mat zoo veel troost op hem mogen terug zien; want een troost is het voor allen, dat hier een waar mensch is begraven. Brengt dien troost, zoo zeide spreker, over naar huis, aan hen, die daar zyn achtergebleven. I-ia er vervolgens op te hebben gewezen, tire do akker des doods een kansel is, waar ons de gelijkheid van allen voor God wordt gepredikt, en de dood een Evangelieprediker is, die ons toeroept: het goede en dus „de goeden sterven niet", sprak h(j met vol ver- trouwer. den overledene toe„Vaarwel, maar leef gelukkig!" Een der zoons van den overledene, dr. J. M. Van Benten, docent in de oude talen aan het gymnasium te 's-Hage, herinnerde met etn dankbaar kinderhart eveneens aan hetgeen z(jn vader voor zjjn gezin was geweest en betuigde vervolgens, mode uit naam van dien beminden vader, den dank voor do te dezer plaatse betoonde achting en hulde, alsmede voor aller tegenwoordigheid en de dezer dagen door de familie ondervonden blijken van deel neming in het geleden verlies. Als daarna levende bloemen in het graf waren gestrooid, verliet men den doodenakker en was de treurige plechtigheid volbracht. Aan de universiteit alhier is het candi- daats-eiramen in de rechten afgelegd door den heer W. L. Luyken Glashorst. In de algemeene vergadering van aan deolhouders derNoord-Zuid-Hollandsche Stoom tramwegmaatschappy Haarlem-Leiden, zijn de balans en winst- en verliesrekening goedge keurd. De laatste wijst eene netto-winst aari van ƒ29,874; hiervan afgetrokken de voor 18S9 en 1890 gereserveerde ƒ7,274; voor patent, premie en de vorming van een ver nieuwingsfonds, blijft ƒ22,500, waarvan aan aandeelhouders 7 pet. of 17.50 per aandeel wordt uitgekeerd. Volgens de statuten waren de heeren J. C. Loman en C. G. Van der Meulen aan de beurt van aftreden. De heer J. C. Loman word herkozen en in plaats van den heer -C. G. Van der Meulen, die zich niet herkies- ■baar stelde, werd verkozen de heer J. Timmer. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te St3venisse, dr. A. J. Van 't Hooft te Nootdorp. Bedankt is voor het beroep naar eene zelfde gemeente to Bruinisse door ds. Y. Bootsma, te Zootermeer en Zegwaard. Graaf Von Bülow, secretaris van het D-iitschs gezantschap te 's-Hage, verplaatst naar St. Petersburg, heeft gisteren de resi dentie verlaten. De attaché by de Belgische legatie te 's-Hage, de heer E. Havenith, die voor eenige ■dagon in het „Hotel des Indes" aldaar was afgSBtapt, is weder naar Brussel teruggekeerd. De Italiaansche gezant by ons Hof, tnarkies De Spinola, is van eene veertiendaag- echo reis in het buitenland op zyn post te s-Hage toruggekomen. Te 's-Gravenhage i3 overleden, in den ■oudordom van 59 jaren, de heer J. Chr. Engolec, in leven hoofdcommies by het dep. van koloniën. In den ouderdom van 63 jaren is aldaar ook overleden de heer H. V7. J. C. Swaan, president-directeur der Haagscho Assurantie- Compagnie voor brand enz. Do overledene genoot de algemeene achting in hooge mate. Geruimen tyd nam hy yverig deel aan de bevordering van velerlei alge meene belangen. Hy was ook indertyd een dor mede-aanvragers van de concessie voor eene haven te Scheveningen. Men meldt uit Gersau, dd. 12 April: De Koningin en de Koningin-Regentes dor Nederlanden zyn gisteravond behouden uit Luzern teruggekeerd. Heden werd een uitstapje gemaakt naar het aan het Vier- waldstadtermeer en den voet van den Rigi zoo ochoon gelegen stadje Weggis. De gezond heid der beide Vorstinnen laat niets te wen- 6Chen over. Van den 13den wordt gomeld: De Koningin non der Nederlanden maakten heden met ge volg oen tocht naar de historische plaatsen uit de Zwitsersche geschiedenis: Altorf, da geboorteplaats van "Walter Fürst, een der voornaamste stichters van het eedgenootschap, er. de Willem-Tells-kapol, naby Brunnen. Hare M -jesteiten vertrokken hedenmorgen met eene extra stoomboot naar Fluelen, waar de ry tui gen by de aanlegplaats gereed stonden voor den terugtocht over den Axenstraatweg. Op do "Willem-Tellsplatte aangekomen, stegen de Mr jesteiten uit en begaven zich te voet naar do kapelin het hotel werden eenige verver- Bchingen gebruikt. Vóór het diner is het hooge gezelschap weder teiug. Do heer Droz, lid van den Bondsraad en hoofd van het departement van buitenland- sche zaken, zal de Koninginnen uit naam der Zwitsersche regeering te Gersau gaan ver welkomen. Men schryft aan het „Utr. Dbl." uit Rotterdam Oude toor.eslliefhebbers zullen zich mevr. Vink-Moor herinneren, die in lang vervlogen tyden eene zeer gevierde tooneelspeelster was. Dat was nog in do dagen, toen het publiek zeer familjaar met de tooneelspelers omging, en gewoon was hen by voor- of familienaam te noemen. Zoo was de genoemde kunste nares algemeen bekend als „Bet Vink", en onder dien naam genoot zy eene even groote populariteit als by voorbeeld haar tydgenoot "do oude Rosevelt. Bet Vink was de vrouwelyke komiek, en hare hoogste kunst was eene vischvrouw zóó natuurgetrouw voor te stellen, als ware zy workelyk rechtstreeks van de vischmarkt op het toonoel gebracht. Ook in andere rollen gemoedelyke byv. muntte zy uit, maar toch voldeed zy het publiek het meest, als zy vrouwen uit de lagere volksklasse moest voor stellen, met een komiek tintje, en hare kracht kon zoeken in platte taal. Hare kunst was by uitnemendheid realistisch. Mevrouw Vink Moor heeft van verschillende tooneelgezelschappen deel uitgemaakt; het laatst was zy nu ongeveer een 30 jaar ge leden verbonden aan het gezelschap van Duport, te Amsterdam. Maar toen was hare kunst reeds in de nadagen. Sedert eene kwart eeuw verscheen zy niet meer op de planken, en haar naam was in het vergeetboek geraakt, ook by de ouderen, die haar eenmaal toe juichten. Dezer dagen is zy alhier op 80 jarigen leeftyd overleden, hier, waar zy in de dagen van Bing- ley en Hoedt de meeBte lauweren oogstte. Ten einde te voorkomen dat in het Politieblad gesignaleerde personen, die by aanhouding verklaarden hunne straf reeds te hebben ondergaan, een vry geruimen tyd van hunne vryheid worden beroofd in afwachting van een onderzoek naar do waarheid hunner verklaring, hoeft do minister van justitie don besturen der gevangenissen aangeschreven, voortaan een ontslagbrief uit te reiken of een bewys van ontslag aan al de personen, die de gevangenis na expiratie van straf ver laten, onverschillig van welken duur die straf is geweest. Mocht een veroordeelde, nadat hem door het hoofd van oen gesticht is mede- godeeld, dat hy een bewysstuk als hier wordt bedoeld kan bekomen, daarop volstrekt geen prys stellen, dan zou voor zulk een met ontslag vertrekkende de uitreiking achter wege kunnen blyven. Al de mogelyke onaan gename gevolgen van het gemis van een ontslagbrief, waarop de aandacht van den betrokken persoon behoort te worden geves tigd, zou deze dan toch aan zichzelven te wyten hebben. De toenemende uitbreiding der bevol king in het westen der hoofdstad heeft voor eenigen tyd aanleiding gegeven tot vorming eener nieuwe R. K. parochie, welko tot dusver een houten kerkgebouw aan de Spaarndam- morstraat tegen den spoorwegdijk had. Thans is naar de plannen van den architect Cuypers eon groot steenen kerkgebouw gesticht, ge- wyd aan do H. Maria Magdalena. Dit gebouw, dat een aangenamon indruk maakt, zal Maandag 20 dezer door mgr. Botto- manne. den bisschop van Haarlem, worden ingewyd. (H6f.) Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde 13 April Gibraltar; de „Burgemeester Den Tox", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 April Perim; do „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 April van Port- Said; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 11 April van Nieuw-York naar West-Indië. Gemengd Nlenws, Hedennacht, omstreeks haif- twee, werden de bewoners van Kraaierstraat en omliggende stegen alhier wakker geschrikt door het geroep van brand. Deze was uitgebroken in den kruideniers winkel, levens brood depot van den heor Vlen- dré, wonende op den hoek van de Kraaier- en Gortestrater. De oorzaak van den brand ir onbekend. Men spreekt van oen hond, welke een lichtje zou omgeworpen hebbon. De bewoners konden zich nog bytyds redden. Binnen een uur tyds was het perceel uitge brand en was de brandweer tevens den brand meester. Een werkman, die hedenochtend in de groote zaal van de in aanbouw zyr.de Stadszaal alhier in de hoogte werkzaam was, liet by ongeluk eene zware plank naar beneden vallen. Die plank kwam terecht naast een benoden staand kameraad en kwam, toen zy omviel, tegen dezen aan, hom kwetsende. Dr. N. werd dadeiyk ontboden en de man naar het ziekenhuis overgebracht. Men moldt uit Noordwyk aan Zee, dd. 13 April: Een 12-tal schuiten was aan met 50 besomming. De meoste vischten binnen. De pryzen van tong waren la ƒ1.10, schar ƒ3 a 3.50, keu ƒ1.50 a ƒ1.60, braad ƒ2 a 2.20 en binnenschol ƒ2.50 a 2.75. In het Achterom te 's-Hag.e heeft gistermiddag een man door ophanging een einde aan zyn leven gemaakt. Een achtjarig meisje in de Boom straat te Amsterdam slikte, terwyi zy alleen in de kamer was, een knikker in, welke ongolukaig in hot verkeerde keelgat geraakte. Haar 15-jarige broeder hield haar hoofd ge ruimen tijd naar beneden, waardoor de knik ker haar uit den mond vloog. Het meisje heeft aan de tegenwoordigheid van geest van haren broeder hoogstwaarschyn lyk het leven te danken. In oen der bladen wordt per advertentie te koop aangebodoneen partytjo aandeolen Parkschouwburg te Am sterdam. Gisteravond, omstreeks zes uren, viel op den Singel by de Donkereslnis te Am sterdam een werkman van het dak van een huis van vyf verdiepingen. De ongelukkige werd voor dood opgenomen en naar het Binnen- Gasthuis vorvoerd. Een buitenman, die gisteren tydens de paardenmarkt aan het Vredenburg te Utrecht te dicht achter de vurige rossen liep, kreeg van een paard een trap tegen de borst, waardoor by achterover tuimelde en ernstige kneuzingen bekwam. Na voorloopig behandeld te zyn, liet hy zich met een wagen naar huis brengen. In de vorige week zyn teOos- torbeek drie zonen en twee dochters uit één gezin te gelyk in ondertrouw opgenomen. Duizenden trekvogels, van welke de meeste tot de orde der steltloopers belmo ren, zyn dezer dagen op het eiland Tessel neergestreken. In plaats van nesten te maken, zitten de arme vogels te verkleumen in het moeras, en betrouten blykbaar den spoed, welken zy gemaakt hebben om het noorden te boreiken. "Wegens de koude worden ook de kievitseieren schaars gevonden en met 35 cents per stuk betaald. In een bosch, behoorende tot het landgoed „Klarenbeek", onder de gemeente Doornspyk, is gevonden het lyk van den hesr W. P. aldaar. Naar men verneemt, is hy op noodlottige wyze om het leven gekomen. Door den directeur-generaal der Exploitatie-maatschappy is ten opzichte van het aan do huisgenoolen van het personeel 11 verstrekken vry vervoer bepaald, dat slechts drie vrybiljetten per jaar en per gezin zullen worden afgegeven. BUITENLAND i/uitschland. Het onderzoek betreffende kunstgrepen by het opmaken van de noteering der pryzen aan de Berlynsche goederenmarkt, gaat uit van het ministerie van koophandel, en meer bepaald van den heer Camp, hoofdambtenaar by dat departement. Het bestuur der Ber- ïynscho kamer van koophandel wordt uit- genoodigd maatregelen tegen dergelyke prak- tyken te nemen, hetzy door disciplinaire straffon, hetzy door verwydering van de beurs der personen, die zich er aan schuldig maken, iialië. De „Gazzstta uffiziale" meldt dat deTurk- sche regeering een quarantaine heeft op gelegd aan de voortbrengselen van Massowah. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken seinde aan den gouverneur aldaar om inlichting en deze antwoordde dat de gezond heidstoestand uitmuntend was. De minister heeft daarop aan de Porto verzocht, de qua rantaine op te heffen. - Menotti Garibaldi, die eenigen tyd ge leden het Italiaansche gebied in Oo3t-Afrika hooft bereisd en thans te Rome is terugge keerd, beschryft den toestand der kolonie als betreurenswaardig en zegt, dat de Italiaansche regeering in Massowah noodslcos slachtoffers heeft gemaakt, aangezien in die streek voor den handel niet de minste vooruitzichten be staan. Naar men bericht, is Garibaldi van plan de zaak in de Italiaansche Kamers ter sprake te brengen en men verwacht een hef tig debat. Groot-Britanuö' Thans zyn meer volledige berichten te Taim ontvangen omtrent den door de Manipuri's gepleegden moord op den commissaris Quinton, den resident Grimwood en twee Engelschi officieren, wier namen nog niet bekend zyr gemaakt. Zy zyn op de meest wreedaardig! wyze om het leven gebracht. Do heer Quintor werd eerst onthoofd en daarna wierp me: zyn in stukken gereten lyk den honden at aas voor. De heer Grimwood en de beidi officieren werden met speren doorstoken ei ondergingen daarna hetzelfde lot. Zooals men weet, ontvangt de zich te Thobi bovindende luitenant Grant thans belangryk: versterking en zal men den opstand waai schijniijk spoedig meester zyn. Luitenant Grar, en kapitein Presgane werden 13 dezer te Tan: verwacht. Cliili. Uit Iqulquo is het bericht ontvangen, d, de Congrestroepen zich van Arica en Tact hebbon meester gemaakt. Arica is een di belangrykste havens van Chili en het middel punt van den handel op Bolivia. Ook het fe: dat het Congres daar nu invoerrechten ka: heffen, maakt het verlies van Arica voor di regeering belangryk. Ai uslaiid. Uit St.-Petersburg wordt, dd. 13 April, ge meld: Gisteravond om 11 u. 50 m. is d op reis naar het zuiden zynde grootvorst Michaël, toen zij Charkow doorreed, plotseling! aan hartklopping bezweken. Men acht hare dood als een gevolg van de onlangs gelede aandoeningen door de maatregelen van dei czaar, die haren zoon wegens diens huweljj uit het leger wegjoeg. Dat was te veel voo het teoder voelende moederhart. De overledene werd te Karlsruhe geboren, den 20sten September 1839, en was de jongst! zuster van den groothertog van Baden. Den 28sten Augustus 1857 trad zy in het huwe- lyk met grootvorst Michaël, oom des czaren Tegenover het bericht der „Daily Tele-' graph" omtrent eene poging tot moord op de: czaar in de manége der cavalerie te Sint Petersburg, zegt de „Nordd. Allg. Zoitung' gemachtigd te zyn tot do verklaring, dal onder de talryke toeschouwers niemand ietsi byzonders heefc bespeurd, zoodat naar alle waarschijnlykheid het Engelsche blad is misleid. Telegrammen BUENOS-AYRES, 14 April. De ministei van binnenlandsche zaken heeft zyn ontslas ingediend. LONDEN, 14 April. (A. E.) De offlciêeli aankondiging heeft thans plaats gehad, dat de betaling van de April coupon der Argen tynsche provincie Santa Fe is uitgesteld. CANNES, 14 April. De Oostenryksche aarts hertogin Stéphanie, alsmede de hertog en dt hertogin van Saksen zyn naar Nizza ver trokken. "WASHINGTON, 14 April. Het Hoogst! Gerechtshof besliste, in stryd mot do uitspraak van de directie der inkomende rechten t Nieuw-.York en to Chicago, dat wollen stoffen welko eene zekere hoeveelheid, hoe gering ook katoen bevatten, moeten beschouwd worde: als stoffen, welke slechts gedeeltelyk ui wol bestaan. BRADFORD, 14 April. De werkstakend! wevers ontvingen de politie, toen deze een. byeenkomst wilde uiteendryven, met steenen Eenige politie-agenten werden daardoor ge kwetst. De soldaten kwamen toen tusschen beide en dreven de menigte met de bajonet uiteen, waarby vele personen gewond worden LEIDEN, 14 April. Thormometerstandgisteravond om 8 ure: 5° C. 41° Fahrenheit; hedenmorgen on 8 uren 5.5° C. 41 9°F.; 's middags 12 ure: 9.5° C. 49.1° F.; 's namiddags 4 uren 8' C. 46.4C F Aan de Israëlietiscbo militairen, die hei Paaschfeest te hunnent wenschen te vieren en wier ouders of betrekkingen niet in hunn! garnizoen^jats verbiyf houden, zal van 2i April tot en met 1 Mei aanstaande,verlol worden verloend. De heer Bahlmann woonde, na de ernstig: ongesteldheid, welko hem geruimen tyd be lette aan do parlementaire werkzaamheden deel te nemen, heden voor hot eerst do ver gadering der Tweede Kamer by. Gisteravond is per Staatsspoor te's-Gra-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2