paard gaande strenge koude, zfln de bolge wassen tusschen Leiden en Haarlem zeer langzaam en buitengewoon laat opgekomen. Het tot nog toe zoo koude voorjaarsweder droeg ook het zijne er toe by, om den groei tegen te houden. De bollenvelden zijn nu van het winterdek ontdaanalom komen de plantjes boven don grond kijken. De krokus is bijna uitgebloeid, de hyacinten beginnen zich met lichte kleuren te tooien. De bloei tijd begint meer en meer te naderon; om streeks 13 April, kan men zeggen, zal do volle bloei zijn ingetreden, en wij raden ieder aan, die dit schoons schouwspel genieten wil, tusschen 18 en 25 April een bezoek aan be doelde streken, welke reeds te Sassenheim beginnen, te gaan brengen. Hen verzoekt ons mede te deelen dat het bericht, voorkomende in het „Haagsche Dagblad" van 15 April jl., dat een kellner in het rHotel lünckler" te Haarlem zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 300, ten nadeelo van zijn patroon, en naar het Huis van Bewaring te Haarlem zou zjjn overgebracht, onjuist is. De kellr.er werd wei, op verzoek, door de Haagsche politie aangehouden, doch in het bezit bevonden van het volle bedrag, zijn chef toekomende. Hy werd dan ook dadelijk weer op vrije voeten gesteld en hem gelegenheid gegeven te Haarlem met den eigenaar van het hotel af te rekenen. Van verduistering of diefstal was geen sprake. Een 2 4-jarige glazenwasscher is te Amsterdam voor een perceel op d9n Singel van eene ladder gevallen. Hij werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, waar lrjj bij aan komst reeds overleden bleek te zijn. Te Wommela is afgebrand de boerenhuizinge van den landbouwer Fitter Ande'.a, te Waaxers, bewoond door twee ge zinnen. Zeven boeien kwamen in de vlam men om. Ook bijna al het huisraad ver brandde. Slechts een varken kon men redden. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Bg een deze week te Breda ge houden communiefeest zaten 35 gaston aan den feestdisch, toen na het gebruik van de soep allen ziek werden. Gelukkig herstelden allen weder en na onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat de in koperen ketels be- roide soep vergiftiging had aangebracht. Gistermorgen had te Hoorn het volgende verschrikkelijke voorval plaats. Zekere C. N., van beroep venter, die, naar man verzekert, somtijds aan verstandsver bijstering lijdende was, doodde zjjne vrouw met bijlslagen, waarna hy zichzelven door ophanging van het leven beroofde, na eerst zijne beide dochtertjes opgesloten te hebben. Door het gerucht, dat de kinderen maakten, werden de buren aandachtig gemaakt, en daarna de politie er mee in kennis gesteld. Te Calais zijn vier personen in hechtenis genomen, behoorende, naar men vermoedt, tot de bende, welke den diefstal van millioenen op de lijn Ostende-Brussel en van 750,000 franken tusschen New-Haven en Dioppo, (voor jaren) gepleegd heeft en haar bedrijf nog steeds voortzet. Eén hunner is gebleken zekere Pauwels te zijn, die reeds verscheidene malen in Engeland en ééns in Frankrijk veroordeeld werd. Deze man is 72 jaar, zeer rijk en bewoont eene villa bij Brighton. UitAlgerië worden weder groote verwoestingen gemeld, door de sprinkhanen. Eon 1800 inlanders voeren tegen dezen vijand krjjg en vernielen dagelijks 3200 schepels van het gedierte. Bovendien verzamelen zij eiken dag 800 schepel eitjes. Volgens den directeur van het Observatorium te Brussel, in dezen overeen stemmende met dat van Parijs, heeft men een koud en winderig, wellicht zeer regenachtig voorjaar en dergelyken zomer te wachten. Te Crieff, Schotland, zjjn GO men- schen ernstig ziek geworden door hot gebruik van suiker, waarin arsenicum werd gevonden. Een oude man is gestorven en de toestand van eenige patiënten is zeer bedenkoiyk. Hoe de arsenicum in de suiker kwam is nog een raadsel. De Parysche bladen spreken van een moo^, gepleegd door een man op zyne vrouw. SRo verdiende den kost als schoon maakster; de man, een Hollander, De M., wilde niet werken en sloeg zyne vrouw ais ze niet genoeg geld thuis bracht. Zy was haren man herhaaldeiyk ontvlucht en weigerde te Brussel, waarheen hy, na een diefstal te heb ben gepleegd, was gevlucht, bij hem te komen. De H. kwam te Parijs en sneed zyne vrouw den hals af in haren slaap. Hij ging daarna op den loop. De „Kieler Ztg." meldt uit Kopen hagen Aan de suikerfabriek Falster werd eene postduif opgevangen van de Lubecker Verse- niging, welke eene depeche van keizer 'Wilhelm aan koningin Caroia van Saksen by zich droog. De bakker-steltenlooper Dornon is van de grens per spoor teruggekeord, zoo wordt uit Cüstrin bericht, en heeft hier in den circus-BIumenfeld eene voorstelling in het steltenloopen gegeven. MiBschien verklaren de Franeche kunstenaars hem nu voor een land verrader. In den Amer i k a anschen staat Oregon bevindt zich een berg, die zich voort beweegt, Deze berg dringt over eene lengte van G a 8 mijlen in de watervallen van de Coiumbia-rivier en heeft eene hoogte van 2000 voet. LaDgzaam maar voortdurend schuift dit rotsgevaarte in de rivier vooruit, alsof het in de toekomst een dam in de Columbia zou willen vormen. Volgens de overleveringen der Indi anen hebben in vroeger tyden dergelijke berg- scbuivingen in die streken zeer dikwijls en op groote schaal plaats gehad. De g r i s p epidemie te Nieuw-York bluft stijgende. Het aantal sterfgevallen dezer week bedraagt reeds 630, en de gewone mid delen van teraardebestelling zyn verreweg ontoereikend. Te Barcelona is eene fabriek van bommen ontdekt en zyn verscheidene personen in hechtenis genomen. De Witwatersrand-mynen in de Transvaal hebben gedurende de maand Haart 11. 52.949 onsen goud opgeleverd. BUITENLAND, ixalië. Er worden van byzondere zyde uit Eome eenige verklaringen gemeld, welke do minis ter-president Di Rudini tot een staatsman heeft afgelegd, betreffende het drievoudig verbond. Do minister zeide dat de vraag, of het drievoudig verbond zal hernieuwd worden, van ondergeschikt belang is in hot byzonder voor Italië. Het belang van Italië ligt minder in het drievoudig verbond, dan wel iu eene hechte en onverbreekbare overeenstemming met Enge land. Het is moeilyk zich voor testellen.dat Engeland lijdelyk toeschouwer zal blyven, indien een stryd mocht ontstaan tusschen Rusland en Frankryk tegen Duitschland en Oostenryk. Vervolgens trad de heer Di Rudini in uit voerige beschouwingen over het doel der „triplo alliantie." De minister was overtuigd, dat Frankryk, ondanks zyne krygstoerustin- gen, nimmer een aanvallenden oorlog zal be ginnen. Het drievoudig verbond is niets moer dan eene veiligheidswacht. Do minister achtte het geheel overbodig nu te spreken over eene mogelyke ontbinding van het drievoudig verbond, want in de eerste plaats zon het dan noodig zyn andere com binaties te vindon. De minister - aldus ein digt hot bericht i3 volstrekt niet buiten mate ingenomen met het drievoudig verbond, maar stelt de waarde, welke het verbond voor het oogenblik heeft, op prys. Het ver bond zal daarom dan ook nog langen tijd in stand worden gehouden. België. De rechterzyde van Kamer en Senaat kwam gisteren byeen, om het vraagstuk der grond wetsherziening te bespreken. Hen vereenigde zich voorgoed met het denkbeeld, dat de herzie ning onmiddellijk zou plaats hebben en niet in 1892, by gelegenheid van de gewone algemeene verkiezingen. Hen was ongunstig gestemd ten opzichte van het voorstel-Frère-Orban, wat de kiesbekwaamheid (capaciteit) betreft. De meerderheid der rechterzyde verklaarde zich voor den huurwaarde census. Grroot-Britann tü. In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting verklaarde sir James Fergusson, dat de aanhechting van het zuideiyk deel van Bechuanaland aan de Kaapkolonie steeds gewenscht werd, sedert Engeland zyn gezag over Bechuanaland vestigde, maar dat men tot dusver niet in dien geest was werkzaam geweest. De minister van koloniën heeft de tweede lezing van het ontwerp betreffende New foundland op aanstaanden Maandag voorge steld, hetgeen ovenwei niet zal beletten dat de gedelegeerden van Newfoundland voor het Huis verscbynen. De „Pali Mall Gazette" zegt dat de minister van buitenlandscne zaken een krach tig protest heeft gezonden aan den Engelschen zaakgelastigde te Santiago, tegen de sluiting van de Chüeensche havens, waardoor in de zuideiyke havens Engelsehe vaartuigen worden opgehouden urnt bestemming naar de noor- deiyke zeeplaatsen, op grond dat er geene blokkade bestaat. Eenige dezer bodems zyn kolen-, andere salpeterschepen. De Engelsehe regeering zal deswege eene hooge schade vergoeding vorderen, krachtens het handels verdrag mot Chili, waarin bepaald is dat schepen, die wegens sluiting der havens aan gehouden worden, na zes dagen terugbetaling van onkosten, en na twaalf dagen volle schade vergoeding mogen verlangen. De regeering he6ft afschrift van hare depeche gezonden aan de Pacific Stoomvaart-maatschappy te Liverpool, alsmede aan eenige reeders, met bijvoeging, dat den Engelschen gezant in Chili gelast is hunne belangen te beschermen, als de tolbeambten dubbele rechten wilton heffen. De rogeering raadt in dat geval te betalen met promessen onder protest, in afwachting van afdoening dar zaak door tusscbenkomst der Britsche diplomatie. De Europee3clio vluchtelingen uit Hani- pore hebben op hun tocht van 120 Engelsehe myien veel gebrek uitgestaan; zij moesten zich met boomwortels voeden en, om verborgen te blyven, hun weg dwars door de woeste wouden nemen. Toon zy eindeiyk het detache ment van kapitein Cowley ontmoetten, had deze ook slecht3 nog rantsoen voor één dag. De Jubray (onderkoning) beweert dat de GLioorka's do tempels der Manipuri's zouden hebben ontheiligd en daardoor den moord op den commissaris Quinton en de Engelsehe officieren zouden hebben veroorzaakt. De Ghoorka's zijn echter zeiven Hindoes en zul len dus een Hindoetempel niet ontheiligd hebben. Kapitein Boiieau, die met eenige officieren en mevrouw Grimwood met goed geluk uit Hanipore vluchtte, bevestigt in zyn verslag al wat omtrent den moord vroeger is ge meld. Zy verlieten, teen het hun bekend was dat de heer Quinton in eene hinderlaag wa3 gelokt, de streek en baanden zich tus schen de heuvelen door een weg tot kapitein Cowley's detachement te Lakhipur. In zyn verslag geeft kapitein Boiieau als zyne overtuiging te kennen, dat de Jubray de geheele verantwoordelijkheid van het gebeurde draagt. Chili. Het Chileer.sche gezantschap te Parys heeft de volgende depeche ontvangenDe insur- genten, die Antofagasta bezetten, ontvingen over zee drie locomotieven, waardoor zy in staat werden gesteld door het binnenland naar Calama te gaan, waar zich de divisie van generaal Camus bevond. Deze trok zich, ingevolge zyne instructiën, terug en ging met 2450 man over het gebied der Argen- tynscho Republiek; by wordt te Santiago in Chili verwacht. Het geregelde leger, bestaande uit vier divisiëü, welke zich te Coquembo, Valparaiso, Santiago en Conception bevinden, is der regeering trouw. Er bestaat vrees voor hongersnood in de noordelyke havens van Chili, welke alleen uit San-Francisco voorzien kunnen worden. Telegrammen. WEENEN, 14 April. De commissie van het Huis der Heeren heeft met de eenparige stem men van alle partyen besloten, den keizer een adres te overhandigen, waarin de goed keuring en erkentelijkheid van het Huis wordt te kennen gegeven met betrekking tot den inhoud der troonrede. NIEUW-YORK, 14 April. De president Har rison had met den beer Blaine, minister van buitenlandsclie zaken, een onderhoud over het bekende met Italië opgekomen incident. Uit de bespreking is gebleken dat, zooals de zaak thans staat, geene verwikkeling is te duchten. BELGRADO, 14 April. De minister van financiën heeft bepaald dat de geheele op brengst der nieuwe accy'nzen zal worden be steed aan den dienst der lotery-leeningen, opdat de aangegane verplichtingen stipt wor den nagekomen. ROME, 14 April. De minister president Di Rudini zal de Kamer een groenboek over de Afrikaansche aangelegenheden voorleggen, dat waarschynlijk Donderdag uitgereikt zal worden. NIEUW-YORK, 14 April. De influenza biyft hier in hevige mate woeden. Te Brooklyn werden gisteren tweehonderd personen begra ven. het hoogste getal in de geschiedenis der stad. Te Nieuw York zyn geene iykwagens genoog; men gebruikt ook andere voertuigen voor de kisten. WEENEN, 14 April. De „Odjek" drukt den bekenden brief van koning Milan aan het Regentschap aan het hooifd van het blad sf Deze bevat eene passage, waarin Milan di koningin verwyt dat zy naar het gezag staat private en staatsgeheimen verraadt, anti- monarchistische oogmerken najaagt en d; belangen van troon er. land in gevaar brengt Ds geschiedenis zal oordeelen over het ge drag der koningin, maar koning Alexande: zal even zeker eenmaal de koningin en laaie handelingen op hot scherpst veroordeelen. BUENOS-AYR ES, 14 April. Het bericht b» treffende het ontslag van den minister va: binnenlandscbe zaken is voorbarig. NIEUW YORK, 15 April. De uitvoer va;! producten uit de Vereenigde Staten heeft ir de vorige woek bedragen 7,801,532 dollan, BRADFORD, 15 April. Gisteravond is he: hier weer tot ongeregeldheden gekomen. Eer, volksmenigte viel het stadhuis aan en ve: bryzelde de mitc-n van het gebouw. De polit werd met steer.en geworpen en dreef d: menigte uiteen. Vele personen zyn gewon». LONDEN, 15 April. Telegrammen, te Livei pool ontvangen, bevestigen dat icrdSalisbu den Engelschen vertegenwoordiger in C' list heeft gegeven te protesteeren tegen maatregelen der Chileensche regeering (slu; ting dar havens enz). Tevens gelastte lor Salisbuiy den admiraal van het Engelsct eskader, de Engelsehe schepen te beschermer MADRID, 15 April. De Senaat heeft mu 123 tegen 64 stemmen het antwoord op di troonrede goedgekeurd. Do gewezen minister van financiën in ha liberale kabmet-Sagasta, de hoer Camachd h>efc zich by de regeeringspartij en den mini: ter-president Csnovas aangesloten. LEWES, 16 April. Thermometerstand gisteravond om 8 ure] 5^ C. 41° Fahrenheit; hedenmorgen on 8 uren 6.5° C. 43.7° F.'s middags 12 ure 9° C. -- 48 2° F.'s namiddags 4 uren 8.51 C. iï.S0 F. Als eene byzonderlieid wordt ons gems! dat door den heer A. Kres, te Katwyk aa: Zee, een zeer welluidend kerkpiiporgel ms pedaal en een klavier is vervaardigd, niette genstaande genoemde heer volgens zyne ver klaring nooit in hot vak is onderwezen, masr zeer veel, vooral in de laatste jaren, zich o den orgelbouw heeft toegelegd. Door de groot liefhebbery bovendien in het orgelspel is he hem nu gelukt een werk tot stand te brengen dat zeer ingewikkeld is. Het orgel heeft e sprekend front en circa 400 zoowel metale als houten pypen. Mr. J. C. Neu, consul-generaal van d Vereenigde Staten van Amerika te Londen is in het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Hac aangekomen. In plaats van den 2den luit. L. F. Vogel zal de 1ste luit. C. E. A. Copes va Hasselt, van het 3de bat. 4de reg. inf. Haarlem, van 1 Mei tot 15 Aug. den gymnaa tiek- en scherm-cursus voor officieren by d normaal-schietschool te 's-Hage volgen. De heer Ant. L. De Rop, hoofd der schoc 2de klasse lett. J. op het Waterlooplein, li Amsterdam, heeft gisteren den dag gevierd waarop hy vóór veertig jaren by het onderwf: verbonden werd. Gedurende zyne loopbaan als onderwyzei heeft de heer De Rop zich een welverdiende; naam verworven als medewerker aan vei schillende tijdschriften, schryver van vet kinderboekjes, dichter van tallooze kinderlie deren. Vooral aan zyne versjes voordejeug: heeft hy een groot deel zijner populariteit ti danken. In de versierde schoollokalen werd de hes De Rop begroet door het geheele onderwyzeis personeel. De heer Orbaan sprak hem harts lyk toe en herinnerde er o. a. aan, wat <fc Nederlandsche jeugd aan hem verplicht i' De heer J. F. M. Sterk wenschte den hee: De Rop namens de schoolcommissie gelul' terwyi de heer Montyn, uit naam van df hoofden der scholen 2de klasse, hem toesprat De leerlingen zongen een gedeelte de: nieuwe „Sinterklaas cantate," welke Zondaf a. s. onder leiding van den componist Bert Zweers in het Concertgebouw zal worden uit gevoerd. De oorspronkelyke woorden van AdI L. De Rop waren voor deze gelegenheid 69nigermate gewyzigd. De ondervvyzers boden als geschenk eens fraaie boekenkast aan, de leerlingen een groe ten leunstoel en een barometer, terwyl boven' dien van verschillende andere zyden fraai: bloemgeschenken werden ontvangen. Des middags werd eene receptie gehouden waarop velen don heer De Rop kwamen gelul wenschen. (HM.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2