N°. 9554. Donderdag 16 April. A®. 1891. (Beze fceurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 15 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por post....,1.40. Afzondorlyke Kommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tan 16 rogels f 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Ofllcieeie KennlMg;eyingen. Iacoting tegen betaling. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 16 April 1891, des namiddags te 2 uren, in het jjli8abetbsliof aan de Oude Vest, gelegenheid wordt Mgegcven tot inenting tegen betaling van f 1 per trsoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 April 1891. E. KIST, Seoretarie. Aan de universiteit alhier is het candi- daats-examen in de rechtsgeleerdheid afgelegd door den heer Tj. A. II. A. Van Humaida van Eysinga. S De archeologische en historische federatie van België zal van 2 7 Aug. te Brussel vergaderen. Onze stadgenoot dr. C. Leemans zal de vergaderingen bijwonen. Het door God. Staten van Zuid-Holland goedgekeurd kohier van den hoofdelijken om slag in de gemeente Valkenburg, dienst 1891, bedraagt in hoofdsom ƒ1100. Het getal aangeslagenen is 110, verdeeld in 13 klassen. De contribuabelen der 1ste kl. betalen S0, die der 13de kl. 6lechts één gulden. Nog komt op het kohier voor ééne vrijwillige, vaste bijdrage van 75. Aanstaanden Zondag, 19 April, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. -gemeente van Hoogmade des namiddags te --twee uren worden waargenomen door den heer ld. J. Sanders, predikant teWoubrugge. Per Staatsspoor van S u. 50 m. vertrok de Prins Von "Wied hedenochtend van Den Haag naar Neuwied. Z. D. H. werd aan het station uitgeleide gedaan door den burgemeester der residentie, mr. Roest, den burgemeester der gemeente "Wassenaar, den kamerheer van willen Z. M. den Koning, mr. C. H. graaf Van Bylandt, en door graaf Van Limburg Stirum. Gisternamiddag is te Heumen, nabij Nijmegen, het gedenkteeken onthuld, gowyd aan de nagedachtenis van de graven Lodewjjk en Hendrik van Nassau, die in den slag op de Hookorheide den 14den April 1574 het leven lieten. Het 'monument, dat aan den noordermuur der Hervormde kerk i8 opgericht, heeft tot middelstuk eene zinnebeeldige voor stelling van de geschiedenis. Daarboven het wapen der Nassau's, en daarnaast vrouwen figuren, voorstellende den moed en de trouw. Boven alles zweeft een engel, die de spreuk der Nassau's ophoudt. Onderaan staat een opschrift, sprekende van hulde en dankbaarheid aan de gesneuvelde vorsten. De onthulling had plaats in tegenwoordigheid van do com missieleden Meerborg Snarenberg, predikant te Houmen, en Gjjsberti Hodenpijl, uitHaarlem, verder de commissaris der Koningin in Gel derland, baron Mollerus, de beeldhouwer F. L. Stracké, vervaardigen' van het gedenktee ken, de burgemeesters van Nijmegen en Heu men, dr. Noorduijn, uit Nymegen, kolonel Baumer, commandant van het 5de reg. inf., jhr. De Posters en oen honderdtal andere ge- noodigden. De heer Gijsberti Hodenpyi, kapitein der genie, opende de plechtigheid met een woord van dank aan de opgekomenen en bracht hulde aan den heer Stiacké. Daarop gaf hij het woord aan den Groninger hoogleeraal' Blok, die oene schcone rede hield als terug slag op zijn geschrift over Lodewijk van Nassau. Daarna werd baron Mollerus uitgenoodigd het gedenkteeken te onthullen. Hij deed dat J met eenige gepaste woorden, waarop de heer Gijsberti Hodenpjji den commissaris dor Ko ningin dank zegde en nu bet gedenkteeken overdroeg aan den predikant kerkvoogd der gemeente, die het aanvaardde met een woord van dank tot alle aanwezigen en in eenige dichtregelen de hoop uitsprak, dat het huis van Oranje-Nassau in aller harten blijve leven. De plechtigheid liep te halfdrie af en werd gevolgd door een feestmaal. Het verslag der commissie van inspectie over de Koninklijke Militaire Academie to Breda is verschenen. Wat de gezondheidsbelangen betreft, meent zij dat het hoofdgebouw nog zeer iang bruik baar zal zijn, als in slaapzalen en elders zoo veel mogelijk tocht geweerd wordt. Uitbrei ding van het verwarmingstoestel is noodig om de slaapzalen te kunnen verwarmen, om eene eigen waschinrichting in de Academie te maken en een automatischen Chamberland- Pasteur-filter te drijven voor zuivering van het drinkwater. Ook electrisch licht wordt gewenscht geacht. De ziekeninriebting is goed; alleen is een afzonderlijk gebouw noodig voor besmettelijke ziekten. De voeding is goed de oorzaak der ziekte in November kon de commissie niet opsporen. Noch het drinkwater, noch de melk, noch de natte voeten acht zij de reden. Ofschoon geen enkel feit van beieekenis is kunnen worden bewezen, erkent de commissie het bestaan van plagerijen van cadetten in het eerste jaar. De bestraffingen door de oudere cadetten zijn niet altoos van schulde- loozen aard: het werpen van water in den nek, het buiten 't bed staan, enz. Streng verbod, streng toezicht, strenge straffen moeten die plagerijen bestrijden. De overleden cadet Stuffken is plotseling aan darmbloeding gestorven en had een be gin van longlijden. Aan mishandeling wordt de dood niet toegeschreven. Veel lof wordt toegezwaaid aan de geneesheeren, bijzonder aan den eerataanwezenden, den heer Hoogeboom. Op de gisteren door de firma Roos, te Amsterdam, gehouden Kunstveiling-collectie golden boven de 1000: Van Huijden 1001, Artz ƒ1078, Israels f 4070, Bles ƒ4020, Lambert ƒ1320, De Neuville ƒ3850, idem 3850, Castrez 1050, Blommerts 2530, Israels f 3300, J. Maris ƒ3410, idem 4400, Mesdag ƒ2200, idem ƒ2420, Breton ƒ2310, Blommerts 6050, Breton 2970, Pasini ƒ3850, idem ƒ1017, Daubigny 7150, idem ƒ0600, Israëls f 4025, idem ƒ1320, J. Maris 1620, Mauve f 4510, W. Maris f 1595, Rosa Bonheur ƒ18,150, Auguste Bonheur ƒ3630, JeiOme ƒ4400, Corot ƒ15.290, idem ƒ9680, idem ƒ14,080, idem ƒ18 970, idem ƒ10.450, idem ƒ7150, idem ƒ3850, idem ƒ1980, Bosboom f 5390, Israels ƒ14,410, J. Maris 1485, idem 1375,Trayer 1540, Kemmerer 6600, idem ƒ1100, Dupié ƒ13,860, Henner 3850, idem ƒ1650, Djaz ƒ5500, idem 2860, Ziem 1650, Waldorp ƒ1347, Jacques f 3410, Cal vi 2200, te zamen ƒ273,113 met inbegrip vanlOpCt. opgelden. Bs. Hogerzeil deelt in bet „Predikbeur- tenblad" van Amsterdam mede dat hij de vorige week van oen onbekende ontvangen heeft twee giften, elk van twaalf duizend gulden, de eene voor de 12de kerk, de andere voor de diaconiescholen. De heer Pauwel3 is voor het a. s. seizoen weder aan de Nedorlandsche Opera verbonden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 17 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 April van Port-Said; de „Sumatra", van Amsterdam naar Eatavia, vertrok 14 April van Southamp ton; do „Caland", van Nieuw-York naar Am sterdam, passeerde 14 April Scilly; de „Gel derland", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 14 April van Adende „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, is 14 April Perim gepasseerdde „Spaarndam", van Ni6uw-York naar Rotteidam, is 14 April Lizard gepas- seerd; de „Prins Maurits", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 12 April Dungeness. De Lcidsche Zarnjverceniglng. De „Leidsche Zangvereeniging" gaf gis teravond in den Schouwburg alhier sedert haar bestaan hare aangekondigde vierde muziek uitvoering, onder welwillende leiding van den heer Jan G. Striening, in de plaats van die des heeren Th. Enderle, die, hoewel zelf niettemin aaüwezig, toch om de bekende r.-lenen verhinderd was zelf nog op te treden en den vorigen directeur, den heer Willem Van Iporen, is opgevolgd. Ofschoon de zaal wel niet stampvol bezet was, mocht de opkomst toch op de verschil lende rangen (met uitzondering van de galerjj, waar slechts een paar menseben zalen) vrij goed genoemd worden, en de meer of minder hoopvolle verwachtingen, welke men om trent de uitvoering zelve mag gekoesterd hebben, zjjn ongetwijfeld niet beschaamd, in tegendeel belangrijk overtroffen geworden. Het doet ons genoegen dit al dadeljjk te kunnen constateeren, waartoe w(j reeds aan leiding vinden inGade's „Fruhlingsbotschaft", concertstuk voor koor en orkest, waarin het gemengde koor zich tot opening van het concert gunstig deed keDnen, evenals daarna in „Der 127e Psalm" van Franz Wüllner, waarin we, behalve een goed geslaagd quartett en torzett, met medewerking van een dames en heeren-dilettant uit het koor, tever.s het vrouwenkoor verdienstelijk alleen te hoo- ren kregen. „Schön Ellen", eene ballade van Em. Gei- bel, op muziek gebracht door Max Bruch, was van eenige jaren terug, door de vroegere zangvereeDiging van denzelfden naam, geen onbekende, op dezelfde plaats uitgevoerd. Als solisten traden nu in dit nommor op de heer Paul Haase (bariton), van Rotterdam, en ver volgens mej. Jeanne Landré (sopraan), van Haarlem. Toen eerstgenoemde het „Nun gnade dir Gott" deed hooreD, bleek dat hij nog altijd op de gunstige reputatie van vroeger aan spraak heeft. Aan een aangenaam geluid paart hij oene beschaafde voordracht; terwijl ook de sopraan-zangeres hare partij gevoelvol zong. In het slot-duet klonken beider stemmen zeer fraai, en dank z(j de wijze, waarop bovendien de koren zich in dit nummer van hunne taak kweten, slaagde ook dit nommer zeer goed. Aan blijken van waardeering voor deze eerste afdeeling liet het publiek het dan ook niet ontbreken. Het voornaamste nummer van het pro gramma was echter „Das Mdrchen von der echOnen Melusine" van Heinrich Hofmann, naar een gedicht van Wilhelm Osterwald, met welk toonwerk de geheele tweede afdee ling werd ingenomen. Alvorens tot de uitvoe ring er van werd overgegaan, deelde de pre sident der Veroeniging, de heer L. H. Vijzelaar, mede dat van den persoon, die de solo-bas- partij zou vervullen, uit Den Haag bericht was ontvangen dat hjj door ongesteldheid verhinderd was aan die taak te komen vol doen, doch dat men den vorigen aYond zoo gelukkig was geweest uit het koor iemaid te vinden, die haar wel op zich heeft willen nemen. De toegevendheid te zijnen opzichte werd dus ingeroepen. Niettegenstaande deze door de Vereeniging ondervonden teleurstelling, kan het oordeel over de w(jze, waarop ook Hofmann'a werk werd ten gehoore gebracht, niet amlera dan hoogst gunstig luiden. De beide reeds boven genoemde aopraan- en bariton-solisten, die er eene voorname rol in te vervullen hadden, hetzij afzonderlijk, hetzij 'n bun samenzang, hadden nu zelfs schitterende oogenblikken. Wij herinneren daartoe slechts aan het „Sein Bild umschwebt mich wo icli gehe" of „Zum Gatten will ich dich erwühlen" door Melusine (sopraan); aan het lied „Die Linden rausehen, es plaudert die Welle" of „Wolilan, ihr wollt's, so soil es sein den Schleier ihrer Heimiichkeit", door graaf Raimund (bariton); aan het„Dein Auge lüsst dein Herz mich achauen" of „In deiner Lieb' 1st mir das Leben", door beiden. De mezzo-sopraan (mej. Joh. L., uit Haarlem), dia reeds in hot torzett van "Wüllner mede- zong, was nu in de gelegenheid zich als Klotbilde afzonderlijk te doen hooren, en ook zij gaf reden tot tevredenheid. Zfl de6d haar aandeel op bescheiden wijze tot zjjn recht komen, eveneens in de duetten met Sintram, (bas) of het terzett mede mot Raimund. De bas zolf, de hoer De H., die ook de partij d6n koning der watergeesten te vertolken had, mag op aller erkentelijkheid aanspraak maken voor de vervulling der door. hem vrijwillig aanvaarde, niet gemakke lijke taak. De gemengde koren waren over het alge meen zeer goeddie der dames onderscheidden zich insgelijks gunstig, ofschoon bi) het in zetten van het „Auf feuchten Pfaden entflioht" de Nixen wel wat al te vluchtig, wat al te schuchter waren. By het jagerkoor had het mannenkoor krachtiger kunnen z(Jn. Ook in andere gedeelten was het soms wel wat zwak tegenover dat der dames. Het orkest, bestaande uit het strykorkest der kapel van hot vierde regiment infanterie en eenige dilettanten, werkte, evenals de piano-accompagnateur, de heer K. K., opvrij loffelyke wyze mede tot het welslagen dezer uitvoering, op welke allen met den directeur, wegens diens bekwame leiding, met voidoeniDg mogen terugzien. C4 e ui e n ff (1 IN le U Wn. Door den heer L. Van Es is aan de telephoonmaatschappy verzocht te willen rectificeeren dat hy onder de aangeslotenen aan do telephoon ia genoemd als: loodgieter; moet zynaanlegger van gas-, water-, stoom- en bierleidingen enz. Te Zooterwoude zyn b u w y z e van proefneming aan den Vrouwenweg, achter de hegge, tien pruimeboomen van hoogstammen geplant. Wy hebben indertyd mededoe- ling gedaan van eene vordering, ingesteld door een schipper te Koudekerk tegen do gemeente 's-Gravonhage, waarby hy van deze schade vergoeding vorderde op grond dat in den nacht van 3 op 4 Dec. 1888 hy, schipper, zich bevond op zyne schuit aan de Schutsluis naby den Leidschendam, toen, door aftapping van het water, de schuit is gekanteld en ge zonken, hu zich met moeite mot zyn gezin van den dood hoeft kunnen redden en hy dientengevolge aanmerkelyke schade heeft geledendat die schade is te wijten aan de onrechtmatige daad van de gemeente 's-Gra- venhage, op wier last het water werd afge tapt, immers ten behoeve der watervorver- sching dier gemeente. De rechtbank verklaarde don eischer in die vordering indertyd ontvankelijk fin daar de gedaagde ontkende dat het ongeva"' yeroor- zaakt was door waterloozing ten behoe\'bdei waterverversching op haren laat geschied beval zy den eischer door getuigen de gestelde* feiten te bewyzen, met dien verstande, dat ook zou moeten bewezen worden dat de af tapping van het water is geweest eene plot selinge aftapping. Ten gevolge van dit vonnis werden onder scheidene getuigen gehoord en is de zaak gisteren weder voor de Haagsche rechtbank bepleit. Mr. C. A. Yaillant, de advocaat des eischers, was van oordeel dat door de afge legde verklaringen der getuigen de vordering van zün cliënt volledig bewezen was, torwfll de advocaat der gedaagde gemeente, inr. W. Tborbecke, hetgeen le bewpzen was opgelegd in geenen deele bewezen achtte. De conclusie van den officier van justitie deelen wy later mede. Men schryft uit Sassenheim: Door den langdurigen winter en de daarmedo ge-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1