Maandag; O April feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eewte Blad. Leiden, 4 April. feuilleton, DE BLINDE GETUIGE. ft#. S545. A0. 18S1, ÏIDSCH miJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk© Nomniers..0.03. Da volgende weck zal de bibliotheek van wfllen onzen algemeen geachten vroego- ren 6tadgenoot dr. Chr. Sapp te bezichtigen zijn. Wj) wenschen een enkel woord daar over te zeggen. De' catalogus, bevattende ongeveer 3600 Hos., geeft ons op theologisch en kerkhistorisch gebied zóó veel belangrijks, dat men-.nauwelt|k8 kan zeggen welke afdes- ling de merkwaardigste ie. Bij de theologische werken zijn toch bijna al onze beroemde theo logen uit de 17de eeuw vertegenwoordigd; uitmuntende commentaren op den Bybel en serieen van tijdschriften zijn daarbij in me nigte te vinden. Dan de geschiedenis der Christelijke Kerk mot die der martelaren, bovenal in de middeleeuwen en in den tijd der hervorming, met de geschriften der her vormers, vormt een hoogst belangrijk gedeelte van den catalogus. Onder de werken uit de tijdvakken van het mystyeismus en piêtismus zijn zeer vele boeken en boekjes, die om hunne zeldzaamheid en belangrijkheid de bijzondere aandacht verdienen. Werken over.de R.-Ka- tholieke Kerk en Protostantsche Kerkgenoot schappen vormen verschil-eiide rijke onder- afdeelingen. En wat bi) dat allee zoo prachtig uitkomt, is de reeks Icvonsbeschiyvingen van zoovele beroemde mannen op theologisch gebied en van vorsten, die mot de kerkhistorie nauw in verhand hebben g36taan. Ook de afdeeling geschiedenis staat weer in verband met die dor Kerk en wat te ver wachten is, do geschiedenis der geleerdheid en der hoogescholen van geheel Europa sluit zich in grooten rijkdom daar aan. Onze vaöeilandsche geschiedenis, vooralbe treffende die onzer onafhankelijkheid van Spanje, is in vele geschriften vertegenwoor digd, welke men zelden in particuliere bibilo theken aantreft. In het kort: wy nieenen dat de biblio theek van wijlen ds. Chr. Sepp, met zooveel zorg bijeengebracht, een waardig monument is van diens werkzaamheid en ecne bezich tiging overwaardig. De volgende vereonigingon zijn erkend krachtens de wet van '22 April 1S35 (Staats- blad Nr. 32): lo. ds Duitsche Zangvoreentging „Eendracht," te Amsterdam2o. de Israelis- tieche damesvereeniging „Hulp door Vrouwen" (hst aankoopon van eeno Heilige Wetsrol), te Leiden. Hare statuten zijn opgenomen in do taatscourant van 3 dezer. Te Doesburg is dezer dagen overleden mr. H. P. J. Tollens, oud-lid van de arron- dissements-rechtbank te Leiden, in den ouder dom van b{jna tachtig jaren. De heer J. De Boer en echtgenoote te Kwad(jk zijn benoemd tot vader en moeder in het weeshuis te Oudshoorn. Te Groningen is overleden de heer W. J. Hofman, sedert 1874 lid der Gedep. Staten van Groningen. De overledene was ook lid van de Staatscommissie voor den landbouw. De voorstelling, Donderdag avond door de Koninklijke Vereeniging „Hst Nederlandsch Toonsel" in den schouwburg te 's-Hage ten bate van het koorpersoneel en de kleine be trekkingen bjj de Pransche opera aldaar, met medewerking van leden van het gezelschap der Vereeniging, het opera-orkest, eenige Fransche artistsn en de koren gegeven, was goed bezocht Na aftrek der onvermijdelijke onkosten heeft deze benefice-avond opgebracht f 2000, waar door de Vereeniging „Het Ned. Toone6l" in staat was aan de koristen enz. eene halve maand salaris benevens eeno er.tra-bijdrage uit te koeren. Door den minister van koloniën zijn de heeren H. W. Brugmans, J. B. T. Mulder, G. H. Prinsen Geerlings, N. W. Francken, C. Van Overeem, A. Van der Weerd, H. A. Borg- greve, A. J. Beaucbez en J. Coenraad gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê om te worden benoemd tot onderwijzer der 31e kl. daar te lande. Onder hen, die gisteren door den. minis!or van marine in eerste audiëntie werden ont vangen, werden opgemerkt de vice admiraal J. B. A. De Josselin de -Tong, de scbouton bij- naclit C. H. Eogaert en N. Mac Léod, da lieer A. II. W. De Gelder, luit.-kol. der mariniers, de hoofd ingenieur der marine J. W. Calten, de kapiteins ter zee: La Bron de Vexela, Ntjgh, Ten Bosch, Uhlenbeck, zoomede vele kapt-luitenante ter zee en officieren bij de administratie der marine. De ui mister van waterstaat, handel en nijverheid heeft, namens en met machtiging van II. M. d,j Regentes, in de Staatscourant van 4 dtzor bekend gemaakt, dat de con- cessio, onder dagteekening van 6 September 1SS6 verleend aan de heeren Th. Sanders, jhr. J. Hartsen en J. Reynvaan, te Amster dam, voor den aanleg en de exploitatie van een tramspoorweg van Amsterdam naar Am stelveen, is ingetrokken, uit overweging dat de cencessionnarissen niet aan hunne ver plichting ten opzichte van den 'termijn voor (te voltooiing en het in exploitatie brengen van den tramweg bobben voldaan en de ver-, traging niet het gevolg is geweest van over macht, buiten schuld van de cencessionna rissen. W(j hebben indertijd melding gemaakt van een schrijven in de „Middelb. Ct.," waarin als grief tegen den heer Land werd annge- vosrd, dat by hét door hem geschrevene ook onder do oogen der minderen aan boord der oorlogsschepen heeft gebraeht. Tegen die grief komt de directeur-uitgever van de „Heldersche en N. D. Ct." op, die schrijft: „Het praatje is fraai verzonnen! „Wij nemen de vrijheid, dien briefschrijver van de „Middelb. Crt." te vragen, hoe by den treurigen moed heeft zoo'n leugen neer te schrijven „De aan deze onwaarheid vastgeknoopte mededeeliug, dat de minister van dit feit geeoe mededeeling deed en zich dus opofferde, is kosteiykWant de minister kon geene mededeeling doen van dit feit, om do een voudige reden dat bet eene leugen is! „Die verspreiding van couranten, mynheer de briefschryver, gratis aan boord van de schepen, is gedaan door ons. En dat niet alleen, maar wy hebben ze ook gratis ver- krygbaar gesteld aan ons bureel, voor officieren, onderofficieren en mindere schepelingen der Marine. „Van die verspreiding nu was de heer Land geheel onkundig, en de redacteur-ui*geve: van ons blad, die toen nog pas kortelings als zoodanig was opgetreden, had niet eens do eer den heer Land te k9nnen. Indien men d6ie eenvoudige waarheid niet mocht willen gélooven, zyn wy bereid getuigen by te bren gen ter bevestiging. „De gebeele vorantwoordolykheid van dat schrikbarende feit komt derhalve neer op ons." Hot is thans, naar uit Rotterdam gemeld wordt, een feit, dat do heer Ignatz Pollak, met wien reeds sedert geruirnen tyd werd onderhandeld, als directeur der Hoogduitsche Opera te Rotterdam zal optreden. Zaoals bij in een scliryven aan de blalen meedeelt, za! het zyn streven zyn de opera weer op het zelfde standpunt te plaatsen, dat ze sedert jaron had ingenomen. Hy heeft daarom reeds onderhandelingen aangeknoopt met verschil lende kunstenaars van den eersten rang dei- schouwburgen te München, Stuttgart, Dresden, Darmstadt, enz. Om zijne pogingen te steunen, verzoekt hy het publiek de tot nu toe gegeven subsidie te handhaven. Door zyne verbintenis aan de Kotterdamsche opera gedurende het PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet inensseerefr buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. j seizoen 1377/78 is hem de smaak van het publiek bekend en zal hij zijn beat doen a*»r- aan op allo mogolyke wijzen te vol-ioen. Met 1 April jl. zyn by de Staatsspoor- wogmaatscliappy nieuwe bepalingen vooi het personeel iu werkiug getreden, waarby aan de ambtenaren en beambten dier maatschappij kosteloos vervoer buiten dienst op here ionen is toegestaan, eeno vergunning, die by de Kx- ploitatfe-maatschappy vroeger niet, by de voormalige Ryuspoorwog-maatschappy echter wel bestond. Naar men verneemt, bestaat by do directie van de Hollandsche Spoor weg-Maat schappij het voornemen om te Sandpoort oen nieuw station te bouwen. Uit Rotterdam wordt geschrevenThans is de reden bekend, wanrom de heer Ludwig Felix Brandts Buys den directeurstaf heeft nedergelegd van „Rotte's Mannenkoor." Ge noemde zangvereeniging had n3meiyk plan om in Augustus naar Keulen te gaan, het welk niet naar den zin van den directeur was. Op de laatste vergadering kwam het voorstel ter sprake, en met 67 tegen 9 stem men werd besloten naar Keulen te gaan, waarop de heer Brandts Buys zyn ontslag nam. De minister van waterstaat, handel en nyverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat het voornemen bestaat in den loop dezes jaars voor de bediening van het nieuw te stichten stoomgemaal te Ameide een machinist aan te stellen op eene jaar- lyksche bolooning van aanvanksly'i 1000, welke tot f 1200 kan worden verhoogd, met genot van vrye woning, en dat daartoo in de tweede helft van de maand Juli a. s. een vergelijkend onderzoek zat plaats hebben van hen, die voor genoemde betrekking in aan merking wenscben te komen. Zy, dio zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten vóór 1 Juli dezes jaars daarvan aan hot departement van waterstaat, handel en nyverheid doen blyken 'ojj een op zegel geschreven verzoekschrift, bevattende nauwkeurige opgaaf van naam, voornaam, ouderdom en woonplaats. Voor verdere bij zonderheden zie men de Staatscourant van 3 dezer. By koninklyk besluit van 31 Maart jl. is de heer R. C. Kroesen, thans lid in d6n Raad van Noderl.-Indiê, mot ingang van heden, 4 April, benoemd tot vice president van dien Raad, en is de heer W. O. Gallois, algemeen secretaris van hot gouvernement van Nederl.-Indiê, met ir.gang van 4 April a. e., benoemd tot lid in don Raad van Ned.-Indié. |5) „Gy maakt hem daardoor dan zeker onuit sprekelijk gelukkig", vervolgde Kallmann, „en ik word aangedaan, a!« ik er aan denk, hoe zalig myn vriend reeds binnen weinige uren door u karr zyn." Betsy was natuurlijk terstond bereid, to telegrapheeren, en Kallmann nam liet bezor gen van het telegram voor zijne rekening. Daarop nam hy' afscheid, en Betsv keerde naar de kamer terug, waar- de blinde zat. Het onderhoud was half luid gevoerd, maar Lina sclieon althans stemmen te hebben gohoord. „Nosm my niet kwalyk, juffrouw, dat ik u eene vraag doe. Wie was die lieer, met wie u zoosven hebt gesproken „Waarom wilt gy dat weten vroeg Betsy verwonderd. „O", antwoordde de blinde, „er is oen beotjs nieuwsgierigheid by my in liet spel. In hob dien li9er i.arnelyk gezion en zou gaarne weten wie hy is." „Gezien?" vroeg Betsy. „Ja", zc-ide de blinde, „in zekeren zin ge zien. Ik hob hem gehoord, en sedert ik het gezicht verloer, is myn gehoor zóó fijn ge worden, en heb ik bovendien een zó-;, scherp geheugen voer bepaalde stemor.en 6n tonen, dat ik zo nooit weer vergeet. Als ik iemand hoor spreken, dan fnaak ik mij ki de ge dachten een beeld van hem; ais ik nu die stern weer hoor, herken ik haar uit honder den, en terstond staat het beeld van den maïs of de vrouw voor my, zooals bet des- tyds in myrse zioJ eatstond. Daarom zeg ik gaarne dat ik hem gezien Iieb." „Het was de makelaar Kallmann", zeido Betsy. De blinde schudde ket hoofd. „Ik ken don naam Giet, maar ik kan my niet vergist hebbenik heb de stem van den man reeds vroeger gehoord, ik weet even- wel op het oogenblik nog niot waar. Mis schien sehiot het mij later te binnen." Betsy bekommerde zich niet vorder om de woorden van do blinde, dio zij das avonds door hare dienstbode naar het instituut liet terugbrengen. Toen Marie weer thuiskwam, vond zy hare meestoros schreiendehot waren echter tra nen van geluk. Op haar telegram was namelijk reeds ant woord uit Nieuw York gekomen het luidde: „Verwacht u bepaald. Ben overgelukkig. Rudolph." Betsy had voortaan nog slechts ééne ge dachte die aan haar vertrek. Nog zeven dagen en het sehip vertrok. Tien of elf dagen zoa het onderweg zyn, binnen drie weken ken zjj dus met den geliefde vereenigd zyn ere mevrouw Beroert heelen. Deze voorspelling maakte baar volkomen doof en blind voor elke andere. De volgende morgen bracht een brief van Kallmann, waarin liy haar mededeelde dat hy een advocaat en notaris in de stad met het opstellen der volmacht had belast; zij zou den volgenden dag gereed zijn en zy behoefde zich slechts by den notaris te vor- voegen, om den tekst van het stuk te hooren en het in zyne tegenwoordigheid en die van twee getuigen te onderteekenen. Ook deelde hy haar mede, wanneer zy vertrekken moest, om hot schip te bereiken, en Betsy was ge troffen door de vole moeilo, welko hy zich voor haar gaf. Er bleef nu nog slechts weinig tijd over om haie garderobe en haar linnen in orde te brengen, maar als zy zelvo viytig mee hielp, zou hot we! gaan. De bhndo ÉLina zat wede: in de kamer en werkte yverig; Betsy niet sunder. Daarby volgde zy natuurlijk hare gedach ten en zy gingen voortdurend over den Oceaan. Plotseling hoorde zy de stem der blinde, die, zonder haar werk af te breken, heel bedeesd vroog „Stoor ik u? „Neen", antwoordde Betsy, „wat wilt ge, myn kind?" „U kunt niet gelooven, hoe ik my het hoofd heb gebroken." „Zoo? En waarmede dan?" Het blinde meisje glimlachte en sprak openhartig „Ja, ziet ge, als my iels niet te binnen wil schieten, martel ik myn hoofd zoodanig, dat ik niet slapen kan, ik moet het weten en ik denk dan meestal zoolang tot bet mij opeens invalt." „Ge zyt niet wys, kindEn wat maalde u dan nu door het hoofd „Do stom, welke ik gisteren gohoord heb. Ik wist dat ik die meer gehoord had, maar ik wist niet waar. Van morgen is het mu te binnen geschoten. Die stem heb ik voor onge veer oen vierdejaars gehoord." (TVardl rer -Oii.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1