hei maken, leveren en plaatsen van 'orand- j bluscb- en reddingsmiddelen in de Ryks-uni- versiteitsgebouwen te Leider; (Begrooting: perc. 1 ƒ1180; perc. 2 1930). Minste inschrijver voor beide perceelen was de heer L. Van Es, alhisr, reap, voor ƒ1095 en 1730. Bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier hebben zich in het 1ste kwartaal dezes jaars 393 jongens voor indiensttreding by den zee dienst aangemeld; 271 hunner werden om verschillende redenen afgekeurd, zoodat 122 werden aangenomen. Door de tijdelijke aan neming van jongens op 13'/2-jarigen leeftijd waren er 33 onder genoemde 122 jongens, die van 13'/i tot 14 jrren oud waren. De voreeniging „Effatha" tot christelijke opvoeding en onderwijs van doofstomme en blinde kinderen en jongelieden is voornemens hare inrichting hier ter stede te openen in de maand Augustus a. s. Zy heeft tot dat doel een geschikt pand aangekocht, waarin de be noemde hoofdonderwijzer, de heer L. C. Oranje, met zijne ochtgenoote, gaat wonen, en waarin tevens geschikte schoollokalen en huisvesting voor eenige leerlingen aanwezig zijn. Akte-examens, 's Gravenhage, 11 April. Geëx. werden 5 mannelijke cand. voor de akte als onderwijzer. Toegelaten de he6ron A. A. Dikshoorn, uit Leiden; J. B Eekman, uit Hellevoetsluis: J. Gonwentak, uit Leiden; en J. Van dor Graaf, uit Dordrecht. Do schrijfster van het blijspel in één bedrijf „Een huwelijks-advertentie", dat in den Leidscben Schouwburg dezer dagen is opgevoerd, is gebleken te zijn eene Zwolsche dame. By de opvoering te Zwolle werd ook zy met hot vroolijke drietal voor het voetlicht geroepen. Bij de heden gehouden openbare verkoo pir.g van cokes, in partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de pry'zen5.50 en 2.75. In eene Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering dor „Liberals Unie" werd na verwerping eener motie van prof. Buy3 c. s., om het ontwerp-manifest ter zijde te stéllen en alleen te omschryven, zooals door hem in vyf punten is neergelegd een amen dement-Van Hoon te Schiedam aangenomen, waardoor de verkiezings-paragraaf luidt „De kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer worde door onbekrompen toepassing van het voorschrift der Grondwet uitgebreid ook tot den kring der werklieden, die reeds te lang daarvan verstoken bleef. De wetgever ga aan stonds zoover, als eeno eerlyke uitlegging der Grondwet hem veroorlooft. Persoonlijke en geheime invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorgeschre ven." Al het overige is vervallen. Nadat tal van amendementen waren ver worpen, zijn, na uitvoerig debat, alle overige paragrafen van het manifest onveranderd aan genomen. Tot bestuursleden zyn gekozen de lieeren mr. Tak van Poortvliet, mr. Van Hettingha Tromp en mr. Hacalester Loup. Mr. J. J. Barnet Lyon, advocaat by den Hoogen Eaad der Nederlanden, is benoemd tot waarnemend auditeur-militair te 's-Hage, geduronde do ongesteldheid van mr. Van Wesenhagen. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Loenen op de Veluwo heeft ontvangen de heer C. D. Moulljn, cand. te Nymegen. De tegenspraak van het in verschillende bladen opgenomen bericht, dat gedurende de Paaschdagen aan 83 cadetten van de Kon. Mil. Academie verlof werd geweigerd, bevat werkelijk een klein beetje waarheid. Niet 83, maar 70 cadetten verkeerden in dat ge val. Nu „Aan een boom zoo vol geladen „Mist men dertien pruimpjes niet". De Staatscourant van 12/13 dezer bevat het volgende Nadat voor elke provincie een uitvoerig over zicht van de uitkomsten van den oogst in 1890 gegeven is, kan volstaan worden met het navolgende résumé Goede uitkomsten gaven de gras- en hooi landenbloembollencultuur; boom- en bloem- kweekersen en het houtgewas. Vrjj goede resultaten werden verkregen van rogge en haver in graan en stroo; de veld- boonen, ook aan stroo; het winterkoolzaad de tabakkoolrapen en de klaver, dit laatste gewas ook aan hooi; de warmoezerijen en de aardbeziën en aalbessen. Goed voldoende uitkomsten gaven de tarwe en gerst aan graan on strooerwten; hennep aan zaad en lint; mangelwortels en gele wortels of paardenpeeön. I Middelmatig of nagenoeg middelmatig waren aardappelen, suikerbieten en cichorei, hot kar wij- en kanariezaad en het vlas, dit laatste zoowel aan zaad als lint. Ongunstige uitkomsten werden verkregen van boekweit, appels, peren, pruimen en kersen. Te Amsterdam is een der oudste en meest bekende leden der Amsterdamsche balie overleden, mr. Ph. A. Haas Azn. In 184S werd hij als advocaat ingeschreven en heeft dus meer dan 40 jaren de rechtspraktyk uitgeoefend. Hy heeft stellig het meest ge pleit van al zjjno tydgeDooten. In de laatste jaren leed hy asn eene kwaal, welke wel zyne krachten sloopte, maar niet belette zjjne betrekking nog met yver te vervullen; jl. Dinsdag nog heeft hy gepleit. Hij is onge- veor GS jaar oud geworden. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat de percentsgewyze belooning van bet ontvangkantoor der directe belastingen ea accyuzen te 's-Gravenzande c. a. over 1890 2752.44'/., heeft bedragen. Dit kantoor is dus gerangschikt in de vyfde klasse. De termijn voor mededinging blijft open tot 9 Mei a. s. Te Keulen, waarheen hy tot het onder gaan van eene operatie was vervoerd, is over leden de heer J. E. H. IV. baron d'Olne, lid van do Tweede Kamer der Statec-Generaal, voor het district Roermond. Geljjk wij mededeelden, heeft de Eerste Kamer de Stedenwet met groote meord9rheid verworpen. Met het oog op de vraag, wat op politiek gebied uit deze beslissing kan voortvloeien, meenen wy de woorden in herinnering te moeten brengen, welke in de memorie van antwoord der regeering op 't verslag der Eerste Kamer voorkwamen. De minister van binnenlandsche zaken schreef toen o. a.„Geen aandrang is gebezigd of zal gebezigd worden om da aanneming te bevorderen en de Regeering zal met de meeste kalmte het lot van dit wetsontwerp afwachten." Men meldt uit Gersan, dd. 11 April: De Koningin en de Koningin regentes der Nederlanden maakten hedenmorgen een tocht naar Luz9rn. met de extra-boot „St.-Gotthard". Te Luzern werd om één uur het diner ge bruikt in een afzonderiyk salon van het hotel „Schweizerhoff," waarna een bezook werd gebracht aan den Leeuw van Luzern (Thor- waldsen's Leeuw), den Gletschertuin en andere merkwaardigheden. Na eene wandeling langs het meer keerden de beide Vorstinnen heden middag om vier uren naar hier terug. De herbenoeming van den ontslagen go- meente-ontvaDger te Koevorden, H., is by koninklyk besluit vernietigd. (N.R.CiJ De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeone kennis dat de examens der Polytechnische School, verm8ld onder B. en C. in de artt. 60-65 van de wet op het middelbaar onderwys, in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een of moer dezer examens wenscht afteleggen, moet zich daartoe vóór 2 Mei a. s. schriftelijk by het departement van binnenlandsche zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hy wenscht te worden toegelaten. Hy, die slechts een gedoelte der examens B wenscht af te leggen, heeft hiervan mede in zijn verzoekschrift te doen blijken. B(j do aan melding tot de examens B moet worden over gelegd het getuigschrift wegens voldoend af gelegd eind examen der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, vermeld in art. 57, en bjj de aanmelding voor examen C het getuig schrift wegens voldoend afgelegd examen B, vermeld in da artt. 61-65 der genoemde wet. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Balavia, passeerde 11 April Kaap Del Armi; de „Soerabaia", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 11 April van Colombode „Koningin Emma", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 12 April Padang; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 12 April Lizard; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arr. 12 April te Suez; de „Sumatra", van Amst. naar Bat., arriveerde 13 April te Southam- ton; de „Werkendam" vertrok 11 April van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, passeerde 11 April Sagrès. By koninklyk besluit is benoemd tot-Ld van het college van regenten over de Ryk3- werkinrichting voor vrouwen en het huis van bewaring te Leiden mr. J. A. F. Coebergli, notaris aldaar. Verleend de volgende pensioenen, als aan B. H. Essen, zich noemende en schrijvende Esser, directeur van het postkantoor te Vlis- singon, ƒ1200; H. Raammaker, opzichter van den waterstaat der 1ste klasse, 1117. O o in e ii Nieuws. Do metselaars-, steenhouwers- en stukadoors-vereemging „Vriendschap zy ons Doel", vierde Zaterdag-avond in het café „Bünnekens" haar zeventiende jaarfeest. Na de opwekkende tor.en van een feest- marsch, word door den Resident het feest geopend, t9rwyl hy met korte, maar welgo meende woorden den beschermheer en dona teurs hulde bracht voor hunne milde bijdra gen aan de vereeniging. Uit het nu volgende verslag van den secre taris-penningmeester bleek dat de vereeniging in het afgaloopen jaar wel met veel zieken te kampen had gehad, maar dat zjj niettemin zich in een kleinen vooruitgang mag ver heugen. Daarna werden opgevoerd „De Stiefmama", bijspel in drie bedry ven, naar het Hoogduitsch, en „Teruggevonden", kluchtspel met zang in één bedrjjf door H. Spetter, welke stukjes zeer in den smaak van de leden en van hunne vrouwen of meisjes schenen te vallen. Alles werd besloten met oen geanimeerd bal, dat, zeer ten genoegen van alien eerst toen da morgen begon te dagen in de beste orde afliep. Er heerschte eene vroolyke stemming. In de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen dor firma Tieleman en Dros, aan de Middelstogracht alhier, ontstond Za terdag avond een binnenbrandje. H6t was ont staan doordien bjj bet aanmaken der kachel het roet in den schoorsteen in het magazijn aan het branden was gegaan. Door eene plaat op de opening van den schoorsteen te leggen werd de vlam onmiddellijk gedoofd. De aangerukte brandspuit der weesburgers behoefde dus geen dienst te doen en keerde dan ook op de Hooigracht reads terug. De Haagse he rechtbank, heden uitspraak doende in verschillende door haar behandelde zaken in de zittingen van 2 en 6 Aptil jl., veroordeelde o. a.C. v. d. K., te Noordwijkerhout, die een persoon aldaar mishandelde, tot ƒ10 boete; C. v. d. B., te Pijnacker, die zich schuldig maakte aan diefstal van hout, tot 1 maand; J. S., te Noordwykerhout, tot 6 maanden; H. G. B., te Oegstgeest, die aldaar 2 trommels met biscuits ontvreemdde en zich toeeigende, tot 14 dagen; C. Z., te Poeldyk, wegens mis handeling van een schipper uit Wateringen, tot 2 maanden gevangenisstraf en betaling van 26 schadevergoeding; A. A. M., te Monster, dia ook aan de mishandeling had deelgenomen doch in mindere mate tot 5 dagen; W. B. en J. F. B., te Leiden, die zich tegen een politie-agent aldaar ver zetten, resp. tot 1 maand en 14 dagen; F. W. v. S. en J. H. B., te Leiden, als voren, ieder tot betaling eener geldboete van ƒ6, en K. F. W. v. L., te Leiden, die een persoon aldaar mishandelde, lot 6 boete. Daarna stond terecht J. J. G. S., zonder vaste woonplaats, beklaagd te Oegstgeest uit eene herberg aldaar een karaf met jenever te hebben ontvreemd. Het O. M. vorderde 3 maanden gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. M. M. Schim Van der Loeff, pleitte eenige verzachtende omstandigheden en sprak zyne verwondering uit dat zjjn cliënt in voorloopige hechtenis was genomen on werd gehouden, daar in casu toch moeilyk van „vrees voor herhaling van het mlsdryf", of „gevaar voor de maatschap- pelyke veiligheid" kan gesproken worden. Ploitor verzocht dus dat de ondergane voor loopige hechtenis bjj het te wyzen vonnis zou worden afgetrokken. A. G., eene dienstbode te Zegwaard, reeds eenmaal veroordeeld wegens diefstal, stond heden weder terecht, beklaagd by De Vr., in ovengenoemde plaats, de toonbanklade met oen valschen sleutel te hebben geopend en daaruit geld te hebben ontvreemd en zieh toegeSigend. De vleeschhouwer De Vr., te Zegwaard, had, hoewel wetende dat beklaagde pas uit do gevangenis ontslagen was, uit menschlievend- heid het,meisje in dienst genomen. De subst. off. van justitie, mr Pleijte, wy- zende op do zeer laakbare handeling van bekl. om zóó eene menschlievende daad te beloo- nen, vorderde ditmaal voor bekl. 1 jaar ge vangenisstraf. Door L. Van E., te Ter-Aar, werd aan gifte gedaan bij de justitie dat ten zijnen huize zou gestolen zyn een gouden slot, aan zijne vrouw toebehoorendo, waarby hy de verdenking deed vallen op den koopman J K. te Oudshoorn, die meermalen zyne wonin( bezocht, terwijl hij zeer goed wist dat In bedoeld slot zelf had verkocht, doch dit voo zyne vrouw niet wilde weton. De vorderitu- luidde 14 dagen. Uitspraak in allo zaken Donderdag a. s. Te Haarlem heefteenjongmensct dat aldaar in eon voornaam hotel zyn intre had genomen, verschillende oplichtingen g pleegd ten name van graaf Van Bylandt, baro- Van Ittorsum en jhr. Teding van Berkhou Ook beeft bjj het hotel verlaten, zonder zjjn gemaakte verteringen te betalen. Zjjn sign lement is: ongeveer 23 jaren, klein, gekiee met grjjs fanta3iepak en hoogen zijden hoef In het bosch te Vogelenzang, va den heer Barnaart, dat voor bouwterrein wori beschikbaar gesteld, is vlak over bet static de eerste villa verrezen. Zjj is gebouwd vot rekening van een Franscben kunstschildf. d e sodert eenige jaren met zijn gezin da Z0mer3 te Vogelenzang woonde. De villa genaamd „Rust Roest". Omtrent het familiedrama in i Rustenburgerstraat te Amsterdam verneem; het „Hbl." dat de man, zekere K., die Vrydaj avond als naar gewoonte dronken thuis kwac zjjne vrouw, die hem naar zyn zin niet sm genoeg eten bracht, een paar bloempotta naar het hoofd wierp. Toen het kind tussche: beide wilde komen om den dronkaard ti kalmte te brengen, greep deze eene tang,e: sloeg die met zooTee' geweld op het hooi der kleine, dat zy bewusteloos ineenzonk. ij tang was van den slag kromgebogen. Opia: van dr. TVestendyk werd hot kind naar b| gasthuis gebracht, waar de toestand vry bi vrecigend bleek. De ontaarde vader werd ra 's avonds door den inspecteur van poliJ Boeklagen van zijn bed gehaaid en met ts; hulp van eenige agenten r.aar den post den Amsteldtjk gebracht. Den volgenden mij gen werd hy ter beschikking der justitie i steld, doch op last van don officier niet hechtenis gehouden. De troin vanruimhalftwaali welke Zaterdag avond van Amsterdam na.' Rotterdam vertrok, was aan het Centra;' station reeds in beweging, toen een net g| kleed hoor aankwam, die nog met den tref meewilde. Hij trachtte, ofschoon gew schuwd, de coupé te openen, hetgeen li ook gelukte, doch toen hy wilde insta pen, geraakten zjjne boenen beknt tusschen de treeplank en den wagen, was door die lichaamsdeelen zwaar gekneu werden en hy bewusteloos werd' weggedc gen. Hy is naar bet Binnen-Gasthuis or: gebracht. Later wordt gemeld: De heer W., dien; Heemstede op weg was, waar bij zijn buit heeft, is tot diep leedwezen van allen i hem kenden weinige uren na zyne overbr; ging naar het Binnengasthuis, aldaar on leden. Men meldt uit Arnhem, dd. 1 dezer: Tegen den persoon van M. H. huisvrouw van T., te Doesburg, die gisti te recht stond voor de arr.-rechtbank alh:| beschuldigd van eene tremmel met effecten enz., toebehoorendo aan mevr. v. to hebben gestolen, is door het 0. M. gevangenisstraf van 4 jaren goüiseht. Da klaagde, in wier woning het gestolene ach| het behangsel verborgen werd gevonden, hij alles bekend. Bjj den landbouwer J. L., te 1Vi| bij-Duurstede, zijn twee in de weide loope: lammeren door de kraaien aangevallen gedood. Te Bussum is gistermiddag wegwerker-wisselwachter B. bjj het aant| pelen van wagens, tusscben twee bui bekneld geraakt, ten gevolge waarvan binnen een half uur overleed. De ongeluk! was pas eenige dagen bij de maatschap in dienst. De werkstaking der raadel te Dinksperloo schynt geëindigd te zyn raadszitting van Zaterdag waren vjjf li opgekomen. (Z. Cl TeWommels is D o nderdag-avo| in de trekvaart verdronken de veekoop! S. "W., die, naar het schjjnt, in eenigszins velden toestand van de weekmarkt te Bols' huiswaarts keerde. Betreffende de aanhouding" twee valsche munters door de politie te warden kan nog worden medegedeeld, da' den gepasseerden winter te Rotterdam valsch geld schjjnen vervaardigd en in om! gebracht te hebben. Later is eene reis i| hen ondernomen door een gedeelte van

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2