K°. S556 Zaterdag IS April. A0. 1891. iDeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen." Eerste Blad. Leiden, 17 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franoo per post1.40. AfzonderJïjke Nommers0.G5. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1C regel» ƒ1.05. Iedere regel meer/"0.17|. Gtootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de 6tad wordt ƒ0.10 berekend- Offlcieele Konnlsfferiiiffen. ■X.- Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van de firma TIELEMAN <fc DROS, houdonde verzoek om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor in hare fabriek aan de Middelste- gracht Nos. 50/02; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Jnni 1875 {Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met do bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den lsten Mei a. s., 's voormiddags to elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren togen dat verzoek in te brengen. Eurgomeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 April 1891. E. KIST, Secretaris. DRMKWET. Burgemeester en Wethouders van Loiden brengen ter algemeene kennis dat door JOHANNES PAULUS DE BRUIJN, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel St.-Joriestoeg No. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 17 April 1891. B. KIST, Secretaris. Eurgemeester en Wethouders der gemeente LeiJcn, Gelet op art. 201 der Algemeene Politie-verorde- ning van den 6aen Nov. 1879, waarbij wordt bepaald, dat tan minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteen en en stookplaatsen gereinigd moetenj worden; Noodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reini ging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 37 April 1891. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. J. Kinkel, geb. te Hilversum, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academiech proefschrift, get.„Bijdrage tot de kennis der voeding van deD Nederlandechen soldaat der landmacht in tyd van vrede." Voor een niet zeer talrijk publiek werd gisteravond in den Schouwburg alhier de door het studenten-gezelschap „Doctrina" aange boden lezing met dames gehouden, waarin als spreker optrad de heer Victor Du Bied, redacteur van de „Revue des Deus Mondes". Op aangenamen, duidelijken, gezelligen toon, in schoone, welsprekende taal, schetste hij o. a. de vrouw, in het bijzonder de Fransche, uit de 18de eeuw, alsmede eenige personen uit de FraDsche revolutie, terwijl hjj bovendien enkele andere onderwerpen behandelde, alles nu en dan gekruid en vervolgens opgevolgd door eeno reeks van anekdoten, de eene soms al geestiger dan de andore, ofschoon niet allen ev6n onbekend, maar daarom niet minder vermakelijk wegens de eigenaardige wijze, waarop ze werden toegepast. De conférence van den geachten spreker droeg een eigenaardig karakter. Zij veronder stelde bekendheid met het wezen en de rich ting van de tijden, waarin het Pargsche salon leven der lSdo eeuw tot zulk een hoogen trap van bloei kwam; bekendheid met de zucht tot verzet tegen heerschendo toestan den, een zucht, die zich steeds sterker deed gevoelen en haar uitiDg vond in vrijgeesterij op elk gebied; bekendheid met den grooton, steunenden invloed, dien de Bureaux d'esprit op den tijdgeest uitoefendenbekendheid met tal van persoonlijkheden, welke in die verlichte kringen eene beteekenende rol speelden en hen maakten tot het middelpunt niet alleen van de Franscho, maar van de geheele Euro- poesche beschaving dier dagen, tot het hoog gerechtshof vail den goeden smaak, de letter kunde en de voortbrengselen der wotenschap. Vandaar dan ook, gelijk de „Vox" op merkt, dat da inhoud der conférence bijna uitsluitend bestond uit détails; dat zij geen ndividueele karakteriseering bevatte der „beaux esprits", maar een karakteriseering van de verschillende manieren, .waarop deze hun afgod l'Esprit aanbaden. Die dienst van l'Esprit bracht noodwendig den dienst van de originaliteit mede en deze deed zich niet alleen op letterkundig gebied gelden, maar drong ook door in do gewoonten en. gebruiken van iet dagel(jksch leven. Originaliteit in de opvoeding van toekom- Btige toongeefsters in do salons, die zich voor- loopig moesten oefenen, de eene week in faire de cuisine, de andere week in balayer, een derde week in een andere zeer huiselijke bezigheid, alles volgens een vast program; en originaliteit in het buweljjk, dat niet zelden door twaalfjarigen volgens besluit der weder- zgdsche ouders werd gesloten, of ook wel door personen, wier verschil in leeftijd tè zeer in het oog viel, zoodat de miniatuur-bruid nog met de pop speelde of de duodecimo bruidegom met bonbons moest worden zoet gehouden De heer De Bied bleek een onderhoudend, gemakkelijk causeur, die zjjn auditorium als aan zijne lippen wiet te boeion, niettegen staande hij eerst voor den tocht of de koude op het tooneel, waar hij aan eene groen- bekleede tafel gezeten was, achtereenvolgens nog een paar zijschermen liet aanbrengen, zijne overjas aandeed en daarenboven een doek om den bals. Het publiek, welks hilariteit door de voordrachten menigmaal werd opgewekt, gaf zijno waardeering voor het gehoorde door een luid applaus te kennen. De heer J. A. M. Huefcer alhier heeft met gunstigen uitslag het examen voor de onderwijzers akte afgelegd. Na een vijfjarig verblijf in Suriname, heeft de heer W. Tonckens, gouvernements secretaris in die kolonie, een tweejarig verlof aangevraagd en verkregen. (JV. R. C.) B(j kon. besluit van 13 April 1891 zijn, ingevolge de wet betreffende de pensioenen der weduwen en weezen van burgerlijke ambte naren van 9 Mei 1890, op grond van verkregen rechten, pensioen toegekend aan een aantal weduwen, wier namen in de Staatscourant van heden vermeld zjjn. Daaronder komt o. a. voor: mevrouw de weduwe van den heer W. G. De Bruyn ICops, in leven secretaris van het college van cura toren der rjjks-universiteit te Leiden, met een bedrag van ƒ.334. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Niouw-York, door middel van hot stoomschip „Amsterdam", van Amster dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedenavond om 9.33 bezorgd zijn. De w(jze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De uitslag van de door burgemeester en wethouders van Zoeterwoude gehouden aanbesteding van twee nieuwe bruggen in den Vlietweg aldaar is dat die zjjn aangenomen: rerceol 1, de Poelbrug, voor 639.50 door den heer A. Paardekooper, en perceel 2, de Vlietbrug, voor 749 door den heer A. Van Tilburg, beiden timmerlieden, wonende te Zoe terwoude. Het vervoor van 365 stères grind langs de openbare wegen dier gemeente werd toegewe zen aan T. Hoogervorst voor 52 cents per stère. Door de kiesvereeniging „Vooruitgang", te Bolsward, (kiesdistrict Harlingen) zjjn als voorloopigo candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozenprof. mr. H. L. Drucker en mr. M. \V. F. Treub. Door den heer Land zjjn op de Legerwet de volgende amendementen voorgesteld: lo. Om, indien voor de landmacht de acht jarige diensttijd mocht worden aangenomen, dien duur tevens aan te nemen voor inge- lijfden bjj de actieve zeemacht; 2o. den dienst bjj de zeeweer op drie in plaats van 5 jaar te bepalen. De heer S. Lasting, onderwijzer te Oude- j "Wetering (gemeente Alkemads), is niet ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot onderwijzer aan de school der Christelijk Gereformeerde Ge meente (Plantage DoklaaD) te Amsterdam. In de heden door de Tweede Kamer gehouden vergadering werd met 51 tegen 29 stemmen' aangenomen-hef wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd van de militie der lichtingen 1885 en 1S86 te land en der zeemilitie lichting 1887 met één jaar, na ver werping met 47 tegen 32 stemmen van een amendement, voorgesteld door den heer Van Houten, om alleen den diensttijd te verlengen der landmilitie lichting 1886 en der zeemilitie lichting 1887. Voorts werden zonder hoofdelijke stemming aangonomen de wetsontwerpen tot onteigening voor verbetering van den Ouden IJsel en voor de vergrooting van de algemeene begraaf plaats te Zwolle. Gemengd JNIeu»».. Vanwege de brandmeesters van de spuit aan den Marendjik, onder de gemeente Oegstgeest, circuleert bij de ingezetenen aldaar ter verkrijging van gelden eene lijst om de personen, die bjj den brand van Zondag j.l. hunne goederen verloren, in de geleden schade eenigszins tegemoet te komen. Uit het water aan het Bezuiden- hout te 's-Hage werd gisteren opgehaald het lijk van den gepensionneerden sergeant-majoor van het Indiech leger v. G. Tevens is uit het Kanaal te ScheveniDgen opgehaald het lyk van een 20-jarig meisje; het is herkend; het meisje was in leven lijdende san zwaarmoedigheid. Tegen twee personen is door do politie te Scheveningen proces-verbaal opgemaakt we gens het opzettelijk dronken maken van een kind van 13 jaren. Een meisje, wonende in een hofje aan de Hooftskade, viel met een emmer heet water, welke zij voor huishoudelijk gebruik gehaald had en bekwam, daar zij het vocht over zich heen kreeg, ernstige brandwonden. By het vervoeren van eene brandkast werden van een werkman aan da Koninginnegracht drie vingers verbrijzeld. Aan het Kanaal werd een bejaarde ruiter van zijn paard geworpen. Daar hjj zich nogal bezeerd had, bracht een rijtuig hem naar huis. Aan den Hoogen Wal ging gistermorgen een paard, dat beslagen moest worden, er van door. De jongen, die het beest wegbracht, viel er af en brak een arm. Een man uit Rotterdam, die a I- daar door de rechtbank veroordeeld was, om dat hy met eene flesch limonade zjjn schoon broeder bad geslagen, stond gisteren in appèl voor het gerechtshof te 's Hage terecht. Het O. M. requireerdo bevestiging van het vonnis. Een man, door de Middelburgscbe recht bank veroordeeld wegens twee diefstallen van konijnen tot eene gevangenisstraf van 9 maan den, stond eveneens terecht. Jbr. mr. Van Doorn trad als zijn verde diger op en beweerde dat de ten laste go- logde feiten niet wettig bewezen zijn, terwijl op twee punten het O. M. niet-onlvankelpk zou wezen. Bovendien wees pleiter op eenige verzachtende omstandigheden. Het O. M. requireerde dat het vonois zou worden bevestigd met oplegging van eene ge vangenisstraf van één jaar. Uitspraak in heide zaken: 30 April a. s. Ten slotte nog oen incident: Er stond nl. terecht voor den Hove een man, die veroor deeld was door do rechtbank te Dordrecht, wegens oen in België gepleegd misdrijf. Zjjn verdediger, Mr. Stoop, meende dat uit het schriftelijk bewijs, dat bekl. had voldaan aan de nationale militie te Gent, genoegzaam bleek, dat bekl. niet was Nederlander en in casu aizoo de Nederlandsche rechter niet was competent. Het O. M. meende dat iemand zijn Neder landerschap niet verliest door aan militieplicht te voldoen in het buitenland, —en dus in casu de rechter wel is competent. Het hof begaf zich in raadkamer en wees daarna dadelijk arrest, waarbij werd verklaard -dat bekl. niet was Nederlander, vernietigde bet vonnis, verklaarde het O. M. niet-ontvan- kelijk in zijne vervolging en stelde onmid dellijk den bekl. in vrijheid. De landbouwer P. D. M. Sc hol ten, te Haarlemmermeer, had zich gisteren voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden ter zake van het ontduiken der wet op de accijnzen. Op den lüden October 1890 kregen de rtjkscommiezen te Haarlemmermeer Osheer en Straeten een ongeteekend schrijven, waarin zij werden gewaarschuwd dat door Scholten een stier was of zou worden geslacht, zonder dat by daartoe het benoodigde consent zou vragen. Toen zij daarop den 17den October by S. kwamen, vonden zy daar in den kelder eene hoeveelheid afgesneden vleesch ter zwaarte van ruim 75 KG., waarvan geen consent kon worden vertoond, en dat daarop eerst werd in beslag genomen, doch later tegen betaling van den accijns werd terug gegeven. De administratie poogde de over treding in der minne te schikken en eischte zoowel van S. als van zijn buurman, die de andere helft van het beest bad, 150 boete, doch waar de laatste do boete voldeed, wei gerde S., vandaar dat hjj zich voor de recht bank had te verantwoorden. De landsadvocaat, mr. De Koning, eischte nu verbeurdverklaring van de in beslag genomen waarde van het vleesch, ƒ150 boete en verder veroordeeling in de kosten, terwijl de ófficier van justitie ter vervanging van de boete bjj wanbetaling eene gevangenisstraf stelde van één dag tot- eene maand. Een bekende straatfiguur in de residentie, H. G. C. L., volgens zyne opgave stoker van beroep, die steeds met socialisti sche geschriften rondloopt, stond gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht, beklaagd by gelegenheid der loting voor de nationale militie opnieuw de geschriften onder de lote lingen te hebben verspreid. Het O. M. vorderde voor bekl. zes maanden gevangenisstraf. Beklaagde las daarop zijne verdediging voor, welke conform was aan der- geiyke geschriften, en kwam tot de conclusie dat hy zich als socialist verplicht had geacht de bovengenoemde geschriften te verspreiden. De firma Smoel o, inde Heeren straat te 's-Hage, verzond gisteren naar Gersau, aan het adres van HH. MM. de Koninginnen, de eerste grasboter. Tusschen Den Haag en Scheve- ningen zijn proeven genomen met een ver beterd systeem electrische tramwagens. De griep blyft te Nieuw-York nog steeds vele slachtoffers eischen. In den tjjd van 24 uien waren 203 sterfgevallen, waarvan 31 ten gevolge der influenza. De beroemde Engelsche schaak- speler Mackenzie is op reis door Italië onver - j wachts overleden. In een eenzaam gelegen, onbe- 1 woond huis in de gemeente Ethe, bij Arlon, is het verkoolde I(jk van een daglooner gevon- I den. Hoe dat daar gekomen is, wordt niet 1 bericht. Men schrijft aan de „Haar!. Crt."t De werkstaking der veenarbeiders te Nieuw- - Buinen is spoedig geëindigd. Daar enkele ver- veners by mondelinge toezegging aan den eisch om hooger graalloon voldaan hadden, zgn de arbeiders reeds den volgeoden morgen weder aan het werk gegaan. Ook te Exloërmohd hebben de arbeiders bij werkstaking bet.graaf- ioon van 10 gevraagd en verkregen. Uit IJmuiden wordt gemeld dat aldaar heden een storm uit het Noordwesten woedt. De schepen „Van Galen" en „De Ruyter" liggen aldaar nog.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1