N®, 9540. Dinsdaa 31 3Xaai't. A0. 1891. gaze Courant mordt dagelijks, met uitzondering van don- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiuer bestaat uit VIJF Bladen. Leiden, 28 Maart. Feuilleton. De vrouw van den reerunt. LEIDSCH DAGBLAD PBUfl DEZER COUBA2ÏT: Voor Leiden per S misnden.1.10. Franco per post1.40. A-Izonderljpie Nommtra0.05. PRIJS DER ADVERTENTCEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer /0 \r\. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor he; a- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekea-i Offioieele Kennttgeylngen» DRiXKHET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis dat door MAGDALENA MAR TINA KOE, huievrouw van JOZUA HAGEMAN, al hier woonachtig, een verzoek6ehrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in eterken drank in liet perceel Zijdgracht No. 42. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTEB, Burgemeester. 27 Haart 1891. E. KIST, Secretarie. De Raad dezer gemeente zal op Donderdag den Oden April a. s. eene vergadering houden. De „Nederiandsche Spectator" van heden schrijft het volgende naar aanleiding van het r6ede vermelde geschenk ,Er zijn voorteelden van, dat gegoede inge zetenon aan de etad hunner inwoning oude mannenhuizen nalieten en hofjes, soms zelfs by uitzondering musea. Een gewezen Raads lid van Leiden, de heer A. J. Krantz, heeft eens een onbetreden pad ingeslagen. „HO heeft aan de gemeente Leiden niet minder dan 40,000 geschonken tot het stich ten van een gemeentelijk archief, dat be driegen wy ons niet op de Boisotkade zal verrijzen. .Ieder, die hart heeft voor die bewaar plaatsen, waar de grootheid van gedeelten van ons gemeenebest begraven ligtiedereen, die zich geroepen voelde die oude paperassen weder tot nieuw leven te wekken, kent den njkdom ran Leiden's archief, dat, zonder bijzondere catastrophen, bewaard bleef van de vijftiende eeuw af. „Dat bet schoons voorbeeld, door den heer Krantz en zflne familieleden gegeven, wekke tot navolging! Wy wenschen der gemeente Leiden en den zoo tjverigen archivaris geluk met het buitengewone feit, dat de een in staat zal stellen hare schatten behooriyk te herbergen, den ander om die uitstekend te ordenen en zoodoende dienstbaar te maken aan de kennis van den voortyd." Kort voor het ter perse gaan van dit nommer vernemen wy per telegraaf uit Den Haag dat ole minister van marine zal optreden de kapitein ter zee G. Kruys, chef van den marinestaf. Het vertrek van den gezant van het Duitsche Keizerryk, baron Saurma, uit Den Haag, is eenige dagen uitgesteld en nader vastgesteld op 6 April. De secretarie van het Duitsche gezant schap te 's-Hage, dr. Von Bülow, zal den lsten Mei op zyn nieuwen post te St.-Peters- burg aanwezig zyn. De Italiaansche gezant te 's-Hage, mar kies De Spinola, zal zich in de volgende week voor eonigen tyd buitenslands begeven. Graaf De Sélir, de secretaris der Portu- geesche legatie te 's-Hage, wordt binnenkort aldaar terugverwacht. Naar men nader meldt, zal H. M. de Konin gin-Regentes met H. M. de Koningin by haar verblyf te Gersau aan het Vierwaldstfidtermoer niet in „hotel Muller", doch in de daartoe afgehuurde villa in het park Flora, een dépen dance van het hotel, haar intrek nemen. De fraaie villa is geheel ingericht voor het bezoek van voreteiyke personen. Meldden wy vroeger, dat te Apeldoorn een cursus voor boterbereiding gegeven wordt, onder leiding van den heer J. J. Van Weydom Claterbos, waaraan een 25-tal boerenvrouwen en dochters deelnamen, dat deze cursus met succes werkt, blykt uit het feit, dat de boter, daar vervaardigd, Donderdag ter botermarkt den hoogsten prys verwierf, nl. ƒ11.75 per ton. Het heeft H. M. do Koningin-Regentes behaagd namens H. M. de Koningin eene som van 500 te schenken aan de Vereeni- ging Volks- en Scboolbad te 's-Gravenhage. De gezant van de Fransche Republiek hier t6 lande, de heer Legrand, ia heden van Den Haag naar A.msterdam vertrokken, ten einde in het lokaal Felix Meritis" tegen woordig te z.yn by de uitreiking der bekro ningen aan Nederlandsehe inzenders op de jongste wereldtentoonstelling, in 1889 te Parijs gehouden. Naar men verneemt, zyn by den pen sioenraad reeds ruim 2100 verzoekschriften om pensioen ingediend door weduwen, wier echtgenooten vóór de inwerkingtreding der wet van 10 December 1888 zyn overleden en die dus in de termen vallen van do [artikelen 27 en 29 dier wet. Door Ged. Staten van Zuid-Holland zyn ter griffie bevorderdmet ingang van 1 April aanstaande, tot adjunct-commies, de heeron F. H. E. Piguillet, H. R. M. Kneifer en F. D. R. Reynders, allen thans lste klerk; met ingang van 1 Juli aanst., tot commies-chef der 3de afdeeling, de heer J. L. G. Le Rutte, thans adjunct-commies der lste klasse; tot lsten klerk, de heer J. G. Marchand, thans 2de klerk. Heden had de gewone jaarlyksche ry- toer van Den Haag naar Voorschoflh plaats, waarmede de ryiessen aan de officieren der onbereden wapens van het garnizoen aldaar worden besloten. Deze week overleed te Dordrecht, in den ouderdom van 77 jaren, mr. G. P. A. Struyk, oud-notaris. In verband met het bericht, in sommige bladen vermeld, omtrent het ontslag nemen van den chef van den dienst der exploitatie, by de My. t. Expl. v. St.-Sp., den heer E. J. B. H. M. Engeringh, te Utrecht, deelt men met zekerheid mede, dat hiervan by ge noemde Maatschappü niets bekend is. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, is op eene buitengewone algemeene vergadering van de VereenigingJ van industriéolen en kooplieden, betreffende de bouwkunde en aanverwante vakken te Haarlem, het aan- doelen kapitaal, groot f 50,000, tot waarborg der door die vereeniging opgerichte afdeeling „verzekering tegen invaliditeit en ongeluk ken" onder hare leden, door 46 deelnemers geheel volteekend, terwyi voorloopig reed6 belangryke toezeggingen voor doorloopende verzekering zyn gedaan. Men deelt uit Arnhem, dd. 26 dezer, mede: Hedennamiddag is de rekening en verant woording van de commissie tot uitdeeling van brood en koffie overgelegd ir. de laatste vergadering. Gedurende 9 weken z.yn aan ruim 100,200 personen porties uitgereikt. Van de giften in geld is nog 1700 over, welke som op de spaarbank is geplaatst voor eon even- tueolen volgenden zeer strengen winter. Sedert eenige dagen zyn op 't paleis te Soostdyk (Baam) de keeren werkzaam, die belast zyn met het taxeoren der goederen van wyien Z. M. den Koning. De referendaris der afdeeling kunsten en wetenschappen, de heer De Stuere, heeft, volgens den briefschryver uit de hofstad van de „Midd. Ct.", den minister van binnenland- sche zaken een schrifteiyk antwoord gezonden op diens circulaire aan de ambtenaren van het departement, en dat antwoord isnietmalsch. Van gebruik van stukken, welke den heer De Stuere alleen in zijne betrekking bekend zyn, is geen sprake; hy toont dit in dat ant woord aan. En wat betreft de hem betwiste vryheid om de pen te voeren tot bespreking, desnoods tot afkeuring, van daden der Re- geering, beroept de heer De Stuers zich op niemand minder dan op het Kamerlid De Savornin Lohman, die indertyd die vryheid krachtig heeft verdedigd. By koninkiyk besluit zyn verleer.c de volgende pensioenen, als aan: E. P. Lautr, commies lste kl. by 's Ryka belastingen ƒ414 P. U. MeuiTels, verificateur lste cat. by id. ƒ1016; Th. F. Dekker, commies 2do ki. te water by id. ƒ278; mr. J. Reynvaan, bewaar der van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewyzen ƒ1653; A. H. J. C. Telders, secret, van den raad van toez. op het pensi- oenf. voor burgerl. ambtenaren ƒ1585 H. Polak, wed. S. Wolf Praag, ontv. der directe belast, enz., ƒ282; C. A. M. Kerstens, wed. mr. C. C. A. Beens, kantonrechter, 400 D. M. Vonstein, zich ook schryvende D. M. Von Stein, wed. A. H. P. Ehrenburg, visiteur der in- en uitgaande rechten en accijnzen, 242; E. Van der Plaats, wed. J. Haga, be waarder der hypotheken 400M. M. Stoop, wed. jhr. P. V. G. Engelbert van Bevervoorden, Rykshavenmeester 234; M. Grootepas, wed. D. Van Nes, commies 3de ki. by 's Ryis be lastingen ƒ137; K. A. Holleboer, wed. J. A. Schenkel, bewaaarder 2de klasse in het huis van arrest en bewaring te Assen 95G. Reyers, wed. P. Vennik, commies lste kl. by 's Ryk9 belastingen, 144; Ch. C. VanEave- steyr, wed. G. G. of W. G. Hoffmanr, ont vanger der directe belastingen enz., 420; M. G. H. Boss, wed. J. Kramer, commies lste kl. by 's Ryks belastingen, 124J. C. P. P. Van Bunge, wed. H. Brandenburg, deur waarder der dir. belastingen, 134; Z. Van Heelde, wed. J. Klee, commies lets kl. by 's Ryks bel., ƒ120; A. Van Geelen, wed. A. P. Klerkx, idem, 231; A. C. B. Tack, wed. C. J. L. Van de Graaft', ontvanger der dir. bel. en accynzen, 300; J. Van Dyk, wed. J. Franken, ryksveldwachter 2deklasse/92; G. Sissies, zich ook noemende en schryvende G. Kisjes, wed. H. Grevers, commies lste kl. by 's Ryks bel. 124; jkvr. M. Th. A. Van der Wyck, wed. mr. E. G. Colson Aberscn, raadsheer in het gerechtehof te Leeuwarden, ƒ400; S. I. F. Graffó. wed. W. W. Bingley artm. by het hospitaal der marine te Willems oord, ƒ230; J. Both, wed A. Wilhelm, com mies lste kl. by '8 Ryks belaatingen, 124; G. Vermeulen, wed. J. Rosier, bew. lBte kl. in het huis van opsl. en tucht te Leeuwarden, ƒ105; F. B. Haas, wed. S. Susan, leeraar aan de Ryks hoogere burgorechool te Groningen/ 300; J. H. Draver, wed. G. Van Heuven, commies ter Prov. griffie van Gelderland, 350; A. Vergeer, wed. L. G. Roos, commies 2de kl. bij '8 Ryks belastingen, ƒ137; H. Masselink, wed. P. J. N. Sprieasen, id., ƒ135;- K. Kok, gewezen rykeveldwaehter 3de kl. (brig.-titulair) ƒ230 'ejaars. 4) Welk een weerzien tusschen de twee plaats had, kan men zich denken. Men dwong hen den eed aan het vaandel af te leggen, door ben by weigering met levenslange gevan genisstraf te bedreigen. Zy werden daarop gekleed en ter oefening aan een korporaal toevertrouwd. De burgere van Daber verdroegen deze ge welddadigheden aan twee der hunnen woe dend, maar zwygend. Men was gewoon om te berusten in deze tyden van despotisme. Slechte één persoon besloot de zaak niet zoo kalm op te nemen, maar geweld tegenover geweld te stellen, en dit was Wilhelmine Meyer. Toen ook haar oom en pleegvader wegge-, sleept werd, toen z\1 zag, dat slechts zwakke protesten tegen de ten hemel schreiende ongerechtigheid zich verhieven, meende zy te moeten sterven Zy was wanhopig. Na een slapeloezen nat 1 echter had zy een be sluit genomen. Zy wilde haren man en haren oom bc- yrydeft, al ware het ook met opoffering van haar leven. Elk middel daartoe scheen haar goed, elk bezwaar kinderachtig. Zy gevoelde, hoe alles in haar zich verzette tegen dat, wat men in hare tyden recht en wet noemde; zy gevoelde dat het haarnatuuriyk recht was tegen deze door staat en wet be schermde gewelddaad met alle middelen te stryden. Daarby verloor zy het kalme overleg niet. Hare eerste gedachte waa wraak te nemen op Kummerow, maar zij zag in, dat haar man en haar oom daardoor niet geholpen waren. Dezen te bevrijden moest dus hare eerste zorg zyn. Een oogenblik had zy er aan gedacht naar den koning te Potsdam te gaan en dezen haar leed te klagen. Zy liet deze gedachte evenwel maar al te spoedig varen. Zy wist nameiyk dat de anders zoo strenge en recht vaardige Friedrich Wilhelm 1 in zaken be treffende het aanwerven van recruten zeer eigenaardig dacht, dat hy niet booren en niet zien wilde, als in zulke gevallen onge rechtigheden voorkwamen, en dat by hem op eene gunstige beslissing dus niet te rekenen viel. Deze omstandigheden had Wilhelmine in hot huis van haren oom reeds dikwyis ge noeg hooren besprekenzy wist dat van een verzoek aan den koning voor haar niets te hopen was en besloot op eigen hand te handelen. Evenwel, als zy de haren hielp te vluchten, dan stond haarzelve de strengste straf te wachten, indien het haar niet gelukte, nog bytyds over de grens te komen. Naar Daber mocht natuuriyk geen van hen opit weer terugkeeren. Het kwam er dus op aan alles in den steek te laten of van vermogen en bezit te redden, wat nog te redden was. Van waar Wilhelmine de kracht kreeg, be greep zy niet; het was de liefde voor haren man, de dankbaarheid jegens den oom en pleegvader, het verzet tegen de ongerechtig heid, welke haar noodzaakten te handelen als zy deed. Niemand maakte zy deelgenoot van hare plannen, zelfs hare schoonmoeder niet; zy vreesde dat een onbedacht woord alles zou kunnen verraden. Bovendien zeide haar ge weten haar dat zy geen deelgenoot van haar geheim, die tevens voer de wet haar mede plichtige zou zyn, mocht hebben. Haar oom was weduwnaar en kinderloos. Hy bezat eene kleine huishouding en zaak. Het was noodig deze te verkoopen. Dit ge lukte Wilhelmine door te zeggen dat zy in naam van haren oom handélde. De prjjs. welken zy van de vrienden van baren oom ontving, was wel is waar laag, maar zy kreeg toch haar geld in handen en dat had zy dringend noodig. Eenige dagon later verraste Wilhelmine hare schoonmoeder met de mededeeling, dat zy naar Dramburg wilde gaan, om zich daar in de nabijheid van haren man te vestigen. Zy verklaarde dat er niet anders overbleef, dan zich in het onvermydelyke te s en dat zy den kapitein Von Horke/ verzoeken daar als soldatenvrouw te m„6 wonen. Soldatenvrouwen -waren destyds niet zeld zaam zy werden zelfs met hare kinderen op de lyst van het regiment ingeschreven, ont vingen eene soort van soldy en waren ook aan de tucht van het regiment onderworpen. Wilhelmine verklaarde dat zy, evenals zoo vele soldatenvrouwen, door waeschen voor de ongetrouwde officieren haren koet wilde ver dienen. Zy verdween dus op zekeren dag uit Daber en ging inderdaad te Dramburg wonen, waar men niets tegen haar verblyf had in te brengen. Voorloopig was het haar echte# ODmogeiyk haren Peter te zien. OVordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11