JSUÏ'X'KNÏjA.ÏVSi. Frauknj li. Voor eenige dagen werd de qoaestie ter srrr.ke gebracht, of, na don dood van prins Napoleon Bonaparte, de bekende verbannings- we: tegen de pretendenten in Frankrijk ook moest wordon toegepast op prins Louis Bona parte, don broeder van prins Victor, die na den dood Van zijn vader hoofd van de Bona parte's is geworden. 3e minister van justitie, de hoer Fallières, deelde in den ministerraad mede, dat zijns inziens de pretendenten-wet de uitsluiting van prins Louis Bonaparte niet verlangt. Immers L-j deze wet zijn alleen verbannen de hoofden, der families, die in Frankrijk hebben ge regeerd, en hunne directe erfgenamen bi) recht van eerstgeboorte. Prins Louis, als broeder van den pretendent prins Victor, valt dus niet onier deze bepaling, maar wel kan deregee- ï.ag hem het verblijf in Frankrijk ontzeggen, op grond van een ander artikel der wet, waarbij de regeering volmacht wordt verleend, om ook de andere prinsen te verbannen. 3e ministerraad, die Donderdag over deze qoaestie beraadslaagde, vereenigde zich met de-O opvatting, maar kwam tot het besluit dat er geeu reden bestond om van de tweede bepaling ten opzichte van prins Louis gebruik ie maken. Prins Louis Bonaparte, een jonge man van 27 jaren en kolonel bi) de Russi sche dragonders, vertoont zich trouwens b(jna nooit in Frankrijk. Eene enkele maal slechts komt de prins z(jne tante, prinses Mathilde, bezoeken, maar er bestaat natuurlijk geen reden waarom nu aan dergelijke onschuldige betoeken een eind moet worden gemaakt. Wat den hertog van Orleans betreft, be staat in dit opzicht geen twijfel. Mochten de bladen gelijk hebben, die beweren dat de jonge hertog zicfi inderdaad op het oogenblik, ala dienstbode vermomd, te Parijs ophoudt, dan zou de zoon van den graaf van Parijs zonder twijfel weer eenige maanden in de gevange n-s moeten doorbrengen. Men vertrouwt echter, dat de politie, ook al spoort zij den hertog op, hem wel, ten einde opspraak te vermijden, in het geheim over de grenzen zal brengen. Gelijk is gemeld, heeft czaar Alexander aan president Carnot de hoogste Russische ridderorde, de orde van den Heiligen Andreas, verleend. Volgens de toelichting, welke de S:..-?êtersburg3che bladen daarbij geven, hoeft de czaar den president der Fransche republiek deze onderscheiding verleend als bewijs van dankbaarheid voor de gastvrije ontvangst, welke den Russischon kroonprins bij zijn bezoek in Algiers ten deel viel en voor de ceelneming, welke de Fransche regeering betoonde bij het overlijden van den hertog van Leuchtenberg te Parjjs. Dr. Karl Peters en dr. Schroder-Pog- gelow zijn Donderdag-avond te Parijs aan gekomen en zjjn aan het spoorwegstation door eene deputatie van het aardrijkskundig genootschap begroet. Ter eere der beide rei zigers werd hun een feestmaal aangeboden. Koningin Victoria is te Graase (in Pro vence) aangekomen. Ter eere van bet bezoek was de stad feestelijk versierd. Te Cannes werd de koningin aan het station ontvangen doc-r den hertog van Cambridge en de hertogin van Albany, die ook reeds sedert eenigen tijd in het Zuiden vertoeven. Vermoedelijk zal de koningin eeno maand to Grasse doorbrengen. Dadelijk na bare aankomst ontving de ko ningin van den President een telegram van welkom, met de vraag of h(j de koningin ook m eonig opzicht van dienst kon zjjn en met zijn® beste wenscben voor een aangenaam verblijf. Feu van de Hindoes in het gevolg der ko ningin bracht het alarm-signaal in werking. De trein stond onmiddellijk stil algemeens ontsteltenis, totdat men bemerkte wie de j—aak was. België. Men zegt dat de koning van België zich me: Engeland heeft verstaan over de bescher ming,- desnoods verdediging, van de onzijdig heid van België, in geval van oorlog. Enge land zou de versterkingen van Antwerpen berstten en verdedigen en zoodoende het Bel gische leger gelegenheid geven zich geheel te wijden aan de verdediging van de Maas werken. Gedurende de laatste dagen van zijn verblijf te Brussel, heeft Boulanger met mad. Bonnemain verscheidene toertjes in een rjjtuig gccian. Dat hij inderdaad voornemens was zich te Brussel te vestigen, blykt hieruit, dat hjj in de Montoyerstraat een huis liad gehuurd eu reeds 1000 fr. had betaald. Ge durende den tjjd van zjjn verbiyf te Brussel, werd hij bewaakt door vjjf Fransche agenten en een brigadier. Waar het geld voor al die uitgaven nu van daan komt, blijft nog immer een raadsel. De Belgische werklieden-parijj heeft op roepingen uitgezonden voor een buitengewoon congres, dat den Oden April te Brussel zal worden gehouden om een definitief besluit te nemen over de algemeens werkstaking, welke oorspronkelijk op 1 April was vastgesteld. Meu gelooft dat de werkstaking zal worden uitge steld, omdat de Kamer nog geon besluit heeft kunnen nemen met betrekking tot de grond wetsherziening en de werkliedenpartij de besluiten wil afwachten, welke den 31aten Maart op het internationaal coDgres te Parijs zullen worden genomen. I liiltschlaii tl. Emin-Pacha heeft weer iets van zich doen hooren. Te Zanzibar is bericht ontvangen dat te Bagamoyo de eerste bezending ivoor is aangekomen, welke Emin-Pacha bjj zjne expeditie naar het Victoria-Nyanza heeft bijeengebracht. De waarde van dezen voor raad wordt geschat op 80,000 mark. Namens den Dultschen gouverneur zal het ivoor by openbare veiling worden verkocht. Indien do raming der waarde juist blykt, zyn reeds door dit ivoor alle onkosten der Duitsche expe ditie, welke onder Emina leiding is uitge zonden, gedekt. Ofschoon prins Von Bismarck geen ryks- kaoselier meer is, zal toch de 1ste April, wanneer Yon Bismarck zyn 76sten verjaardag viert, niet vergeten worden. Vooreerst zyn de getrouwen van Jever weer bezig om de 100 kievitseieren te zoeken en daarby worden te Hamburg reeds toebereidselen gemaakt voor een grooten fakkeltocht, welken men Von Bis marck op dien dag to Friedrichsruho wil brengen. De kanselier van het Fransche consulaat te Dantzlg, de heer Bernard, is aldaar op straat met een mes in den rug gestoken en daardoor zwaar gewond. Er is eene premie van 300 mark op da ontdekking van den dader uitgeloofd. Volgens do „Reiehsanzeiger" telde hel Duitsche ryk op 1 Dec. 1884 49,500,000 in woners. Sedert 1885 is de bevolking toege nomen met 2,665,138, met inbegrip van Hel goland. Het. grootste koninkryk, Pruison, telt 30,000,000, Beieren 5,589,000, Saksen 3.500,000, Wurtemberg 2,000,000 en Elzas- Lotharingen 1,600,000 inwoners. By Rykswet is bepaald dat de gemeen- 'en in Duitschland geene hoogere belasting op honden zullen mogen heffen dan van 20 mark per hond. Te Beriyn is bericht ontvangen dat te Fmschhaven, de zetel van het Duitsche kolo niaal bestuur van keizor-Wilhelm-land (Nieuw- Guinea) de gouverneur der kolonie, de heer Eduard Wiasmann, benevens eenige ambte naren en matrozen, overleden zyn aan de be- smetteiyke koortsen, welke daar heerschen. Naar aanleiding van dezen ongunstigen ge zondheidstoestand der plaats is de zetel van het bestuur van Finschhavon naar Stephansort overgebracht. De keizerlyke commissaris Rose is voorloopig als directeur opgetreden. Eerstdaags zal te Beriyn eene levens- beschry ving verschynen van keizer Vilhelm I, door den togenwoordigen keizer Vilhelm II. d£ oplage zal bestaan uit 200 exemplaren, die alleen zullen worden gezonden aan de ieden van het koninklijk huis en de vorsten der Europeesche 3taton. De „Hamburger Nachricbten", het tegen woordige orgaan van prins Von Bi6marck, meldt dat de mededeeling van de „Freiainnige Zoitung", betreffende prins Von Bismarcks aanstaande verhuizing naar Beriyn, van alien grond ontbloot is. De „Freisinnige Zeitung" had nameiyk, geiyk men weet, gezegd dat prins Von Bismarck een huis te Beriyn had gekocht en maakte daaruit op, dat de gewezen kanselier voornemens was weer aan het poli tieke leven deel te Demen. Gi'oot-Britanui Aan de „Times" wordt uit St.-John gemeld dat op hot eiland Nieuw Foundland de be weging tegen de overeenkomst betreffende de visschery toeneemt. In alle plaataon wor den openbare byeenkomsten gehouden, waarin protesten tegen het besluit der Ecgelsche regeering worden aangenomen. De oprichting der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen ia verzekerd. Van de 240 leden, die vereischt worden, zyn reeds 1-14 toegetreden, en een vermogend en welbekend Nederlandsch man van zaken aldaar blyft borg voor het ontbrekende. De voornaamste handelsfirma's zyn toegetreden. Het aantal leden buiten Londen bedraagt ongeveer 80. De byeenkomst, waarin de Kamer zal worden opgericht, zal waarschyn- lyk den lilden April in het gebouw der Neder landsche vereeniging wordon gehouden. Keizerin Friedrich zal 2 April over Vlis- aingen naar Duitschland terugkeeren. De toestand van den Ierschon afgevaar digde Tim Healy, die dezer dagen te Cork door een van Parnell's aanhangers werd aangevallen, is niet ongunstig. Evenwel heeft de heer Healy door den slag, welke hem werd teegebracht, vyf der voorste tanden verloren, zoodat hy, behalve door den oogarts, ook door den tandarts wordt verpleegd. Servië. De regent Ristisch en de premier Patchitch onderwierpen aan oud-koning Milan een com promis onder de volgende voorwaardenlo. Koning Milan en konlDgin Nathalie zullen beiden Servië verlaten tot aan koning Alexan ders meerderjarigheid. 2o. Koning Milan wordt eene toelage van 30,000 franken per maand verzekerd. 3o. Koning Alexander zal jaarlyks vier weken by zyn vader en vier weken by zyne moeder mogen doorbrengen. 4o. Het echtscheidingaproces van den oud koning zal in handen van den Metropolitaan en de Synode van Belgrado worden gesteld. 5o. Indien koning Alexander ernstig ziek mocht wordon, zal zyn vader hem in Servib mogen bezoeken. "Vereoni{j<le Staten. De regeering van Noord-Amerika zal weldra een decreet uitvaardigen betroffende het onder zoek van vleesch, dat uit de Vereenigde Staten naar Duitschland wordt verzonden. Het Ameri- kaansche vleesch zal, voordat het verzonden wordt, aan een nauwkeurig microscopisch onderzoek worden onderworpen, zoodat men voortaan dit vleesch niet zal kunnen weigeren, op grond dat het schadeiyk is voor de gezond heid. Men hoopt dat de Duitsche regeering dan geene reden meer zal vinden om den in voer van Amerikaan8ch vleesch in de Duitsche havens te belemmeren. Mocht echter de Duit sche regeering dit onderzoek niet voldoende achten, dan zou, geiyk wy hebben gemeld, do Amerikaansche regeering voornemens zyn den invoer van Duitsche beetwortelsuiker, waarvan de VeroeDigde Staten elk jaar voor 16,000,000 dollars ontvangen, te beletten. Volgens eon telogTam in de „New-York Herald" is het gebouw der Nederlandsche Hervormde Kerk in Fifth Avenue, 21th. Street, te Nieuw-York, verkocht voor 480,000 dollars (ƒ1,200,000). Geiyk de „Sun" te Nieuw-York uit Washington verneemt, is de Italiaansclie ge zant, baron Di Fava, niet voornemens te ant woorden op hot rapport, door den gouverneur van Louisiana, den hoer Nicholls, aan den minister Blaine gezonden, betreffende den moord der Italianen te Nietuv-Orleans. De gezant blyft echter by zijn protest teg6n den moord, op grond, dat zelfs de gouverneur orkent, dat eenigen der vermoorde gevangenen nog Italiaansche onderdanen waren. Zuid-Atrika Do regeering der Zuid-Afrikaansche Repu bliek heeft besloten oen Staats-Almanak uit te geven, te beginnen met bot jaar 1S92. Aan de hoeren L. A. F. H. Van Wouw en A, G. Quarles de Quarles, ambtenaren ter Staats-secretarie, zyn de samenstelling en de ledactie daarvan opgedragen. Zulk een Staats almanak, mits nauwkeurig en volledig in zyne opgaven, zal ongetwyfeld in eene lang ge voelde behoefte oorzien. De heer E. J. Van Gorkom, uit Johan nesburg, is op raad van zyn geneesheer naar Europa vertrokken, daar zyn gezondheidstoe stand eene langdurige rust zeer noodig maakt. v» emen gd Nlenwu. Er wordt nu met kracht voort- gewerkt aan de vaartverbetering, vooral in de onmiddellyke nabyheid onzer gemeente. Eene wandeling langs de Haagsche Trekvaart al lokken natuur, weder en weg daartoe dezer dagen nu juist niet in sterke mate uit kan daarvan het bewys leveren. In die vaart is o. a. een dam gelegd en zyn stoere werk lieden, onder flink toezicht, met een heiwerk- tuig, bezig, de stevige schoeiing, uit best mate riaal, aan te brengen aan de zyde, waar do grond moet verwyderd wordon. Eene aanzierdyke hoeveelheid hooge stapels vette klei zyn daar van weldra te verwachten. Ten einde een terieir. beschikbaar te hebben om deze tydelyk t kunnen neerwerpeD, is aan de Trekvaart door den aaDnemer der groote werken land aangekocht. Ook is men werkzaam aan het bouwen van eene groote keet voor de werk lieden. Voor „polderjongens" is men doorgaans be vreesd, maar van deze werklieden kan ver klaard worden dat op hunne gedragingen jegens eigenaren van perceelen, grenzende aan het terrein hunner operation, niets is aan te merken. Men hoort ook geene kwade ge ruchten van verkeerdheden, welke door hen in de stad of hare omstreken worden gepleegd. Door een der veldwachters van Oegstgeest is. deze week gevankeiyk naar Den Haag gebracht een landlooper, die in voormelde gemeente zich eene karaf met circa één liter jenever had toegeëigend, door bij eene tapster de herberg binnen en in een onbewaakt oogenblik met de flesch aan den haal te gaan. Na zich aan den inhoud te goed te hebben gedaan, is hy op een dam aan den weg naar Rynsburg neergevallen en aldaar door den wegwerker in een walgly- ken toestand gevonden met de ledige karaf naast zich. De wegwerker vervoerde hem op eoce kar naar het raadhuis, waar hem gelegenheid werd gegeven om in eene zekere afgesloten ruimte zyn roes uit te slapen. Men meldt dat gistermorgen door den boerenarbeider Jan Van Dyk, wonende in de Lage Wei, zes stuks kievitseieren ge vonden zyn. Als lenteboden en versnapering worden deze zeker door velen met genoogen te gemoet geziOD. By de familie S., wonende in een bovenhuis to Amsterdam, werd in den nacht van Maandag op Dinsdag de dochter dee huize», die alleen met de dienstbode te huis was, door de bewoners van het tweede bovenhuis gewekt. De dienstbode der laateten had, zoo vertelde zy, duideiyk een man de trap zien opgaan. Na met een inspecteur van politie en twee agenten, die men geroepen had, de beide bovenwoningen geheel doorzocht te heb ben, vond men echter niemand. Wel gaf de houding van de dienstbode van den heor S. aanleiding, dat men argwaan omtrent haar opvatte. Terwyi alle bewoners natuurlyk in mindere of meerdere mate ontsteld waren, was zy zeer kalm en wilde niemand op baar kamertje toelaten, zelfs de politie niet. Deze moest zich met goweld den toegang daartoe verschaffen. Daarop verzette de dienstbode zich hevig, toen men haar verzocht hare lin nenkast te ontsluiten. Zy zeide dat de sleutel er van was weggeraakt en toen deze einde- lyk toch te voorscbyn kwam en de kast ge opend was, vond de politie deze vol met nieuw gordynen goed. Ook een groote zak koffie en een dito met thee word op haar kamertje gevonden. Nu is de vraag, of zyzelve dit gestolen heeft en by wien, of dat haar vryer deze goederen heeft weggenomen en ze haar ter bewaring gaf. Vóór 14 dagen had de dienst bode den huissleutel verloren en gezegd, dat deze bij ongeluk in het water wa3 gevallen. Men brengt dit verlies nu in verband met bet nachteiyk bezoek van den man, die in deze woning is gezien. Misschien heeft de vryer van de meid zich reeds meermalen des nachts den toegang verschaft tot de woning van den heor S. om er goederen te brengen, daar de hoeveelheid te groot was, om alles in óén keer te dragen. Daar de heer S. en zyne echtgenoote buiten de stad vertoefden, zyn dezen naar hui3 ont boden, opdat do politie deze zaak verder zou kuDneu onderzoeken. De Oostersche geleerde Hechler. episcopaalsch kapelaan by het Britsche ge zantschap te Weenen, hoeft eene lezing ge- houdeD, als inleiding tot eene uitgebreide verhandeling voor het eerstvolgend Orientalis- tencongres te Londen. Deze leziDg moet helder licht brengen in de onzekerheid omtrent de tydrekemng der Heilige Schrift. De godgeleer den zullen verbaasd staan, zegt Hechler, over de uitkomsten, welks bij na bijna eene kwart eeuw verkreeg. Grondige studie van de Egyptische, Baby lonische en Koptiache lalen, om de oorspron- keiyke inschriften te ontcyferen en de ver schillende stelsels van tydsrekening op te sporen der oude volken, heeft hem volkomen overeenstemming tusschen de tydsopgaven van den Bjjbel en de ongewydo geschiedenis doen ontdekken. Het is hem gelukt, volledige overeenstemming aan te toonon tusschen de jaartallen aangaande de koningen van Juda en Isiaëi, uit de Schrift, en die van den- zelfden tyd der koningen van Babyion, Assy ria, Egypte en Perzik.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12