ninklyk Penningkabinet te 's-Gravenhage, de titel verleend van amanuensis by het Konink- lyb Penningkabinet te 's-Gravenhage. Met ingang van 5 dezer, aan A. Van der Velden Gzn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Boekei. Benoemd tot ontvanger der dir. belastingen te Nieuwkoop, P. E. L. W. Van der Putten, thans te Beilen. eraengd Nieuws. Naby de „Leidscbe Broodfabriek", in don Singel, kwam hedennamiddag eene schuit, met Ijzeren bouwmaterialen geladen, terecht tegen de palen by de brug, met het gevolg dat zy, door overhelling naar één kant, weldra kantelde en zonk. Van de vier opva renden, twee mannen en twee jongens, ge raakten er drie te water, één man onder het vaartuig. De andere man hield zich aan een paal boven de wateroppervlakte. Met een roeibootje van den heer S. werden allen ge lukkig gered. Door de politie te Oegstgeest is op vermoeden van valsch te zijn in beslag genomen een guldenstuk met de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1848; dien tengevolge werd proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, die bedoeld geldstuk in betaling heeft gegeven, niettegenstaande zy wist dat het geene goede, gangbare munt was. Men meldt uit 's - G r a v e n h a g e: De zaak van het sanatorium met daaraan verbonden hotel van den eersten rang, waar voor de plannen op initiatief van den hesr G. Van den Heuvel Azn. aan den Ouden Schevoningschen weg alhier ontworpen zyn, vordert steeds goed. Er heeft zich thans voor eenige dager, eone commissie gevormd van eenige aanzien- lyke en invloedryke mannen, die den ontwer per verder ter zyde zullen staan en allen lof verdienen voor hunne pogingen om onze stad eene inrichting te doen ryker worden, die hoogelijk tot haren bloei moet medewerken. Tot die commissie behoort o. a. jhr. W. -Six, die als haar voorzitter optreedt, terwijl ook da bekende hoer dr. W. P. Ruysch tot hare loden behoort. Waar zulke mannen zich aan het hoofd stellen en den ontwerper hunnen steun ver- leenen, kan aan het welslagen der zaak byna niet getwyfeld worden. De eI ect r isch e tram w agen s o p de lyn 's Hage - Scheveningen worden volgens een nieuw stelsel gewijzigd. Uit d9n trein, welke gisterochtend te 6 u. 57 m. uit Breukelen vertrok, is, tusschen die plaats en Harmeien, eene vrouw gevallen of gesprongen. Passagiers ontdekten het onheil en brachten den trein, door aan den noodrem te trekken, tot stilstand. Door conducteurs werd de vrouw gevonden en op eene draagbaar gelegd. Zy scheen ernstig aan het hoofd gewond en werd naar het zie kenhuis te Utrecht gebracht. De landbouwer Putters, wien in de voorgaande week by het aan de halte De Kykuit van den spoorweg Mechelen Ter Neuzen plaats gehad hebbend ongeluk de beide boenen werden afgereden, is aan de gevolgen overleden. Op den laten avond werd de heer A. M., te Scherpenzeel, komende van het sta tion, naar dat dorp, gisteren onverhoeds aan gevallen en deeriyk toegetakeld met een hard voorwerp. De zaak is in handen der politie gesteld. De te Assen op bevel vanden officier van justitie gevangenomen beëedigde klerk ter griffie by de rechtbank aldaar, was tot 1 Januari 11. tevens klerk by den boek houder-diaken der Nederlandsch-Hervormde gemeente aldaar. Hy wordt beschuldigd, in de laatste 5 jaar omstreeks 3000 te hebben verduisterd ten nadeele van die diaconie. Naar de „Asser Ct." verneemt, was de aandacht der justitie door een anoniem schry ven gevestigd op deze verduistering. Omtrent deze veel geruchtmakende zaak verneemt men nog, dat de kerkeraad, nadat deze van de gepleegde verduisteringen kennis had bekomen, besloten had, de zaak voor de justitie geheim te houden, omdat de vader en de schoonvader van A. P. zich bereid hadden verklaard, te zamen 1000 gulden in de kas der diaconie te storten en A. P. zelf bereid was, zich te verbinden, aan de drie boekhouders-diakenen, die elkander in de laatste vjjf jaren hadden opgevolgd, onder wier bestuur de verduisteringen hadden plaats gehad, en die in de kas der diaconie reeds omstreeks f 2000 tot aanzuivering van hot tekort hadden gestort, dat bedrag terug te geven, wanneer by eventueel van zyn schoon vader zou erven. Desniettegenstaande kwam de zaak ter kennis van de justitie en werd de ontrouwe administrateur 11. Dinsdag in het paleis van justitie gevangengenomen. Hy kwam tot zyn misdryf, doordat hy en zyne vrouw veel meer verteorden dan hun inkomen toeliet. Sedert verscheidene dagen valt in de omstreken van Beriyn enz. veel sneeuw, zoodat do postverbindingen verbroken zyn; in het Harzgebergte ligt de sneeuw wel een meter hoog. Te Weenen had gisteren een vreoselyk familiedrama plaats. Een gezien man van zaken, de decorateur Kleinert, ver giftigde dos nachts zyne twee volwassen zonen, door de gasleiding in hunne slaapkame- open te zetten, en schoot vervolgens zyne vrouw en zichzelven dood. Den dag te voren had Kleinert reeds getracht zyne vrouw en zes jongere kinderen te dooden door vergiftigd gebak. Hy deed het in waanzinnigheid, welke uitbrak ten gevolge van finantifeele moeiiyk- heden. De diefstal uit de gemeentekas te Gent, waarvan reeds werd bericht, is ge pleegd door don kassier Victor GilliB, als ware het onder do oogen van den gemeente ontvanger, den heer De Pière. Den 3lsten Maart stelde deze laatste hem eene som van ruim 60,000 fr. ter hand, ten einde gelyk gewooniyk deze in verschillende enveloppen te verdeelen naar gelang van het bedrag, hetwelk den lsten April aan de hoofden van scholen, ook voor hun personeel, en aan andere gemeente-ambtenaren als bezoldiging moest worden uitbetaald. Die verdeeling geschiedde steeds in tegenwoordigheid van den ontvanger, en zoo ook Dinsdag 11. By hot einde van den bureautijd waren er op die wyzo reeds ruim 20,000 fr. in de verschillende enveloppen ge daan, en deze werden met het pak nog onver deeld bankpapier, ton bedrago van omstreeks 40,000 fr., door den kassier in de brand kast geborgen. Zoo althans meendo de hoer De Pière, maar Gillis schynt gelegenheid ge had te hebben het pak bankpapier, in plaats van het in de brandkast te leggen, ongemerkt in den zak te stekenalthans den volgenden ochtend werd de kassier tevergeefs op het bureel gewacht en bleek, by onderzoek, het bankpapier niet in de brandkast aanwezig. BUITENLAND. FrankrjjU. Het Parysche congres der mynwerkers heeft, met 50 tegen 40 stemmen, het voor stel goedgekeurd van een der Belgische ge delegeerden, om te stemmen by nationaliteit, en niet in massa. De Eogelsche gevolmach tigden stemden tegen, de Belgische, Fransche en Duitsche voor. Het internationale congres van sterren kundigen te Parys heeft zyn arbeid aangevan gen met zich in commissiën te verdeelen. Tot leden van het bureel zyn ook gekozen de professoren Van de Sande Bakhuyzen, van Leiden, en Kapteyn, van Groningen. Tot de vele congressen, welke op het oogon- blik te Parys worden gehouden, behoort ook een internationaal congres van „wetenschap- pelyko katholieken." Nederland is op dit congres vertegenwoordigd door de heeren Groot, uit Nymegen, Jansen, uit Amsterdam, en Brouwers, uit Nieuwer-Ametel. Te Cannes is de jaarlyksche lykdienst gehouden voor den hertog van Albany. De hertogin-weduwe en de hertog van Cambridge woonden dien by. Maandag is te Grasse een „bloemen- slag" gehouden, waarin koningin Victoria vee' belang scheen te stellen. Herhaaldeiyk wierp H. M. bloemen van het balkon. Koningin Victoria ontving gisteren te Grasse een bezoek van den ex-keizer van Brazilië en zyne dochter. De koningin bevindt zich zóó wel, dat zy besloten heeft de geheele maand April daar te vertoeven. Ituitschlaud. In het Ryksdags-kiesdistrict Geestemünde, waar prins Von Bismarck candidaat is gesteld, is de verkiezingsagitatie in vollen gang. De sociaal-democraten, Duitsche vryzinnigen en Bismarckianen zonden een redenaar rond door het uitgestrekte kiesdistrict, dat de geheele kust der Noordzee van den mond der Weser tot deu mond der Elbe omvat. By eene groote vergadering van kiezers te Stotel, waar de landelyke bevolking in groot aantal was opge komen, overkwam den Bismarckianer: eon komiek ongeluk. Die vergadering moest zon der resultaat naar huis gaan, omdat de rond reizende redenaar, de Bationaal-liberak- Jr. Jerusalem, niet verscheen. Deze had, zonder het te weten, een sociaal-democraat tot ko eler, en die reed zyn polltioken tegens; opzettelijk op den avond der vergadering, n. plaats van naar Stotel, naar een geheel ander, verafgelegen gehucht, waar geen onkelo kiezer woont Groot-Bi-itaauié- De mynwerkers van het graafschap Glocoa ter hebben in eene gisteren gehouden verga dering eene motie aangenomen, waarby ij zich veiklaren tegen eeno algomeeno we;k staking, door de werkstakers op bet vasteland voorgesteld, omdat dit noodlottig zou zyn v- i do belangen der Eogelsche mynwerkers. - Prinses Margaretha van Pruisen zal nog oenigen tyd by den prins van Wales door brengen. Stanley en echtgonooto worden in hel laatst van deze maand in Engeland toru? verwacht. Zy zullen te Liverpool aankomen en direct naar Glamorganshire en Wales vertrekken. Stanley gaat in October naar Austral - Nieuw Zuid-Wales en Nieuw Zeeland, om voor drachten te houden. De hertog van Edinburg, de tweede zoor: van koningin Victoria, zal to Bristol als orkest directeur en violist optreden op een weldadig heidsconcert. Griekenland, De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren, met 64 tegen 2C stemmen, bepaald dat de handelingen van al do ministers van het vorige kabinet zullen worden onderworp' n aan het onderzoek eener commissie van 12 leden. Bulgarjje. Betreffende den moord van den Bulgaar- schon minister Beltsc-heff wordt door de Weenor bladen gemeld, dat zeer bezwarende b3wyzen zyn gevonden togen den gewezen minister Karaveloff, don bekenden leider dri- Russisch-gezinde party in Bulgarye. Ook te Belgrado werden dergelyke geruchten vir- spreid. Volgens berichten uit Sofia zou de Bulgar.r- sche regeering de bewyzen hebben oiitde'-a voor het bestaan van een komplot, d.at vrr- takkingen heeft te Konstantinopel en te Bel grado. Het doel dezer samenzwering zou zin meerdero Bulgaarsche ministers te vermoorden. Vereenigde Staic-u. Volgons de berichten, welke de Engelsche bladen van hunne correspondenten te Nieuw- York en te Washington ontvangen, veroordeelt de pers in de Vereenigde Staten eenstemnng hst besluit der Italiaansche regeering om har, n gezant terug te roepen. Zelfs zyn de Italianen te Nieuw-York, naar de „Standard" meldt, met tevreden over hot bsluit hunner regeering. In politieke kringen te Washington houdt mon de terugroeping van den gezant alleen voor een protest der Italiaansche regeering, dat wel geene ernstige gevolgen zal hebben, daar in elk geval toch do gewone diploma tieke zaken door den secretaris der legatie zullen worden verricht. Mocht echter de ge zant vertrekken en geen opvolger benoemd worden, dan zou de regeering te Washington voornemens zyn ook aan haar gezant te Rome, den beer Porter, voor onbepaalden tyd verlof te verleenen. Heden wordt uit Washington geseind dat de minister van buitenlandsche zaken Blaine tot den ItaUaanschen gezant een schryvon richtte, waarin hy zyn leedwezen betuigt over het voorgenomen vertrek van baron De Pava, hetwelk te wyten is aan een miever stand. De regeering der Vereenigde Staten hooft geen recht om de verzekering te goven dat de schuldigen gestraft zullen wordon, op grond dat elke aangeklaagde recht heeft op een onpartydig onderzoek. De Amerikaansche regeering erkent in beginsel, dat men billyke aanspraken kan doen gelden op schadeloos stelling en acht hot ongeduld der personen, die benadeeld zyn, zeer natuurlyk, maar het gerechteiyk onderzoek moet zonder overyiing geschieden. - Te Amorewood (Pennsylvania) is eene botsing ontstaan tusschen do mynwerkers, die den arbeid gestaakt hadden, en de politie. De werklieden deden een aanval op de werk plaatsen der Freecoke Company en schoten op do politie, welke toen van hare vuurwa penen gebruik maakte, waarbij verscheidene werkstakers gedood en een groot aantal ge wond werden. Tciegrammen, ROME, 2 April. De Italiaanse!o zaakge lastigde to Washington heeft den heer Blaine het antwoord van Iialië overhandigd. De Itali aanecho regeering verklaart, dat zy nooit iets. anders heeft gevraagd dan eene regelmatige rochteriyko behandeling in zaak van den moord der Italianen, en rij hernieuwt har r verzoek dienaangaande. Het diplomatiek inn: lent zal als geëindigd kunnen beschouwd worcon wan neer de regeering der Verenigde Staten op ld jei-do wyzo z hebben verklaard, dat de gerechtelijke behandeling woldra zal aanvan gen. De Italian::-'lio regeering noemt ten slotta akte van -, belofte tot scliadeloos- -telimg van de nablyvenden der v e moord» personen. LONDEN, 2 April. Do heer Thomas Baring, directeur van he: huis Baring Br uers, is hedennamiddag ie Rome overleden. NIEUW-YORK. 3 April. In de publiek Chili hebben de:: ÏOrten Haart de verkiezingen plaats gehad voor het congres. Blijkens een teli-gram, hier uit Chili ontvangen, verwierven de liberalen, die - d regeering in handen houden, 90 zetels in de Kr.rner en 30 in den Senaat, z todat zy over twee-derde gedeelten der Kamers uescbikken. LONDEN, 3 April. Blykens de laatste tele grammen zyn ;j den stryd tegen de berg stammen te Marnpore oen officier en 15 sol daten gesneuveld, ijen officier en 20 soldaten werden gekwetst en 106 worden vermist. WEENEN, 3 April. By de verkiezingen vior den gemeenteraad zijn in 14 districten ds anti-liberale candidaten gekozen. In twee districten moeten herstemmingen plaats heb ben. De uitslag in dria districten is uog niet bekend. LEIDËX, 3 April. De beide Koninginnen zjjn gist- rnamid- dag te G u. 40 min. in goeden welstand te Arolsen aangekomen. Aan het station aldaar werden zij ontvangen door den regeerenden Vorst van Waldeck, door erfprins en prinses Elisabeth. Eene groote menigte begroette HH. MM. Do eerste audiëntie, heden door den nieuwen minister van marine gohou >n, werd bezocht door verschillende vlag-, hoofd en verdere officieren der marine. Naar men verneemt, zal a. s. Maandag de parlementaire commissie voor de Legerwet weer bijeenkomen. CORRESPONDENTIE. - Wy ontvingen heden wederom 66n uitgebreid Ingezonden Stuk over de nieuwe zweminrichting, waar van de inhoud hierop neerkomt: De schryver meent dat mot de overigens zeer te waardeeren onderzoekingen van dr. B. R. de zwemliefhebbers nog niet gebaat zijn. Wat toch is de grief tegen de bestaande zweminrichting? Dat het water er gedurende het zwemseizoen herhaaldelyk „kwaiyk riekt". Een eerste vereischte zal dus zyn te zoeken niet alleen naar chemisch „zuiver", maar ook en voornamelyk naar „niet stinkend" water. Het feit nu, dat het water boven de stad gelegen, b. v. van de Zweminrichting aan de HeereDpoort, die onaangename hoedanigheid zoo goed als mist, zal er de commissie toe gebracht hebben eeno plaats te zoeken, die ongeveer onder dezelfde omstandigheden als die zwemgelegenheid verbeert. Het zou b. v. kunnen zyn dat de bodem van het Galge water beneden de stad meer verontreinigd zynde dan die boven de stad, invloed had op de onaangename lucht van het loaler. Doch hoe dit zy, de commissie verdient z. i. lof voor hare goedo bedoeling om ons eeno zwem inrichting te bezorgen, niet te ver afgelegen met het oog op de schoolgaande jeugd, met, kan het zyn, chemisch zoo zuiver mogelyk, maar in de eerste plaats niet stinkend water, zy het by Musis of elders. E. C. v. D., te A.Niet voor ons blad geschikt. Geveilde perceelen. Afloop der veiling te Lisse op 31 Maart 1S91 Do Bloemistery „Zomerzorg", Nos. 1-3, G 11, tuingrond met bloembollenhuis en bouw terrein, groot 1.86.77 beet. Koopors Gebr. Sogers, voor ƒ23,285. Nos. 4 en 5. Bouwterrein, groot 0 11 92 heet. Kooper S. P. Ten Cate, voor 1370. Het Tuinland op „Trompenburg", Nes. 1-3, groot 1 hoct. Kooper J. W. Lefeber Jr., voor ƒ8305. Uit dezo opgaaf blykt dat de waa le van bloembollenland in de gemeente Lis: i in de laatsto jaren verbazend Is gestegen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2