N«. 9553. "Woensdag 15 April. A#. 1891. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Feuilleton. Sophia's bekentenis. LEIDSCI DAÖBIAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden.;.7.\ .7." ƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer30.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Tan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Gwoteré letters naar plaatsruimte. Yoor liet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemeurd IN i«uv Een verver uit Rotterdam, die Zaterdag namiddag aan eene nieuwgebouwde villa, in het Scheveningsche Park, eenige werk zaamheden verrichtte, had het ongeluk uit een dor ramen der bovenverdieping te vallen, waardoor hy ernstige kneuzingen bekwam en per raderbaar naar het ziekenhuis te 's-Hage moest worden vervoerd. Zaterdag-avond geraakte te 's-Hage een man in het water aan den Z.-W. Binnensingel, by de Sirtemastraat. Men ver moedt dat hj) er in gesprongen is. Hy werd door middel van een schippershaak op het droge gebracht en vervolgens naar het zieken huis vervoerd, waar hy inmiddels is overleden. Schipper Jacob Spaans, voerende da bomschuit genaamd „Juffrouw Neeltje", van den reeder M. De Niet Azn gisteren te Scheve- nirgen aangekomen, was in de vorige week met zyn schip visschende in de Noordzee, toen hy door den kotter 249, van Lowestoft, van al zyn vischtuig is afgezeild en wel ten gevolge van de onachtzaamheid der bemanning van het vreemde schip, dat, met de trawl visschende was en waar zich op dat oogen- blik niemand op dek bevond. Aan de bevoegde autoriteit is hiervan kennis gegeven. Heden werden de eerste afgesne den bloemen van hyacinten naar het buiten land verzonden. De krokus staat nu in vollen bloei, en weldra zal de hyacint zich in volle pracht vertoonen. Een uitstapje per stoomtram naar Lisse, Hillegom of Haarlem is dan wel aan te bevelen. Men meldt ons uit Haarlemmer- meer dat, toen j. 1. Zaterdag twee heeren per vigilante van Aalsmeer naby Hoofddorp kwamen, één paard eene beroerte kreeg en toen het andere afgespannen was, dit achter uit te water liep. Na zich van een ander paard voorzien te hebben, werd de reis weder voortgezet. Hoe gevaarlijk het is om kinderen met vuur en olie te laten omgaan, blykt uit het volgende geval. Het ti jarig zoontje van de wed. K., te Haarlemmermeer, wilde de kachel aanmaken met petroleum. Door er te veel olie in te gooien, sloeg de vlam aan alle kanten de kachel uit en vatten de kleeren van een 4-jarig meisje var. D. Robyn vlam. Op het goschroeuw kwamen de buren toe snellen, die de vlammen btuscbten. Het kind had ovonwol zulke ernstige brandwonden be komen, dat het haast niet kenbaar is en naar 't ziekenhuis te Leiden moest vervoerd worden. Als vervolg op hot bericht uit Roelof-Arendsveen, aangaande de jongedochter, die gedurende ongeveer vjjf maanden het ge bruik van hare stem had moeten missen, dient nog te worden vermeld, dat z(j die heeft terug gekregen juist daags vóór de verjaring harer moeder, eene weduwe van 75 jaar. Dat voor die goede moeder de mondelinge gelukwen- sching harer dochter op haren feestdag de aangenaamste verrassing was, behoeft geen betoog. De Haagsehe Kouter van de „Prov. Gron. Crt." meldt het volgende, het geen dezer dagen een Haagsch ambtenaar is overkomen Als echtgenoot viel hem onlangs de on derscheiding ten deel, vader te worden, en daar deftigheid en voornaamheid voor hem het grootste aardsche geluk z(jn, besloot hy in de Haagsehe bladen te berichten, dat mevrouw kraam-visites zou afwachten op dan en dan. Maar voor een dergelijk bezoek zyn gasten onmisbaar en boider relatiën waren nog zoo gering. Daar komt hy op een inval. Een paar zijner vrienden, evoneens adjunct commiezen aan een departement, noodigt h(j uit, bij hem op kraam-visite te komen. „Je zult het misschien mal vinden, om daarvoor de baker een gulden te geven, maar mag ik joluineen, kom, zonder complimen ten!" En onze ambtenaar moffelde ieder zijner vrienden een gulden in de hand! Zij zouden komen, dat zou chic staan, en de kraamheer zou tegenover de baker een goed figuur maken met zjjne royale vrienden. Maar op den bepaalden dag, toen alles even keurig en fraai was, en de baker de kleine had opgedirkt als een paaschlammetje, wachtte men tevergeefs op het tweetal! Zonderling! Drie dagen later komt do gelukkige vader zyne twee ongetrouwde vrienden tegen. „Zeg, waar zijn jullie gebleven? Dat was ook 'n mooie!" „Ja, kerel," luidde het beteuterd antwoord, „om je de waarheid te zeggen, was die gulden door onze vingers geglipt enenfin! slecht by kas! Nu, bonjour, wil m'n compli menten aan je vrouw „En aan de baker!" voegt de ander daarbij. Onze Hégsche windmaker liep boos en prut telend heen De „S t.-J am es' Gazette".bericht dat uit het Russische district Kieff ongeveer 3000 Joden verdreven zullen worden. Op do grens van Britse h-Indië en China is eene groote Chineesche karavaan door roovorstammen uitKachyen aangevallen. I Van uit het Chineesche fort Sarigyee, waar eene bezetting van 50 Chineesche soldaten ligt, ontving de karavaan terstond bijstand. De Kachyen gebruikten deze gelegenheid om zich meester te maken van het fort en de overige bezetting te vermoorden. Er zyn van Engel- sche zyde met Chineesche autoriteiten onder handelingen aangeknoopt, ten einde op de onderlinge verkeerswegen in de toekomst de veiligheid te bevorderen. Ook is tot tuchtiging van de Kachyensche roovers een detachement Engelsche en inland- sche soldaten, ten getale van 200 man, op den Ssten dezer uit Bahmo vertrokken. Van eene ongepaste Aprilgrap zyn de vorige week eene Hongaarsche vrouw en hare dochter het slachtoffer geworden. De moeder ontving een brief, waarin haar de dood van haren te Buda Pesth in garnizoen liggenden zoon gemeld werd in zoodanige bewoordingen, dat zij wel had kunnen begrijpen dat het geen ernstig bericht was. Maar niettemin bleef de arme vrouw dood van den schrik en kort daarop stierf ook hare 15-jarige dochter van de ont roering, door dat plotseling overlijden ver oorzaakt. Een eigenaardige werkstaking is te Triest uitgebroken en wel onder de winkeljuffrouwen, die als eenigen eisch stellen den geheelen Zondag vrij waarmede de patroons zich tot nu toe niet konden ver eenigen. De dames hebben verleden Zondag eene vergadering gehouden en besloten eon- parig, den volgenden dag niet aan het werk te zullen gaan, alvorens zy de verzekering hadden gekregen, dat aan hare wenschen zal worden voldaan. Dit is echter vooralsnog niet geschied, zoodat de dames nog altijd aan hot staken zijn. Eenigen van haar werden onmiddellijk ontslagenanderen vertrokken vrijwillig. Het is te voorzien, dat zy voor de patroons zullen moeten zwichten en zich tevreden stellen met een Zondag om de veer tien dagen, zooals tot nu toe het geval was. Het misnoegen van het geheele schouwburgbezoekende publiek van Amiéns werd dezer dagen door de handelwijze van een paar artisten der opera, aldaar, opgewekt. Eene jeugdige artiste, Berthe Brach, straatarm, maar moeder van twee kinderen, overleed daar, zonder een penning na te laten. De collega's der overledene waren door dit verlies zeer getroffen en legden een krans op het graf van hunne gestorven vriendin. Twee artisten echter weigerden niet alleen hun aandeel in den krans te betalen, maar spraken zelfs op beleedigende wyze over de overledene. Dit nu kwam het publiek ter ooren, en den eersten avond, dat de boide zangers na dit voorval voor het voetlicht traden, wer den zy ontvangen op eene wyze, als nog nooit in een schouwburg word aanschouwd. Er werd gegild, gefloten en geworpen met alles wat niet spijkervast was, zoodat den beiden zangers niets anders overschoot dan maar van het tooneel te verdwijnen. Het geheele opera-personeel, tot de tooneel- knechts en den machinist incluis, schreeuwde en floot, naar verzekerd wordt, om hot hartst mee. Te Moskou en omstreken zijn in den laatsten tjjd ontzaglijke massa's sneeuw gevallen, waardoor ook menschen om het leven zyn gekomen. Zoo vond men 4 K. M. van genoemde stad eene met een paard bespannen boerenslede onder de sneeuw bedolven. Tan het paard stak alleen nog de kop boven do sneeuw uit. De boer, die aardappelen en melk naar de stad had willen brengen, lag bevroren in de slede op de zakken met aardappelen. By eene te Antwerpen plaats gehad hebbende wapenschouwing ging een paard van een cavalerist er van door en rende door de rijen der toeschouwers, waarbij drie personen zwaar en een tiental lichter verwond werden. Te Nieuw -York heerscht de griep in hevige mate. In de laatste week zijn 1210 gevallen voorgekomen, waarvan 108metdoo- delyken afloop. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In No. 9551 van Uw geacht Dagblad wordt in eene advertentie eene oproeping gedaan aan allen, die mede willen werken om alhier oen spreker te doen optreden voor Algemeen Kiesrecht. Het verwonderde mij, dat eene oproeping voor eene publieke zaak anoniem geschiedt, hetwelk velen terug zal doen houden, zich op te geven. Ook meen ik uit goede bron te kunnen mededeelen, dat in de laatste helft van Mei, voor dergelijk doel, hier ter stede een spreker in het openbaar zal optreden voor de afdeo- ling Leiden van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond. U beleefd dankzeggende, M. de R., voor do verleende plaatsruimte, teeken ik my Leiden, 13-4-91. Een belangstellende. 2.) Het langer uit te houden ware hare krach ten te boven gegaan, en in een zegepralend gelach gaf Sophia hare vroolijkbeid lucht. „Gij, kleine heks, gij, ondeugd, plaaggeest", riep de gerustgestelde Homi, toespringende en haren arm vattende. Met zachtere stem vervolgde hy ernstig„Zult gjj nooit ophou den mij to kwellen? Zoo gjj mij bemint, kunt gij dan niet zoo edelmoedig zijn van het my te zeggen? En zoo ge mij niet be mint, ben ik dan niet ten minste eene open hartige weigering waardig?" Er kwamen haar woorden op de lippen, welke haar vrouwenhart eer aangedaan en dat van haren minnaar in verrukking ge bracht zouden hebben. Maar zij kon hare spot ternij nog niet laten varen. Zy wilde zich nog oen stap van hem verwijderen, eer zij hare hand in de zijne leggen en hem zeggen zou, dat hjj haar dierbaarder was dan alles ter wereld. Zy sprak dus het feeder ant woord nog niet uit en schudde met een luiden lach zijne hand af, terwijl zy luchtig naar de piano sprong. Zy ging zitten en liet de vingers bevallig over de witte toetsen zweven on zong oene wilde, tartende aria, welke de woorden van verontwaardiging, welke haren minnaar op de lippen kwamen, terugdrongen. „Sophia, hoor mjj aan!" zeide bij eindelijk, toen zy vermoeid zweeg. „Is het rechtvaardig, is het edelmoedig, zoo met mij te spelen, te spotton met de gevoelens van een hart, dat u de innigste genegenheid biedt? Ik heb u bemind, omdat ik onder uw oppervlakkig, luchtig karakter, waarheidszin en eenvoud, reinheid van gemoed en een warm, teeder vrouwelijk gevoel moende te ontdekken, dat ten zegen zou zyn voor het geheele leven van hem, wiens hart zoo gelukkig zou zijn deszelfs verborgon snaren aan te raken. Gy zyt eene rijke erfgename en ik bon een onbemid deld student, maar zoo dit de reden is, dat gij mijn aanzoek op zoo onheusche wijze ontvangt, zyt gij niet do edele vrouw, die ik u waande." Sophia had het hoofd afgewend en een traan glinsterde in haar oog. Ach, waarom spelen wy dikwijls zoo ach teloos met ons geluk, alles door eene luim op het spel zettende? Toen zij hem haar aangezicht weder toe wendde, was weer dezolfdo spotachtige glans in haar oog en hetzelfde coquet lachje op haar gelaat. „Van erfgenamen gesproken", zeide z(j nu, „daar hebt go Marie Duval, wier vader tweemaal zoo rijk is als papa. Misschien ware hot beter, uwe genegenheid op haar over te brengen, mijnheer Enselman! Het verschil van onzen bruidsschat zou onge twijfeld o°n goede prikkel z(jn, en misschien zou zfi uw aanzoek in ernstiger overweging nomen dan ik gedaan heb." Beleedigd stond hij op en plaatste zich in zijne volle leDgte vóór haar, terwijl zijn gelaat gloeide van verontwaardiging en hij de dicht over elkander gekruiste armen dicht tegen do borst gedrukt hield, als om hot hoorbaar kloppen van zyn hart te beletten. Zjjne lippen waren dicht te zamen gedrukt en zijne oogen gloeiden. „Sophia, onnadenkend meisje, gjj hebt één droppel te veel in den bitteren kelk gegoten, gij zyt één stap te ver gegaan Niet vóór hy zich met een ernstig „goeden dag" verwyderd had, kwam het roekelooze meisje tot bezinning. O, wat had zy toen wel willen geven om hem nog één oogenblikje bij zich te zien. „Och, waarvoor behoef ik bang te zyn? Binnen vier en twintig uren is hy weer hier", sprak zy, toon de straatdeur achter hem dichtsloeg. En niettemin werden deze woorden door een zucht gevolgd en had Henri de schoone oogen kunnen zien, welke hem natuurden, dan ware het wellicht zyne beurt geweest om victorie te roepen. Ondanks hare voorspelling kwam hy bin nen vier en twintig uren niet terug. Dagen en weken verliopèn, maar hy kwant met. Nu begon zy zich eerst recht ongelukkig to gevoelen, zy werd bleek en mager. Mama kwam met allerlei lokkernjjon voor don dag om haar aan het eten te krygen.Doch tevergeefs. Sophia zeide dat zy geen eet lust had. Tevergeefs ook overstelpte papa zyne lio- velinge met fraaie kleedjes. Een flauw lachje of een verstrooid „dank u" was papa's eenige belooning. En toon zus Jet de gedachte opperde, dat Henri's af wezigheid met Sophia's veranderden toestand in verband stond, schudde zy met een air van onverschilligheid het hoofd en liep weg om in de eenzaamheid te gaan zitten treuren en schreien. (Slot ommezijde

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5