DAGBLAD. N°. 9553. Woensdag 15 April. A9. 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 April. LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootore lettere naar plaatsrnimto. Voor het incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De Commissie van Financiën. Aan den Gemeenteraad wordt door B. en "VVs. overgelegd het door hen ingewonnen advies van de Commissie voor de Huishou delijke Verordeningen omtrent het voorstel tot wijzigiDg van de Verordening regelende den werkkring der Commissie van Financiën. Uet belangstelling hebben zy van dat advies kennis genomen en het komt hun voor dat van de door de Commissie gemaakte opmer kingen een dankbaar gebruik kan worden gemaakt bij de totstandbrenging van eene regeling in dezen, welke het meest bevorder lijk kan zijn voor een richtigen gang van zaken. Het deed B. en Ws. overigens genoegen dat de Commissie, hoezeer zij als haar oordeel uitspreekt dat hun voorstel „volstrekt onaan nemelijk" is, toch bljjkens den inhoud van het advies met B. en Ws. in beginsel een stemmig is, althans de meerderheid, en dat de Commissie slechts enkele meerdere onder werpen in de Verordening wenscht vermeld te zien, als de zoodanige waaromtrent de Commissie van Financiën geroepen zal worden haar advies uit te brengen. B. en Ws. hadden gemoend te knnnen vol staan met in de Verordening op te nemen de rekeningen en begrootingen en verder de algomeene bepaling aan het slot, „alle onder werpen, waaromtrent de Gemeenteraad een speciaal finantiöel onderzoek noodig acht". De bedoeling van deze redactie, zeggen B. en Ws., is duidelijk. Eeno Commissie van Finan ciën toch behoort, huns inziens, de in hare handen gestelde zaken alleen te beoordeelen uit een finantiëel oogpunt en alleen gehoord te worden in zaken van meer of minder aan belang, terwijl het geheel overbodig is en bo vendien tot noodeloos tijdverlies en omslag aanleiding geeft wanneer de Commissie van Financiën steeds advies moet uitbrengen ook over de onbeduidendste zaken, welke eenigs- zins met de financiën der gemeente in betrek king staan, alvorens daaromtrent door den Gemeenteraad kan worden beslist. De redactie van do tegenwoordige Veror dening, welke tal van rubrieken van finantiëele onderwerpen opnoemt, zonder onderscheid te maken tusschen zaken van aanbelang en hoogst eenvoudige onderwerpen, vordert eene zoo danig omslachtige behandeling. Tot op zekere hoogte gaat, volgens B. en Ws., de thanB door de Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen voorgestelde redactie aan hetzelfde euvel mank, al erkennen zjj volgaarne dat deze redactie verre te verkiezen is boven de bestaande. Ook thans toch worden daarin geheelo rubrieken van onderwerpen vermeld, als voor stellen tot af- en overschrijving, het koopen, ruilen, vervreemden, bezwaren en verpanden van onroerend goed, inschrijvingen in een der grootboeken van de Nederlandsche Schuld, van schuldbrieven of vorderingen, het aanvaar den der aan de gemeente gemaakte legaten of gedane schenkingen, waaronder tal van voorstellen kunnen worden begrepen, welke van te weinig gewicht moeten worden geacht Iom een voorafgaand spsciaal finantiëel onder zoek door eene Raadscommissie van voorbe reiding noodig te maken. Van dusdanige bepaling, zeggen B. en Ws. verder, is het overmydelyk gevolg eene belang- rijke vertraging in de afdoening van zaken of wel de schijnbaar zeer gegronde klacht dat j de stukken te laat worden gezonden naar de I Commissie van Financiën, welke klacht juister I zoude zijn geformuleerd wanneer zij luidde I dat de betrekkelijke onderwerpen te vroeg in den Raad aan de orde worden gesteld. Immers herhaaldelijk komt het voor, dat onderwerpen van weinig aanbelang, welke krachtens de betrekkelijke bepalingen der Ver ordening in handen zoudon moeten worden gesteld van de Commissie van Financiën, in do vergadering van B. en Ws. van Maandag worden behandeld, terwijl den daarop volgen den Donderdag eene Raadsvergadering wordt gehouden. Men heeft dan de keus om Of die zaken tot eene volgende Raadsvergadering van eonige weken later uit te stellen öf wel aan leiding te geven tot de bovenbedoelde klacht van te-late toezending der stukken, terwijl vau de Commissie van Financien uit den aard der zaak niet kan worden gevergd dat z(j tot de onmiddellijke behandeling der zaak overgaat. Al deze moeiel(Jkheden worden, naar B. en Ws. meenen, voorkomen door den werkkring der Commissie van Financiën te beperken tot de zaken, welke uit een finantiëel oogpunt van belang kunnen worden geacht, welke echter niet wel voor eene bepaalde omschrij ving in de Verordening vatbaar zijn, doch onder de slotbepaling van hun voorstel kunnen worden begrepen. Dezerzijds bestaat ongetwijfeld hot voor nemen om, wanneer b. v. voorstellen aan de orde komen tot het aangaan van eene geld- leening, tot het aankoopen of verkoopen van Inschrijving op het Grootboek, waarbij Het kan gelden de belangrijke vraag of beschikbare fondsen zullen worden aangewend tot aflossing van schuld of belegging, tot belangrijke aan koopen van grond of verkoopen van gemeente eigendommen enz. in overweging te geven die voorstellen in handen te stellen van de Commissie van Financiën, alvorons zij in den Gemeenteraad aan de orde worden gesteld, ock al bevatte de betrekkelijke Verordening geene bepaling, waarin dusdanige voorstellen afzonderlijk worden vermeld. Uit dien hoofde gelooven B. en Ws. dat eene bepaling, als door hen aan het slot van het thans aanhangig voorstel is opgenomen, tot geene moeilijkheden in de praktijk aan leiding zal goven, terwijl elk raadslid boven dien de vrijheid bezit om, wanneer eene zaak uit een finantiëel oogpunt nog niet voldoende schijnt toegelicht, oen voorstel te doen alsnog een speciaal finantiöel advies van de daarvoor bestemde Commissie in te winnen. Naar het inzien van B. en Ws. zullen alzoo bjj onveranderde aanneming van de door de Commissie voorgestelde redactie, hoezeer daar door eene niet onbelangrijke verbetering wordt aangebracht, toch vele van de tegenwoordige bezwaren blijven bestaan. Door de bepaling toch dat in handen der Commissie van Finan ciën worden gesteld o. a. alle voorstellen tot af- en overschrijving, het koopen, ruilen, ver vreemden, bezwaren en verpanden van onroe rend goed, inschrijvingen in eene der Groot boeken van de Nederlandsche Schuld, van schuldbrieven of vorderingen, het aanvaarden der aan de gemeente gemaakte legaten of gedane schenkingen, zullen telkenmale onder werpen, welke uit een finantiëel oogpunt van het allerminst belang zijn, niet aan de orde mogen worden gesteld in den Gemeenteraad alvorens daaromtrent een advies door de Com missie van Financiën zal zijn uitgebracht. Zooals door B. en Ws. reeds werd opge merkt, wordt hierdoor de behandeling der zaken telkenmale geheel onnoodig vertraagd of wordt aanleiding gegeven tot de mede bovenvermelde klacht, dat de stukken te laat worden gezonden naar de Commissie van Financiën. Zoo wijzen zjj op de telkens voor komende voorstellen tot afstand van stukjes grond, de voorstellen tot geringe verhooging van enkele artikelen der begrooting, voor het moerendeel ingediend na ingewonnen ad vies van de Commissie van Fabricage enz alle welke onderwerpen, volgens B. en Ws., zonder oenig bezwaar in den Raad kunnen worden behandeld zonder speciaal finantiëele voorlichting van- en voorbereiding door de Finantiëele Commissie. Verder vestigen z(j de aandacht op de vele schenkingen, welke aan de gomeente worden gedaan, b. v. van kunstvoorwerpen, zoodat ook de in de Verordening voorkomende uit drukking, het aanvaarden der aan de gemeente gemaakte legaten of gedane schenkingen, als behoorende tot de onderwerpen, die steeds aan een voorafgaand onderzoek van de Finan tiëele Commissie moeten worden onderworpen, te algemeen is. Mochten aan de gemeente legaten worden gomaakt of schenkingen ge daan, waaraan voorwaarden verbonden zijn, zoodat het twijfelachtig is of de gemeente daarvan voor- of nadeel zal ondervinden, dan zal ook zonder de bindende bepaling in de Verordening, daaromtrent wel het gevoelen der Commissie van Financiën worden ingewonnen. Intusschen zijn B. en Ws. volgaarne bereid hun oorspronkelijk voorstel te wijzigen ter tegemoetkoming aan de opmerkingen van de Commissie voor de Huishoudelijke Verorde- Dingen en aan te vullen door de opneming van enkele onderwerpen, als het aangaan van geldleeningen, het invoeren of wijzigen van belastingen enz., welke in den regel een voorafgaand speciaal finantiëel onderzoek zul len vorderen. Wat betreft de door de Commissie voorde Huishoudelijke Verordeningen mede ter sprake gebrachte benoeming van eene Finantiëele Commissie van bijstand, zeggen B. en Ws. dat zij in hun rapport van 12 Februari jl. reeds bobben uiteengezet dat en waarom zi) geenerlei behoefte hebben aan eene Commissie, belast met de taak om het Dagelijksch Bestuur in het finantiëel beheer bij te staan en ook thans zijn zij niet van zienswijze veranderd. Zoc-noodzakelijk als zij zoodanige Commissie van bijstand achten voor de fabricage, met het oog op den grooton omvang van dien tak van administratie, waarvoor zooveel toezicht noodig is, zoo overbodig achten zij zulks voor het hierbedoeld onderdeel der administratie. Ten einde zooveel mogelijk te gemoet te komen aan de bedenkingen der Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen, hobben B. en Ws. een gewijzigd ontwerp opgemaakt, hetwelk zij den Raad aanbieden. Wat de rekeningen betreft, hebben zjj de redactie der Commissie overgenomen met dit verschil, dat niet alleen vermeld worden de rekeningen, die de goedkeuring van den Ge meenteraad behoeven, maar ook die, welke door den Raad voorloopig worden vastgesteld. Krachtens art. 220 der gemeentewet toch wordt de gemeente-rekening niet door den Raad goedgekeurd, maar stelt hjj het bedrag der ontvangsten en uitgaven voorloopig vast; terwijl ook de rekening van den Schutters raad krachtens de daaromtrent bestaande voorschriften, door den Gemeenteraad wordt opgenomen en tor finale vaststelling aan Ge deputeerde Staten wordt onderworpen. Zjj hebben alsnu in het slot de bepaling gemaakt, dat de Commissie verder dient van advies omtrent alle andere onderwerpen, waar omtrent door Burg. en Weths. een finantiëel advies wordt noodig geacht. Hierbij valt op te merken dat de Raad uit den aard der zaak steeds bevoegd blijft om over elk aan hem ingediend voorstel het gevoelen van de Commissie van Financiën in te winnen. Het voorstel tot wijziging luidt als volgt: Wijziging van de Verordening voor vaste Commissiën uit den Gemeenteraad van 6 Maart 1852 wat de Commissie van Financiën betreft. Bijzondere bepalingen. II. Omtrent den werkkring der Commissie van Financiën. Art. 1. De Commissie van Financiën bestaat uit drie leden. Art. 2. Zy dient den Raad van bericht en advies omtrent alle begrootingen en rekenin gen, die de goedkeuring of de voorloopige vaststelling van den Raad behoeven, behalve de jaarlijksche begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente; het aangaan van geldleeningen het waarborgen der renten en aflossingen van geldleeningen, door anderen aan te gaan; het verkoopen of koopen van inschrijvingen op het Grootboek; het invoereD, wyzigen of afschaffen van belastingen, de verordeningen op do invor dering der plaatseiyke belasting en verder omtrent alle andere onderwerpen, waaromtrent door Burg. en Weths. een finantiëel advies wordt noodig geacht. Onder overlegging van de betrekkelyke stukken deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat er by hen geene bedenkingen be staan tegen de inwilliging van het verzoek van mej. de wed. Omvlee, geb. Van Velzen, om in hare betrekking van stads-vroedvrouw te worden gecontinueerd, zoodat zy in over weging geven de adressante wederom voor den tyd van drie jaren in de genoemde be trekking te bestendigen. Ten aanzien van de plaatsing van een- Archiefgebouw met afzonderlyke conciërge woning, waarvoor de noodige gelden door de- erven van wyien den heer A. J. Krantz aan de gemeente zyn aangeboden, is het B. en Ws. na ingesteld onderzoek gebleken dat daarvoor geen ander terrein zou kunnen wor den aangewezen dan de Boisotkade tusschen den Vliet en de Kaisorstraat, welk terrein, naar het hun voorkomt, voor dit doel uitne mend geschikt is, ook naar het oordeel van. do erven, door wie op zoo vorstelyke wyze aan de bedoeling van den heer Krantz voor noemd uitvoering is gegaven. B. en Ws. geven den gemeenteraad mits dien in overweging te besluiten dat het Archief gebouw mot afzonderlyke conciërgewoning zal worden geplaatst aan de Boisotkade tusschen den Vliet en de Kaiserstraat en hun college te machtigen over te gaan tot het doen rooien van de aldaar geplaatste boomen. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van wyien den heer J. Van Benten, in leven chef ter secretarie van het Hoogheemraadschap Rynland. Velen hadden zich op den doodenakker vereenigd om aldaar don overledene de laatste eer te bewyzen. Onder hen bevonden zich ook zy, die in hoogero of lagere betrekkingen aan genoemd waterschap verbonden zyn, alsmede de vele vrienden van den overledene. Toen de kist in de groeve was neerge laten trad de heer J. Van der Breggen Az., dykgraaf, uit den breeden kring naar voren om uit naam van Rynland een woord van hulde te brengen aan den man, die zich zoo gekenmerkt had door zyne uitnemende en groote gaven, door zyn eenvoud en harte- ïykheid, die voor zpne meerderen altyd even yverig werkzaam was, voor zijne minderen steeds beleefd, minzaam en welwillend. In de 58 jaren dat Van Bonten aan Ryn land is verbonden geweest, hadden allen hem even lief gekregen. Voor ieder en ten allen tyde was hy even bereid te helpen en to zoeken naar wat Rynland betrof. In menige Voreenigde Vergadering bleek wolk een stalen memorie hy had. Steeds was hy by de hand. Wie ziet, als hem iets gevraagd werd, hem nog niet staan met den vinger aan 't voor hoofd, waarop hy dan dadeiyk antwoordde: „ik zal het wel vinden I" Rynland betreurt in hem een trouwen beambte, de kinderen verliezen in hem een liefhebbenden vader. Zyne nagedachtenis zal by allen steeds in eere blyven. Ds. S. Kutsch Lojenga, predikant by do Doopsgezinde gemeente, richtte in hot byzonder het woord tot de aan het graf aanwezige kinderen, wier aan het oog ontwelde tranen, tranen van dankbaarheid waren by de her denking aan het bezit van een vader als do hunne was, tranen van dankbaarheid dat zy

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1