Benoemd by het wapen der infanterie, by het 8ste reg., tot kolonel, do luit.-kol. G. J. Hofstede Crull, commandant van het koloniaal werfdepot. De eerste luitenant H. O. Holwerda, van het 6de regiment infanterie, op pensioen ge eteld en het bedrag van het pensioen bepaald cp 1750 'sjaars. Het beheer der strandvonderij in de ge meente 's-Gravenhage opgedragen aan P. Van der Harst Hzn., opzichter der verlichting te Scheveningen, thans substituut-strandvonder. Hel Leldsche Tooneel. Eens nieuwe operette van G. Millöcker, den geestigen componist van „Der SettelBtudent", was wel in staat ons publiek tot een bezoek aan den Schouwburg aan te sporen. .liet lokaal was gisteravond dan ook veel 'betef bezet dan w(j by eene in eene vreemde laai gegeven opvoering gewoon zyn. En toch geiooven wy niet dat aan de ge koesterde verwachtingen ten volle is voldaan. „Der arme Jonathan", de gisteravond hier ten tooneele gevoerde operette, kan noch wat tekst, noch wat compositie aangaat, wedyve- ren met het zooeven genoemde werk van den tneester. Het libretto is niet kwaad, hoewel niet oorsproDkelykhet biyft geheel onuitgewerkt. De eerste acte vertoont ons een Ameri- - taanschen Nabob, met name Van der Gold. Eyno talrijke millioenen zyn hem tot een - ondraaglyken last, want al zyne vrienden zyn fclaploopers, die niet zyn persoon, maar zyn onmetelyken rykdom vereeren en aanbidden. Met deze gedachten bezield, staat by op het punt door zelfmoord een eindo aan dit ïyden Ie maken, op hetzelfde oogenblik als ook een •andere, minder door de fortuin begunstigde lotgenoot dit voornemen trachtte ten uitvoer Ie brengen. Eene verklaring tusschen belde would-be- eelfmoordenaars volgt. „Varum wills du dich todt schieszen?" vraagt de millionnair. „Veil ich hunger hab," antwoordt de arme Jonathan. „Und du?" „Weil ich übereattigt bin," krygt deze tot trescheid. De een begrypt het ongeluk niet van den „-ander, en daarom komt er eene ruiling tot HBtand: Mynheer Van der Gold geeft zyne -«chatten aan Jonathan en deze vereert als t)!yk zyner dankbaarheid den railden schenker met zyne armoede. 'Er is slechts óóne voorwaarde aan de - oehenking verbondenJonathan zal nl. alles moeten teruggeven zoodra Van der Gold een bepaald lied zal zingen. De tweede acte doet ons den ryken Jonathan met zyne wederhelft aanschouwen; zy zyn eiatuurlyk verschrikkelük parvenuachtig ge kleed: zij hebben veel gereisd, veel gezien, maar het geluk, dat zy gedroomd hadden, hebben zy niet bereikt. Van der Gold is inmiddels teruggekomenhy heeft in de armoede ook al geen heil kunnen vinden en verlangt derhalve zyne schatten terug. Hy probeert nu het lied aan te heffen, maar tan de wys niet meer vinden. In de derde acte aanschouwen wy Van der Gold als matroos, zooeven pas teruggekeerd uit Europa, en den ryken, maar nog altijd ongelukkigen Jonathan. De vroegere Nabob vindt de aria van zyn lied en Jonathan is op zyne beurt blydevan al het overtollige geld verlost te worden. Oorspronkelyk is dit alles niet, zooals wy reeds vermeld hebben. Reeds La Fontaine geeft in zyn „Le Trésor et les deux Hommes" een soortgelyk verhaal. Ook hy begint met „Un homme n'ayant plus ni credit ni ressource Et logeant le diable en sa bourse, C'estu-dire: n'y logeant rien, S'imagina qu'il ferait bien, Dese pendre, et finir lui-mème sa misère." Ook deze echter volvoert dit treurig plan niet, hierin weerhouden door een schat, welke hem to beurt valt, enz. Ook de muziek zal nooit die populariteit genieten, waarop de compositie van „Der Bettolstudent" kan bogen. "Wy hoorden slechts eenê enkele melodie van het „Willst du mein Liebster sein? Nein, neinl" dat echter lang niet zóó opgewekt, zóó vroolyk klinkt ais het eene gunstige uitzondering. Deze heeft eene frissche, heldere stem en speelt met de noo- dige losheid. De heeren Laska, als der arme Jonathan, en Carl Wallner, als Tobias Chuickiy, zyn goede trials, die menigmaal door hunne „Witzen" de algemeens hilariteit in het leven hebhen geroepen; vooral de parodie van den eerste op verschillende bekende Duitsche auteurs en hunne werken, van den laatste op de „reclame" waren goed gevonden. Het zoude ons te ver voeren, indien wy de negen tien op het affiche vermelde personen afzon- deriyk wilden behandelen; van allen kunnen wy getuigenhunne actie was oneindig veel beter dan hun zang. Mr. L. H. Gemengd N lenws. „Und er hat eie ja nun Auf die Schulter geküsst." De zang was over het algemeen zeer middel matig; alleen mejuffrouw Julie Kronthal, als Mollv, Jonathans echtgenoote, maakte hierop Het eigenlyke lente-weder zal nu wej spoedig komende fontein op de Vischmarkt alhier is van haar houten winter- kostuum ontdaan; dan wordt het hoog tyd! De Haagsche rechtbank voroor- deelde in hare heden gehouden zittingJ. J. G. S., die zich te Oegstgeest schuldig maakte aan diefstal van eene flesch jenever uit het buffet van eene herberg aldaar, tot 2 maanden A. G., de dienstbode te Zegwaard, die by een vleeschhouwer aldaar met een valeehon sleutel de toonbanklade opende er. geld ontvreemdde, tot G maanden; A. M., te 's-Hage, die, be last met het ophalen van huurpenningen voor een eigenaar van huisjes, zich het geld toe eigende, tot 3 maandenL. v. E., te Ter- Aar, die het gouden slot van zyne vrouw verkocht en toen aangifte deed dat bet ge stolen was, tot 7 dagen gevangenisstraf. De twee Haagsche schippers J. J. C. en J. H., die terechtstonden, beklaagd door hun onbesuisd schaatsenryden iemand lichameiyk letsel te hebben veroorzaakt, werden vryge- sproken. Voor een „allerliefst" naaistertje, M. W. B., dat in een bierhuis te 's-Hage den kastelein eenige bierglazen naar het hoofd wierp en 5 spiegelruiten stuksloeg, vorderde het O. M. 14 dagen gevangenisstraf. De vereenigde badhotels te Wyk aan Zee, met al de daarby behoorende ge bouwen en gronden, welke 7 dezer in veiling zyn gebracht, werden gisteren by afslag toe gewezen voor 72,336 aan de buffet-maat- schappy „E Pluribus Unum", te Amsterdam. De inventaris der hotels, enz., werd door dezelfde maatschappy aanvaard voor 15,000. Te Haarlem heeft een vry hevige binnenbrand plaats gehad ten huize van G. Van Schaick, woonachtig aan den Zylweg, ontstaan door het omstooten van de petroleum lamp, welke op tafel stond. Eene kamer en de keuken zyn grootendeels uitgebrand. De buren hebben den brand gebluscht. De schade is belangryk, daar o. a. ook verbrand zyn eenige effecten ter waarde van 500 a 000, welke juist op tafel lagen. Men schryft aan de „Haarl. Crt.:" Nauweiyks zyn de arbeiders weder naar de Drentsche venen getrokken, of de werksta kingen aldaar beginnen weer. Te Nieuw-Buinen was het graafioon per zoogenaamd dagwerk turf bepaald op ƒ9. De arbeiders begaven zich verleden Maandag in optocht naar de verschil lende verveners en wilden hen een contract doen onderteekenen, waarby ƒ10 werd toe gezegd. Dit werd door allen geweigerd. Het werk is nu gestaakt. Ongeregeldheden hebben niet plaats gevonden. Uit Stadskanaal wordt van 15 April gemeld: Op enkele plaatsen hebben de arbeiders het werk weer gestaakt, In optocht zyn een 300-tal naar de veenboeren getrokken. Eenige verveners hebben toegestemd om het dagloon voor het turfgraven op 1.50 te stellen. Drie marechaussees van Muntendam zyn naar de venen vertrokken. De arbeiders houden zich over het algemeen rustig. Men schat het getal arbeiders, dat in de laatste dagen in deze streken is aangekomen, op ruim 1000. Gisternacht is wederom te Breda een brutale diefstal gepleegd, en wel door in- en overklimming in het koffiehuis Jonkers op het stationsplein. De dief of dieven hebben zich meestergemaakt van al de gouden, zil veren en bronzen medailles der by den heer Jonkers gevestigde duivenvereenigingen, stel len biljartballen, Nederlandsche en Duitsche muntspeciën enz. Het bestuur der waterleiding te Groningen hoeft zyn contractanten, die ten gevolge van de felle vorst eonigen tyd geen water konden bekomen, een half kwartaal der contributie kwytgescliolden. Uit het Spoorkanaal, te Sneek, werd Woensdagmiddag het lijk opgevischt van eene 19 jarige dame, D. P., die men sedert Zondag jl. reeds vermiste. Vrouw Willemse, eene der ver pleegden in „Insula Dei", te Arnhem, vierde gisteren haren honderdsten verjaardag. Te Maastricht hebben Dinsdag- avond een 6- a 7-tal socialisten getracht een opstootje te verwekken, door met aan een vlaggestok gebonden roods doeken de stad door te trekken. Op hunne weigering om de roode doeken te verwyderen, werd hun door de politie met behulp van eenige militairen de vlaggestok ontrukt en werden twee der socialisten, als verkeerende in kenneiyken staat van dronkenschap, in verzekerde be waring gesteld. De stoomboot „P. Calan d", van do Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart- maatschappy, is heden op hare reis van Nieuw- York naar Amsterdam te Dover binnengeloo- pen met ingedrukten boeg. Het vaartuig is in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip „Glamorgan", van Antwerpen naar Cardiff. Dit is gezonken, doch de bemanning is door de „P. Caland" gered en te Dover aan land gezet. BUITENLAND Frankrijk. Koningin Victoria schept zóó groot behagen in haar verbiyf te Grasse, dat zg haar ver trek eene week heeft uitgesteld en tot den 278ten of 28sten denkt te biyven. Ook hare gezondheid is veel beter. Zaterdag heeft H. M. ter gedachtenis van haar bezoek een palm geplant in de tuinen van barones Alice Van Rothschild. Het Middellandsche Zee-eskader is gaste ren te Ajaccio aangekomen. De heer Flosuet bevindt zich met zyne echtgenoote aan boord van de „Formidable". De ministerraad beraadslaagde gisteren, aangezien eene interpellatie omtrent den toe stand in Tonking te verwachten is, over de benoeming van een opvolger voor den heer Piquet, den naar Frankryk terugkeerenden gouverneur van Indochina. Onder de candi- daten wordt de heer Lavessan genoemd. Ver der werd besproken of het mogeiyk zou aSJn de in Tonking verspreide kleinste militaire posten op te heffen en do troepen in vaar tuigen zoo spoedig mogeiyk n3ar de bedreigde punten over te brengen. De centrale sectie der Kamer van Vertegen woordigers kwam gisternamiddag byeen, om de quaestie der grondwetsherziening te onder zoeken. Zy nam keünis van de besluiten, in de vergadering der rechterzyde genomen, met betrekking tot de kiesbskwaamheid (capaciteit). Do rechterzyde verwerpt het capacitariat, be houdens dat, hetwelk by diploma eenor uni versiteit is toegekend. Niettemin verklaarden vele leden der rechterzyde zich geneigd te stemmen voor eene bepaald aangeduide capa citeit, indien men hun kan bewyzen dat deze toevoeging eene vermeerdering zal ten gevolge hebben van het aantal kiezers, verkregen krachtens het huurwaardestelsel en de verla ging van den census tot 10 fr., en indien do regeering deze concessie als belangryk be schouwt en gelooft dat daardoor overeen stemming zal kunnen verkregen worden. De heer Janson was tegen do onmiddellyke stemming, waarop door den heer Frêre-Orban was aangedrongen. Hy wenschte integendeel voortzetting van het do'oat, on-.dat hy zich overtuigd hield, dat dit tot eene bevestigende uitkomst zou leiden. De centrale sectie is daarop tot morgen, Vrydag, uiteengegaan, om kennis te nemen van een proces-verbaal, bepalende dat de leden der sectie het eens zyn over den leeftyd van 25 jaren, de ver laging van den census tot 10 fr. en het huurwaardestelsel. Uit Brussel wordt van gisteren gemeld dat do „Compagnie Katanga" opgericht is met een kapitaal van 3 millioen. De Congo-regeering maakt zich geenszins ongerust over de pogingen, welke de Britsche Zuid-Afrikaansche Maatschappy in Katanga zal aanwenden, daar het grondgebied behoort tot de streek, welke onder den invloed is van den Congo-staat. Zy zal zich, zoo noodig, nadruk- kelyk tegen Thomson verzetten. De expeditie, door de anti-slavernyvereeni- ging uitgerust, zal vertrekken met het stoom schip „Moermann", dat op 2S dezer van Hamburg naar Oost-Afrika gaat. De expeditie staat onder bevel van Jacques en zal over Tabora naar Tanganik?, trekken. Italië. De heer Di Rudini en lord Dufferin heb-1 ben het protocol geteekend tot bepaling van den wederzydschen invloed, welken Italië en Engeland oefenen in de streken aan den Blauwen Nyl en aan de Roode Zee. De Kamer van Afgevaardigden heeft met groote meerderheid besloten, over te gaan tot de tweede lezing van het wetsont werp ter oprichting van een nieuw Crédit Foncier. In eene officieuze nota wordt het ge rucht tegengesproken, als zouden tusschen de Italiaan8che regeering en Berlynsche bank instellingen onderhandelingen worden gevoerd tot het sluiten eener leening van 500 millioen. In eene te Rome ontvangen depeche uit Konstantinopel wordt gemeld dat de ge zondheidsraad de opheffing heeft gelast der quarantaine, voor goederen, die van Massowah komen. Groob-Britanuiu. De ongeregeldheden te Bradford zyn niet een onmiddellyk gevolg van de werkstaking, maar van de weigering des burgemeesters om toe te staan, dat de werkstakers op een openbaar plein eene vergadering hielden. Dat zy vergaderden, werd nist belet, maar alleen dat zy dan een plein vulden. Desniettemin werd het Zondag beproefd. De politie nam een der aanvoerders gevangen met het doel, zoo wordt gezegd, om deor den rechter te laten uitmaken, of het verbod wettig was. Deze zaak komt heden voor en het is te be treuren, dat de werkstakers de beslissing niet hebben afgewacht. Zij trokken, geiyk men weet, Maandag en Dinsdag weder naar het plein en eene ern stige botsing met de politio en de soldaten! was daarvan het gevolg. Zoo was- Dinsdagavond eene overgroots menigte volks op de been, voornamelyk ia t den omtrek van het stadhuis, waarvan de ruiten weldra met steenen werden verbryzeid De geheele politiemacht en 250 man infanterie was opgekomen en dreef het volk terug, na dat de burgemeester de „riot-act" had voor gelezen. Terwylhy daarmede bezig was, troffen hem twee steenen op de borst, gelukkig ech ter zonder ernstig gevolg. Te Leeds bieli oen eskadron cavalerie zich gereed, om op aanvrage onmiddellyk ter hulp te komen. Hei gelukte der politie en der infanterie echter de menigte uiteen te drijven. Velen werden gekwetst en onder behandeling van de ge- neesheeren gesteld. Te halfelf op- den volgen den morgen konden de militairea eerst naar de kazerne terugkeeren. Het Lagerhuis heeft by tweede lesisg het wetsontwerp aangenomen betreffende del sluiting der drankwinkels in de ïersche steden op Zaterdag-avond en op Zondag. De „Times" doet in oen hoofdartikel den Italiaanschen minister-president, markies Di Rudini, opmerken dat Italië's belang gemoeid is met het drievoudig verbond, dat het niet zonder gevaar zyn leger verminderen of zyne stelling als groote zeemogendheid in de Mid- dellandscbe Zee opheffen kan, dat de eerste schrede tot vermindering niet van Italië kan en mag uitgaan. Portugal, Na afioop van den kabinetsraad begaf de minister-president zich gisteren naar den ko-[ ning, om met dezen te beraadslagen over dof moeilykhedon van den tegen woordigen toestand. Men acht het waarschynlyk dat eene her vorming van het Kabinet zal plaats hebben vóór de opening der Cortez, doch dat de staat kunde, tot dusver door het Kabinet tegen over het buitenland gevoerd, geene verandetingl zal ondergaan. Overigens gelooft men te Lissabon dat di crisis spoedig zal zyn opgelost. De minister van buitenlandsche zaken zou zyne portefeuillt behouden, ten einde den Cortez de voorstellenf te kunnen aanbieden, welke hy Dinsdag van Engeland ontving en die het uitzicht openen op eene minnelyke schikking. Aan de „Indépendance beige" echter wordt uit Lissabon geseind, dat het ministerie zijn ont6lag heeft genomen, doch dat do koniDg don ministers verzocht voorloopig aan tf biyven. Rusland. Uit Odessa wordt bericht dat eene geheel'i uitdryving uit Moskou en omstreken den das1-, verbiyf houdenden Joden boven het hoof»! hangt. Ook omtrent Kieff zyn dergelyko e« ruchten in omloop. De geesteiyke overheden, die juist nu veel invloed oefenon, beschouwer' het verbiyf der Joden te Kieff als eene sood schennis van de hc-ilige stad des rjjks, In

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2