No. 9534 Zaterdag 21 Maart. A'. 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Maart. Burgerlijke Stand. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Hoor Leiden per 8 maanden. 7.77777.777 f 1>10. Franco per post...7....77777777777777 m 1.40. Afzonderlijke Nommers.7.7777777777777 0.06. Het bjj de Tweede Kamer ingekomen •wetsontwerp betreffende de wettelijk vast gestelde formulieren en titels in verband met liet overgaan van de Kroon op eene Koningin, bepaalt dat zoolang eene Koningin de kroon draagt, in alle wettelijk vastgestelde formu lieren, ambtstitels en officifcele benamingen, waarin het woord „Koning" voorkomt, in plaats daarvan het woord „Koningin" wordt gebezigd met inachtneming van de daardoor noodzakelijk wordende taalkundige verande ringen. Verder bepaalt het, dat voor de rechtsgel digheid van de toepassing sedert den over gang van de kroon op H. M. "Wilhelmina tot het in werking treden dezer wet, aan wettelijk vastgestelde voorschriften betreffende formu lieren, ambtstitels en officiëele benamingen gegeven, hot geen onderscheid maakt of daarbij het woord „Koning" dan wel het woord „Ko ningin" met inachtneming van de daardoor noodzakelijk geworden taalkundige verande ringen gebezigd is. De wet zal ook verbinden voor de koloniën on bezittingen in andere werelddeelen. De Regeering verklaart in do toelichting onder wettelijk vastgestelde formulieren enz. te verstaan de formulieren enz., vastgesteld bij eonige wet, kon. besluit, koloniale ver ordening of ordonnantie, enz. Onder formu lieren z\jn mede begrepen de formulieren van afkondiging van koloniale verordeningen en ordonnantiën, in de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen, de formulieren, die de grossen van vonnissen, notariëele en an dere authentieke akten aan het hoofd moeten voeren, alsmedo de formulieren van ambtseoden. Met ingang van 1 Sept. 1S91, is aan den hoer dr. L. C. Levoir, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als loeraar aan de Polytechnische School. Bjj koninklijk besluit van 19 dezer is bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal, in het hoofdkiesdistrict Hontenisso, op Dinsdag 31 Maart a. s. en, ingeval van herstemming, op Dinsdag 11 April daaraan volgend in te leveren, zullen geopend worden onderscheidenlijk op Donderdag 2 en 16 April daaraanvolgende. De toestand van het lid van Ged. Staten van Noord-Holland, den heer Van Stralen, is zorgelijk, maai' dadelijk gevaar bestaat er nog niet. De ljjder is door eene beroerte ge troffen. Dr. Liebreich uit Berlijn is gisteren weder te 's-Gravenhage aangekomen en aan liet „Hotel de Bellevue" afgestapt. Deze ge neeskundige zal nu vermoedelijk enkele dagen aldaar vertoeven. De afloop der gisteren te Amsterdam gehouden tinveiling was, dat verkocht werden -24,000 blokken Banka- van f 54 tot f 54s/t avarijprijs 545/s; J.216 blokken Banka-ge- raffineerd van f 54 tot 54'/, en 321)9 blokken Billiton van f 64 tot 54'/,. Voor de betrekking van directeur der „Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij," in de plaats van wijlen dr. IVesterman, worden aan de op 23 dezer te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders aanbevolen de hoerenH. T. Westerman en P. E. Tegelberg. Het Nederlandsche comitë voor de ten toonstelling te Parijs in 1889 bericht, dat eindelijk zijn aangekomen de bewijzen der bekroningen, bjj gelegenheid dier tentoonstel ling door de Nederlandsche inzenders verworven. Het comité stelt zich voor, de medailles on diplomata uit te reiken in eene plechtige zit ting, voorgezeten door den eere-voorzitter van het comité, den heer J. F. W. Confad, op Zaterdag 28 dezer, te halftwee des namid dags, in „Felix Meritis," te Amsterdam. Naar „De Standaard" verneemt, is in eone gehouden vergadering van het bestuur der „Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen", met commissién uit de provinciën Zuid-Holland en Groningen, besloten, het gesticht „Veldwijk" geene verdere uitbrei ding te geven, maar in genoemde provinciën gestichten in het leven te roepen, onder het zelfde bestuur. De militaire wielrijders zullen binnenkort eene vergadering beleggen ter bespreking hunner belangen. Een der punten van bespre king zal zijn, langs welken weg zij eene uniform zullen krijgen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene kennis: Het port der brieven in het verkeer niet de verschillende Staten van Zuid-Afrika is verminderd en nader vastgesteld, onverschil lig den weg, waarover de verzending plaats heeft: lo. voor de Kaap de Goede Hoop op 15 cents voor do gefrankeerde en 30 cents voor de ongefrankeerde voor elk gewicht van 15 gram of gedeelte van 15 gram; 2o. voor de Zuid-Afrik. Republiek (Transvaal), Britsch Bechuanaland en Oranje-Vrijstaat op 25 cents voor de gefrankeerde en 50 cents voor de ongefrankeerde voor elk gewieht van 15 gram of gedeelte van 15 gram. Het port der brie ven voor Natal blijft voorloopig onveranderd. Ontoereikend gefrankeerde brieven uit de Kaapkolonie, de Zuid-Afrikaansche Republiek (Transvaal), Britsch Bechuanaland en de Oranje- Vrijstaat worden voortaan belast met het dubbele van het ontbrekende port. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Juni en Juli e. k. aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande vee artsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad No. 99). De dag van aan vang zal nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toe gelaten, behooren zich schriftelijk, mits post vrij, vóór 2 Mei a. s. aan te melden b(j den directeur van gemelde school. i'urauugd IVIO Tl w H. Woensdagavond werd J. Beers, werkzaam bjj den heer De Jong, in de Donker- steeg alhier, plotseling door eene benauwdheid ovorvallen. Een dadelijk ter hulp geroepen geneeskundige kon, helaas, niets anders dan den dood constateeren. Men schrijft ons uit Zegwaard: Herhaaldelijk is het in den laatsten tijd voorgekomen dat konjjnonhouders 's morgens hunne konijnen dood vonden, terwijl de hokken meestal vernield waren. Dit wordt vermoedelijk veroorzaakt door honden, die des'nachts in het dorp rondzwerven. Zondag jl. vond eone inwoonster dezer ge meente dos morgens 7 konijnen gedood, het hok omvergeworpen en. vernield. Dinsdag morgen vond weder oen inwoner 4 konijnen op dezelfde wijze om het leven gebracht. De konijnen zjjn niet gebeten, maar oogen- schijnlijk doodgedrukt. Overal waren de afdrukken te zien der pooten van een hond. Afgaande op de stevigheid der hokken, moeten deze brutale viervoetige moordenaars niet van de kleinste soort zjjn. Toen gisternacht te Scheveoingen de schuit 105, schipper Abuis, landde, en de tot zwemmer aangestelde matroos. Teunis Harteveld, als naar gewoonte van boord gmg om een anker te zetten, ten einde zoodoende het schip naar de kust te winden, geraakte deze in eene van de verraderlijke diepten. Niettegenstaande de matroos W. Rosendaal dadelijk overboord sprong om zijn makker te redden, mocht hü daarin niet slagen, zoo dat Harteveld jammerlijk is verdronken. Do ongelukkige, een oppassend jonkman, was de steun zijner oude moeder. Het lijk is bjj de hoofden van het water- ververschingskanaal gevonden. Woensdag-avond geraakte de spoorwegarbeider J. bjj het station Helmond onder een goederentrein, welke daar geran geerd werd. De ongelukkige was dadelijk dood. Sedert eenige jaren schrijft men uit Veerne aan het „Handelsbl. van Antwer pen", had eene dievenbende zich gevestigd te Houthem, een grensdorp, welke regelmatig nu aan dezen, dan aan genen kant derFran- sche grens, hare expeditiën deed, om te plun deren, te rooven en te vernielen wat zij niet stelen konde. Al de leden dezer bende waren oud veroordeeldenallen hadden verscheidene misdrijven op het geweten. Nu onlangs had den zjj besloten een groote hoeve te Moer- kerke, in Frankrijk, te plunderen. Maar het scheen dat men het over het plan der onder neming niet eens was en uit wraak ging een dergenen, die tot de minderheid behoorde, zijne broeders aan het gerecht verraden. Hij maakte de overheid met het ontworpen plan bekend en deze kon al de noodige maatregelen nemen tot het inrichten van een wel beraam den valstrik. Toen de dieven op het gegeven uur ter plaatse kwamen, in den nacht van 13 op 14 dezer, vonden zjj de poort der hoeve bewaakt door den pachter, terwijl de veld wachter met de knechts op den zolder op de loer lagen. Deze laatsten deden een uitval. Do dieven namen de vlucht. Een van hen viel en brak zjjn arm. Hij vluchtte toch verder, gevolgd door zijne medeplichtigen en Meerschaert, den verrader. Deze laatste namelijk had zijne makkers vergozeld, om deze geen vermoeden te geven. De politie had daarvoor beloofd hem te sparen, wat er ook mocht voorvallen. De bende vluchtte nu over de Belgische grens, tot op het grond gebied van Houthem, binnen het huis van zekeren Carlier, gevolgd door den eigenaar der hoeve en den Franschen veldwachter. Eenige oogenblikken kwam een man buiten- geloopen, gewapend met een schop. De ver tegenwoordigers der openbare macht naderden en eensklaps klonk oen schot in de duisternis en de man met de schop viel met een schot in de djj op den grond. Het was Meerschaert, de aanklager van de bende. Degene, die het schot had gelost, was de Fransche veld wachter. Het gevecht eindigde hiermee en de twee geknvetston werden aangehouden, evonals de gebroeders Carlier, in wier woning de ban dieten gevlucht waren. Als een model van een journalist wordt door de Engelsche bladen W. H. Lucy genoemd, de redacteur van de „Daily News". Vooral als verslaggever was hjj in zjjn tijd onovertrefbaar. Zjjn uitstekend geheugen toch stelde hem in staat, zonder behulp van pot lood of papier, het gesprokene weer te geven. Vandaar dat het publiek hem dan ook niet als reporter herkende. In dit opzicht stond hjj ochter niet alleen. Wij hebben iemand gekend, schaft de „Arnh. Crt.", die dezelfde gave bezatmr. H.' H. Van Cappelle. Eens, dat een der redacteuren van de „Arnh. Ct." de vergadering der vereeni ging tot bevordering van lijkverbranding zou bijwonen en, vertrouwende op het prinsen- kwartiertje, iri de zaal 'verscheen toon de voorzitter prof. Tiele zijne openingsrede reeds had uitgesproken, wendde hfl zich tot zjjn vriend Van Capelle met de vraag, of deze hem ook kon helpen. „Ik heb niet met dat doel geluisterd," was diens antwoord, „maar ik zal 't beproeven." Terstond begon bjj uit zijn geheugen neer te schrijven wat hjj ge hoord had. Het verslag kwam in de courant en des avonds zeide prof. Tiele tot den redac teur: „gjj hebt uitnemend mjjne rede weerge geven, 't was bijna woordelijk." Te Gartsherrie, bij Glasgow, heeft weer eene ontploffing plaats gevonden in een hoogoven, waardoor twee werklieden gedood en acht gewond werden. Dit is reeds de derde dergelijke ontploffing, welke in den tijd van tien dagen gebeurde. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Vu 1—0 regeli l.SS. Iedere regel aeer Qreotere letters naar pluUraimte. Veer bet inoesseeren buiten de itad wordt fQ.it berekend. De Bank te Monte-Carlo is aan het vechten tegen eene combinatie van „kapitalisten." Het maximum van inzet is bepaald om den spelers te beletten boven een zeker bedrag telkens de inzetsom te ver dubbelen. Een aantal spelers poogde deze bepaling te ontduiken door voor gezamenlijke rekening te spelen. Als de leider van het spel doubleeren wilde, zette een tweede speler eveneens het maximum. Was het weer noodig, twee anderen. Nu heeft de Bank Dinsdag-avond geweigerd toe te staan, dat meer dan een persoon tegelijkertijd de hoogste som inzet. Verontwaardiging der spelers! Maar de Bank is onvermurwbaar. „Ik wed zes dat gjj ver liest, tegen zes dat ik win," is haar motto. Te Nieuw-York zjjn in de Blecker- en Greenstraten de groote inrichtingen tot het vervaardigen van kleeren van de heeren Alfred Benjamin en Co. bijna geheel door brand ver nield. Honderd meisjes, die in de bovenste verdieping aan het werk waren, zjjn allen gelukkig ontkomen. De schade wordt geschat op 1,500,000 dollars. Bjj de opvoering van Massenets nieuwe opera „La Mage," welke niet bijzonder voldeed, ontstond twist tusschen de heeren Massenet en Lassalle, den bekenden zanger. De twist liep zóó hoog, dat Lassalle den componist zijne getuigen zond. CORRESPONDENTIE. De heer F. Oslerloh, handelaar in uitsluitend Natuurboter, verzoekt ons te willen vermelden, dat h(j zich volkomen veroenigt met de gisteren in ons blad door de firma wed. J. Steenhauer Zn., alhier, gestelde vraag aangaando de Plantenboter. Geveilde peroeeleu. Uitslag van de te Zoetermeer in het koffie huis van M. H. Begeer gehouden afslag van 2 perceelen huizen, ten overstaan van Notaris Van Hamersvelt. Perceel 1een woonhuis met erf en tuintje aan de Dorpsstraat, te Zoetermeer, groot 2 aren, 22 centiaren. Stond in bod op f 3000, werd verhoogd mot f 500, daarna met nog f 300. Afgeslagen, doch niet gemijnd. Kooper A. Van der Eyk, te Zegwaard, voor f 3800. Perceel 2een arbeidershuis met erf en grooten tuin, aan de Voorwegwatering, te Zoetermeer, ter grootte van 29 aren, 75 cen tiaren. Stond in bod op ƒ1000, werd afge slagen en gemijnd op 100. Kooper A. Van der Hoeven, te Stompwijk, voor ƒ1100. ALFEN. Bevallen: N. Kuif gob. De Bidder, D. M. Overea geb. Van der Laan, D. J. M« Van Wijk geb. Schouten, D. E. Vis geb. Streef- land, Z. M. S. Pannevis geb. Otto, Z. A. De Goede geb. Van der Haas, Z. Overleden: H. M. Do Bruin, jm. 7 m. E. Th. Ponsioon, echtgon. van C. Toor, 50 j. J. Van Wijk, cohtgen. van C. Van 't Riet, 69 j. E. Saai', wed. van P. Blok, 83 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: A. Verhagen geb. Zwart, Z. Th. Ponsioen geb. Van Bnuren, D. N. Van Soest gob. Van Kreuningon, D, A* Schuller geb. Van der Ende, Z. OUDSHOORN. Bevallen: N. Raaphorst geb. Griffioen. Z. M. De Looij geb. Verheul, Z. L. De Kwant geb. Van der Weiden, Z. Overleden: D. Stroes, jm. 14 d. M. Plomp, jm. 10 j. J. H. Treur, jm. 19 j. L. Janszon, echtgen. van G. Den Broeder, 60 j. A. Hardon- bol, wed. W. Van Diest, 72 j. Gehuwd: G. De Jeu, jm. 28 j. en N. Donker, jd. 26 j. J. J. Ooert, wednr. 82 j. en M. Neder- veld, wed. 29 j. D. Van Schaik, jm. 28 j. en M. Bogerd, jd. 30 j. BODEGRAVE. Bevallen: A. Ten Brinke geb. Verburg, D. J. Ooatveen geb. v. d. Kooij, D. W. Schoo geb. Stekelenburg, D. A. F. Dekkers geb. Van Hartingsveldt, D. P. Beons geb. Van Wijk, Z. L. C. Gerritsen geb. Van Eeuwen, D. N. Gelderblom geb. Boerefijn, Z. M. A. Van Noort geb. Van Eek, D. M. Hamerslag geb. De Pater, Z. G. L. Optenberg geb. Mulder, D. J. Kroon geb. Slegtenhorst, D. I. Simonso geb. Blonk, 2 D. J. Van Egdom geb. Oosterom, Z. Ovorleden: H. Van Sevenhoven, 25 j. P. Van Leeuwen, 6 m. C. Mooij, 64 j. J. H. Zuur- veen, 18 j. J. M. Tbijssen, echtg. van J. Do Vet, 45 j. G. De Jong, echtg. van A. Van Gremiin. gen, 75 j.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5