Burgerlijke Stand. KOLONIËN. BATAVIA, 21-27 Februari. (Franschs Mail.) Van den resident van Ternate is het vol gende telegram ontvangen, gedagteekend 12 dezer „Op politiek gebied geen nieuws. Gezond heidstoestand gunstig. Den 6den Febr. arri veerde hier de mailboot „Camphuis" met gunstige berichten uit Nieuw-Guinea; de rust was daar nergens verstoord." Het volgende is ontleend aan de korte verslagen nopens den stand van zaken in de residentiön Oostkust van Sumatra, Riouw en Onderhoorigheden on Timor en Onderhoorig- heden over de maand Januari jl.: Naar aan leiding van ingekomen berichten, dat een beDde Atjehers een aanval op ons tolkantoor te Poeloe Kompei in den zin had, werd het daar gelegerde detachement gewapende politie dienaren tot twintig man versterkt en de sultan van Langkat aangeschreven om de vereischte maatregelen te nemen ter verze kering van de veiligheid. Tot dusver werd echter aan vijandige plannen geen uitvoering gegeven en bleef het zoowel in bedoelde streek als elders in het gewest rustig. In de aangrenzende onafhankelijke Battaklanden bleef de vijandschap tusschen Raja en Poerba voortduren, zonder dat er vesl gevochten werd. De jongste zoon van den Toewan R3ja maakte bij den controleur te Tebing-Tinggi zijn op wachting. Over het algemeen was de gezond heidstoestand ter Oostkust van Sumatra gun stig en de weersgesteldheid zeer droog; in de onderafdeelïngen Modan en Laboean-Deli week de cholera. Op de meeste ladangs was jnen met den padi-oogst begonnen, waarvan een goed beschot werd verwacht; in Benedon Langkat, Laboean-Deli. Seröang en Padang-Be- dagei had het gewas echter van de droogte te lijden. Als gewoonlijk vonden hier en daar onder de Chineesehe werklieden der onder nemingen in den schuurtyd kleine rustver storingen plaats, die zonder moeite konden worden bedwongen. Een vijftiental politionneel veroordeelde Chineezen, die aan den grooten weg bi) Titi-papan (Laboean-Deli) waren te werk gesteld, vielen onverhoeds hun mandoor met patjols aan en verwondden hem doodelyk, waarna zij deserteerdenvijf hunner, waar onder de hoofdaanlegger, werden echter spoe dig opgevat. Op de eilander, Bintang en Lingga der re sidentie Riouw kwamen vele gevallen van koorts voor, en onder de mijnwerkers bij de Singkep-maatschappij vele gevallen van berri- berri. Gedurende de geheele maand viel ook hier nagenoeg geen regen, zoodat de meeste putten droog raakten en op vele plaatsen gebrek aan drinkwater bestond. In de afdeeling Batam werd het huis van een soengeihoofd des nachts door een zevental Chineezen uitgeroofd; de bewoners hadden bij de komst der dieven de vlucht genomen. Op de landbouwonderneming van den heer Maeter, in Indragiri, maakten koelies zich meester van eene onbewaakte ijzeren geldkist, waaruit zij 1250 roebel roofden. Over het algemeen w»3 de gezondheids toestand in de residentie Timor gunstig. Naar wij vernemen, is aan den onder wijzer 2de klasse bi) het openbaar lager onderwijs W. L. Vogelesarg, de ontevreden heid der regeering betuigd wegens de door hem aangenomen anti-nationale houding bij gelegenheid van de voorbereiding tot de fees telijke viering te Menado op 31 Augustus 1890 der verjaring van de toenmalige Kroon prinses. (Baf. Nbl.) - Het „Bat. Hbl." ontving uit Malanghet volgende telegram: „Gisteravond (25 dezer) werden hier twee hevige schokken van aard beving waargenomen te ongeveer halftien. De richting was van Oost naar 'West." - Het verzoek van den hoofdonderwijzer aan de eerste openbare lagere school te Soera- karta J. Van der Lof, om na schooltijd to mogen beschikken over de schoollokalen voor het geven van particuliere namiddag-lessen, is algewezen. - Voor de opengevallen plaats van raads heer in het Hooggerechtshof van N.-I., ont staan door het verleend buitenlandsch verlof aan den titularis mr. H. A. Van de Poel, komt, naar men ons mededeelt, in aanmerking de officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Batavia mr. A. L. Clignett. Java-Bode Aan den lsten luit. der infanterie C. A. Da Jongh is tot herstel van gezondheid een verlof voor den tijd van twee maanden ver leend naar Salatiga. Biykeus bekendmaking in de „Javasche Ct." van den resident van Bantam hebben zich weder gevallen van veepest voorgedaan ln do désa's Tjibeber, Rantja merak en Palas. De kapitein der inf. E. C. Houbolt is van Atjeh naar Batavia geëvacueerd. - Uit Atjeh wordt aan het „Bat. Nbl." gemeld: Hr. Ms. stoomschip „Sambas" heeft de kampong Ajer Leboe nogal hevig bescho ten. Na 25 projectielen daarheen to hebben gezonden, meende men ze voldoende getuch tigd te hebben, daar de kampong in brand geraakte en het grootste gedeelte, bestaande uit een dertigtal huizen, in de asch werd gelogd. De reden voor de tuchtiging was overtre ding van het verbod om visch te vangen. De radja van Pasangan heeft tegen zijn panglima geoorloogd, omdat dezo belastingen geïnd, maar niet aan zijn radja had afgodra gen. Over en weer vielen er dooden en ge kwetsten, het meest echter aan de zijde van den pangllma, die het schitterend afgelegd moet hebben. Hr. Ms. stoomschip „Bandjer- massin" ontdekte in de kwala van Rigaszes prauwen, die, ondanks het verbod, kalm bezig waren met visschen. Niettegenstaande het aanroepen van het scheepsvolk weigerden de opvarenden te komen, maar bleven doorns- schen. Toen werden zij met zulk een, blijk baar doeltreffend, geweervuur door de onzen aan hun plicht herinnerd, dat zij met den meesten spoed en in de grootste verwarring naar wal roeiden, hunne prauwen in den steek lieten en het pad d6r hazen kozen. De commandant liet daarop eene sloep strij ken en onderzoeken wat de prauwen inhiel den. Er waren r.iets anders dan visc'nnetten in. Op den wal echter vond men onder een loodsje een oud model kanon, dat wjj buit verklaarden. Dat onze felste vijand Tengkoe di Tiroe overleden is, zult u ongetwijfeld reeds lang vernomen hebben. Het staat vast, dat de oorzaak van zijn dood toegeschrevon moet worden aan vergiftiging. Ik zal wel niet behoeven te verzekeren, dat ons vijandige Aljehers ons beschuldigen daarin de hand te hebben gehad. Tiroe'8 opvolger, z(jn zoon Toekoe Amin, is zwaar ziek en moet een sterk gestel heb ben zal hij het leven behouden. Na Panglima Polim is nu ook Tengkoe Kadli, sultan van Lempaja (IV Moekim) overleden. Dat wfi er volstrekt niet rouwig om zijn, dat de dood zulke geduchte verwoestingen onder onze vijanden aanricht, zal ik wel niet behoeven te verzekeren. Volgens gerucht moet te Kemala, den zetel van den pretendent-sultan, de cholera hevig woeden en verscheidene personen uit zijne omgeving hebben weggemaaid. Onlangs wilde de Arabier Mohamad Amin met zijn vaartuig, dat bemand was met 4 matrozen en 9 Atjehers tot passagiers had, van Oleh leh naar Poelo-tVai overstekeu. On derweg werden zij echter door de zware strooming uit den koers gebracht en kwamen op Poelo-Lampoejang te land. 's Nachts wer den zij door roovers overvallen, bij wio zich de 9 passagiers hadden aangesloten en die met lila's en geweren op ben vuurden. De Arabier wist echter te ontsnappen en het ruime sop te kiezen. Het gouvemements- s'toomschip „Condor," dat hy ontmoette, rap porteerde h(j het gebeurde. Daarop heeft de „Condor" eenige kogels op Poelo-Lampoejang afgezonden, maar men weet niet oPdat effect heeft gehad. Met veel lof wordt hier gesproken over den dokter djawa te Kotta-Radja, een Atjeher, met name Labei Alei. Hy schynt het geheim te bezitten om de berri-berri tegen te gaan, want verscheidene Europeanen en inlanders, die aan die ziekte leden, heeft hy daarvan genezen. Daarby komt dat hy belangloos is, onverschillig wien het betreft. Een marechaussee, dio aan de rivier te Me- rasa patrouilleerde, schoot in den morgen van 29 Januari j.l. den Atjeher mandoer Daved dood, omdat deze geen licht droeg en, aan geroepen wordende, weigerde te komen. Door den goavernenr-goneraol vu Ned.-Tndië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Met ingang van 5 Maart 1801, tot voorz. v. d. landraden teMr.- Cornelia en Tangerang, (Batavia), Mr. A. Dull; te Bandong, Tjitjalengka en Soemedang (Preanger), Mr. Cb. H. Nieuwenhuije: te Poerwakarta (Krawang) en Bekaaeie fBatavial, Mr. W. J. H. Do Yieeer: te Garoet, MaDgoenredja TasBikmalaija, Manondjaja (Preauger) en Tjiamie (Cheribon) Mr. A. W. v. d. Erandeler. Tot griffier v. d. landraad te Mr.-Coruelia en Tau- gerang Mr. J. A. Ament; te Garoet, Mangoen- redja, TaBoikmaleija, Manondjaja en Tjiamia, Mr. J. Berlage Bussemakev; te Poerwakarta en Bekaasie, J. L. F. E. Heieieck; te Bandong, Tjitalongka en Soemedang, C. J. H. Van Egeraat. Benoemd: Tot Bden commies bij de weea- en boedelkamer te Semarang J. W. Dapler. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Demak (Berang) ie ontelagen wegena vertrek, eervol ale buitengew. eube.-grifier b. bezwaar van den lande bij die rechtbank, F. A. Lapré. Geplaatst: In de residentie Ooetkuet van Su matra, de ambtenaar voor den burgerlijkeu dienst K. A. baron Van P.eede van Oudtuliooro, thana weik- zaam in dc res. Semarang. Verleend: Eon 2-jarig verlof naar Europa, wegona meer dan 12 jaren onafgebroken dienat in N.-I. met ingang van 4 Maart 1891 aan den raads heer bij bet Hooggerechtshof in N.-I. mr. H. A. v. it. Poel, wordeDde hij in verband daarmede metingaug van dienzelfden datum eervol uit zijne betrekking ontslagen. Ontslagen: Eervol, nit zjjne betrekking wegens ziekte, de boofdkantoorcbef bij den Post- en Telegraaf dienst J. P. J. C. Van Sterns. Benoemd: Tot boofdkantoorcbef bij den post en telegraafdienst, ds kantoorchef lsto klasse A. Stnnr. Maohtiging verleend: Tot uitreiking aan Georg Manrer te Tobing-Tinggie van eene akte tot toelating voor de uitoefenin. van de genees-, hcel- en vcrloskundigo praktijk in N.-I. Ontslagen: Eervol, op verzoek, nit 'elands dienat, de afslager bij het vendukantoor to Pekaloogan, J. I. Toorop. Benoemd: Tot commies-boekliouder bij de wees- en boedelkamer te Semarang, dc 3de commies bij die kamer P. L. Leidemeijer Goedgekeurd: Dat door den landraad to Loemadjang (Probolinggo) is benoemd: tot buiten gewoon subst.-griffier bniten bezwaar van den lande bij die rechtbank, G. E. Van Leeuwen: dat door de rapftt te Fort-de-Kock (Sumatra's Weatkuatj is ontslagen wegens vertrek, eervol als buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, W, J. Kroon; dat is benoemd tot buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lunde bij die rechtbank, E. Kalff. Verplaatst: Van het gouvernement Celebes en Ooderboorigheden naar de res. Westerafdeeling van Borneo, de ben. controleur 2de kl. H. Doelï. Bepaald: Dat geplaatst blijft in de res. Palom- lang, dc beu. adsp.-contr. L. F. II. Timmermans. Benoemd: Tot .hulponderwrjzeies, mej. J. A. Koek, tlians tijdelijk als zoodanig werkzaam aan de oje 1ste lag. aobool te Soerakarta. Ontslagen: Eervol uit 'elands dienst, do ambt. op wachtgeld L. C. v. Vleuten, laatstelijk 3 Ie comm. bij don post- en telegraafdienst. Benoemd: Tot 3den commies bij liet deport, v. B. B., do klerk-griffier bij den proatio te T i.djong- Karang (Lampongeche Districten) W. C. Velders; tot veearts bij den burger], dienst P. Pk. v. d. Poel, D. Hubenet, j. K. F. De Does. Gesteld: Voor den tijd van 6 maanden of zoo veel korter als noodig zal blijken, ter beschikking vau den president van den It. v. J. te Makaeser, (Celebes en OnderhoorighedenJ om te worden belast imt griföere-werkzaamhoden Lij die rechtbank, H. G. Bartelde. Belast: Met de waarneming van de betrekking van schout van de politie in do rea. Soerabaia, de ambtenaar op wachtgeld J. C. Van Leuven. Oepartemcnt van Oorlog. Geplaatst: Infanterie: Bij liet subaistenten-kader te Batavia en werkzaam gesteld bij do Vilde afd. van bet departement van oorlog de luit.-kol. F. Pompe van Meerdervoort; bij den geniedienst te Batavia de 2de luit. F. W. P. C ignett; bij de 23ste compagnie (2de comp. vesting-artillerie) te Batavia de 2de luit. F. Raad- man; bij den geneesk. dienst hospitaal te Mage- laug, de off. van gez. 2de kl. J. W. C. Kern, allen onlange uit Nederland aangekomen. Overgeplaatst: Bij dc magazijnen van oorlog te Batavia van die te Semarang de magazijumeeeter late kl. (kapitein) C. P. Van Bockom Maas; bij de Ode comp. (3de comp. vesting-artillerie) te Batavia vau do lido comp. (comp. van Amboiua en TernateJ te AmboiDa de lete lui;. J. Burlagc; bij de 10de comp. (3de comp. Sde veldbatterij) to Willem I van dc Sate comp. fcomp. van Borneo) te BaDdjennasin de kapitein J. M. Van Eraam; bjj het 17de bat. icf. Padang van liet 4de depot-bat. aldaar de lste luit-.- adjudant W. H. De Luesanct de la Sablonière; bij den geneesk. dienst van Amboina van dien van Magelang, de officier van gezondheid 2de kl. W. F. Van Heil. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte aan den off. van gez. Iste kl. A. A. Grontlioud. Hersteld: Bij het wapen der inf., boven de formatie, in activiteit, de lste luit. op non-actief A. F. Roqué. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nedofland, wegena 15 jaren onafgebroken dienBt in N.-I-, aan den lsten luit. der inf. J. C. Holland. Bevorderd: Bij het wapen der genie tot kapt., de lete luit. G. W. F. De Vos; tot lsten luit. de 2de luit. K. A. R. Maicr. Benoemd: Tot meesterknecht-plaatwerker, bij den artillerie-constructiewinkol te Soerabaia, R. Krul. Ocpartement van Marine. Verleend: Een 1-jarig verlof naar Europa, wegena 12 jaren onafgebroken dienst in N.-I., met ingang van 7 Maart 1891, aan den 2den assieteut bij bet bydrograpbisch bureau te Batavia, J. Vos. Benoemd: Tot baas-modelmaker bij het marine- établiaaaement te Soerabaia, de baas-modelmaker, tevens modelbewaarder, bij de fabriek voor de marine en bet stoomwezen aldaar, C. J. AmonB. Tot 2den machinist bij de gouvs.-marine, de ambt. op non-actief IV. Bakker, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Gmongd Nieuwe. De aandacht wordt gevestigd op de in dit nommer voorkomende advertentie van den heer W. Hartevelt, mr. smid, Haar lemmerstraat 36, waarby hy zyn eigen fabri kaat van zonnescherm in ieders gunst aan beveelt, dewyl het reeds by vele der groots! e winkeliers als het beste en meest doelmatige beschouwd wordt. Te Katwyk a/Z ee zp van 21 tot 25 Maart aangekomen 46 schuiten met versche visch; zij besomden van 23 tot ƒ176. De pryzen waren: kleine tarbot 1.50 a 2, tong 0.70 a ƒ1.30, midd. 40 a 70 ct., bunschol 30 a SO ct., rog 00 Ta ct. per stuk. Schol (bUitenlek) 7.20 a ƒ8.70, (binnenlek) 3 a 5.20, groote kokant 3 a ƒ4 30, kleinere 2 10 a 3.20, scharren 3 a 4.30, bot en bolk ƒ1.40 per mand. Aangevoerd 23 manden garnalen, zy golden 4.50 a 5.40 per mand. Naar men verneemt, zyn de beide ScheveniDgscho schuiten, welke naar de ver ongelukte schuit „Vertrouwen"zochten, wegens stormweder tn IJmuiden binnengeloopen, zoodat de hoop, welke men koesterde om de verongelukte „Vertrouwen" terug te vinden, als vervlogen kan worden beschouwd. Uit Niouwe-Niedorp wordt ons van 26 Maart gemeld: De boerenhofstede, bewoond door den heer P. S. Wit en gelegen aan den Ooievaarweg, op oen groot kwartier afstands van het dorp, werd hedennamiddag eene prooi der vlammen. In korten tyd stond de geheele woniDg van beneden tot boven in brand. De spuit was wet spoedig op het terrein aanwezig, doch de falie wind maakte blussehen onmogelyk. Ge lukkig lag de woning eenigszins afgezonderd en wa3 de richting van den wind zeer gunstig, zoodat de brand by dit eene perceel bepaald bi ef. Het vee is nog juist bytyds gered en bij een hulp vaardigen buurman op stal gebracht. Oeerigens is byna niets van den inboedel be houden geblevenook geld en kostbaarheden gingen verloren. Als werkeiyk geschied wordt aan de „Hoogev. Crt." het volgende mede gedeeld By eene der byeenkomsten te Beets, waar Domela Nieuwenbuis het woord voerde, drong c m dor aanwezigen naar de tafel, waar be st ar en spreker zat, en sprak (op z'n Friesch) Ben jo menheer N., die zooveel voor de werklui overheeft? Nu, dat is mooi. De lui hebben iu dezen tijd ook wel wat noodig. Ik (en bierby kreeg by zyne portefeuille uit den zak en lei 4 bankjes van 1000 op tafo') denk or ook zoo over. Als ju nu net zooveel bierby legt, dan zullen wy die ƒ8000 samen onder de arbeiders verdeelen. Domela Nieuwenhui3 antwoordde niet, maardroop af. Uit Sint-Jacobiparochie meldt men aan de „Pr. Gron. Crt.": 550 mannen en vrouwen, deels met stokken gewapend, trokken langs Oudedyk naar Sint Jacobi- parochie, met het doel het voik, dat werken wilde, tegen te houden. Zy werden door de marechaussees uit elkander gedreven en boden geen verzet. Tegen den avond is in den Oost- boek weer botsing geweest, en werd een schot gelost op den veldwachter Schuite, wien een kogel door de slippen van zynejas gir.g. Door marechaussees werden eenige klappen uitgedeeld. Enkele personen geraakten in eene sloot. Sommige arbeiders, waarender ook leden van „Broedertrouw," hebben het werk hervat. Schipper J. Martens, die gisteren bij eene aanvaring van zyn tjalk in de rivier de Noord den achterovervallenden mast op het hoofd kreeg, is in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen overleden. De Parysche gemeenteraad heeft beraadslaagd over een voorstel, waarin wordt gevraagd om den lsten Mei, wanneer de werk lieden de aangekondigde betooging willen houden, vryaf te geven aan werklieden en beambten, die by de gemeente in dienst zyn. De prefect verklaarde dat de raad niet bevoegd was om een dergeiyk besluit te nemen. Na langdurige discussie werd eene resolutie aan genomen, waarby de raad zich verklaart voor de wettelyke regeling van den arbeid en voor het houden van eene betooging tot dit doel op den lsten Mei. SASSENHEIM. Geboren: Briesje Agatha, <3. van H. Van der Vliet en "NV. De Groot. Coratiaan Johannes, 2. van H. A. Bakker en A. J. De Regt. Overleden: Gijsbcrtus Yan Noort 5 j. ALPEN. Bevallen: W. Van Eek geb. Yis Z. W. Zwaan geb. v. d. Lee Z. G. Yan Mourik geb. Verbnrg D. Overleden: C. H. Honselaar, d. lm. J. Nijdam, echtgen. van Bauer, 47 j. J. Kwaker- naak. Z. 6 m. Gehuwd: G. Yan Honten en T. Zuijdam. A ARL ANDER VEEN. Bevallen: M. C. De Vries geb. Yan Noord levenlooze Z. T. d. Mik geb» Blok D. BODEGRAYE. Bevallen: J. W. Lagerwt j g^b. Verweg D. Overleden: N. Schouten, 13 m. E. Yan Schaik, 4 m. OUDSHOOBN. Bevallen: E, Yan Lieako .1 geb. Meijvogel Z. C. M. De Vrieageb. Schuurman Z. J. Kcessen geb. Yeenswijk levenl. Z. WOUBRUGGE. Bevallen: 8.M. Qudehoovngöb. Yan Houten Z. Overleden: J. E. De Wit, Z» 5 m. V Yan 'tP.iet. wodai. S6 j. Gehuwd: J. Bakker jm. 25 j. en M. M. Kucssen jl. 24 i.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2