N°. 9548 Donderdag O April, A°. 1891. Be ze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiOBMuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 8 April. PRIJS DEZER COURANT: Toor Lcidea per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—G regels rl 05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. Toor het incasseeren buiten de stad 'tvordt f0.10 berekend. OMoieeio EenniwgeYingeB» Burgemeester "erTTrtt&Jnders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, M"elke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeeno kennis dat door hen bij besluit van G April jl. de vergUDning is ge weigerd aan don heer Kapitein Eerstaanwezend JogeaSenr in liet 2de Gcnio-Commandement te 'e-Gra- venhage tot oprichting van patronen-bergplaatsen in het perceel Smidsteeg, kadastraal bekend Sectie B, No. 92, on op het terrein van de Doelenkazerne, kadastraal bekend 8octic F, No. 938. Burgemeester en Wethouders voornoemd* Lc-iuen, DE KANïEIt, Burgemeester. <5 April 1891. E. KIST, Secretaris. Raar wij vernemen, heoft de hoer H. J. Bool, onder dankbetuiging voor het gedurende tien jaren in hem gestelde vertrouwen, aan het Bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier medegedeeld, dat hy bij de aanstaande verkiezingen in Juni voor oen lid der Tweede Hamer en in Juli voor leden van onzen Ge meenteraad niet weder voor eene benoeming vren6cht in aanmerking te komen. Ongetwijfeld zullen zeer velen, in bet bijzon der zy, die tot de richting van den heer Bool behooren, m6t diep leedwezen van deze mede- deeiing kennis nemen en hoewel de rede nen, welke tot het nemen van het besluit aanleiding gaven, eerbiedigende dat besluit zelf ten zeerste betreuren. De heer Bool toch gaf by herhaling blijk dat hij het vertrouwen van hen, die hem naar de gemeentelijke en lands-vortegenwoordigin- gen hadden afgevaardigd, niet wenschte te beschamen, en dat hjj ook het vertrouwen zijner mede-raadsleden genoot, ondervond hy bereids door zijne benoeming tot wethouder, in welke betrekking hy, gedurende de laatste jaren als wethouder van financiën, eveneens zich stoed3 door groote werkzaamheid onder scheidde en naar de overtuiging, welke hij was toegedaan, de belangen der gemeente met warmte behartigde. Spoedig nadat hij verleden jaar van zyne ernstige ziekte gelukkig was hersteld, aan vaardde hy werkzaam als hy van aard is weder de verschillende ambten, maar de etaat zyner gezondheid noopte hem toch steeds byzon- dere voorzorgen te nomen. Vandaar dat zijne talrijke vrienden, hoe noode dan ook, zijn nu genomen besluit zullen biliykon. Aan den CJsien verjaardag van prinses Sophia, groot hertogin van Sakeen-Weimar, zuster van wyien onzen Koning, werd heden alhier op de gebruikelijke wyze, door het uit steken der vlag van openbare gebouwen, ge dacht. De parade ging wegens deD regen niet door. Door burgemeester en wethouders van Leiden is aan vier kinderen de toegang tot de ©peDbave scholen dor 3de klasse (scholen voor minvermogenden) geweigerd, op grond dat hunne oudera te hoog jaariyksch Inkomen hebben om lion tot die scholen toe te laten. De heer B. Gaykema, opzichter by het Ryks Ethnogtaphiseh Museum alhier, is be vorderd tot conciorge bij bovengenoemde Ryks- insteiliDg. Gisteravond werd te Amsterdam de ver gadering van moderne theologen gehouden. Prof. dr. A. Kuenen, van Leiden, als voor zitter, hield eene gedachtenisrede naar aan leiding van bet 25 jarig bestaan dier verga deringen. Hy herinnerde de wordingsgeschie denis dezer vergaderingen, datgene wat in den loop dier jaren liet onderworp der samen- sprekingon was geweest, en eindigde met er op te wijzen, dat, al liepen de me6ningen ook vaak zeer uiteen, die vergaderingen het bewijs leveren, dat de moderne theologen wel degelijk bijoenb6hooren. Hunne gomeonschap- pelyke „ongeschreven belijdenis", bestaat in de eenheid des goioofs, der hoop en der liefde. Hedenmorgen werd de vergadering voortge zet en werd allereerst bebandeia het punt: Het fatailème in onze jengste letterkunde, dat door den heer J. Van I,oenen Martinet van Santpoort word ingeleid. Hy ontwikkelde daarby de volgende stel lingen lo. Hot fatalisme, dat in onze jongste let terkunde (in de romans van Louis Couperus) optreedt, verdient als ziekteverschynsel van onzen tyd de byzondere aandacht. 2o. Zyne oorzaken liggen in eene averecht- sche theorieeen determinisme, dat de feiten van het zedelyk leven miskent; en in eene verkeerde levenspractyk; eene, die, do tuchte loosheid zelve, de motieven ter wilsbepaling verwaarloost. 3o. Hoewel men mag verwachten dat de kwaal juist in hare artistieke uiting op den duur haar correctief zal vinden, dient toch verdere besmetting te worden voorkomen. Daartoe is beter practijk zeker niet minder noodzakelijk dan juister theorie. Daarna besprak ds. P. Van der Veen, van Leiden, het volgendo punt: Het socialistisch ideaal, beoordeeld uit het oogpunt van gods dienst en zedely'kbeid (Edw. Eellamy: Loo king backward). Hy ontwikkelde daarby de volgende stel lingen lo. Zal liet socialistisch ideaal beantwoor den aan de eiscbon van godsdienst en zedelyk- heid, dan heeft het rekening te houden met den mensch, als godsdienstig zedelyk wezen. 2o. Het socialistisch gemeenschapsideaal is niet eene lovende Maatschappij, waar men wil en werkt, iydt en strydt, maar een werktuig- lyk ledepcpponspel. 3o. Ongetwyfeld heeft het socialisme eon zedelyken grondslag, maar het op dit fonda ment zy het dan ook slechts in der. geest opgetrokken go'oouw stelt teleur. do. De waarlyk sociale samenleving kan niet gemaakt, moet geboren worden. Eindeiyk leidde de heer P. H. Hugenholtz, van Amsterdam, in: De mystiek van sommige jongere Radicalen eeD belangryk teeken des tyde, voor ons, Modernen. Daarby werden de volgende stellingen be sproken. lo. In de mystiek van sommige jongere Radicalen vertoont zich eene heilzame reactie tegen een mechanisch naturalisme en een hooghartig intellectualisme. 2o. Tegen een ziekelijk mysticisme en sensu alisme, waarin zij dreigt te ontaarden, moet eene scherpe verstandelyke en zedolyke cri- tiek haar behoeden. 3d. Onder dit voorbehoud hebben wjj haar te waardeeren als eene nieuwe openbaring van de onuitroeibare religieuze behoefte. In een byvoogsol tot de Staatscourant van 8 dezer zyn opgenomen de statuten van „De Leidscbe Broodfabriek", te Leiden, (ver lenging van den duur met een tydvak van 25 jaren). De kapitein H. C. Brandt, van hot 2de reg. inf., wordt met 1 Juli a. 8. eervol ont heven van zijne plaatsing by het departement van oorlog. Hy wordt met gelyken datum overgeplaatst by het 4 de reg. inf. te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Banana (Congo staat), door middel van het stoomschip „Afrikaan", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk ZaterdagJ morgen om 7.55 bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te vorden. Door stemgerechtigde leden oer Ned.- iïerv. gemeente te Valkenburg is toezegging van beroep uitgebracht op ds. L. Smit, pre dikant te Nieuw-Venriep. Tot hoofdingeland van het hoogheem raadschap Rijnland is in hot Ssta distr. her kozen de heer A. Straathof, te Nieuwe-Wete- rmg (gex. Alkemade), en tot hoofdingeland plaatsvervanger de heer M. Oosthoek, te Oude-Wetering, (gem. Alkemade). Tot hoofdingelanden van den Haarlemmer meerpolder zyn herkozen de heeren P. Kop- pes, met 330, J. v. Zyverdon Jbz., met 329 en is gekozen de -heor M. J. Tiel, met 207 st. In het groot waterschap van Woerden is in bet 1ste district, hoofdplaats Woerden, tot hoofdingeland-plaatsvervanger in do plaats van den heor J. Heykoop gekozen de heer J. Brunt Pzn-, te Woerden. Aan den directeur van het Kabinet des Konings, jhr. mr. Alewyn, is een veilof van drie weken verleend. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der brood- en meelfabriek te 's-Gravenhage is het dividend op 9*/a pCt. vastgesteld. Do heer jhr. Teding van Berkhout werd met algemeene stemmen tot commis saris herkozen. De Delftsche Broodfabriek keert over 1890 een dividend uit van 7 pCt. De heer Emanuel Havenitb, nieuw be noemd attaché by de Belgische legatie aan one Hof, is gisteren in de residentie aange komen en heeft zyn intrek genomen in het „Hó-el des Indes". De heer J. C. Smith, met koninklyke machtiging benoemd tot vice-consul der Neder landen te East Londen (Kaapkolonie) is ais zoodanig door de Britsche autoriteiten erkend. By boninkiyk besluit is baron Von Saurma Jeltsch, laatstelyk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, bij het Neder- landsche Hof, benoemd tot ridder-grootkruis jn de orde van den Nederlandschen Leeuw. By koninklijk besluit van 6 dezer is aan prof. B. Wynveld, op zjjn verzoek, met ingang van 1 October 1891, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks-Academie van Beeldende kunsten te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen. De Prov. Staten van Groningen hebben gisteren gekozen na herstemming tot lid van Gedep. Staten den hoer L. Dykhuis, burge meester van Ulrum, met 21, tegen 20 stemmen op den heor J. Sypkens, burgemeester van Bellingwolde. Men meldt aan het „Vad." uit Rotterdam, dat door hot departement van koloniën de bouw van twee composite stoomschepen, ten dienste van de gouvernements marine in Ned.- Indié.type „Zeeduif,"voordesomvan ƒ240,000 per schip, zonder eenige mededinging, is opge dragen aan de Ned. Stoomboot-maatschappy te Feienoord. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Zwolle is besloten, aan de heeren Ribbink, Van Bork en Co., ta Amsterdam, concessie te verleenen voor het aanleggen en exploitoeren van een teieplioon- net, op voorwaarden, daarbij door B. en We. overgelegd. Jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck is benoemd tot eerelid van de Transvaalscbe vereeniging „Transvallëneium in Hollandla Soclëtas", en heeft die benoeming aangenomen. Gisteren werd aan het centraalbureel der Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoor wegen te Utrecht examen gehouden voor surnumerair (gedeelte A), waaraan door 15 personen werd deolgenomen, van wie er 5 zyn geslaagd, namelijk de heeren J. F. Chr. Bauling te Utrecht, G. C. Costertnan Boodt te Wad dingsveen, J. Van Dyk te Genemuiden, D. C. Van Eek te Utrecht en A. P. Derksen te Zutfen. De gemeenteraad van Zutfen heeft het bruggegeld van de IJselbrug afgeschaft en 200 subsidie toegestaan voor de 0 en 7 Juli daar te houden algemeene vergadering der Maatschappy tot bevordering der Geneeskunde. Onlangs is by koninkiyk besluit aan commissarissen der Maatschappij van Wel dadigheid vergunning verleend tot het houden van eene algemeene collecte ter versterking van de inkomsten der Maatschappy, welke in de laatste jaren zjn verminderd, niet wei nig ook door het overlijden van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden, die vele jaren der Maatschappij zoo ruimschoots finan- tiëelen steun verleende. Commissarissen hebben het plan, de toe gestane collecte to doen houden iD de weeir tusschen 11 en 16 Mei a. s. Zy hebben thans den commissarissen der Koningin in de pro vinciën verzocht, de onderwerpelyke zaak in de medewerking van de burgemeesters te willen aanbevelen. Tot geiyk doei werd ook in 1867 en 1884 eene algemeene collecte gehouden. Die van 1SS4 bracht ruim 53,000 op, terwijl 825 nieuwe leden zich aansloten. De gewone audiéntiën van den minister van marine op 10 en van den minister van binnenlandsefce zaken op 11 dezer zuilen niet gehouden worden. Het stoomschip „Oranje-Nassau," van Suriname naar .Amsterdam, is 6 April te Havre aangekomen; de „Prinses Mario," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 April te Padang; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, arriveerde 7 April te Suez; de „Prins Willem II", van Amsterdam naar West-Indië, passeerde 4 April Ouessant; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naarBatavia, arriveerde 8 Apri! te Genua; de „Prins van Oranje", van Batavia naar .Amsterdam, vertrok 7 April van Aden. By koninkiyk besluit is bencemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Helmond, B. J. Hoetink, eervol ontslagen ontvanger der reg. en dom. te Boksmeer. Aan C. H. Smit, commies by de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst, behoudens aanspraak op pensioen. Aan J. Van der Hoop .Tz., op zjjn verzoek, met ingang van 10 April 1891, eorvol ont slag verleend als notaris te Rotterdam. Benoemd tot notaris binnen het arrondie'4 sement Leeuwarden, ter standplaats de ge meente Terschelling, F. De Wit, candidaat- notaris te Zalt-Bommei. De kapitein E. J. I. C. Van Baerle, van het 1ste reg. veld-art., op pensioen gesteld en het bedrag van het peneioen bepaald op ƒ1493 'sjaars. Geucngd Nieuws. Kon meldt ons uic Roelof-Arends- veen: Bene jongedochter van omstreeks 40 jiar, Mietje L. genaamd, die sedert haar lïdo jaar ziekelijk en wellicht reeds tien jaar bed legerig is, verloor in November van het vorig jaar geheel en al de spraak, zoodat zij haren buisgenooten, die dag en nacht met haar omgaan, slechts door gebaren hare wenscben beduiden en niet het minste geluid voortbren gen kon. Voor eenige dagen nu heeft zy zon der de nunste aanleiding plotseling haarspraak- vermogen teruggekregen. Tot groot genoegen van haarzelve en hare omgeving spreekt zij weer oven gemakkelijk als te voren. Men meldt uit Noordwyk aan- Zee, dd. 7 AprilAlhier zyn 9 schuiten aan met besommingen van ƒ30 tot ƒ65, allo binnenvi8schers. Tong gold 90 c. a ƒ1, schol 2.50 a ƒ3, braad 2 a ƒ0.50, scharren 3 a 3.50. Andere viech word niet aan gebracht. Door J. A. Fortuyn en De Boer is, als gedelegeerden van een groot aantal vakvereenigingen, aan B. en Ws. van Amster dam oen adres gericht, waarin zy verzoeken hun vergunning te verleenen om op den avond van 1 Mei een optocht ni6t fakkels en muziek van worklieden-vereenigingen te houden, „ter viering van het feit, dat in de geheeie zoo genaamde beschaafde wereld de werklieden op dien dag zijn vereenigd tot het verkrijgen van een arbeidsdag van acht uren."

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1