- - --•..vizi.z. Woensdagmiddag is een 4 j a r i g knaapje te Kampen, terwyl de moedor als gewoonlijk een koffiepraatje maakte by do buren, in eene moddersloot geraakt en gestikt. Toen de moedor het kind zocht en eindelijk vond, mot het hoofdjo ia de modder, was het te laat. De matroos P. Hoek, die te Delfzijl uit de fokkera van het schip „Backworth" op het dek viel, is in het hospitaal te Gro ningen aan do gevolgen overleden. Te Spanbroek zijn twee buren met elkander in een proces gewikkeld, omdat eene kip van den een in den tuin van den ander geloopen heeft. Voor de spoorwogbrug to Zalt Bommel viel de mast var. eon vaartuig, welke gestreken werd, op het hoofd der schippers vrouw en doodde haar op de plaats. Te Goes is proces-verbaal opge maakt tegen een tapper, dio aan een vijfjarig kind eterkendrank had toegediend. Gisternacht ontstond er brand in de schuur van der. landbouwer P. 14. Essen, te Holthum, gem. Born (L). In weinig tyds werden schuur, stalling en woonhuis, mei het zich daarin bevindende, 6eno prooi der vlammen. Ook het aangrenzende huis van W. Hoormans werd door het vuur vernield. Drie koeien en een paard, aan Essen toe- behoorende, kwamen mede in de vlammen om, terwijl E. zelf, bij de pogingen, wolke hij aanwendde tot redding van zyn vee, hoogst ernstige brandwonden bekwam. Het verbrande is grootendeels verzekerd. De oorzaak van het onheil is oubeksnd. Te Arum geraakte een vijfjarig kind, dat bij den weg speelde, onder de stoomtram. Het kind werden een arm en een been afgereden. Gisternaaicdag te ongeveer vjji uren bevond de voerman J. H., uit Osch, zich met zijn voertuig, waarop een zware ijzeren bak geladen was, op den Hinthamschen weg. In de nabijheid van de herberg Do Bilt, onder de gemeente 's-Bosch, wilde hij, terwijl zyn paard voortreed, op zr.n wagen klimmen, waarby hy echter struikelde, met het ongo- lukkige gevolg, dat de raderen over zyu hoofd gingen, hetwelk daardoor als het ware ver pletterd werd, zoodat onmiddellijk de dood er op volgde. Het lyk van den ongelukkige, een oppas send man, die eene weduwe met oen aantal kinderen achterlaat, is per brancard naar het gasthuis te 's-Bosch overgebracht. Te Laeken heeft eer. hevige brand gewoed, waardoor vier personen het leven verloren. De brand ont3tond in een groot huis, dat door vele gezinnen werd bewoond. Daar de trap spoedig vuur vatte, werd den bovenbewoners de weg tot redding afgesneden. Eenige der bewoners konden zich nog redden door uit het venster te springen, maar van een gezin bracht alleen de vader er hot leven af. De moeder kwam met hare dochter en haren zoon in de vlammen om. Er heorscht eon zonderlinge toestand op het eiland Guernsey. De belas tingschuldigen aldaar weigeren de belasting voor openbare verlichting en voor onderwijs te betalen, ten gevolge waarvan de 3cholen gesloten zyn en in de hoofdstad de straat lantarens niet branden. De Staten van het oiland worden beschuldigd de opbrengst der belasting in eigen zak te hebben gestokon. iBTJjrirEirs'x.A.Mja. iKilië- De minister Di Rudini heeft de in eene vorige zitting aangekondigde interpellatie gis teren in de Kamer van Afgevaardigden be antwoord. Hy gaf een overzicht van de door Italic tot de Vereenigde Staten van Noord- Amerika gerichte vertoogon, naar aanleiding van het gebeurde te Nieuw Orleans. Daar de houding van de regeering te 'Washington niot strookte met de gedane beloften, gaf de Itali- aansche regeering aan don gezant, den heer Fava, last een gemotiveord verlof te nemon. De Italiaansche gelastigde, de heer Imperiali, verklaarde daarop aan den minister van bui- teniandsche zaken, den heer Blaine, dat het diplomatiek incident slechts dan als gesloten zou worden beschouwd, wanneer eene ge- rechtelyke vervolging tegon de schuldigen was ingesteld. De minister Di Rudini verklaarde dat eeno gunstige beslechting mocht verwacht worden ten opzichte van de rechten van Italië, welke tevens die van allo beschaafde volken zyn. Mocht dit niet het geval zijn, dan geloofde hij wel is waar niet dat ernstigs verwikkelingen zouden ontstaan, maar zou de Rogeormg het i. moeten betreuren dat de Vereenigde Staten van Koord Amerika zich zoo weinig nauwgezet toonden met betrekking tot de beginselen van recht en billykheid, welke door allo andere Staten erkend worden. Deze verklaringen dos ministers werden lang durig toegejuicht. België. De „Etoile Beige" verzekert dat de minister president Beernaert besloten heeft, de kabinets- quaestie te stellen, als het voorstel tot grond wetsherziening by de Kamer inkomt. Voor eon paar dagen verspreidde zich ta Brussel het gerucht, dat do koning door eene hersenaandoening was getroffen. Ten bove werd dit tegengesproken, en men heeft ook niets naders hieromtrent vernomen. De commissie voor het oprichten van een gedenkteeken aan den dichter Jan Van Boers opent tu8schen alle Belgische en Nederlandscho kunstenaars een pryskamp tot het bekomen van een ontwerp. In een dezer dagen gehouden raad der familie Rothschild is, naar gemeld wordt, be sloten dat ingeval van overlyden van baron Alphor.se, de heer Lambert, schoonzoon van baron Gustaaf, thans aan het hoofd der snccur- saal te Brussel, chef van hot bankiershuis zal worden. i >iütMebland. De einduitslag der verkiezing voor den Rijksdag te Gsestemünde was by het afzen den van dit bericht nog niot bekend, maar het resultaat in de enkele nog niet opgege ven plattelandsdistricten kan geer.e verande ring moor brengen in de verhouding. Prins Von Bismarck (nat.-lib. en conservatief) ver kreeg 7040, do candidaat der sociaal-derao- craten (Schmalfeld) 3604, die der Welfen (Plate) 2981, die der Duitsch vrijzinnigen (Adloff) 2503 stemmen. Er moet dus eeno herstemming plaats hebben tusachen prins Von Bismarck en den sociaal-democraat, en bet wordt zeker geacht dat eerstgenoemde alsdan gekozen zal worden, omdat slechts een deel van de Welfen en de vrijzinnigen voor den sociaal-democraat zullen stemmen. Prins Von Bismarck verkreeg minder stemmen dan de nationaal liberale candidaat by de laatste verkiezing. Het aantal voor de vryzinnige party en die der Welfen is grooter, voor de sociaal-democraten aanmerkeiyk kleiner dan toen. Het trekt de aandacht, zegt men, dat het bij deze verkiezing tooging alsof niet een groot staatsman, maar een geliefd candidaat der nationaal liberale party gesteld was. De invloedrijke „Yerein Berliner Kaufleute und Industri3ller" heeft in eene, uitsluitend voor dat doel byeengeroepen vergadering be sloten, al het mogelijke te doen om eene groots internationale tentoonstelling in 1895 te Berlijn tot stand te brengen. Het uitvoerend comité van den Duitschen Handelsdag, dat eerstdaags aldaar vergadert, zal dit punt ook in behan deling nemen. In de stsdelyke barakkon te Berlyn zyn zyn moer dan 400 Russisch-Poolsche landver huizers onder dak gebracht, die naar Brazilië willen gaan, maar te Berlyn zonder eenige middelen zyn aangekomen en nu op kosten van het Russische consulaat-generaal naar hun vroegere woonplaats teruggezonden zullen worden. In een der vorige nachten is er aan de grenzen weder hevig gevochten tusschen Rus sische grenssoldaten en geheels benden Pool- sche landverhuizers, by welke gelegenheid o. a. op de Drewentz een bootje met vluch telingen is omgeslagen, met het geTolg dat een aantal verdronken zyn. Groot-Britanuiö. Zooals wij reeds berichtten, is nog eene kolonne, ongoveor 1000 man sterk, op marseh naar Manipore en zal daar volgens berekeniüg den 24steu aankomen. Wanneer de drie thans ter tuchtiging van de Manipuri's uitgezonden kolonnes te Manipore byeengekomen zullen zyn, zal aldaar worden onderzocht, in boever de Jubray (onderkoning) aan het oproer schuld draagt. Volgens bericht uit Calcutta aan de „Times", zullen de Engelschen, na de gewapende bezet ting van Manipore, handelen gelyk in Kaboel na den moord der Engelschen. Een krygs- raad zal do zaak onderzoeken en de schuldi gen zullen allen worden opgehangen, terwyl de dorpen, die in varzot mochten komen, in brand wordon gestoken. Do door den Jubray vrygelaten gevangen Ghoorka's beweren dat bij den aanval op het paleis van den Jubray eemge vrouwen en kinderen, tot zyne ver wanten behoorende, zouder. zyn gedood, en dit de oorzaak van de gepleegde wreedheden der Manipuri's zou zyn geweest. Men meent echter dat dit verhaal afgesproken werk is. Volgons bericht uit Rangoon heeft de regee ring 5000 ropyen uitgeloofd aan hem, die den regent van Manipore gevangenneemt. - In Gone gisteravond te Londen gehouden bijeenkomst, onder voorzitterschap van den heer Maas, en met den heer Goudsmit als secretaris, bracht hst voorloopig comité ver slag uit over zyne verrichtingen ten opzichte dor vorming eener Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar. Na menige moeilijkheid ondervonden te hebben, was men met het ontwerp gereed en bad men goede verwach tmgen van het resultaat. Er waren nu 245 leden, zoodat de geraamde kosten van 250 pond storl. gedekt waren; 162 hunner zijn buiten Londen gevestigd. Do statuten wer den vastgestèld. Het bestuur is aldus ge vormd do Nederlandscho gezant eerovoor- zitter; de Nederlandsche consul-generaal onder-eerevoorzitter; de heeren Adolf Boisse- vain, president; F. C. Stoop, vico-preoident Maas, secretaris; Van Lossen, penningmeester. Voorts 15 leden, die de verschillende takken van handel vertegenwoordigen, zijnde do heeror.: Miesegaes, Labouchére, Rozenraad, Geveke, Rikoff, Mackav, Gerritsen, Poele, Kapteyn, Van Oss, De Vries, Swanzman, Vogel, Posno en Markus. Op deze byeenkomst waren 181 stemmen vertegon woordigd. De Kamer zal geregeld modedeolingen uit geven ea jaariyks in April na de algemeens vergadering een verslag aan de leden zenden. Portugal, De „Times" ontvangt bericht uit Lissabon, dat da ministers onkundig waren van do aan komst van het nieuwe voorstel, door Enge land in zake Manicaland gedaan, toen zij by koning Carlos hun verzoek om ontslag in dienden. Nu zy daarvan hebben ksnni3 genomen, bestaat er mogelijkheid, dat het ministerie len minsto nog aanblyft tot de Afrika quaestie is opgelost. Engeland biedt Portugal thans minder grondgebied dan in de Augustus-con- ventie, doch wil daarentegen onaantastbare rechten geven op het thans toe te kennen grondgebied. Volgens hot nieuwe voorstel zullen de grenzen worden afgebakend, zooals de natuur die aangeeft, tusschen den 32st(-n en 33sten breedtegraad. Verder zal vrye vaart op de Limpopo en Sabi door beide natiën worden geopend en een tormyn voor den aanleg van den Pungwee-spoorweg wordon vastgesteld. Sir Donald Currie, die op hot oogenbiik te Lissabon vertoeft, doet al het mogolyke om eene goede verstandhouding tusschen do Engelscho en Portugeesche regee ringen te bewerken. Oo^ttóur.-Hoiig;,-Monarchle. Do Kamer van Afgevaardigden te Weenen heeft den hqer Smolka herbenoemd tot voor zitter, en den heer Von Chlumecky tot onder voorzitter. De minister van financiën heeft de staats begroting voor 1891 bij de Kamer ingediend, zooals zy reeds het vorige jaar was aange boden. Hy vaiklaart daarin geene wyzigingen gebracht te hebben. Alle nog noodige kre dieten zullen buiten het budget om worden gevraagd. Zonder beraadslaging is het adres van ant woord op de troonrede door de Kamer goed gekeurd. Bulgarije, De Bulgaarsche politie heeft de hand ge legd op afdrukken van eene oproerige pro clamatie, die door het geheels vorstendom is verspreid en, naar men veronderstelt, te Odessa is gedrukt. Do Bulgaarsche bladen maken do dreig brieven openbaar, welke door den tolk van het Russische consulaat te Sofia aan vorst Ferdinand en zyne moeder zyn gezonden. Do vorst wordt daarin aangesproken als: „Fer dinand de Laatste". Beiden worden in die brievon gewaarschuwd, Bulgarye te verlaten, daar men andera hun paleis in de lucht zal doen vliegen. Vereenigde Slaton. Te Charlotte (North-Carolina), in Amerika, zyn ernstige schermutselingen tusschen blan ken en negers voorgekomen. Eon neger, die een Italiaan had vermoord, zou in de gevan genis gelyncht worden. Deze aaDslag faalde echter, doch veroorzaakte groote opschudding. De negers trokken zich in eeno kerk terug en vuurden van caar op de soldaten, die nog wel te hunner verdediging waren gezonden. De soldaten heten de salvo's r.iet onbeant woord, zoodat verscheidene negers gewond werden. Do stad was overvol van negers ea blanken uit de naburige plaatsen. Te Roanoake, in Virginia, is het echter gelukt eGn neger, een moordenaar, uit zyne gevangenis te halen en te lynchen. Toen president Harrison op zyne reis naar het westen Kr.oxville bezocht, gingen de paarden voor hot rijtuig van den minister Rusk op hoi en kwamen terecht in het rytuig, waarin de heer en mevrouw Harrison zaten. Beiden wisten zich echter bytyds uit het rytuig te redden, zoodat zy er zonder onge vallen afkwamen. Het rytuig van den heer Rusk werd geheel verbrijzeld. Stanley beeft zich gisteren van Amerika naar Londen ingescheept. Voor honderd door hom in Noord-Amerika gehouden lezingen ontving hy als zyn aandeel 110,000 dollars. By een interview moet Stanley verklaard heb ben, niet naar Afrika als onderzoekingsreizi ger te willen terugkeeron. Ser-v-ïli. De Bulgaarsche vluchtelingen aan de gren zen, wior aanwezigheid door de Servische reqeering wordt goloochond, hebben onlangs, naar verzekerd wordt, eene oproeping ont vangen van Bandereff, die hun vorkondigt, dat het voor Bulgarye beslissend oogenbiik nadert, waarop het zyn dwingeland zal ver- dryven en zyne vryhoid herwinnen. Ieder oprecht Bulgaar moet zich op dit oogenbiik voorbereiden en de vluchtelingen mogen hopen, weldra don grond van hun bevryd vaderland to betreden. De ex koning Milan zal heden Servië verlaten; by is nu ruim van reisgeld voorzien. De ex-koningin Nathalie weigert echter Servië te verlaten en verklaarde alleen voor gewelc te zullen bukken. De Servische regeerirg heeft haar nu eer. termyn van acht dagen gesteld om te ver trekken. Heeft zy dan Servië niet verlaten dan zal zij met geweld over de grenzen worden gobracht. Argentinië. Naar te Pary3 ontvanger: bericht uit Buenos Ayres wyst de balans dor Banca Provincia een actief van 152 millioon en een passie van 106 mill. fr. aan. Telegrammen PARIJS, 16 April. De ministerraad heel den prefect van Lyon, den heer Cambon, be stemd voor gouverneur van Algiers; de offi ciëele bonooming volgt echter eerst Zaterdag als de ministerraad weer bijeenkomt. Al; gouverneur van Indo Cbiua heeft men dei afgevaardigde De Lanessan op het oog. D; nieuwe gouverneur zal verder atrekkendi volmachten erlangen dan tot dusverre be geval was. HAMBURG, 16 April. In den afgeloopei nacht werd een voor verschillende doeleindei gobruikt fabrieksgebouw in de Glaahütten strasse door brand vernield. In de macbineKamer van den in de have: liggenden Engelschen stoomer „Lilian Stuart word ook door brand in dien nacht grool schade aangericht. GERSAU, 16 April. (R. N.) Hare Majesteitt met gevolg maken lieden een grooten tocb naar Buocbs, Stans, Kerns en Samen pe rytuig, en worden hedenavond terugverwacb met een extraboot van af Alpnccb. Te Stat bezichtigden de Nederlandsche Koninginne hot gedenkteeken voor Winkelried, den dn kenridder op den Drachenried en de mart en brachten een bezoek aan het slotLandei berg te Sarmen. ROME, 16 April. Het Groene Boek, beva tends de briefwisseling over de zending va Antonelli, is aan de leden der wetgevend macht rondgedeeld. Al de daarin voorkomend stukken zyn reeds van vroeger bekend. Voon schijnt daaiir. gewozen te worden op be streven van Frankryk, om Italië by koniJ Menolik to dwarsboomen. LONDEN, 16 April. Het prospectus bi Nationale Transvaalacha Bank is verschene' Haar nominaal kapitaal bedraagt 4 miilio: pd. st., waarvan voorloopig 1 miilioen won uitgegeven. LONDEN, 17 April. In het Lagerhuis won heden de behandeling van het ontwerp ovi don aankoop van land in Ierland voortgeai In den Sanaat sprak de minister van Soa' ciën, do heor Luzzati, hot gorucht tegon, d do regeering voornemans zou zynoertoleenii ta sluiten. ROME, 17 April. De „Opinions" ontk: do juistheid van hetgeen onlangs door e

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2