SANATORIUM N«. 9542 Doïiderdag 52 April. A0 1891. tg823 fêourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en gesstdagen, uitgegeven. te JBaarn. qêmsmMmmmm i WEINTHAL Co.'s i 1 IVAI VALLE DE VINOS, t Witte PUIN te koop, Amerikaansch Orgel. H. M. VAN DER BURG, Verkoop van Inboedel, Een net Burgermeisje TE KOOP, In de Koffiebaai zuivere Preanger-Koffie. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Franco per poot1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. INGEZONDEN. De nieuwe zweminrichting. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de stukken, over boven staand onderwerp den iaatsten tyd in uw Blad opgenomen, zij het mij vergund enkele cijfers te bespreken, verkregen by chemisch onder zoek van Leidsch grachtwater. Den vorigen zomer onderzocht ik drie malen dat water ter vergelijking met Haagsch gracht water. De jongste discussie bracht mij er toe, de vorige week nog eens monsters te onder zooken. 17 JUDl 30 Juni 18 Juli 24 Maart 1890. 1890. 1890. 1891. I II I II I II I II A 48 1.0 36 0.5 41 0.5 70 03 B 66 0.5 C 66 0.5 D 40 2.5 45 2.0 42 2.5 68 1.0 E 68 1.0 A is water, geschept aan de brug van den Zjjlsingel bij de Zijlpoort. B is water,- geschept aan de brug van don Zijlsingel bij de Hoogewoerdspoort. C is water, geschept bij „Musis" in het mid den van de afgebakende zweminrichting. D is water, geschept in het midden van het Galgewater op de pont. E is water, geschept bij „Rhynzigt". In de kolommen I worden opgegeven de hoeveelheden chamaeleon, noodig ter oxydatie van de opgeloste organische stoffen (mgr. per liter); in de kolommen II de hoeveelheden ammonia, in mgr. per liter. Ter beoordeeling van de beteekenis der ver kregen uitkomsten, heb ik van dr. Van Dissel, ingenieur van Rijnland, inlichtingen gevraagd over de waterbeweging in Rijnland welke mij welwillend werden verstrekt. In verband daarmede blijkt uit boven staande cijfers allereerst, dat de zuiverheid van het binnenkomend water zeer uiteenloo- pen kan. 24 Maart 1891 was dit veel onzui verder dan in den zomer van 1890, omdat thans het water polderwater is, toen IJsel- water was, te Gouda ingelaten. In de tweede plaats blijkt* uit detabel.dat in een tijdperk van geregelde spuiing zooals tijdens alle 4 scheppingen bestond het ver schil in samenstelling tusschen het water, dat Leiden binnenkomt en dat Leiden verlaat-, zeer gering is. Vermoedelijk zal menigeen hier omtrent eene gansch andere voorstelling gehad hebben. Kon men een bepaald deel van hot water in zjjn loop door Leiden volgen, dan zou men natuurlijk moeten vinden, dat de onzuiverheid toenam, üit de cijfers blijkt nu dat die toe name alleen aan het ammoniakgehalte flauw merkbaar is, terwijl het gehalte aan organi sche stoffen soms zelfs kleiner is boneden dan boven de stad en de verschillen veel kleiner zijn dan die, welke de samenstelling van het aangevoerde water zelve kan vertoonen. Soortgelijke uitkomst is ook te 's-Graven- lrage verkregen, waar geen noemenswaardig verschil tusschen in- en uitlaatwater gevon den werd, wanneer per 24 uren 450,000 ku'o. Meter doorstroomde. Naar de bevolking be rekend, zou te Leiden dezelfde toestand ver kregen kunnen worden bij doorstrooming van 120,000 kub. Meter per etmaal. Hoewel do door Leiden stroomende hoeveolheden niet met zekerheid op te geven zyn, lijdt het geen twijfel dat by geregelde spuiing het water aan „Rhynzigt" steeds voldoende zuiver zal zyn, en zeer weinig verschillend van het bin nenkomend water. Moeilijker is het antwoord op de vraag, welk verschil er tusschen het- water aan „Musis" en aan „Rhynzigt" zijn zal, als kor ter of langer tijd het water nagenoeg stilstaat. Dit geval doet zich meestal in den nazomer voor, wanneer bij weinig regen niet behoeft gespuid te worden, en ook niet ingelaten te Gouda voor de behoeften der polders. Analyses van water, op verschillende pun ten der stad geschept in zulke tijdvakken, zijn mij niet bekend. Alleen is bekend dat het water te „Rhynzigt" in zoodanige tijdper ken soms onbruikbaar wordt. Dat hierbij de temperatuur van invloed is, is genoegzaam bekend. Of nu het water bij „Musis" in dezelfde tijdvakken betor of slechter zal zijn, is niemand bekend. Daar echter bij velen de meening schijnt- te bestaan, dat het water nabij „Musis" beter zal zijn, wensch ik op enkele punten opmerkzaam te maken, die voor hot tegen deel pleiten. Bij stilstand van het boezemwater in Rijn land, zullen de riolen van Leiden natuurlijk van dag tot dag de onzuiverheid van het grachtwater verhoogen. Tot welk bedrag die verontreiniging wol eens stijgt, is my niet bekend. Die verontreiniging heeft echter onmid dellijk zoomin te „Rhynzigt" als by „Musis" plaats. Zij zal zich echter uit Leiden lang zamerhand in alle richtiDgen verspreiden. In dat opzicht komt mij „Musis" ongunstiger gelegen voor dan „Rhynzigt", door de groote nabijheid van het Levendaal en de geringe Vervolg der Advcrteutiëïi. (Waterkuur, Elecfrfcitcit, Massage]). Het gclieele jaar geopend. I9r. flï. Ph. BAUDET, 2065 10 Geneesheer-Directeur. Stuivers-Sigaren 1304 9 NOG EENE PARTIJ zeer geschikt tot Weiland-bemesting en dekking van wegen, voor 25 Cts. den wagen, aan de slooperjj Noordlieij. 2235 6 DE Ter overneming aangebodeneen zoo goed als nieuw AEaerikaansch Orgel, voor 155 gulden. 2101 6 Te bezichtigen Hoogewosrd S, boven. 746 9 verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband er. geeft pandbrieven uil, waarvoor bij uitloting, gelijk tot dus verre, voor zoover de voorraad strekt pand brieven 4 pCt. in ruiling worden aangeboden. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat liet, te 's-Groven- hage, en te Leiden by den Heer J. DE CRAAf, aan de Spanjaardsbrug. hoeveelheid van het Singelwater, vergeleken met den inhoud van het Galgewater. Eene tweede omstandigheid, die voor „Musis" ongunstig is, is het veelvuldig voorkomen van westelijke winden. Daardoor wordt een deel van het vuile water naar boven gedre ven en kan by ophouden of omkeeren van den wind of bij hervatting der spuiing ook door den Singel trekken. Hoever die opwaaiing van het vuile water zich boven Leiden uit strekken kan en tot welko mate daardoor hot bovenwater verontreinigd kan worden, is weder onbekend. Dat het foit bestaat, is velen bekend. Wellicht moet daaraan ook de eenigs- zins grootere onzuiverheid van het water A op 17 Juni '90 en 24 Maart '91, vergeleken met het water D, toegeschreven worden. Als derde ongunstige omstandigheid voor eene zweminrichting bij „Musis", reken ik de noodzakelijkheid om het bassin dieper te maken dan de omringende doelen van den Singel. By „Rhynzigt" doet zich juist het omgekeerde geval voor. Dat hierdoor grootere kans op verontreiniging en stank bij zomer- temperatuur ontstaan zal, laat zich verwachten. Ik beweer niet dat door genoemde oorza ken het water naby „Musis" meerdere malen of erger stinken zal dan het water by „Rhyn zigt", maar meen wel te mogen besluiten dat men voor do tegengestelde bewering elke zekerheid mist, zoolang men door onderzoek tijdens het badseizoen zich niet op de hoogte gesteld heeft. U dankzeggende, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, heb ik do eer te teekenen, 30 3 '91. Dr. H. W. BAKtrurs Roozebooh. [Ofschoon wjj het dobat over deze zaak reeds gesloten hadden verklaard, meenden wij aan bovenstaande beschouwingen toch nog eene plaats te moeten verleenen. Red.] Genteugd NioBw». Gisternacht omstreeks halfvier ontstond te Utrecht brand in het perceel „Nieuw Buitenlust," aan den Leidschen weg, bewoond door den heer J. v. d. Werf. De brand moet ontstaan zijn door eene onbekende oorzaak op den zolder boven de koffiekamer, alwaar eenige coulissen en meubelen geborgen waren. Deze goederen, alsmede het zich daar boven bevindende dak, verbrandden. De aan beide zijden van do koffiekamer aanwezige slaapkamers, benevens de tooneelzaal daar achter, bleven gespaard. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Ondergeteekende, zieti gevestigd hebbende als Meubelmaker, beveelt zich door dozen min zaam aan, hopende door eene nette en civiele bediening zich het vertrouwen waardig te maken. Reparatiën worden spoedig en net afgeleverd. 1.18. STAFIjEU, Binnenvestgracht No. 47, 2017 8 b. d. Kraaierstraat. KLEERMAKER en KOOPMAN, AOOISDEIMBE 38, is verhuisd naar 2188 8 TVooi'tieiiicle £17% en blijft zich minzaam aanbevelen. te Lisse, ton sterfhuizo van Mejuffrouw de Wed. H. J. OTTO, op Dinsdag 14 April 1891, v oormiddag 10 uren, ten overstaan van Notaris VAN STOCKUM, waaronder: Secretaire, Lin nenkastjes, Tafels, Stoelen, Fauteuil, Speel tafel, Ledikant, Kachel, 2 Pendules, Barometer, Ornamenten, Bed met toobe'nooren, eenig Bod en Tafellinnen, Porselein, Glas- en Aardewerk, enz., enz. Om contant geld. Daags te voren te bezichtigen. 2231 12 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Y*n 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17). Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor bol caaseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Het personeel van de brandweer was binnen een half uur den brand meester. Militairen en politie handhaafden de orde. Men meldt uit Wilnis, dd. 30Maart: Gisteravond werd een bedelaar in zeer beschon ken toestand naar de gemeentelijke bewaar plaats gebracht. Hedenmorgen leed hij aan ernstige benauwd heden, welke ten gevolge hadden dat hy hedenavond stierf zonder eenige inlichtingen omtrent naam en woonplaats te hebben kun nen opgeven. By hem is gevonden eenig brood en een flescbje jenever. Geld had hy niet. Volgens ingewonnen inlichtingen is zijn naam C. P. en behoort hy te Leiden thuis. Zyne vrouw werd opgespoord en gevonden te Mijdrecht of te Uithoorn en ook in de nor of gevangenis. En aan zulke lui geven wy altoos nog van onze penningen By Vilvoorde, op de 1 ij n Ant werpen—Brussel, had Zondag een droevig on geval plaats. De leden van een tooneelgo- zelschap uit Schaerbeek, die deel hadden ge nomen aan een wedstryd te Vilvoorde, zouden Zondag avond met den Iaatsten trein terug- keeren. Een van de loden van het gezelschap wilde den weg oversteken, toen do trein het station binnenstoomde. Twee anderen wilden hem helpen, maar alle drie werden door do locomotief gegrepen, en zóó ernstig getroffen, dat twee onmiddellijk overleden en de derde spoedig stierf. Gedurende de Paasch dagen is niet alleen te Leiden en verder in ons land, maar ook op vele andere plaatsen in Europa eeue groote hoeveelheid sneeuw en hagel gevallen, vooral in Zuid-Duitscbland on in de Vogezen. Te Augsburg lag do sneeuw een voet hoog on in do omstreken van Nancy werd het ver keer zelfs door do sneeuw versperd. Ook te Nevers ligt sneeuw. Do griep blyft in het westen der Veresnigde Staten even hevig beerschon. Te Chicago zyn in do afgeloopen week 900 per sonen aan de ziekte overleden, terwyl in de zelfde week van het vorige jaar 419 personen stierven. Alleon Maandag II. overleden te Chicago 300 personen. Do begraafplaatsen zyn overvol. Maandag waren er 600 lyken, welke nog ter aardo noesten worden besteld. In 1890 overleden in de laatste vier weken in deze stad 1819 personen, maar nu bedroeg dit getal 2904. Ook in Wabash en Indiana zyn byna 2000 personen door de griep aan getast. Het aantal zieken te Pittsburg en Alleghany wordt op 15,000 begroot. 91 zag zich gaarne geplaatst tot assistentie in de huishoudingook niét ongenegen om met kinderen om to gaanbekend mot mazen en het opdoen der wasch. Brieven franco aan het Bureel van dit Blad onder No. 2232. 8 door vertrek naar eldorsoen CAFK met Biljart, annex Tapperij en Slijterij. Koop som zoor gering. Brieven franco aan het Bureel van dit Blad onder No. 2234. 6 brandt men dagelijks op Duitacha wijze: Uitmuntende door geur en smaak. Prjjs per 5 ons 85 Cents. VERKOUW STOKHUTZEN, NIEUWE RIJN 47. 389 12

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5