universiteit te Parijs zjjn volgens de „Semaine medicals" ingeschreven 3528 studenten in de geneeskunde, en 338 studenten voor heel- en vroedmeester. Onder de ge noemde 3528 studenten voor doctor zijn 2773 Pranschen en 641 vreemdelingen. Bovendien nog 11"4 vrouwen, waarvan 8 Fran^aises. Onder do mannelijke vreemde studenten zijn G Duitschers, 140 Amerikanen, 35 Engel - schen, G Oostenrijkers, 4 Belgen, 9 Bulgaren, 12 Bgyptenaren, 28 Spanjaarden, 7 Neders- landers, 28 Grieken, 9 Italianen, 135 Kussen, 17 Portugeezen, 74 Rumeniörs, 17 Serviërs, 66 Turken en 23 Zwitsers. Onder de vrouwelijke studenten zijn 92 Russinnen, 7 Engelschen en 4 uit het Balkan schiereiland. De socialisten en anarchisten te Parijs zijn het over de manifestatie op 1 Mei in toenemende mate oneens. In eene Donderdag avond in de Arbeidsbeurs gehouden vergadering hebben de anarchisten er zich geheel tegen verklaard, haar eene nuttelooze vernedering achtende voor de werklieden. De den heer Ferry vijandige „Franco" heeft onder hare lezers eene soort van „ple bisciet" uitgeschreven over de vraag of Tongkin behoorde ontruimd te worden. Van de 10,000 ingekomen antwoorden luidden 7300 ont kennend. In de Parysche „Illustration" wordt de aandacht gevestigd op de stelselmatige uit roeiing van Soudaneezen door de Fransche regeering. Volgens dat blad worden er sedert drie jaren premièn gesteld op het dooden of gevangennemen van inboorlingen in Soudan. De „jagers" begraven ofverdrinken hunne slachtoffers 1 Van officieuze zijde wordt dit ten stelligste tegengesproken. Volgens den Franschen mi nister van koloniën hebben vele vluchtelingen van het leger van koning Ahmadou zich in de omstreken van Bakel en Matam vereenigd en poogden daar de dorpen te plunderen, waar tegen de inwoners zich verdedigden. De Fran sche commandant heeft een einde gemaakt aan den strijd en tracht nu de 7000 aanhan gers van Ahmadou, die in hoogst ellendigen toestand verkeeren, naar hun land terug te zenden. Luxemburg, Uit Luxemburg wordt gemeld dat groot hertog Adolf voornemens is de persoonlijke domeinen, welke koning Willem III in het groothertogdom bezat, aan te koopen en dat thans over den koopprijs wordt onderhandeld. Daarbij is een wettelijk bezwaar gerezen voor do toekomst. Volgens het familieverdrag, in 1783 tuaschen de verschillende takken van hot huis van Nassau tot stand gekomen, vor men de particuliere bezittingen een'majoraat, d. i.zij gaan over op den oudsten zoon, en dit wenscht de groothertog te handhaven. Do wetgeving van Luxemburg verbiedt echter het stichten van majoraten. Er is nu by de Luxemburgsche Kamer een wetsontwerp ingediend om dit bezwaar op te heffen. De bezittingen van het vorsten huis, welke in het Groothertogdom zyn ge legen, worden daarby onderworpen verklaard aan de bepalingen der Nassausche familie verdragen en de instelling van een majoraat toegestaan. Een artikel der voordracht ontheft de leden van het groothertogeiyk huis van de personeele belasting en van de heffingen van schenkingen en nalatenschappen. Deze vrystellingen zullen ook van toepassing zyn by den overgang van de domeinen van den overleden koning op den groothertog. De aanneming van het ontwerp wordt zeker geacht, omdat men er prys op stelt dat de groothertog in het land zelf goederen bezit en het particulier vermogen van de kroon voor splitsing wordt bewaard. liui isobland. De Regeering gaat tegenover de Polen eene vrijzinniger gedragsiyn volgen. De verplaatsing van Poolsche onderwyzers naar de westelyke provinciën en van deze laatste naar deooste- ïyke wordt opgegeven. Aan de Poolsche onder wyzers in Bromberg wordt vergund privaat onderwys in het Poolsch te geven, en aan Poolsche kinderen zal in hunne moedertaal onderwys in den godsdienst gegeven worden. België. De centrale sectie voor de grondwetsher ziening heeft gisteren het proces-verbaal vast gesteld, dat der regeering zal worden aan geboden. In dit stuk verklaren de leden der meer derheid te gelooven, dat de groote meerder heid der Kamer van Vertegenwoordigers zich met de herziening der grondwet zal vereenigen, wanneer daarin worden opgenomen de vol gende bepalingenToekenning van het kies recht aan alle burgers, die den leeftyd van 25 jaren hebben bereikt, een cenBus van 10 fr. in de directe belastingen betalen, of een eigendom bewonen van zekere te bepalen kadastrale huurwaarde, of die voorzien zyn van een universiteits diploma, mits deze be palingen aan het nerkmanselement eenebreede vertegenwoordiging verzekeren. De leden der meerderheid weigeren niet, het vraagstuk der toevoeging van het capaciteitenstelsel te on derzoeken, maar zyn tegen het scheppen van capaciteitskiezers door middel van examen. De heeren Frère-Orban en Saintelette, die tot de minderheid der sectie behooren, meenen dat het met tot de bevoegdheid der centrale sectie behoort, in de beginselen der toekom stige kieswetgeving te treden. Zy zullen dus het door de regeering in te dienen ontwerp afwachten, om dit dan te beoordeelen. Zy verklaren zich verder voorstanders der uit breiding van het kiesrecht voor de Kamers tot alle kiezers, die naar de thans van kracht zynde kieswet bestaan. Deze categorie om vat de kiezers voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. De heeren Flechet en Janson (van de lin- kerzyde) zyn voor het algemeen stemrecht, maar zullen, indien dit verworpen wordt, zich subsidiair nederleggen bp het beginsel der regeering. De heer Buis, insgelyks van de linkerzyde, is tegen hst algemeen stemrecht en zal zich vereenigen met de regeeringsformule. Het ontwerp voor een luchtspoorweg, bestemd om het lage gedeelte van Brussel (hoek van de rue de la Montagne en van de Marché-aux-Herbes), met de bovenstad (Rue Royale, by het standbeeld van generaal Bel- liard), te verbinden, is thans uitgewerkt. De spoorstaven zullen zyn van staal van 30 KG.; de yzeren viaduct zal verdeeld zyn in overspanningen van 100 tot 133 M. en onderscheideniyk 1000 a 1200 ton wegen. Het werk is op 3,500,000 fr. geraamd, waarvan 1,150,700 fr. voor kosten van ont eigening en 480,000 fr. voor schadevergoeding aan eigenaren der onder de viaduct gelegen huizen. Aangenomen wordt dat thans dagelyks naar de bovenstad gaan 97,000 personen, als 50,000 langs de Montagne de la Cour, 32,000 langs Treurenberg en 15.000 langs de Montagne du Pare. Op grond hiervan wordt gsrekend, dat dagelyks ruim 7000 reizigers van den spoorweg zullen gebruik maken. Da late klasse stellende op 15, de 2de klasse op 10 centimen, en daarby voegende de vergoeding, vanwege de trambesturen voor het aanhaken der tramwagens uit te koeren, wordt op eene jaarlyksche ontvangst van 360,000 fr. gerekend. De heer Coremans heeft by de behandeling van de spoorwegbegrooting in de Kamer y verig de belangen der Vlamingen en hunner taal bepleit ten aanzien van de benoemingen van beambten, de examens enz. Hy klaagde over de menigte ambtenaren by posteryen en telegrafen, die geen Vlaamsch verstonden. Het ideaal was, zeide hy, dat ieder, die met het publiek in aanraking kwam in België, Vlaamsch zou verstaan. De directies van steenkoolmynen in Henegouwen hebben zich vereenigd tot een syndicaat, met het doel om de maatschap- pyen, by wie er werkstaking uitbreekt, scha deloos te stellen (1 fr. per ton minder dan de normale dag opbrengst tot een maximum bedrag van 6000 Lr. dagelyks). Daartoe moet elke maatechappy per ton steenkolen 10 centiemen jaarlyks bydragen. Ivalië. In de gisteren door den Senaat gehouden zitting zeide de minister Luzzatti, dat Oosten- ryk en Duitschland moeilyk een tolverbond kunnen sluiten. Italië wil, ook in oeconomisch opzicht, in goede verstandhouding met alle Staten leven door middel van billyke ver dragen. De minister hoopte dat ook Frankryk het nut van tractaten zal erkennen. Het staat aan den Senaat, zeide hy verder, door zyne stemming te verklaren of de Regeering de tolk is van den wil des lands. Het voorstel tot prorogatie en bevoegdheid van opzegging van het handelsverdrag met Oostenryk werd daarop met 99 tegen 9 stem men aangenomen. Rualand. Volgens bericht uit St.-Petersburg heeft de czaar grootvorst Michaël Michaëlovitch voor 5 jaren uit Rusland verbannen, maar hem verlof verleend de begrafenis van zyne moeder nog te komen by wonen. De priester, die den grootvorst trouwde, is afgezet en uit Rusland verbannen. De Russische medische autoriteiten over wegen de vraag, of 't niet wenscheiyk is speciale doctorsgraden te verleenen en dus voortaan diploma's uit te reiken aan dokters voor longziekten, dokters voor keelziekten enz. Groot-Brininniö. Het Lagerhuis behandelde gisteren het amendement-Morley op het wetsontwerp tot aankoop van grond in Ierland. Dit amende ment bepaalt dat elke aankoop van pacht hoeven vooraf moet onderworpen worden aan de goedkeuring van de graafschapsraden. Na discussie werd het amendement verworpen. De Londensche graafschapsraad besloot plannen te laten maken voor twee nieuwe riolen aan beide zyden van de Theems, welke door de technici noodig zyn verklaard voor de goede rioleering van de hoofdstad. De kosten worden geraamd op 30 millioen gulden. Te Tarkersur (Eng. Iudië) zyn ongeregeld heden voorgevallen. De inboorlingen vielen een Europeeschen zendeling aan en raakten slaags met de politie, die den zendeling trachtte te ontzetten. Omtrent de tuchtiging der Manipuri's melden de jongste berichten, dat generaal Graham mot zyn corps troepen ongeveer den 203ten dezer Tamu zal bereiken. Zoodra de drie uitgezonden kolonnes daar vereenigd zyn, zal men tegen Manipore optrekken. De Jubray (onderkoning) heeft tot de ver dediging van Manipore besloten. Kapitein Presgrave heeft met 200 man den 14den dezer Palel bezet en ontmoette op zyn tocht een 50-tal Manipuri's, die echter yliogs de vlucht namen. Iets verder stuitte hy op 300 Manipuri's, maar ook dezen kozen, na eenige geweerschoten te hebben gelost, het hazenpad en werden achtervolgd door de be reden infanterie van luitenant Grant, die er 50 in het zand deed byten. Deze troepen waren uitgezonden om de Chins te bewegen den weg naar Tamu te versperren. Een der gouvernementsschepen, dat troepen naar Tamu moest brengen, is in de Chindwin gezonken. De Zeevaart-tentoonstelling te Londen zil 2 Mei door den prins van Wales worden geopend. Voor het fonds voor de noodlydenden in Ierland, door den onderkoning en zijne echtgenoote en den minister Balfour en zijne zuster indertyd opgericht, werd tot dusverre in geld ontvangen 50,195 pd. st. en 15 shillings en 8 pence (ƒ602,349.40), benevens veel be| zendingen levensmiddelen en kleederen. Lord Randolph Churchill, die eerlang eetl onderzoekingstocht naar de binnenlanden vaij Zuid Afrika zal ondernemen en met eenl Engelsche expeditie geruimen tyd in Mashonrf land denkt te vertoeven, zal vandaar eenigl brieven schryven aan het geïllustreerde weekt blad de „Graphic", waarvoor hy, naar mei verneemt, een honorarium van 2000 guinesl (ƒ25,200) zal ontvangen. Het aantal brievej wordt op 15 tot 20 geschat. Balgor{|e> De verstandhouding tusschen Servië el Bulgarye is weer minder goed, ten gevoljf van de maatregelen, welke Bulgarye aan Servische grens neemt. Deze zyn noodig worden, daar Servië geweigerd heeft zich eenigj moeite te geven voor de inhechtenisneminf van de moordenaars van minister Beltchei Op eeae vraag der Servische regeering oe| trent het bezetten der grenzen heeft de Bu! gaarsche minister van financiën, de heer Grekoi geantwoord dat Bulgarye geene plannen vsf aanval ten opzichte van Servië heeft, ma slechts eene defensieve houding aanneem Vier Bulgaarsche regimenten infanterie zj| op de grens samengetrokken, terw'yi in forten eene sterke bezetting is gelegd. KOLONIËN'. IJlt Atjeb. Omtrent het gevecht met de Atjehei waarin kapitein Van Wicheren gesneuveld i| wordt dd. 9 Maart van Kotta-Radja het v: gende aan de „Deli-Crt." gemeld: „Hedenmorgen omstreeks kwartier ovl zessen werd een aanhoudend vuren gehoo| in de richting van Lamara, by Ketapan D' Later kwam het bericht, dat de militaire co: mandant van Ketapan Doea, de kapitein Vi Heum, en de luitenant Ostreig in den ochti waren uitgerukt en de benting Kandang verrassing hadden genomen. De luiten: Ostreig was de eerste, die in de vyandel benting binnendrong. De genomen benting werd door een aan: Atjehers zoodanig ingesloten, dat tussctj die benting en Ketapan Doea geene com: nicatie meer bestond. De luitenant Ostu met een paar dappere minderen verliet di daarop, onder het krachtdadig vuur van vyand, en had het geluk, heelhuids Keta] Doea te bereiken. Van daar werd aan bevelhebber om hulp geseind per telephi Onmiddeliyk werd hieraan gevolg gegevj en des morgens om 8 uren rukten achter: volgens uit naar Ketapan Doea: het 1 bataljon infanterie, een peloton cavalerie, battery artillerie, twee compagnieën van 12ds bataljon en twee compagnieën van het bataljon, terwyi de militaire commandant Lamdjamoe op het eerste sein naarKand. oprukte. Op een afstand van 500 meter van| benting gekomen, werd het detachement Lamdjamoe onder den kapitein Van Wie ren door den vyand beschoten, met het on lukkig gevolg, dat de kapitein een doode schot in den buik kreeg, waaraan hy half uur later in het hospitaal overleed. De later aangekomen troepen hebben vyand verjaagd. Wy hebben by die gelef heid Terloren 5 dooden, waaronder geno den kapitein, en 9 zwaar gewonden. De generaal, de chef van den staf er adjudant van den generaal bevonden van af acht uren v. m. te Ketapan Doe: Hedenavond zyn een gedeelte der troe te Kotta Radja teruggekeerd, ook de gene met zyn staf. De benting Kandang is b gebleven door eene compagnie van het bataljon infanterie, terwyi morgen alle die buurt zal geraseerd worden." LICHTSTERKTE. Resultaten der waamsmingen aan de Qasfc WEEK van 5 tot en met II April. Datum. Uur. April. 6.30 6.30 6.30 6.30 6.30 6.30 8.45 6.30 8.30 8.30 8.30 8.15 8.30 8.30 Aantal. Gem. I Stan Dit beteekentWanneer men 5 cubic feet liters per uur van zulk gas verbrandt in een S London-Argand-Standard burner No. 1, m6t 24 gt wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk met 1G.4, 16.0 enz. Standaardkaaraen, waarvjD kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti pc-: verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12