Frits Reuter, Ned. Plantenboter-Maatschappij No. 9543. Vrijdag £5 April. A0 1891. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën, Uitgave van D. BOLLE, te Rotterdam A IZe de Werken 300 Platen, A.MSTEJRDA.M. Men gelieve op ons Handelsmerk te letten. Sp ecialiteit GEBRs. BELT, N. Rijn 43. 5 Heeren Amateurs! DSCH DAGBLAD PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTENTTEN: V»n 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naer plaatsruimte. Yoor het iii- oasaoereu buiten de stad wordt 0.10 bereken-l. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beloofd verzoek ik U voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw veelgelezen Blad. Ongetwijfeld ia het verslag, dat Uw bericht gever goeddacht te geven aangaande de uit voering der Christelijke Zangvereeniging „Zingt den Heer," in het kerkgebouw der Evang.- Luth. Gemeente alhier, door velen met be langstelling te gemoet gezien. Terecht wordt daarin den geachten direc teur, pianist, en niet het minst de verdien stelijke solo-zangeres van Beethovens „Buss lied," - met name Hej. If. P. Yan Koe- verdeu alle lof toegezwaaid voor de wijze, waarop zij zich van hunne voorwaar niet ge makkelijke taak kweten. Niet vrij van overdrijving, om niet te zeg gen bevooroordeei, is echter naar mijn be scheiden inzien althans de bewering van Uwen verslaggever, als zoude het welslagen der uitvoering voor een groot deel te danken rijn aan eenige der beste krachten da- Zuster- vereeniging „Excelsior." Zonder aan de mindere of meerdere be kwaamheid dier dames in de zangkunst te kort te willen doen, meen ik toch ten stel ligste te kunnen beweren, dat hunne ver diensten door den criticus te hoog zijn aan gegeven tegenover die der leden der Zang vereeniging „Zingt den Heer." Slechts één der uitgevoerde solo's is door een lid der door Uw verslaggever zoo hoog geroemde Ver eeniging „Excelsior" ten gehoore gebracht. De andere werden óf door leden der Zang vereeniging „Zingt den Heer" zelve, óf door geheel buiten beide genoemde vereenigingm staande personen voorgedragen. Wat verder de opmerking betreft, dat in do „Engelen zang" door ééne der sopraan-zangeressen de gelegenheid te baat werd genomen, om haar orgaan in al zijn omvang te doen hooren, en dat die toch niet in aanmerking scheen te komen om als soliste op te treden, kan schrijver dezer regelen U mededeelen, dat dat aan niemand anders kan toebehoord hebben dan aan een der damesleden der zoo hoog geroemde Zustervereeniging „Excelsior", daar geen der sopranen van de vereeniging „Zingt uien Heer" over zulk een geluid beschikt. Ten slotte zij mij nog vergund in herinne ring" te brengen dat, toen door beide genoemde Veretnigingen gezamenlijk eene uitvoering werd gegeven in de groote zaal van Café „Zomerzo.rg", ten voordeele van een nieuw orgel in het gebouw der Chr. Wijkvereeniging, der Vereeniging „Excelsior" de medewerking werd mogelijk gemaakt door de hulp der solo-zangers van de Zangvereeniging „Zingt den Heer" allen leden dier Vereeniging dit feit door den verslaggever op lang niet zulk eene vereerende wijze in het licht is gesteld als hij nu doet, nu die „krachtige hulp" van de zijde van „Excelsior" heet te komen. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de opname dezer rogelen, toeken ik mjj, hoogachtend, Eat lid der Chr. Zangvereeniging „Zingt den Heer." Als antwoord op bovenstaand stukje diene het volgende: lo. Is do uitdrukking „het verslag, dat Uw berichtgever goeddacht te geven," verkeerd of ten onrechte gebruikt; het verslag is uit gebracht. 2o. Verheugt het mjj dat het verslag met zooveel belangstelling is te gemoet gozien en dat erkend wordt dat door mij zoo terecht lof is toegezwaaid aan directeur, pianist en aan de soliste van Beethovens „Busslied". 3o. Begrijp ik niet om welke reden aan mijne zijde „bevooroordeei" zou kunnen ver ondersteld worden. Met „Excelsior" sta ik in geene enkele betrekking, tegen „Zingt den Heer" koester ik geen zweem van wrok. 4o. Word ik genoodzaakt nu ronduit te verklaren dat geen der solo's, door leden van „Zingt den Heer" voorgedragen, den enkelen, door bet lid van „Excelsior" ten gehoore ge bracht, kon evenaren, en tevens er op te wijzen dat dit mijne schuld niet is. 5o. Ben ik er mjj niet van bewust de Vereeniging „Excelsior" hoog geroemd te hebben. Waarom zou ik die Vereeniging, welke in den laatsten tijd niets van zich als zoodanig liet hooren, hoog gaan roemen? Ik sta geheel buiten die Vereeniging. Dat zjj nog degelijke krachten heeft, is echter een ge bleken feit. 60. Kan ik verzekeren dat de zoo hinderlijk domineerende sopraan wel degelijk een lid van „Zingt den Heer" is en niet een der jongste leden ook; tevens dat haar geluid, behoorlijk gebruikt, niet door dio Vereeniging behoeft geminacht te worden. Ik ben here d den inzender haren naam te zeggeD. Hp be- grjjpe dat ik dien in het verslag niet kon en niet wilde vermelden. 7o. Wil ik niets terugnemen van hetgeen in het vórslag gezegd is; ik blijf er bij dat de hulp het welslagen zeer heeft bevorderd, hoop dat het den inzender hekend zal zjjn dat elke goede kracht in eene partij van grooten invloed en eene aanwinst is, en ver trouw dat hij zal toegeven dat men alleen dan hulp vraagt, als men gevoelt die noodig te hebben. Geholpen te worden is bovendien geene schande. Door die hulp waren de koren goed. So. Eindelijk zij opgemerkt dat bij de uit voering in „Zomerzorg" met vette letter op het programma stond vermeld dat „Zingt den Heer" hare in leden zwakkere Zuster hielp; met nadruk behoefde daarop dus niet meer gewezen te worden; ieder wist het. Is er toen niet zoo vereerend van dlo hulp gesproken, dan is zulks zeker geschied omdat daarvoor alle reden was. De hulp nü was van beter gehalte dan die van toen. Toen, zegt de inzender ongeveer, kou „Excelsior" niet buiten die hulp; ik zeg: het is niet be wezen dat „Zingt den Heer" nu buiten hulp kon. En nu, lid der Cbr. Zangvereeniging „Zingt den Heer," weet, dat ik geene lans beb trachten te breken voor „Excelsior," aanvaard mijne achting voor het ijveren voor Uwe Vereeniging, maar bedenk dat ge dankbaarheid verschuldigd zijt aan hen, die Uwe Vereeniging hielpen, dat waarheid boven alles moet gaan, dat wangunst of jaloerschheid geene deugd is en dat, zoo men aan feiten geene openbaarheid wil ge geven zien, een verslaggever niet moet uit- genoodigd worden of anders gewaarschuwd dit of dat niet te vermelden. Door iets te begrijpen, had hp in dit geval partijdig kunnen worden. De bedoelde verslaggever. Gemengd Nieuw». Bij vonnis der rechtbank te 's-Hago van Dinsdag werd beslist, dat, wan neer een deurwaarder krachtens vonnis eene woning ontruimt en de deur gesloten vindt, hij niet noodig heeft den bijstand van een commissaris van politie om de deuren te doen openen. Een eisch tot schadevergoeding, des wege door iemand, wiens woning ontruimd was, tegen een deurwaarder ingesteld, werd op dien grond bij voormeld vonnis niet ont vankelijk verklaard. Bij een logementhouder op de Prins-Hendrikkade te Amsterdam werden diens vrouw en een der kinderen in het laatst der vorige week door den huishond gebeten. Spoe dig constateerde men dat het dier aan honds dolheid leed, waarop het werd afgemaakt, evenals nog twee andere honden, welke even eens gebeten waren. De vrouw en het kind zijn thans naar Parijs vertrokken, om zich volgens de methode-Pasteur aldaar te laten behandelen. Uit 't jaarverslag der Amster- damsche Omnibus-Maatschappij, Dinsdag ter algemeene vergadering uitgebracht, bleek 0. a., dat in 1890 vervoerd waren 10,221,071 per sonen, tegen 14,425,759 in 1889. De opbrengst van het vervoer was ƒ1,103,169.471/, tegen ƒ1,170,589.281/, in 1889. Het dividend over 1890 bedraagt 101/, pet. Het aandeel aan de gemeente Amsterdam uit de opbrengst van vervoer en reinhouden der straat tusschen de rails bedraagt ƒ91,187.401/,. Tot bestuurder werd gekozen de heer H. T. Westerman. Gistermiddag viel in eene woning aan den Zeedijk, te Utrecht, een driejarig kind in een pot met warme soep, waardoor de kleine ernstige brandwonden bekwam, zoodat beelkundige hulp moe3t ingeroepen worden. Op den Daalschen dijk, bjj Utrecht, werd Zondagmiddag eerst in huis en daarna op straat eene vrouw door haren man zoodanig mishandeld, dat zij bewusteloos bleef liggen. De buren namen haar op in huis. Honderden menschen verzamelden zich voor de woning van den man. De politie nam don man met voel moeite in hechtenis. Te Weesp is zekere G. R., dienst doende als nachtwacht op de fabriek van de heeren Van Houten, in het wachthuisje in slaap geraakt. Ongelukkig is het hierin aan wezige licht uitgegaan en werd hot ontsnap pende gas oorzaak van den dood van R. Des morgens werd hjj gevonden. Men slaagde er niet in zijne levensgeesten weder op te wekken. KATWIJK. Ondertrouwd: A. Hua 31j.cnK. v. d. Heij 23 j. Geboren: Catharina, d. van A. J. Yan Walaem en E. H. G. Van Everdingen. Annie Carolina Pontifex, d. van J. Th. Toorop en A. Hall. Alida, d. van J. Parlovliet en M. Ver'oop. Jannetje, d. van W. Berkhey en J. B. Paschier. Johanna, d. van J. Yarkeviaser en A. Van Dijk. NOORDWIJK. Geboren: Jakomina, d. vau A. Duindam en J. v. d. Niet. Wilhelmua Jobannes, z. van W. Vink en M. O. Caapcra. Gerrit Lauren- tiua, z. van N. G. v. d. Berg en M. J. Koelewijn. Cornelia Johannea, z. van J. Van Abawoude en Q,. Paardekooper. Simon, z. van W. Van Boveren en M. J. Do Witt. Helena, d. van A. Meijer en B. v. d. Boor. Johannea Cornelia Maria, z. van N. Duindam en A. v. d. Voort. Overleden: C. P. Heem8kcrk ld. P. v. d. Niet 13 m. J. Vink 1 j. HILLEGOM. Geboren: Cornelia Petronella, d. van Abraham Vermunnicht en Criatina Van Rijn. Anna, d. van Cornelia Uitendaal en Coratina Bolé. Leendert Corinua, z. van Cornelia Van der Steen en Maria Dc Vries. Maartje, d. van Jacob Vrugten Maartje Kluft. Johannea Hondricua, z. van Karei Van Bourgondicn en Cornelia Maria Koop. Ondertrouwd: Arnoldua Den Elzen, wedr. van Johanna Ivors, wonondo te Haarlemmermeer, en Johanna Van Graas. Rij .alle Boekhandelaren is de intee kening opengesteld op van voor Nederland bewerkt dooi' G. VELDERMAN en Dr. B. TER HAAR Bz., met toestemming van de Duitscbe Eigenaren-Uitgevers en van Mevr. do Wed. FRITS REUTER. <1. eïllustreerd net meer dan genomen uit de origineele Duitsche uitgave en naar oorspronkelijke Teekeningen van Wm. STEELINK, E. S. WITKAMP Jr., e. a. Geheel compleet «101/ fUnfa in 30 afleveringen U lu 'O Vl lliri Vraagt Prospectus en 1ste afle vering ter inzage. 2090 25 De DIRECTIE heeft de e9r te berichten dat zij, door eene nieuwe vinding, thans ook Plantenboter fabriceert, dia, steeds volkomen zuiver en Plantaardig, geheel het aanzien heeft van Natuurboter en als zoodanig in de Keuken dan ook evenals Natuurboter of Vet gebruikt kan worden. ESEXE GEBRVIK9AAWIJZ11V8; I§ DAARBIJ OVAOODIG. Deze Plantenboter is kneedbaar en uitsluitend geschikt voor koken, bakken en braden, van bijzonder zuiveren smaak en roukeloos bij het smelten. HH. Beschuit- en Banketbakkers worden attent gemaakt, dat dit nieuwe product zich evenal3 Natuurboter laat bewerken en voor elk soort gebak, DUS OOK VOOR KOR8T- GEUAK, uitnemend geschikt is. Ëén proof met dit nieuwe fabrikaat zal elkeen van de deugdelijkheid overtuigen, waartoe voor HH. Grossiers een aantal proef busjes kosteloos ter verspreiding ondor hunne Cliénteele verkrügbaai zijn. De prijs van de gele kneedbare Plantenboter is evenals die onzer witte harde Planten boter f 0.40 per y, K°. (netto gewicht). 2272 52 Speciale conditiën voor HH. Grossiers op franco aanvrage verkrijgbaar. DE DIRECTIE. Gedepon, Handehmerk. 5 1500 13 Tapijten, Meubelstoffen, Vitrages, Behangselpapier, B fe Vloerzeil, Linoleums, enz. S Grootste voorraad. Laagste prijzen. O Nieuwste dessins. ji Photographic- p toestel compleet! i Snel on zuiver werkend fl5. - r._\. Papier, platen :ljBi en Chemicaliën voorhanden by A. HOOREXIiOFF, 2100 15 Hofphotograaf, Aloólaan 35. Gelegenheid voor Praclisch onderricht.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5