N°. 9544-. Zaterdag 4 April. A0. 1891. (Deze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit öonuaer bestaat alt TWl Bladen. Leiden, 3 April. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17*. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. 0*öcieele KeimisgeylD^ei^ Tweede zltÜDg van den militieraad. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Geaion de artt. 86 en 92 der Wet van 19 Augus tus 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staats blad no. 72); Gelet op de missive van den luitenant-kolonel, ad judant in buiteDgewonen dientfb van wjjlea Z\jae Majesteit den Koning, militie-commissaris in het 8de district der provincie Zuid-Holland; Brengen ter algeméene kennis: dat de tweede zit ting van den Militieraad, voor deze gemeente, wordt gehouden iu een der vertrekkgn van het raadhuis, op Mavndag den 13den April 1891, des voormïddags te li1/: uur, tot het doen van uitspraak omtrent allo in de eerste zitting niet afgedane zaken, en op denzelfden dag des namiddags te twee uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen, die als plaatsver vanger of als nummerverwiesolaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voonniddaga tien tot des namiddags vier uren, do Zondag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zicli te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, ♦vereenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovea- aangebaalde wot, door den Koning niet dan in bij zondere gevallen bet stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in Zijne eerste zitting reeds uitspraak .beeft gedaan, niet in de-tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerv^rwisselaar mocht willen vooratellen. Burgemeester ob Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 April 1891. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene keunis dat door WILHELMUS ALEXAN DER G08EWIJN DE BRUYN, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voer den kleinhandel in sterken drank in het perceel Hce- renstceg No. 4 (Wijk IV). Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 April 1891. E. KIST, Secretaris. In de laatste vergadering der Kamer van Koophandel alhier werd behandeld het schrij ven der Kamer van Koophandel te'e-Graven- bage om medewerking tot het in het leven roepen eener nationale beweging, ten einde by de Regeering aan te dringen om, bij do verhooging van invoerrechten in het buiten land, het stelsel van reciprociteit toe te passen, ter bevordering van de belangen van landbouw en nijverheid. Getrouw blijvend aan het steeds door haar gehuldigde beginsel van vrijen handel, besloot zij de gevraagde medewerking niet te verleenen. Z\j is van oordeel dat de belangen van den handel door de Haagsche Kamer ten onrechte worden gescheiden, ja, -tegenovergesteld aan die van landbouw en industrie, en is overtuigd dat een bescher- 'mand stelsel niet anders dan nadeelig op den algemeenen toestand kan inwerken, omdat daarbij slechts enkelen worden bevoordeeld ten nadeele van zeer velen. Op grond hier van nam z(j het besluit aan de Kamer te 's-Gravenhage te antwoorden, dat z(j niet anders kan dan den wensch uitspreken, dat haar streven in den lande geene sympathie moge vinden. Het stoffelijk overschot van wijlen onzen vroegeren stadgenoot den heer J. Scheltema zal morgenochtend van Noordwijkerhout naar luer worden overgebracht en tusschen elf uren en halftwaalf op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. - Gedurende de eerste .helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: P. Grootlim Do Vries, W. Randselaar, G. Verheij, M. Bruin, J. P. Brug man, Amsterdam; W. Willemse, Den Haag; A. Jenck, Haarlem: J. Smolders, IJmuiden; K. Mulder, Leldeu; J. Van Es, Nijmegen; J. Ravensborg, G. A. Bosch, n:et vermeld.— Bi efkrart: J. Dekkor, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar België: J. Sak Volders, Denaermonde; naar Enge land StanleiJ Jackson, L. Coadeson, LoDden naar IndiëJ. W. G. Beukers, Oleh leh. Aan het kantoor Leiden der Rijkspost spaarbank werd gedurende het late kwartaal 1S9I ingelegd f 41,776.89 en terugbetaald ƒ41,822.42. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 6268. Aan het postkantoor Wassenaar word ge durende dat kwartaal ingelegd f 3117.— en terugbetaald 1534.49. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 284. Aan het postkantoor Noordwtjk werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 3418.40 en terugbetaald f 2388.88 Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 179. De Bisschopsstad Utrecht herbergt thans voor eenige dagen eene nog grooter schare Nedorlandsche geleerden dan gewoonlijk. Heden en morgen wordt er het dorde Neder- landsch Natuur- en Geneeskundig Congres gehouden en van heinde en ver zijn de aan staande geleerden, de geleerden en de hoog geleerden naar de stad van paus Adriaan getogen, om heden en morgen getuigenis af te leggen van den vooruitgang, dien de weten schap voor de laatste paar jaren, sedert het Congres te Leiden samenkwam, heeft te con- stateeren. De leden van het congres zjjn gisteravond in eene der zalen in de Sociëteit „Tivoli" voor 't eerst bijeengekomen. Zooals 't altijd gaat, ging 't ook thansde bijeenkomst diende hoofdzakelijk om oude vriendschapsbanden te hernieuwen, andere aan te knoopen en met die strekking hield prot. H. Snellen, de voorzitter van het congres, eeno onderhoudende rede, welke aanleiding was dat men geruimen tjjd daarna gezellig bijeen bieef. Heden om halftien begonnen do werkzaam heden van het congres. Bij deze gelegenheid wordt tevens tot Zon dag a. s. in enkele lokalen van het gebouw der rijke hoogere burgerschool eene tentoon stelling gehouden van natuur- en geneeskun dige instrumenten. Van de inzendingen uit Leiden mogen tot de voornaamste gerekend worden de heel- en geneeskundige instrumen ten van de firma's Hoefftcke en Mulder; ter wijl eene evenzeer belangwekkende inzending is die van 's Rijke Museum van Natuurlijke Historie, waarbij eene werkkiat, bevattende alle mogelijke zaken, welke een reiziger- naturalist behoeft tot het praepareeren en conserveeren van dieren enz. De heer Mlga, custos dar anatomie te Leiden, zond een aantal uitstekende kleurige ontleedkundige teekeningen. Ook verdient vermelding het door den heer Van der Woerd te Leiden (gewij zigd naar Caldwell) geconstrueerd microtoom. Voor de met 1 Mei openvallende betrek king van onderwijzeres in de nuttige band- werken op de school in het dorp te Zoeter- woude, waarvoor vóór 1 April sollicitanten waren opgeroepen, hebben zich zes dames aangemeld, drie uit die gemeente en drie uit Leiden. Op den lsten Januari 1891 bedroeg bet getal kinderen in de gomoente Zoeterwoude boven de 6 en benedon de 12 jaren oud, 661. Van dit aantal gingen in de gomoento school op de openbare school in het dorp 28, op die in de Heerenstraat 131 en op de R.-C. bijzondere scholen in de Zuidbuurt 177. En buiten de gemeente op diverse scholen te Leiden 122, te Leiderdorp 76, te Voor schoten 25, te Benthuizen 10 en te Hazers- woude 3. De overige 89 kinderen bezochten omstreeks 1 Januari 1891 geene school, waarvan 14 omdat zij reeds vóór hun 12de jaar de school verlaten hadden, 1 omdat hij niet was gevaccineerd, 57 wegens ziekte, te strenge koude of wegens volgens de oudors nog te jeug digen lteftjjd en 17 wegens andere redenen. De herijk voor de gemeente Leiderdorp is bepaald op Maandag 6 April van des mor gens 9 tot des namiddags 3 urenop Dinsdag 7 April van des morgens 9 tot des middags 12 uren, en op Woensdag 8 April van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, de beide eerste dagen in het Weeshuis te Leider dorp en den derden dag in het gebouw aan den Heerensingel. Doer de ingelanden van Koudekerk, Leiderdorp en Zoeterwoude is bij de gehou den verkiezing herbenoemd tot hoofdingeland van het hoogheemraadschap Rijnland de heer W. Bos, te Leiderdorp, met 356 stemmen. Op den heer E. Zirkzee, te Koudekerk, waren 173 stemmen uitgobracht, terwijl de heer P. J. Van der Poel 4 stemmen bekwam. Boven dien waren 2 biljetten blanco en 1 van onwaarde. Tot hoofdingeland-plaatevervanger werd herbenoemd de heer P. J. Van der Poe), te Zoeterwoude, met 342 stemmen, terwijl op den heer Jac. De Graaf, te Leiderdorp, 188 en op den heer W. Bos, te Leiderdorp, 4 stem men waren uitgebracht. Gedurende de maand Maart werden op het telephoonkantoor te Koudekerk behandeld IU telegrammen, nl. verzonden 43 en ont vangen 68. Ds. C. R. Rünenberg, predikant te Val kenburg, die vóór enkele maanden reeds de toezegging van beroep naar Ferwerd aan vaardde, heeft thans de officiëele beroeping naar de Ned.-Herv. gemeente aldaar aange nomen. Tot hoofdingeland van Rijnland is op 2 dezer te Haarlemmermeer gekozen de heer H. A. Hanedoes, met 217 van de 222 steramen. Het aantal kiezers te Haarlemmermeer bedraagt voor de Tweede Kamer 977, voor de Provinc. Staten en den Gemeenteraad 974. De heer H. C. Leiden, bij koninklijk besluit benoemd tot consul der Nederlanden te Keulen, is als zoodanig door de Pruisische regeering erkend. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, is de heer W. Wintgens, van wiens ziekte gisteren werd melding gemaakt, nagenoeg hersteld. Naar wij met zekerheid vernemen, zullen alle kweekelingen van het 4de studiejaar aan de Rijkskweekscholen, na het behalen der onderwijzersakte, met 1 Mei die inrichtingen moeten verlatenniet meer, zooale in de vorige jaren, zullen zij, die den gymnastiekcur3us volgden, tot 1 Juli mogen blijven, om zich voor het examen in de gymnastiek (niet in de orde- en vrfie oefeningen) voor te bereiden. (Solibld.) Woensdag jl. z(jn te 's-Gravenhage de akte-examens ter verkrijging van een bewijs van bekwaamheid ala onderwijzer of onder wijzeres met 280 sollicitanten aangevangen. Naar men mededeelt, waren 83 cadetten aan de Kon. Mil. Academie bi) de jongste Paschen gestraft met onthouding van vacantia. De baron Saurma, laatstelijk Duitsch gezant, zal heden de residentie verlaten. Door wijlen jhr. mr. W. J. Quintus, on langs te Groningen overleden, is o. a. gele gateerd aan de kerk te Haren 2000 en aan de diaconie der Ned.-Herv. gemeente aldaar f 3000. De tweede luit. L. F. T. Vogel, van het 3de bat. 4de regt. inf. te Haarlem, wordt van 1 Mei tot 15 Aug. gedetacheerd bjj de normaalschool te 's-Hage, tot het volgen van een cursus in gymnastiek en schermen. Uit Rotterdam bericht menEen der verdienstelijkste leden van het tooneelgezel- schap Le Gras Haspels, mejuffrouw Marie Vink, ontving Woensdagavond bij hare bene- fice-voorstelling, wederom menig stoffelijk blijk van sympathie. Behalve een aantal bloem- geschenken in verschillenden vorm, werd haar bij monde van den heer Le Gras de teekening overhandigd van een volledig salonameuble ment, haar geschonken door 150 vereerders. Dit geschenk was gekozen met het oog op hot aanstaande huwelijk van deze tooneel- speelster. Mejuffrouw Vink trad op in „Goede Getuigen" en in „de Huwelijka-Advertontie", 03n oorspronkelijk biyspelletje, dat door de jongste leden van het gezelschap los en vlug werd afgespeeld en a. 8. Maandagavond ook te Leiden zal worden opgevoerd. Bij de voorstelling te Rotterdam werd haar ook vereerd eene reusachtige bloemenmand, om den roet waarvan eeae oorkonde was ge wikkeld, welke, behalve de namen dergenen, dis aan het geschenk hebben bijgedragen, het volgende bevatte: „In naam der Kunetl Wij, vrienden van het Nationaal Tooneelen getrouwe Schouwburg Bezoekers, Overwegende dat mejuffrouw Marie Vink zich by het gezelschap „Vereenigdo Rotter- damsche Tooneelisten" steeds heeft onder scheiden en blijft onderscheiden door haar beschaafd, opgewekt spel en hare toewijding aan de kunst; Overwegende dat mejuffrouw Marie Vink zich weldra in den eqjity»aat begeven met den heer P. D. Van Eysden; Hebben goedgevonden en^ verstaan Mejuffrouw Marie Vink by gelegenheid van hare Eere-Voorstelling ^op Woensdag 1 April 1891 een bewijs van sympathih'hanto bieden, bestaande, volgens verlangen van de jubilaris, in een Ameublement, naar nevensgaande teekening; En genoemd bewijs van sympathie te doen- vergezeld gaan van deze oorkonde, vermel dende onze namen. Onze regelings-commïB8ie wordt uitgenoo- digd aan dit besluit uitvoering te geven en de oorkonde namens ons to ondertookenen. De Regelings-Commiesie (geteekenö) J. J. HAVELAAR I. Ezn. L. J. JACOBSON. L. SANSON. W. H. CROOCKEWIT. JEAN BROWNE. Rotterdam, 1 April 1891. Geroerd dankte mej. Vink voor de haar verstrekte eerbewijzen en zij beloofde steeds haar best te zullen doen de sympathie, welke zij thans geniet, waardig te zullen blijven. De ovatie eindigde m6t fanfares van het orkest en luide toejuichingen van de toe schouwers. Het „Vad." meldt dat de nieuwe minister van marine, de kapitein ter zee G. Kruye, lid was en waarschijnlijk nog is van de vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s Gravenhage." Naar men verneemt, is jhr. mr. Van Ascli van Wijck, burgemeester van Amersfoort en lid van de Tweede Kamer, voornemens eerlang ons land te verlaten en zich naar de Transvaal te begeven. Er moet sprake van zjjn, dat den heer Van Asch van Wfick aldaar eene belang rijke betrekking zal worden opgedragen. Er wordt gemeld dat de beer M. J. Van Dam, onderwijzer te Utrecht, als bas zanger is geëngageerd bij de Nederlandsche Opera te Amsterdam. De heer Snickers, R.-K. aartsbisschop to Utrecht, heeft van den Paus ter gelegenheid van zijn beden gevierd wordend gouden pries ter-jubileum eene gouden medaille, met het portret van den Paus en met diens wapens versierd, ten geschenke gekregen. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 April van Colombo; de „Edam", van Rotterdam naar Baltimore, is 2 April Prawlepoint gepasseerd de „Prins Alexander", van Batavia naar Am sterdam, is 2 April Dungeness gepasseerd da „P. Caland" vertrok 1 April van Nieuw- York naar Amsterdam. Bij koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Medemblik, A. K. Ninaber, candidaat notaris aldaar. Aan J. H. Coronel, bediende bij het Ko-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1