N°. 9547. Woensdag April. A*. 1891. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 7 April. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—G regels ƒ1.05. Iedere regel meer fO.n*. Grootere letters naar plaaternimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofücieele Kennisfferliifiren. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen teweten dat door den llaad dier gemeente, in zijne vergadering van 1 November/11 December 1390, is vaetg6S*eld de vo'gende Verordening: RAADSBESLUIT houdende wijzigiDg van het raadsbesluit van den 22stc-n October 1877, regelende de heffing van eene plaatselijke directe beiastiDg te Leiden (Gemeente blad No. 4 van 1878), gewijz'gd bij de raadsbesluiten van den 16dc-n December 1878 (Gem enteblad No. 1 van 1879), van den Gden October 1881 (Gemeente blad No. 5 van 1882) en van den 23sten December 1886 (Gemeenteblad No. 4 van 1SS7). De Baad der gemeente Leiden heeft besloten Het Raadsbesluit van den 22sten October 1877, regelende de heffing van eene plaatselijke directo belasting te Leiden (Gemeenteblad No. 4 van 1878), gewijzigd bij de raadsbesluiten van den lGden December 187S (Gemeenteblad No. 1 van 1870), van den Gden October 1881 (Gemeenteblad No. 6 van 18S2j en van den 22sten December 18SG (Gemeenteblad No. 4 van 1887), in dier voege te wijzigen, dat art. 1 worde gelezen als vo'gt: „Te beginnen met 1 Januari 1891 wordt in deze „gemeente eece Plaatselijke directe belasting ge geven tot een telken jare bij de vaststelling der be- „grooting te bepalen bedrag van hoogstens 175,000, „vermeerderd met vijf ten honderd voor kwade postoD, „en mot vergunning zoo noodig hoogstens vi f tc-n „honderd voor suppletoire kohieren te mogen om- „elaan." Gedaan te Leiden, ter openbare Raadsvergadering vau den lsten November en van den llden Decem ber 1S90. De Burgemeester, DE KANTER. Di Secretaris, E. KIST., flZij'jJo do k'. fii'g van deze belasting goedgekeurd bij Koninklijk besluit vaa den 15dc-n Januari 1-01, No. 40, waarbij tevens is aangehaald de verordening WStgelendc do invordering dier belaeiing, van den October 1877 (Gemeenteblad No. 5 van 1878), gevqjzigd bij de verordening Van G October/8 Decem ber 1881 ("Gemeenteblad No. G vau 1882). m! En is hiervan afkondigirg geschied waar het be heert, den 7den April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 7 April 1S91. E. KIST, Secretaris. laenilfirag fcgen SpciaSicig. Burgemeester eu Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 9 April 1891. des namiddags te 2 uron, in het Elisabethshof aan do Onde Vest, gelegenheid wordt gegeven tot inenting tegen betaling van 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 April 1891. E. KIST, Secretaris. Aan de' universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer A. Kösll. Morgen, Woensdag, des middags te 12 uren, zal ter gelegenheid van den Gisten ver jaardag van H. K. H. Prinses Sophia, zuster van wijlen Z. 11. den Koning, oone parade worden gehouden door de alhier in garnizoen liggende wapen3. Het tweede en laatste Invitatie-concert van „Sempre Crescendo" zal plaats hebben op Woensdag 22 April, in den Schouwburg. Orkestwerken zijn de Unvollendote Symphocie van Fr. Schubert, en de Ouvertures„Sakun- tala" van Goldmark (eerste uitvoering alhier), en -Mignon", van Thomas. Als solisten zullen optreden mej. Pia Von Sicheror, uit Mütchen, zang, en de heer Chr. Timmner, uit Amster dam, viool. Hen, die zich rocd3 van plaatsen hadden voorzien voor de voorstelling van „dor arme Jonathan", morgen in den schouwburg alhier to geven, verwezen wy naar achterstaande advertentie, waarbij wordt aangekondigd dat do voorstelling is uitgesteld. E In het zich gevormd hebbende comité tot oprichting van ec-n monument voor wylen den Haderlandschen componist Joh. J. H. Verhuist hoeft voor Leiden zitting onze stad genoot de heer A. J. Wetrens. Op den Aden April 11. is hier ter stede ovorleden do oad-stiijder vaulSSO '31, Ridder ■an het Metalen Kruis, Johannes Jonckers, in den ouderdom van 93 jaron. Hy is eene reeks van jaren lid geweest van de vereeniging „Het Metalen Kruis"; sedert de laatste jaren r.og oerelid. Door dit afsterven is de kring van ridders van het Motalen Kruis, die de Vereeniging uitmaakten, dus opnieuw met één verminderd. Zijne achterblijvende kameraden zien hem met weemoed na, gedachtig dat zij weder een vroeger trouwen wapenbroeder hebben verloren. Heden ontvingen w(j psr Engelsche mail do Bataviasche bladen van 28 Febr. tot en met 6 Maart, alsmede do „Deli-Ct." van 4 en 7 Maart. Men seint aan de „Haagsche Courant" uit Gersau van hedenochtend 7 uren: HH. MM. zijn zooeven met een extra-trein van Brunnon hier aangekomen en aan het hotel Müller door den Nederlandschen consul voor Zwitserland begroet. De hooge gasten begaven zich onmiddellijk naar hare vertrekken in het smaakvol ver sierde hotel. Zjj hadden eene goede reis ge had; noch de Koningin-Moeder, noch de kleine Koningin vertoonde eenig spoor van ver moeidheid. To 's-Hage is ovorleden de oud-strijder van 1830, de hear J. G. Mayer. Te Haarlem is plotseling overleden de heer Ph. S. Frank, heel- en verloskundige. Het verschoiden van dezen verdienstelijken man mag vooral een treffend verlies heet en voor het te Haarlem gevestigde Pare Vaccino- géne, waaraan hij met grooto toewijding als directeur werkzaam was. Hy word slechts even -52 jaren oud. Aldaar is ook na eene hevige ziekte van weinige dagen oen jeugdig lettorkundigo over laden, nemelyk ds heer J. E. Sachse. Van zijne hand verschonen over verschillende onder werpen meermalen lezenswaardige artikelen in „De Gids", „Eigen Haard", enz. Hij bereikte slechts den le6ftyd van 23 jaar. De heer W. J. Visser, directeur der Slichtsche en Ooster Stoomtram-Maatschappij, is gisternacht te Utrecht overleden. De afdaeling Amsterdam der Nederland- sche Algemeene Vrouwen-Vereeniging „Arbeid Adelt" heefteen legaat, groot ƒ1000, ontvangen van den heer Jonkor, onlangs te Nico overleden. Naar men vernoemt, is er grond om te verwachten dat de Eegeering en de Billiton- maatschappy tot eene minnelijke schikking zullen geraken omtrent de Bitliton-concessie. Tegen het einde dezer maand zuller. aan de aandeelhouders mededeelingen worden gedaan. In de „Portefeuille" deelt deheerMann, na een overzicht van „De Bloem van IJsland", van Van 't Kruys, rr.edo, dat die componist bezig is met een nieuw werk: „De Water geuzen", tekst van Joh. H. Been. Ds. J. Kromsigt, voorheen predikant te Leiderdorp, thans te Dordrecht, hoopt morgen, 8 April, zy'ne 25-jarige evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk te herdenken. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen fe Oud-Beier land, ds. Y. I. Bootsma, te Zootermeer. Nod.-Ger. Kerk. Bedankt voor Oudsbcorn en Kralingen door d9n heer A. Middelkoop, te Nijkerk op da Voiuwe. De lsie luit. der infanterie van het Ne- derlar.dsche leger L. Schas, gedetacheerd by het Indisch leger, zal wegens ziekte naar Europa terugkeeren. De kapitein der art. van hot Ind. leger, met veilof hier te lande, Van Vrybergho do Coningh heeft verzocht dcol te mogen nemen aan den cursus der artillerie-schietschool, welke in de maanden Mei en Juni a. s. op do Oldebroekeche beide zal worden gehoudon. De Eerste Kamer kwam gisteravond te halfnegen weer te zsmoD. De van do Tweede K mer der Staten-Gene- raai laatstelijk ontvangen wetsontwerpen wer den verzonden naar de afdeelingen. De Kamer ging daarna over tot het trekken der afdeelingen. waarna de openbare vergade ring werd verdaagd tot aanstaanden DoLder dag te tl uron. De voorzitter zeide, alsdan voornemens te zyn, de Stedenwet aan de orde te stellen. De hertogin van Albany, zuster van II. M. de Regentes, is opgetreden als bescherm vrouw van de tentoonstelling van aquarellen en etsen, uitsluitend van Nederlandscho kun stenaars, te houden te Londen in de Hanover- Gallery, 47 New Bondstreet W. De tentoon stelling wordt 25 April a. s. geopend. Het hoofdbestuur dar vereeniging van landbouwers, die suikorbieton verbouwen, heeft aan de Eerste Kamer eon adres gericht, waarin het verzoekt hare goedkeuring le onthouden aan het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp op den suikeraccyns. Nader verneemt het „Haagsche Dagbl.", dat de voorzitter der Tweede Kamer het voor nemen soil hebben aan de centrale afdeeling voor te steilea daags na de samenkomst der Kamer in de afdeelingen te doen onderzoeken onder anderen de wetsontwerpenop het faillissement en de surséance van betalingtot aanvulling en verhooging van hoofdstuk IX dor Staatsbegrooting voor 1891, en dat be treffende de wettelyk vastgestelde formulieren en titels in verband met het overgaan van de Kroon op eene Koningin. Tevens zou, naar wy reeds gemeld hebben, aan de Kamer in overweging worden gegeven aan de orde te stellen o. a. ds wetsontwerpen tot vei lenging van der. dionsltyd voor do in- goiyfden bij do militie te land der lichtingen var. 1SS5 en 1SS6 er. voor de ingelyfdon by do zeemilitie der lichting van 1S87, en tot regeling vau dan. krijgsdienst, met uien ver stande, dat cte beraadslaging over laatstgemeld wetsontwerp niet aanvango vóór 21 April. In de gisteren te Amsterdam gehouden gewone jaarlyksche algemec-r.e vergadering van aandeelhouders in het „Nodorlandsch Panopticum" is het jaarverslag over 1890 uitgebracht. Daaruit bleek dat 89,201 personen hot Mti3eum bszocht hebben, togen 77,240 in 18S9; de ontvangst bedroeg ƒ150,351, tegen ƒ145,763 in 1S§9. Van de winst wordt ƒ27,000 aangowend voor uitkoering van 3 pet. dividend, tegen 2'/2 pet. over 1-SS9, nadat ƒ2406,90 besteed is voor afscbryving. Een der aandeelhouders had voorgesteld van de op prolongatie belegde ƒ41,000 een gedeelte te besteden aan verhooging van het dividend met 2 pet., maar trok dat voorstel in, nadat het bestuur had aangemerkt dat deze gelden afkomstig zyin van afschryvingen overeenkom stig de statuten, waaraan zonder verandering der statuten geene andere bestemming kan worden gegovon. Dezelfde commissie, die verleden jaar benoemd was om in overleg met hot bsstuur het dividend vast te stellen, werd ook nu benoemd. VolgeDS het „A. H." wordt met 1 Mei te Amsterdam eene branche gevestigd van de „Javasche Bank". Als gedelegeerden der Bank treden op de heeron mr. N. P. Van den Berg en A. F. Insinger. In de gisteren to Amsterdam gehouden raadszitting bracht de burgemeester in eenigo warme woorden hulde aan do nagedachtenis van hot overleden raadslid, mr. Willeumier. Betreffende een adres van verschillende groote go.sverbruikors om hot vraagstuk der prijs verlaging van het ga3 tot eene spoedige go- wenschte oplossing te brengen, werd mode- gedeeld dat onderhandelingen met de Imperial gevoerd worden, opdat het mogelyk zal zyn, dat de Raad verlaging kan brengen in den gasprye. Opnieuw was ingekomen een verzoek van den eervol ontslagen brandweer-comman dant om pensioen. De heer Gerritsen, ofschoon van oordeel zijnde dat na het laatst genomen besluit in zake de brandweor-quaestie de zaak als afgedaan kon beschouwd worden, sprak als zyne meening uit, dat men den commandant pensioen moest verlGen.6n voor do eerste jaron, welke hy volgens B. en W's. vol ijver in den dienst had doorgebracht. Na nog eenig debat werd met 22 tegen S stem men besloten geen praeadvies in dezen van B. oir Ws. te verzoeken, m. a. w., dat af- wyzend op het verzoek is besloten. Benoemd werdentot leeraren in de wis kunde aan de hoogere burgerschool, de heeren De Boer, to Meppol, en Van Boxel, te Am sterdam tot- onderwijzers aan lagere scholen, do heeren Wierdeman, te Gorkum, en Kooiatra, te Heerenveen. H. M. de Koningin-Regentes heeft voor den internationalen kegelwed6tryd, te Nymegen op 27, 28 en 29 Juni a. s. te houden, twee kunstvoorwerpen als pryzon uitgeloofd. Naar de „N. R. C." verneemt, zjjn de onderhandelingen met den heer Pollack in zake de Hoogduitsche Opera te Rotterdam afgebroken. Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. Afdeelingsuitvoeringen. Afd. 's-Gravenhago, 8 April, te halfacht: Gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen. „Odysseus", Max Bruch. Solistenmovr. S. Haase-Bosse (Rotterdam) sopraan, mej. Joli. Kempees (Amsterdam) alt, de hoor P. Haaso (Rotterdam) bas. Directeur: de heer S. De Lange Jr. De minister van financiën maakt bekend dat op 4 dezer bij de betaalmeestors in kas was 1 062.4S9.22, en dat op denzolfden dag door do Neder landscho Bank, ingovolge art. 1 Ibis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ve'strakt ten bedrage van 4t33,59S,15'/2- Bij beschikking van-den minister van waterstaat, handol en nyvorboicl van 3 dezer is, met ingang van 1 Mei 1S91, benoemd tot assistent bij hot Rijkslandbouwproolstatio'n te Breda de heer A. Van Bijlert, te Utrecht. Hot eerste der reeks diners, door den Amerikaar.sclien gezant te 's Gravenhage to geven, zal plaats hebben op Dondordag 9 dezer, in het hotel „Den Ouden Doelen". De heer W. M. Gluyas, ingevolge Konink lijke machtiging benoemd tot vice consul der Nederlanden voor de Scilly-eilandén, )3 als zoodanig door de Britsche Eegeering erkend. De 1ste luit. der mariniers C. Van den Ban, uit Oost-lndiö in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van don comman dant van het corps mariniers. De StB.-Crt. bevat de wet van den 20sten Febr. jl., houdende goedkeuring der op 5 Juli 1S90 te Brussel door de wederzydscho gevol machtigden onderteekonde overeenkomst be treffende de oprichting eener internationale vereeniging tot uitgave der douane tarieven. Bij koninklyk besluit is met ingang van G dezer: lo. benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Meerssen, mr. J. A. Reynen, te Maastricht, met gelyktijdige toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in het arron dissement Heerlen; 2o. benoemd tot school opziener in het arrondissement Heerlen, mr. E. E. E. Sassen, te Maastricht. Met ingang van 14 Mei 1891, op zyn verzoek, aan J. H. A. Günther eervol ontslag verleend ah leera3r aan de Ryks hoogere burgerschool te Groningen. Aan den ontvanger der gemeente Valkenburg (Zuid-Holland), J. Serff,, verlof verleend om te Katwijk te wonen. Het ï-eldselie Toonccl. Een byzonder geestig blijspel kunnen wy het gisteravond door de Rotterdamscho too- r.oelisten opgevoerde „Goede Getuigen" niet noemen. Eene aardige, opgewekte, levenslustige gou vernante, Gerda Dom, heeft het licht ontvlam baar hart van Arthur Roimsveld in lichter laaie gezet. Talryke, dikwyh niet zeer begrypeiyke, hinderpalen worden den jongelieden gedurende drie bedryvon in den weg gelegd; eindeiyk

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1