het opgegeven adres te Zwolle; maar het antwoord luidde dat atdaar noch van dan koff noch van den eigenaar er van iets bek -nd wa3. Do politie zoekt reeds naar den 8linimen kostganger. L bouwmanawoning „Zonneveld", bye. 31 H.A. groot en gelegen onder de gemeente Valkenburg, by Lelden, werd in de vor.ge week in openbare veiling toegewezen voer ruim ƒ55,000. In 1805 werd dezelfde bezitung, toen iets kleiner, verkocht voor slechts ƒ11,000. Door de afdee 1 ing Bennebroek en Vogelenzang van de Algemeene Vereeni- ging voor bloembollencultuur zal van 28 Maart tot en met 1 April te Bennebroek oene tentoonstelling gehouden worden, hoofdzake lijk van bloomen, van bol- en knolgewassen. De deelneming is blijkens de toegezegde inzendingen groot en de tentoonstelling belooft zeer 3anzienl(]k te z(jn. De geruchten omtrent de schade, door do strenge vorst van don jongsten winter aan de bollen toogebraebt, z(jn zeer overdreven en voorbarig. Over die schade welke natuurlijk niet kan uitgebleven zyn zal eerst geoordeeld worden in het begin der maand Mei, wanneer uit de meer of minder krachtige ontwikkeling der planten kan bljjken of do gewassen veel geleden hebben of r.iet. De persoon, die vóór eonige dagen zich aan het senatorium, aan den "Wester- eirgal, te Botterdam, vervoegde, onder be dreiging dat hy eene der pleegzusters en een and- r persoon zou doodschieten en daarop in den blinde in de vestibule eenige revolver schoten loste, is na opgemaakt proces-verbaal op vrije voeten gesteld. Volgens mededeeling had bedoelde persoon eene liefdesbetrekking met eene pleegzuster aangeknoopt, en was hem ter ooren gekomen, dat zij was vertrokken. Hij begaf zich daarom naar dat gebouw, met het voornemen aan den persoon, dion hy verdacht van do voor keur te genieten boven hom, te vragen waar heen zy vertrokken was. Die persoon kwam echter niet te voorschyn. De man. die de schoten loste, is een schoen maker en maakt in den laatsten tyd, ver- moedeiyk doordien hy zich bedrogen ziet in zyne liefde, veel misbruik van sterken drank. Te Rotterdam is gisternamiddag in de Peperstraat een moordaanslag gepleegd. Op eene vrouw zyn door eon manspersoon pistoolschoten gelost. De vrouw is niet dood, maar haar leven verkeert in gevaar, daar by het geneeskundig onderzoek gebleken is, dat een der kogels tot in de long is doorgedrongen. Zy is on gehuwd, 28 jaar oud en hield met den man, die den moordaanslag pleegde, een bierhuis aan het Spinhuiswater. Gistermiddag bezocht zy eene zuster, die in de Peperstraat woonde. De dader meldde zich daar mede aan on vroeg haar te spreken. Zoodra zy in het portaal verscheen, kreeg zy een revolverschot in den hals en drie schoten in den rug. Zij zoeg daarop ineen, badende in haar bloed. Do moordenaar nam yiings de vlucht en tot heden is het der politie niet gelukt hem op te sporen, doch hy is zeer goed bekend. De vrouw werd door de politie naar het ziekenhuis overgebracht. Minnenyd schijnt de beweegreden tot de misdaad te zyn. (A7. R- C.) Een man, die gistermorgen te Rotterdam het pakhuis, waar hy werkzaam was, aan do Leuvehaven "W.-Z. wilde binnen gaan, viel in den ingang plotseling dood neder. Een geneeskundige constateerde den dood ten gevolge van aderbreuk. Het lyk werd onder politietoezicht naar de woning gebracht. Een 80-jarige man, die gister namiddag by ongeluk aan de viaduct by de Hoogstraat te Rotterdam door een handwagen werd overreden, waarbü hy oogenschyniyk eene onbeduidende wond aan het hoofd be kwam, werd, omdat hy moeilyk kon loopen, met een rytuig naar zyne woning gebracht. Kort daarna is hy aldaar overleden. Er wordt een onderzoek ingesteld, of de dood een ge volg is van den val, veroorzaakt door het overrijden. De politie te Amsterdam heeft een goeden slag geslagen en 7 personen als verdacht van de jongste diefstallen in hech- tenis geiomen. Naby de halte de Kykuit van den spoorweg Mechelen-Terneuzen had gistermid dag een treurig ongeluk plaats. Terwijl de landbouwer Putters en diens zoon van de markt van Hulst per rytuig huiswaarts keer den, word het paard schichtig V3n een aanko menden goederentrein, waarop het in wilde - vaart over den afsluitboom sprong, juist op het oogenblik, dat de goederentrein den overwog passeerde. Het rytuig werd door de machine gepakt en weggeslagen, de beide mannon ge raakten onder den trein, waaronder zy vreese- lyk verminkt werden uitgehaald: hun waren de beenon afgereden. De zoon is reeds overleden, de vader, by de afzonding van dit bericht, nog niet. Geneeskundige hulp werd onmid- deliyk uit Hulst en Aksel aangebracht. De landbouwer Jan Wevers, te Stokkum, onder Markeloo, had de onvoorzich tigheid zijn paarden den toom af te doen en voor den ploeg brood te voeren. De paarden worden schichtig en gingen op hol. Wevers, de dieren willsndo tegenhouden, vie), met het ongelukkig gevolg, dat de ploeg hem ongeveer 80 m6ter medesieepte en de punt daarvan in een been drong, zoodat de slag ader werd afgesneden. De dood volgde spoe dig door verbloeding. Uit Heerenveen wordt gemeld dat eer.e algemeene werkstaking gisteren onder de veidarbeiders van St-Jacobiparochie ('t Bildt) is uitgebroken, maar do rust is niot verstoord geworden. Twaalf wagens, gevuld met iyken, geborgen uit het wrak van het stoomschip „Utopia," en welke door duikers boven het water zyn gebracht, werden Maandag op het North-Front-kerkhof te Gibraltar begraven. Men heeft echter, na do gezondheids-commissie daarover geraadpleegd te hebben, besloten, om, indien er nog meer iyken worden ge vonden, die in geteerd zeildoek en behooriyk bezwaard, in zee te begraven. In het geheel zyn thans 130 lyker. op het kerkhof begraven. De duikers, die bezig zyn op het wrak dor „Utopia," worden in hunne werkzaamheden zeer belemmerd door de dryvende bagage der emigranten. Zij rappor toeren dat sommige personen gevonden zyn met de hoofden door de patrijspoorten ge stoken, die getracht hebben daardoor uit hot schip te komen. Er zyn soms 8 psrsonen in elkander verward gevonden, en hot kostte do grootste moeite die van elkander los te maken, waaruit men do wanhopige worsteling kan opmakeD, welke heeft plaats gevonden by do luiken om naar boven te komen. Er zyn eenige iyken op de Marokkaansche kust aangedreven. Do „Utopia" is eene groote belemmering voor de scheepvaart en zal zoo spoedig mogelijk opgeruimd worden. Eene jury, samengesteld uit 23 ledeD, beschouwt de oorzaak der aan varing aan toevallige omstandigheden te moe- ton wyten, welke uitspraak zeer ten gunste van den gezagvoerder luidt. In December van hot vorig jaar word aan den Amerikaan Day, te Rochester, liet doodvonnis voltrokken, omdat hy zyne vrouw zou vermoord hebben. By het onderzoek logde zyne zuster getuigenis tegen hem af en verklaarde dat Day zyne vrouw plotseling in de Niagara had geworpen op een oogen blik, dat zy, Day's zuster, even bet hoofd had afgewend. Man en vrouw stonden naast elkaar, maar toen zy zich omkeerde was hare schoonzuster verdwenen. Op grond van deze getuigenis werd haar broeder den 17denDec. opgehangen. Day liet een brief achter, waarin hij verklaarde dat zyne zuster een valschen eed had afgelegd om zichzelve te redden. Nu heeft Day's zuster op haar sterfbed verklaard dat zy het was, die Day's vrouw van den oever stiet, doch dat haar broeder daarby tegenwoordig en medeplichtig aan den moord is geweest. Spoedig na het afleggen van deze bekentenis overleed zij. Te Nieuw- York keerscht onge rustheid over do vele branden, welke ge durende de laatste weken zyn ontstaan in logementen, welke door een groot aantal ge zinnen worden bewoond en waardoor, ondanks de tijdige hulp der brandweer, vele personen zijn omgekomen. Men vermoedt dat deze branden met opzet zyn gesticht, op grond dat telkens sporen werden gevonden, dat daarby petroleum was gebruikt-, Wogene den laatsten brand is een jonge man in hechtenis genomen wegens vermoeden dat hy den brar.d heeft gesticht. U X IC 1ST X. -A. !W rs. Fi-ankrijl;. Dekoningin vanBngelandwordthedenmiddag te Grasse, by Cannes, departement der Mari tieme Alpen, verwacht, waar zy versiAeidene weken denkt te blyven onder den naam van gravin van Balmoral. Zy lieeft hot geheole „Grand Hotel" afgehuurd. De eerste verdie ping betrekt zyzelve, de tweede verdieping is bestemd voor prins en prinses van Bot tenberg, en de vertrekken gelykvloers zyn aangewezen voor het talryk gevolg. Meer dan 100 kisten waren vooraf uit "Windsor te Grasse aangekomen. De koningin zal er op haar eigen ledikant slapen, dat ook vooruit ver zonden was. Drie rytuigen, acht paarden en een kleine ezel moesten nog komen. Het ezeltje dient om, gespannen voor een armstoel op rolletjes, de koningin rond te ryden in den by het „Grand Hotel" behoorenden tuin en het daarhy golegen park van de barones Alice De Rothschild, dat deze voor de koningin ter beschikking, hesft gesteld. De gemeente raad van Grasse heeft 6000 fr. toegestaan ter waardige ontvangst der koningin. Maandag kwam het Engelsche eskader, dat het jacht der koningin begeleidde, to Cher bourg in de haven aan. De koningin ging niet aan wal, doch bracht den nacht aan boord door. Gistermorgen waren do autoriteiten aan de kade om hare majesteit te begroeten. Intusachen komt uit Grasse het bericht, dat daar en in den omtrek ernstig de pokken beerschen, vooral onder de behoeftige bevol king. Van de 100 gevallen waren er 13 doo- dtlyk. De ziekte is echter niet in de onmid dellijke omgeving van het hotel der koningir, waarvan het geheele personeel opnieuw is ingeënt. Voor het standbeeld van den schilder Moi8sonier is reeds by vrijwillige inschryving eene som van 25,000 fr. bijeengebracht. De Russische generaal der genie Tschikow wordt te Toulon verwachthy wil de marine- établissementen aldaar bezichtigen. De prefect van politie Lozé is benoemd tot commandeur van het Legioen van Eer. België. De te Antwerpen verschynende „Opinion" meldt dat de regeering aan de wetgevende macht zal voorstellen, den accyns op de suiker op te heffen. Generaal Bouianger is gistermorgen van Brussel naar Londen vertrokken. De werkstaking te Seraing kan als ge- ei odigd beschouwd worden. De werkstakers, zoowel de mynwerkers als de fabriekarbeiders dsr firma Cockerill, hebben besloten de werk staking niet voort te zetten. Naar men ver wacht, zullen Dinsdag a. s. alle werklieden den arbeid hervatten. Groot-Britanuiö. De minister van financiën heeft gisteren de kooplieden van Newfoundland ontvangen. Hy zeide dat alleen het buitengewone gevaar eener botsing tusscben do visscbers Tan New foundland en de Franschen aldaar de regeerirg deed besluiten om te handelen zooals zy hoeft gedaan. Hy' verklaarde zich overtuigd dat niemand der regeoring zal aanraden om van de quaestie een „casus belli" tusschen Enge land en Frankrijk te maken, en dit toch zou de eenige houding zyn, welke men zou kunnen aannemon, indien niet de toevlucht werd ge nomen tot eeno scheidsrechterlijke uitspraak. Hy hoopte dat verstandige raad ten laatste op Newfoundland zou zegevieren. Spaqle. De werklieden quaestie te Valladoiid neemt een ernstig karakter aan. Talryke arbeiders hebben het werk gestaakt en doorliepen de straat, onder het bedryven van baldadigheden. Naar het huis van den burgemeester werd met steenen geworpen. De politie heeft de orde hersteld eu militaire voorzorgsmaatrege len zyn genomen. Vereeiiijrcle Stilte». De Italianen in de Vereenigde Staten blyven op allerlei wyze protesteeren tegen den moord hunner landgenooten te Nieuw-Orleans. Ook te Troy, in den Staat Nieuw-York, hielden 150 Italianen eene bijeenkomst tot dit doel, maar eene talryke volksmenigte bestookte het gebouw, waar de Italianen byeen waren, met steenen, zoodat de politie tusschenbeide moest komen. Naar aanleiding van de bedreigingen, welke door do Italianen, die den moord willen wre ken, telkens zyn geuit, houdt de politie te Nieuw-York hen in het oog. Ook op de be weging der „Mafia," welke, naar men ver moedt, naar Nieuw-Yoik agenten gezonden beeft, wordt streng toezicht gehouden, Nader wordt uit Ni-?uv.- Orleans van gis teren geseind dat de a>.'e van beschuldiging wegens poging tot on.- >oping van sommige juryleden, die da Italia»' ,che beklaagden vrij- spraken, door de hoogo jury is goedgekeurd. De zaak zal dienen voor c w gewone rechtbank. 1 Sg|l Chili. Volgens de „New-York Herald" zal de regeering der Vereenigde Staten Dog twee oorlogsschepen naar Valparaiso zenden tot ver sterking van het Amerikaanscbe eskader by de Chileensche küst. Volgens berichten, te Liverpool uit Chli ontvangen, is het telegraphisch verkeer met Valparaiso wesr in zoover hersteld, dat tele grammen, welke uitsluitend betrekking hebben op zaken on_ dus niet van politieken aard zyn, weer worden overgeseind. De stad Valparaiso is overigens geheel van de buiten wereld afgesloten. IBc Congo-Stoat. Het artikel van de „Times" ovor den Congo- staat hoeft overal" zeer de aandacht getrok ken. Volgens den Berlynschen correspondent van de „Külnische Zeitung" wordt daar Stanley voor den achryver gehouden. Ook het „Journal des Dóbats" bespreekt de beschouwingen van de „Times" en be tuigt zyne ingenomenheid met dezen bond genoot in den strijd tegen de buitensporige belastingen, welke de Congo-regeering in den Vrystaat heft. Het Parysche blad beschouwt het als een opmerkeiyk teeken des tyds, da! men ook in Engeland den toestand juister gaat b9oordeel8D, hoewel deze omkeer in da openbare meening wel wat laat komt. Het „Journal des Débats" handhaaft tei volste zyne medodeelingen over de steed hooger opgedreven belastingen en voegt ei by: „En dan komt er nog by dat de Congo regeering voortgaat deze belastingen te innei op de meest hinderlyke wyze, zoodat de be paling van de Congo-akte, welke vrye scheep vaart op den Congo en zyne zyrivieren waar borgt, feiteiyk vernietigd wordt." Vandaar dat het Parysche blad blyft eischen dat de Congo-regeering zich houde aan di bepalingen, welke by de oprichting van dei staat zyn vastgesteld, en den vreemden koop lieden niet den handel onmogelijk poogt t< maken in het ontzagiyk groote gebied, da zij bezit. Het „Journal de Bruxelles" is zeer ver toornd op "net „Journal des Débats" en be weert dat alleen „de ongehoorde voorspoe van den Congo-staat" andoren naijverig maak en tot dergelyke beweringen aanleiding geefi Het oiiicieuze blad deelt mede dat het wee wie aan het Parysche blad de inlichtinge over den Congo-staat verschaft. Dit is d heer Gresshoff, de vertogenwoordigor van d Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschai die door de Congo-regeering van baar gebie is vorbannen en nu te Brazzaville verbli houdt. De CoDgo-regeering had last gegeven oi op den Boven-Congo de stoombooten te ot derzooken, ten einde te zien, of er ook vei boden wapenen, kruit en alcohol worden ii gevoerd. De heer Gresshoff weigerde echte de booten der Afrikaansche Handelsvennool schap ie laten onderzoeken en toen liet d Congo regeering deze door de politie aanhou den. Den heer Gresshoff werd toen het verbli in den Congo-staat ontzegd. Overigens houdt het „Journal de Bruxelles vol, dat de Congo-regeering geen inbreu maakt op de bepalingen van de Berlynscb Congo-akte. Tevens ontkent het bladdejuisl heid van de meening van de „Times," ds „de toestand van den Congo-staat hopeloo is". Dank zij den miiden gaven van konis Leopold en den Belgischen Staat, is het ever wicht tusschen uitgaven en inkomsten hei steld. „De reis van koning Leopold naar Loi den zegt het „Journal de Bruxelles" - heeft dan ook in geenerlei verband gestaa met de flnantiëele aangelegenheden van de Congo-staat". Naar aanleiding der mededeeling dat i Congo-regeering den heer Gresshoff het verbli in den Congo staat beeft ontzegd, meldt „N. Rott. Crt." dat reeds eene weerleggir der grieven van den vryen Congo-staat tegf den heer Gresshoff, punt voor punt, in handi is gesteld van onze Regeering met het ve zoek, door bemiddeling van den Nederlani ach en gezant te Brussel te bewerken, dat m rat-regel van verbanning, tegen den hei Gresshoff geheel ten onrechte genomen, nil door den souverein worde bekrachtigd, voo dat er een onderzoek hebbe plaats gehad. Hi besluit tot verbanning van den heer GressM is door deD gouverneur inderdaad genomf zonder onderzoek en zonder eenigen vorm n proces, zoodat hem zelfs de gelegenheid tl verweer niet gegeven was. „Den heer Gresshoif," zegt de N. R. 6'., tot Nederlandsch consul aan den Boven-ConS

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2