M tante laaifimiillel Terplaatsing. G. S. P0PP, este lieren Iliste Prijzei P. J. WEIJERMANS. N°. 9552. Dinsdag 14 4.pril. /\»t 1891, ,§eze <jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Nederlandsche Huurwaarborg- Maatschappij. W. C. BALKENENDE, Grootste omzet; goedkoopste prijzen! M. Langezaal Zoon, LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Giemengd Meuw». Op de binnenplaats der infanterie- kazerne is aan het zijgebouw, zeer ten gerieve van de bewoners dier kazerne, eene fraaie imtsteekklok aangebracht, welke in alle op- piekten goed voldoet. De klok, welke voorzien is van een uitmun tend uurwerk, vervaardigd door den lieer L. F. W. Volcke, torenuurwerkfabrikant te 's-Hage, is geleverd door den stadsuurwerk- naker den heer H. Van Leeuwen, Hooge- tvoerd alhier. Tusschen halfvier en vier uren bespeurden zy, die de Haarlemmer Trekvaart passeerden, dat eene ongewone hoeveelheid look zich baanbrak door openingen van het perceel aan die vaart, met het front aan de zyde van den Marendijk, bewoond door W. Weldra werd ontdekt dat men met brand te doon had, met een feilen brand, welke na verloop van eenigen tijd het aangetaste, als mede het.daaraangrenzende pand totaal ver nield had, ondanks het kloek optreden van Oegstgoests brandweer en het gebruik, dat terstond werd gemaakt van de duinwater- brandkraan op den Marendijk. Eene aangerukte spuit der gemeente Leiderdorp gaf geen water. W.'s inboedel was verzekerd, die van zjjn buur man nietgelukkig werd die byna geheel aan de vlammen ontweldigd. W. deed, toen de brand uitbrak, zjjn mid dagslaapje; hij was alleen thuis; zijn leven werd dus bedreigd. In slaapkostuum vluchtte hl) door een bovenraam en kwam met behulp van eene ladder beneden. Men spreekt wel van een petroloumtoestel al8 de brandstichter, maar de ware oorzaak van den brand moet onbekend zijn. De burgemeester en autoriteiten der ge meente Oegstgeest waren op het terrein van den brand aanwezig, alsmede vele toeschou wers in de nabijheid daarvan. Een caféhouder op de Veenkade, te 's-Gravenhage, trof dezer dagen het buiten kansje, dat hjj, op een twintigste lot in de Staatsloterij, een prjjs trok van ongeveer acht honderd gulden. In zijne begrijpelijke vreugde over dit onverwachte douceurtje, vergat de man echter zjjn briefje goed weg te stoppen. Teen h(j hot papiertje by den collecteur te gelde wilde gaan maken, was het zoek, en toen de man, na oen wanhopig zoeken, den collecteur met zijn verlies bekend kwam maken, bleek het, dat de achthonderd gulden kort te voren door twee als werklieden gekleeds per sonen ontvangen waren. Het is der justitie nog. niet gelukt, de dieven te snappen. „Le Panthéon de 1'In dus trie," te Parijs verschijnende, bevat in zijn nommer Maart 1891 eene waardeerende geïllustreerde beschrijving van de cacao fabriek der hh. Karstel Co., te Amsterdam. De curatoren in het failliet- Corvilain to Antwerpen wiens patronenfa- briek in de lHcht vloog hebben een proces gewonnen, dat voor velen, die in deze zaak betrokken zijn, van groot belang is. De recht bank heeft namelijk uitspraak gedaan ten gunste der schuldeischers, die het fortuin op- eischten, hetwelk, naar men zegt, mevrouw Corvilain persoonlijk toebehoort. Het bodrag zou circa 180,000 franken bedragen. Te Aaien, in Wurtemberg, ver- maakten zich Zondag een negental knapen, catechisanten uit Lauterburg, met een bootje bpj het kasteel Hohenrode. Onverwachts sloeg de boot om en van de 9 slaagden er slechts 2 in om den oevor te bereiken. Er was geene mogelijkheid om hen te redden en een tuin man, die aan den oever stond, zag hoe de knapen in hun doodsangst elkander vasthiel den en in de diepte trokken. Weldra wezen alleen de drijvende petten de plek aan, waar de vreeseljjko ramp had plaats gehad. KOLONIËN. BATAVIA, 7-13 Maart. {Vervolg.) Over den reeds uitvoerig in de particuliere telegrammen van het „Bataviaasch Nieuws blad" vermelden moord op den heer Bekking schrijft men nog aan de „Locomotief" van NgandjoekTe Ngandjoek, in de administra teurswoning van de suikerfabriek „Djati", is in den morgen van Zaterdag jl., in zjjne slaap kamer, het lijk gevonden van den administra teur, den heer Bekking. Na '3 avonds gegeten te hebben, is hij eene sigaar gaan rooken in de voorgalerij vóór het kantoor, waarachter zijne slaapkamer waste circa elf uren is by, volgens mededeeling van do drie wakers, die in de voorgalerij de wacht hadden, het kantoor binnengegaan en heeft de deur achter zich geslotende moordenaar moet zich toen reeds in de slaapkamer bevonden hebbon, daar do achterdeur, welke in de achtergalerij uitkomt, gesloten was en de sleutel binnen op het slot stak; na zich ontkleed te hobben en de han den te hebben gewasschen, moet hy eensklaps door den moordenaar van achteren zjjn be sprongen. Met zijn wapen, een grooton klewang van den heer B., welke in het kantoor altijd op tafel lag, heeft, blijkens de sporen in de kamer, de moordenaar hem een slag op het achterhoofd toegebracht, waardoor een stuk uit den schedel werd geslagendaardoor ver bijsterd, is de heer B., al tastende, naar de achterdeur geloopen en voortdurend door den moordenaar met dien klewang geslagen; de vingers zijn van de handen afgehakther ge zicht, de schouders, de rug, do armen, de buik en de hals waren met zware wonden over dekt; eene poging van den heer B. om het slot van do achterdeur te openen, is mislukt door het afhouwen der vingers; de sporen waren overal aan den muur, nabij de deur en aan de deur zichtbaar; eens moet hij zijn gevallen, doch bjj heeft zich nog kunnen oprichten en is toen naar het bed gewankeld, waarop hy achterover is neergevallendaar heeft de moordenaar hem nog een stuk van de hersenpan afgeslagen, doch hy moet toen reeds goheel uitgebloed zyn geweest, daar hy blykens de bloedsporen zich niet meer heeft bewogen en met uitgestrekte armen den geest heeft gegeven. De wakers verklaren slechts eenmaal een gil en daarna niets meer ge hoord te hebben. De moordenaar, die goed met het terrein (en wellicht nog beter met de wakers) bekend moet zyn geweest, is door het kantoor en na de voordeur geopend te hebben, door de voor- galery weggegaan, met het bebloede wapen in de hand; bloedsporen wezen den weg aan op het erfdaarna waren geene sporen me9r zichtbaar. Het wapen is gevonden in eene sloot, welke langs de fabriek loopt, en verder zyn ten huize van een inlander achterhaald een baadje en eene broek, doorweekt van bloed. Verscheidene personen zyn in hechtenis geno men. Wraak, wegens het toebrengen van sla gen aan een lastigen karrevoerder, die her- haaldelyk was komen reclameeren, moet het motief zyn van deze gruweldaad. Do deelne ming is algemeen, daar de heer Bokking by allen, die met hem in aanraking kwamen, zeer bemind was en hoewel soms driftig, toch ook voor de inlanders een rechtvaardig mees ter was. Het geven van een slag of schop aan een inlander, in tegenwoordigheid van derden, wordt door den Javaan als eene grove beleediging opgevat, en wanneer daar dan nog bijkomt, dat liy meent onschuldig te zyn, kan het aanloiding geven tot vreeselyke weer wraak. Vooral wanneer oen Javaan vermeent eene rechtmatige reclame te hebben, is het geen zaak hem ruw te bejegenenals zyn geduld uitgeput raakt en hy nergens recht PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Y.a 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het ineasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. kan krygon, is hy tot het ergste in staat. Een geval van grooten persoonlijken moed by een inlander deed zich, volgens het „Soer. Handlb.", dezer dagen in het Toeloong- Agoongsche voor. Bedoelde inlander ging met zyne vrouw het bosch in om wat hout byeen te zamelen, toen de man plotseling door eon koningstijger besprongen en aan den schouder zwaar gewond werd. Onder den zwaren last werd de man tegen den grond geworpen, doch, zonder zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, trok by zyn kapmes on bracht den tyger daarmede zoo'n vervaarlyken houw toe, dat het ondier, brullend van de pijn, het woud instormde. De inlander keerde daarna huiswaarts, nadat zyne vrouw, die intusschon in zwym was gevallen, weer bygekomen was. De jacht op den tijger, door het dessavolk gemaakt, leidde tot geen resultaat. Door den gouverneur van Atjeh en On- derhoorigheden is aan de Regeering het voorstel gedaan tot beschikbaarstelling eener som van f6000 voor de uitbreiding van de openb. lagere school aldaar en het bouwen van eene tydelyke inlandsche school met onderwy- zerswoning. Soerahaja, 9 MaartDe „Devonhurst" heeft gisteren, even de buiten bank, denEn- gelschen stoomer „Strathendrick" met kolen geladen van de Borneo Company naar Soerabaia, overstoomd. De kolenboot is in den tyd van vier minuten gezonken. Van de bemanning is een man verdronken. De „Devonhurst" is beschadigd naar hier teruggestoomd. Naar men verneemt, zal de parade morgen ochtend (14 dezer) door Z.K.H. den czarewitch en gevolg te paard worden bijgewoond. Voor 't vertrek van den czarewitch werd hedenochtend te Tandjong Priok door oen 300ta! werklieden een begin gemaakt met 't decoreeren met groen en vlaggen van de loods en het koepeltje. Het „Soer. Hdbld." meldt omtrent don plotselingen dood van don heer H. I. Hage- man dat by de schouwing van diens lyk, door Dr. Van Effen en den dokter van hot wacht schip gedaan, niets verdachts werd gevonden, zoodat diens stoffelyk overschot aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Garoet, 10 Maart: Hedennacht to tien uren is hier oen vrij sterke schok van aardj beving waargenomen. Makassar, 9 MaartHet wrak van de „Sumbawa" mot lading on inventaris, heeft heden op publieke vendutie opgebracht ƒ382.25. (OPGERICHT IN 184.-7) Bovengenoemde Maatschappy, waarvan hot hoofdkantoor gevestigd is te Amsterdam, sluit contracten met Eigenaars van Wonin gen, waarbij hun, togen betaling van oene geringe driemaandelyksche contributie, hulp (zoo noodig gerechtelijke) wordt verleend tegen wanbetalende huurders. Inlichtingen zyn te bekomen bij den Agent te Leiden den Heer W. A. ES,5HOE, aan de Haarlemmerstraat 139 a, Grossier in Wypen en Gedistilleerd. Directie C. WERTZ VAN DOORNEN. van DE RUIJTER HARMSEN te Utrecht. De ondergeteekende verklaart dat het Haar- Extract, bereid door den heer DE RUIJTER, te. Utrecht, proefondervindelijk is gebleken aan de verwachting te beantwoorden. 2386 11 (get.) H. J. BROM, Utrecht. Heel- en Yroedmeester. Prfls f 2.50 en ƒ1.00 per flacon. Depot: N. K. SWEMER, Drogist, Leidien, Dengenen, die genegen zijn, mede to werken, om alhier een dor Woordvoerders voor Algemeen Klcsreelit te doen op treden, wordt verzocht hunne naamkaartjes te zendon onder No. 2082 aan hot Bureel van dit Blad. 7 I)e ondergeteekende maakt zijn geëerden Begunstigers bekend, dat zijne Bottelarij, in de Kruisstraat No. 45, alsmede zijne Woning, Haarlemmerstraat No. 102, zijn VERPLAATST naar de HAAR LEMMERSTRAAT No. 48. Al zijne biersoorten in volle wer king zijnde en daarvan steeds voor zien, blijft hij zich bij voortduring minzaam aanbevelen, steeds zorg dragende voor eene solide bediening, I.EIDE1V. 2392 22 lO Cents. ÏHIIZIEH. IO Cents. De ondergetookonde boriclit aan het getierde publiek dat hij tydelyk een UITVERKOOP zal houden van eene groolo party itluzlek voor Piano, Zang en Viool (en études), a IO Cents per nummer. Al deze muziek is afkomstig van de firma J. KASTEEL. Alle nummers, waaronder or zelfs zyn van ƒ1.10 enz., worden verkocht voor IO Cts. Catalogus gratis verkryghaar. 258C 15 9TEEXSCHUUR 16. NB. Orkestmuziek met partyen IO Cts. Inkoop van Boeken tegen den hoogsten prys. JKOSTER, Boekh., Steenschuur 16. Bierbottelarij: Korte DiefsteegS- Telcphoonimmmer 106 746 9 Landbouwer te N o o r d w y k, vraagt tegen Mei een K1VECHT, bekend met boerenwerk en goed kunnende melken. 2550 5 Van af f7.— Engelsch modelvan af ƒ10.— dito met gummi-banden 13. ?ooi.iede de fijne Engelsche modellen voorhanden. Geregelde voorraad van alle ONDERDEELEN. Alle Wagens worden met garantie geleverd. Hooigracht Telephoonnummer 110. 2111 26

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5