Burgerlijke Stand ran Leiden, opgenomen in de Staatscourant van 1 April, wordt met 1 Mei a. a.lo. de kapitein-luitenant ter zee M. C. Van Doom, tydeltlk belast met het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, eervol van dat bevel ontheven; 2o. het bevel over voornoemd wachtschip op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. R. Eek, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over Hr. Ms. monitor „Cerberus"; 3o. het bevel over laatstgenoemden bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee A. G. Ellis. De minister van marine, kapitein ter zee G. Kruys, deelt in de Staatscourant van 1 April aan belanghebbenden mede, dat door hem in den regel eiken Vrtjdag, te beginnen met Vrjjdag 3 April a. s., des voormiddags te 11 uren, aan het lokaal van het departe ment van marine te 's-Gravenhage zullen worden ontvangen degenen, die hem over zaken, gezegd departement betreffende, wen- schen te spreken. Tevens meldt de Staatscourant dat ge noemde kapitein ter zee, die gedetacheerd was by het departement van marine voor hem op te dragen speciale diensten, met 31 Maart jl. eervol van die detacheering is ontheven. fiomengd Nieuw*. Hedenmorgen om vier uren ont- stond er brand in de werkplaats van den schilder W. Van Groeningen, aan den Hoogen Ryndyk, onder Zoeterwoude. Aan het stille weder en het optreden der brandweer is het te danken dat de brand by de werkplaats en een bovenkamertje bepaald werd. De arbeider L. N., die zich naar het terrein zyner werkzaamheden begaf, ontdekte het eerst het onheil. Hy wekte den naastaan wonenden eigenaar, alsmede den ter andere zyde wonendon directeur der Zoeterwoudsche brandweer. Spuit No. 2 gaf spoedig water. Gelukkig sloeg de vlam niet over naar de aangrenzende timmermanswerkplaats en de goed gevulde houtloods van den heer W. A. Van Rynware dit wel geschied, dan zou de brand hevig en het gevaar groot geworden zpn. De verfstoffen gingen evenals de plaats, waarin ze geborgen waren, in de vlammen op. De oorzaak van den brand is onbekend, maar het verbrande was verzekerd by de maatschappij van de firma De Jong on Co. Men schryft ons uit Leiderdorp: Onze nachtwaker Daniël Keyser, die reeds gedurende eene goede twintig jaren onze gemeonte in de nachtelyke uren bewaakte, zal morgen het feest zyner veertigjarige echt- vereeniging herdenken. Was hy voor de rust zyner mede-ingezetenen steeds trouw op zpn post, men verwacht daarom dat het hem op dit huiselyk feest niet aan belangstelling zal ontbreken. Gistermiddag was te Warmond hot driejarig zoontje van den arbeider H. Kortekaas naby de ouderlyke woning aan het spelen. Toen de moeder den kleine na circa vyf minuten niet meer zag en daarom naar hem ging zoeker, vond zy hem in eene daar aanwezige sloot liggen. Zonder aarzelen begaf de moeder zich te water en op haar hulpgeroep kwamen dadeiyk eenige buren toeschieten, die moeder en kind spoedig op het droge brachten. Ofschoon door den geneesheer aldaar alle mogelyke middele» aangewend werden, mocht het niet gelukken de levensgeesten van het kind weder op te wekken. T e 's-H ago werd door den keur- meester Berkhout op de Prinsengracht aan gehouden een boer met varkens, welke van Wassenaar waren ingevoerd, zonder aan een der posten gekeurd te zyn. Door de studenten-roeivereeni- ging „Laga" te Delft wordt, ter viering van haar 15 jarig bestaan, op den 13den a. s. eene matinée musicale en des avond9 een groot bal in de sociëteit „Phoenix" gegeven. De bierhuishoudster, op wie in de Peperstraat te Rotterdam een moordaan slag werd gepleegd, neemt dagelyks in beter schap toe. De werkman L. J. Van Anen, aldaar, die ten gevolge van een val in het ruim van een op stroom liggend schip aan de Boompjes eene schedelbreuk bekwam, is aan de gevol gen in het Ziekenhuis overleden. Sedert 28 Maart jl. wordt te Haarlem vermist Bernard Cohen, oud 16 jaar, Israëliet, van beroep manufacturer, middel matig lang, zwart haar, donkere oogen, is bijziende en draagt een lorgnethy is gekleed in grys geruit pak, donkere overjas en zwarten fantasiehoed. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Namens zijn voogd verzoekt de commissaris van politie zyne opsporing en bericht. Eene vrouw, wonende op den Kadyk, te Amsterdam, bleef Maandagavond in de N. Amstelstraat plotseling dood. Haar ïyk werd door de politie naar het gasthuis vervoerd. De A s s. C t." meent uit zeer ver trouwbare bron te kunnen meedeelen, dat de heer F. Domela Nieuwenhuis verloofd is met mevr. de weduwe B. Felth Gotthelp. De heer Feith was in leven officier van gezondheid in Ned.-Indiê. Te Assen is in hechtenis ge- nomen zekere Polling, beêedigd klerk ter griffie van hot gerechtehof aldaar, beschuldigd f 2700 te hebben verduisterd uit de kas der diaconie. Met 1 Juni a. e. zal op alle stations dor Staatsspoorwegmaatschappy aan den uit gang worden gecontroleerd. Voor het afhalen van reizigers enz. zal dan ook niemand meer zonder perronkaart worden toegelaten. Waar dus het Holl. spoor een stap vooruit deed door hare perronkaarten behalve, voor zoover wy weten, in Den Haag af te schaffen, gaat het Staatsspoor een stap achterwaarts doen en het publiek met die dingen plagen! Aldus meldt de „Amh. Crt.", doch naar het „Utr. Dbl." zegt van goederhand te hebben vomomen, is het bestaan van een dergelijk voornemen daar, waar men zulks het eerst zou moeten weten, geheel ombekend. De s t o o m v a a r t m a a t s ch a p p y „Clavarello" to Genua heeft schorsing van betaling aangevraagd en deze voor zes maan den verkregen. Zy voer tegen spotvrachten op Zuid-Amorika, om de maatschappy „La Veloce" te nekken, doch is zelve daarby bankroet gegaan. Men gelooft niet dat do schorsing haar zal kunnen redden. De moord in Bulgarye. Het stof- feiyk overschot van den vermoorden Bulgaar - schen minister Beltscheff is te Sofia met groote plechtigheid ter aarde besteld. Prins Ferdinand, die uit Philippcpel in de hoofdstad is teruggekeerd, woonde met zyne moeder, hertogin Clémentine van Saksen-Coburg, de begrafenis by. Prins Ferdinand volgde den ïykwagen te voet naar de hoofdkerk, waar de ïykdienst werd gehouden. Alle leden van het corps diplomatique waren ook in de kerk aanwezig, benevens vele hoofdofficieren en hooge ambtenaren. Intusschen is do politie nog steeds ijverig in de weer. Het garnizoen houdt nog altyd da uitgangen der stad bezet en laat niemand door, die niet voorzien is van een pas. Zelfs is het voorgekomen dat eenige leden van het corps diplomatique, die een tochtje buiten de stad wilden maken, werden aangehouden en tot den terugkeer werden genoodzaakt. Ook in het station wordt streng toezicht gehouden op de reizigers en in de naburige dorpen zyn alle woningen door de politie onderzocht. Een aantal personen is in hechtenis genomen, meest allen Macedoniërs, onder wie de politie de moordenaars zocht. Ook is het park, waarby de moord werd gepleegd, onderzocht, doch zonder gevolg. Niet ver van de plaats, waar de heer Belt scheff vermoord werd, vond de politie drie revolvers. Van eene der revolvers was nog een loop geladen en de patroon, welke er uit werd gehaald, kwam volkomen overeen met den kogel, welken de geneesheeren in het hart van den heer Beltscheff vonden. De wa pensmid, die den dag vóór den moord eene revolver had verkocht, verklaarde dat een der drie wapens het pistool was, hetwelk hy had afgeleverd. De Griek, die in hechtenis was genomen, is niet schuldig gebleken, daar de inlichtingen, welke de wapensmid gaf, by wien hy de revolver had gekocht, niet juist waren. De politie zet echter het onderzoek voort. De „Swoboda", het officieuze blad der Bul- gaarsche regeering, schryft„Er is geen twy- fel, of wy hebben te doen met een polltieken aanslag tegen den heer Stambuloff, gepleegd door betaalde agenten, waarvan de heer Belt scheff het onschuldige slachtoffer is geworden. Wy zien daarin de hand van Rusland." Ook dit is nog niet bewezen, maar wel zyn hierover allerlei geruchten in omloop. Zoo o. a. wordt ook beweerd dat de bekende Panslavi8t Bendereff weer te Bucharest is en van daar weer een aanslag zal beproeven, waarvoor de 5de April is uitgekozen. Op dezen dag naraelyk eindigt de tyd van vyf jaren, waarvoor prins Alexander van Batten- berg door de conferentie te Konstantinopel in 1SSG tot gouverneur van Oost-Kumelië werd benoemd. Naar aanleiding van dezen aanslag herin nert de „Times" an don piotselingen dood van der gewezen Bulgaarschen minister vsn oorlog, generaal Mutkinoff, die een paar weken geleden te Napels overleed. De Wtener correspondent van do „Times" meent te weten, dat het onverwachte overlyden van dezen ex-minister hy stierf, naar men weet, in zyn rytuig by her terugrijden uit den schouw burg het gevolg is van zelfmoord. Men beweert, dat ook generaal Mutkinoff betrok ken was by eene samenzwering, welke ontdekt word. Vandaar hot vertrek van den generaal Daar Napels en zyn 'onverwachte dood. Groote waarde verdieoen evenwel derge- ïyke geruchten, -welke vooral te Weenen de ronde doen, nog met. Dat echter de toestand ernstig is, wordt daar, zoowel als te Beriyn, erkend, want indien de minister Stambuloff, do ziel van de geheele anti-Russische bewe ging in Bulgarye, mocht vallen, zouden de Panslavisten het hoofd weer opsteken en wellicht het geheole Balkan-Schiereiland an dermaal in beweging brengen. Vandaar dan ook, dat de regeering terstond het gerucht, als zou de heer Stambuloff gewond zyn, heeft doen tegenspreken. fcs Sj -r i2 TV A, A. O 1>. Frankrijk. Te Pargs is het internationale congres van heelkundigen door professor Guvon geopend, Tet de Noderlandsche chirurgen, die het con gres bywoi.en, behoort o. a. de Amsterdam- sche hoogleeraar prof. J. W. R. Tilanus Voorts zpn aanwezig sir Spencer Veils, pro fessor Thiriar uit Brussel, professor Boeckel uit Straatsburg en vele andere bekende Euro- poesche chirurgen. Uit Grasse wordt gemeld dat prins Hendrik van Battenberg, de schoonzoon van koningin Victoria, die de koningin tydens haar verbiyf in het zuiden van Frankrpk begeleidt, aldaar door de mazelen is aangetast. Het internationale congres van mynwer- kers is gisteren te Parijs geopend. De secre taris van de arbeidsbeurs hield de openings rede, waarin hij o. a. de hoop uitsprak, dat de beraadslagingen aan de arbeiders van de geheele wereld ten goede zullen komen. De Raad van Toulouse h9eft 100,000 fr. toegestaan voor de feesten by de ont vangst van president Carnotde stad Orleans stond 50,000 fr. toe. Bel&iü. De ziekte der koningm, zegt het „Han delsblad van Antw.," is erger geweest dan het publiek wel gedacht heeft. Zy leed aan eene pleuris, welke zy had opgedaan bij eene wandeling in het park van Laeken. Eerst toen de koning wist dat zy buiten gevaar was, is Z. M. naar Engeland vertrokken. De geneesheeren raadden de koningin aan, hare herstelling te gaan voltrekken in het zuiden van Frankrykmaar de verre reizen hebben voor de vorstin niet veel aantrek kelijks, en 't is zeer waarschynlyk dat zy, zoodra de lente daar is, zich te Spa zal gaan vestigen en er hare rytuigwandelingen zal beginnen, welke hare geliefkoosde uitspan ningen zyn. Eene gisteren te Brussel ontvangen depeche meldt, dat de heer Coquilhart, onder- gouvemenr van Congo, te Boma is overleden. Groot-Ifritllnuli'. De correspondent van de „Times" te Calcutta, deelt nog eenige byzonderheden mede betreffende den moord, door de inlan ders in Manipore in het noordoosten van Britsch-Indië op eene afdeeling soldaten van het koloniale leger gepleegd. Eenigen tyd geleden was de rajah van Ma nipore, in wiens hoofdstad een vertegenwoor diger der Engelsche regeering gevestigd is, afgezet door het hoofd van een der krygszuch- tige stammen, die dit land steeds onveilig maken. De rajah riep de hulp in der regeering van Britsch-Indië en do onderkoning zond den hoofdcommissaris voor Assam, den heer Quinton, naar Manipore. De heer Quinton werd begeleid door twee regimenten Ghoor ka's, trok de grenzen over en begon met de opperhoofden der weerspannige stammen tot eene byeenkomst samen te roepen, ten einde daarna over te kunnen gaan tot de inhech tenisneming van het opperhoofd, dat den rajah had afgezet. In den nacht, voorafgaande aan den dag der byeenkomst, werd het kamp, dat de Ghoorka's hadden betrokken, plotseling door de inlanders aangevallen. Twee dagen gelukte het Uen dapperen Ghoorka's (inlandsche sol daten) zich te handhaven, maar toen was hun voorraad patronen uitgeput. De heer Quinton gaf toen het bevel tot den terug tocht en jeder poogde zich te redden, zoo goed het ging. Van de Engelsche officieren, die de Ghoorka's aanvoerden, verloren zeven het leven en van de soldaten sneuvelden 470 man Ook wordt de commissaris Quinton vermist, maar het schynt nog niet zeker te- zyn, dat ook hy is omgekomen. De berichten zijn neg zeer onvoldoende, daar de telegraaf draden terstond door de inlanders zyn afge sneden. De tyding van den moord werd door twee vluchtelingen Daar Kohima gebracht en van daar naar Simla doorgezonden. Zoodra de onderkoning het bericht ontting, gaf hy ter stond bevel dat alle troepen, die in Assam, boschikbaar waren, naar Kohima moesten oprukken, terwyi tevens uit Calcutta, Barrack- pore en Birma troepen werden ontboden. De onderkoning is zelf terstond naar Simla ver trokken. Telegrammen LONDEN, 31 Maart. In de offio ëele depeches van den onderkoning van Engelsch-Indië wordt do vrees geuit, dat het geheele civiele perso neel van Quinton, bestaande uit vyf ambte naren, van welke een zyne vrouw by zich heeft, en uit acht officieren, gedood of gevan gengenomen is. Kapitein Cowby rukt met 200 man inlandsche infanterie naar Manipore, onkundig van de ramp. Het uitblyven van tydingen doet de vrees ontstaan, dat hy in eeie hinderlaag is gevallen. SIMLA, 31 Maart. De raja van Manipore, de Engelsche commissaris Quinton, kolonel Srine en do heer Grimwood zyn als gevan genen in handen der inboorlingen. Mevrouw Grimwood en drie officieren ontsnapten. LONDEN, 31 Maart. Lord Granville is over leden. WEENEN, 1 April. Oostenryksche loten 1854. Trekking van 1 April 1891serie 3798 No. 2 fl. 100,000; serie 3915 No. 1 fl. 10,000. TURIJN, 1 April. De loden der familie Napoleon hielden te Montcaliere eene byeen komst, Ze erkenden prins Victor de oudste zoon van den overleden prins als hoofd van het geslacht. Prins Louis (de tweede zoon van prins Napoleon) vereenlgdo zicli met dit besluit. WASHINGTON, 1 April. Groote opwinding is veroorzaakt doordien de Italiaansche ge zant, barou De Fava, aan president Harrison den brief overhandigd heeft, waarin hy door zyne regesring wordt teruggeroepen, wegens de traagheid, waarmede hot onderzoek naar den moord dsr Italianen te Nieuw-Orleans wordt behandeld. Eenige bladen zeggen dat de gezant zyn paspoort heeft aangevraagd (hetgeen hot afbreken der diplomatieke be trekkingen tussc-hen beide staten zou bedui den), maar de laatste berichten bevestigen dat de gezant alleen een schryven heeft overhandigd, waarby hy door zyne regeering wordt teruggeroepen. yan 26 Maart tot en met 1 April. BEVALLENC. M. Groen in 't Woud geb. Spieren burg D. P. J. B. Limburg geb. Brokkaar D. K. Ginjaar geb. Lardée Z. A. Colpa geb. De Jongb D. O. B. Kriek geb. Rietbergen D. A. Melet geb. Taffjjn D. M. M. Truyera geb. Broeahart D. H. Batenburg geb. y. d. StokZ. J. De Vrind geb. Blanejaar D. R. Fruitman geb. Blom D. S. Zwart geb. Van Weoren D. M. De Tombe geb. Sjardijn D. C. Paauw geb. NienweDbnrg D. B. Jansen geb. Valentgoed D. E. v. d. Steen geb. Louwrier Z. C. v. d. Wetering geb. v. d. Linden D. S. De Koning geb. De Koning Z. J. Kok geb. Zoutendijk Z. G. Bonte geb. v. d. Nat D. M. v. d. Blom geb. Tegelaar D. J. C. Van Biemen geb. Hofkena D. N. Oversloot geb. Van OaD. T. C. Woltera geb. v. d. Wiek D. J. H. Dumonlin geb. De Hart Z. A. De Heer geb. Stoute Z. M. J. Bekkering geb. Beurze Z. C. Klein geb. Smit Z. S. J. Boe geb. Smit D. C. Speel geb. Wijsman Z. G. M. Janssen geb. MaarteDae Z. J. P. Herour geb. Van Diest D. M. Oudeboorn geb. RenDÓ D. M. Breibach geb. Harteyelt Z. M. A. F. Timp geb. Nierman Z. GEHUWD H. J. Valk jm. en W. B. Driebergen jd. W. F. Meijera w. en M. v. d. Meer w. J. Fakkel jm. en O. Ouwerkerk jd. P. Filippo jm. en A. Mieremet jd. L. Heemskerk jm. en J. C. Van Vliet jd. OVERLEDENG. Bohrt gob. Penaeol W. 70 j. T. Ouwerkerk Z. 8 j. A. J. M. Hoogenatraaten Z. 7 m. P. A. Harteveld Z. 7 m. L.v.d. Sloot geb. v. d. Helm W. 78 j. H. E. v. d. Zeeuw D. 6 j. J. y. d. Hout D. 1 m. H. C. Hartwijk D. 5° j. D. Vielen D. 83 j. C. De Rooy geb. De Rooy V. 37 j. M. Duykera geb. Teleng W. g6 j. J. J. S. De Beer Z. 9 m. H. E. K. Bos geb. Soetera W. 66 j. H. Hoefamit D. 8 m. M. M. Van Weerleo geb. Bolster W. 77 j. J. O. Bavelaar D. 21 m. C. E. Horaiua geb. B. 'donk V. 40 j. 8. M. Van Houten D. 69 j. P. Engels \V. 77 j. G. J. v. d. Roer M. G5 j. C. G. "elfos geb. Goejeo V. 40 j. J. Bon Z. 41 j. G.Dobbe laar geb. Teleng Z. levonl. Thennometerstanclgisteravond om b uren 2° C. 35.6° Fahrenheit hedenmorgi j om 8 uren 0° C. 32° F.; 's middags 12 oren 6° C. 42.83 F.; 's namiddags 4 uv 6 5° C. 43 7° F.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2