N°. 9533. Vrijdag SO ISaart. A°. 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Westerland-Sylt. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ¥©or Leiden per 3 maanden......V."..7. f 1.10. Franco per post7.7.777.7777 1.40. Afzonderlek» Nommers.77.7.'... n 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f t.M}. Grootere lettere near plaatsruimte. Vo.r Int mcasseerea buiten d. stad werdt fo.16 bereken. c jii e 11 g-<1 Nlenvrs. Den 22sten Febr. 11. zette zich te Katwjjk aan Zee eene kip te broeden. In den nacht van den lOden Maart werden de eieren 2'/. meter onder de sneeuw bedolven en bleven daaronder tot 's namiddags 4 uren, toen men ze terugvond. De kip zette zich opnieuw op het nest en bleef daar rustig zitten tot den 15den Maart, toen 9 kuikens voor den dag kwamen. De schuit van den reeder Brink, t9 Scheveningen, is gisteren op zee in aan varing geweest met een vaartuig van reeder T. Vrolyk. Laatstgemelde schuit is onmiddellijk gezonken, maar de bemanning is gered en overgebracht op de schuit van Brink. Gisteravond te 7 uren werd de equipage to Scheveningen aan wal gezet. Inde wachtkamer van het Witte- kruis-badhuis op het J.-D.-Meyerplem, te Am sterdam, is het volgende biljet aangeplakt: „ieder heeft regt op een kaammer A 15 minuten en mon mag het niet ontrijnigen nog den good dat ieder wagte sig voor schande en er mag niet gezongen of gevloten worden per order." Deze mededeeling moge niet pleiten voor kennis der Nederlandsche taal, ze getuigt toch van het streven naar reinheid en orde. Een diefstal, gepleegd onder zoo buitengewone omstandigheden als te Gro ningen dezer dagen, is zeker eenig in onze crimineels geschiedenis. Een heer in de Heerestraat wa3 Zondag naar de kerk. Hy had zyn gouden horloge met ketting op de kamer laten liggen. Het was wel bewaard onder de hoede van eene dienstbode. Deze echter moest even uit om eene courant aan een der buren te brengen en van hare afwezigheid werd door een dief gebruik gemaakt, om het horloge weg te nemen. In zoover gelijkt het verhaal op dat van andere diefstallen. Maar waarschijnlijk is het volgendo nooit eerder voorgekomen. De bestolene ontving nl. eene briefkaart van den volgenden inhoud WelEHeer Ik heb de eer, ter uwer geruststelling kond te doen, het door UE. reeds lang genoeg be zetene horologie in betere handen is overge gaan (artikel een van onze sociale toestandenl troost u dan met de herinneringen aan het verleden aangenaam bezit. Een Vriend van algemeen bezit. Do „Asser C r t." deelt mede: Zon dagmorgen in de vroegte heeft zich in alle stilte uit Veendam verwijderd de chef-veld wachter F. T. Toen men 's morgens do niet gesloten woning binnendrong, waren daaruit al do meubelen verdwenen. Er is Zondag al dadelijk naar verschillende stations geseind om aanhouding van den voortvluchtige, daar deze nog eene som van drie- a vierhonderd gulden had af te dragen aan den gemeente ontvanger, wegens opgehaalde schoolgelden. Ook moet de bedoelde persoon een vrjj aan merkelijk bedrag aan kleine schulden hebben achtergelaten. Uit Groningen meldt men dat door den commissaris des Konings F. Tilbusscher uit zyne betrekking van veldwachter der gemeente Veendam is ontslagen. Gelijk reeds per telegraaf is ge- meld, is de Engelsche stoomboot „Utopia", welke 800 Italiaansche landverhuizers aan boord had, bjj Gibraltar in botsing gekomen met het Engelsche pantserschip „Anson". Do „Utopia" ontving een ernstig lek bjj den achtersteven en zonk binnen 10 minuten. Onmiddellijk werden de booten van de „Anson" en van de andere Engelsche oorlogsschepen, die in de nabijheid waren, uitgezet om de schipbreukelingen te redden, maar dit ging zeer moeilijk, daar de wind zeer hevig was. Eene stoombarkas sloeg om en daarbij kwa men eenige matrozen om. De aanvaring vond in den avond plaats. Dat nog velen gered konden worden, is vooral te danken aan de electrische lampen aan boord van de Engelsche schepen, waar door het tooneel der ramp geheel kon ver licht worden. Volgens eene depeche uit Gibraltar van heden vreest men dat bij het zinken van de „Utopia" 500 personen zijn verdronken. Tot dusver zijn 318 personen gered en 90 Ijjken gevonden. Dezer dagen werd in den Main eene groote partij jonge karpers losgelaten. De tien tot vijftien cM. lange vischjes wer den betrokken uit de vischteeltinrichting te Wiesbaden. S m a k e 1 ij k e t e n! TeBerlynis eon slager tot 4 maanden gevangenisstraf en 300 M. boete veroordeeld, omdat hij worst maakte van het vleesch van gestorven honden. De militaire magazijnen en voor- raadsgobouwen te Neufchateau zjjn geheel verbrand. Bij een proces wegens mishan deling van een kind te Londen, bleek dat de beschuldigde den 9-jarigen jongen had ge kocht voor twee pint ale. Tal van Duitsche beambten, die uit Rusland verbannen werden, zijn te Mys- lowitz aangekomen. De nieuwe koningin der Sandwich eilanden is gehuwd, maar kinderloos. Haro opvolgster is de dochter van hare overleden zuster, die zich verheugt in den naam van Victoria Kamekiu Kaiulani Lunalilo Kalanin- niahilapalapa; zij is 16 jaar oud en werd in Engeland opgevoed, waar men haar bjj ver korting miss Cleghorn noemde. INGEZONDEN. Plantenboter. Zou het niet billijk z(jn tegenovor de fabri kanten van kunstboter en in het belang van het publiek, dat bovengenoemd artikel, even als kunstboter voorzien moest zijn van het merk „surrogaat" of van haren waren naam, zjjnde vet? De ondargeteekenden stellen deze vraag, daar men bij de aanbeveling in de courant de Plantenboter zelfs nog beter dan Natuur boter durfde noemen, maar hun bij kennis making is gebleken, dat de Plantenboter zelfs niet de Kunstboter kan vervangen, daar deze, goed bereid zijnde, ten minste den smaak en de eigenschappen van natuurboter nog eenigs- zins nabijkomt, hetgeen met Plantenboter vol strekt niet het geval is. Na dankzegging voor de verleende plaats ruimte, verblijven ujy UEds. Dw. dienaren Wed. J. Steenhaukh en Zn., Handelaren in uitsluitend Natuurboter. Eene waarschuwing. Daar de tyd weder aangebroken is, dat men den tuinman zjjn tuin laat in orde maken, en men dus vanzelf eenige nieuwe planten daarin moet hebben, en vooral dit voorjaar, nu wij zulk een strengen winter achter den rug hebben, die ons zoo vele rozen, rhododen drums, aucuba's, Lauro-Cerasus en meer andere planten heeft doen vorliezen, zoo dacht ik, dat het niet ondienstig kon zijn, de liefheb bers eens te waarschuwen, om vooral met het aankoopen van nieuwe planton zeer voor zichtig te zijn en de benoodigde planten niet anders te bestellen dan bij een vertrouwden bloemist, tuinman of boomkweoker. Vooral in dit voorjaar, nu er zulk eene massa half doode en zieke planten is, moet J men zeer op zijne hoede wezen en geene inkoopen doen op markten of op venduhuizen, daar op die plaatsen moor zieke en halfdoode planten verkocht worden dan gezonde, en dit is voor een leek niet gemakkelijk te zien. Men kan daar zelfs een zeer mooien boom koopon, doch dan is men nog niet eens zeker dat de wortel gezond is. Zoo wachte men zich ook voor het meeren- deel van die advertentièn, waarin men ver zocht wordt het bedrag per postwissel over te maken, of voor zendingen, welke niet anders dan onder rembours geschieden. Men is in beide gevallen eerst zijn geld kwijt, eer men de waar heeft. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing van bovenstaande, verblijve ik achtend X. Y. Z. Geveilde peroeelen. De ten overstaan van den notaris Honge veld, te Hazerswoude, geveilde potten-, pannen- en tegel fabriek „Werklust", te Hazerswoude, is met enkele gereedschappen aangekocht door den heer Cs. Filippo, te Leiden, voor ƒ18,103. ALKEMADE. Geboren: Theodorus, z. van Jo hannes Spruit en Gerdina Yan Braak. Hormanus, z. van Pieter Yerdel en Adriana Margaretha Loos. Johannes Adrianus, z. van Joh. Yaneman en Alida Van der Fits. Cornelia, z. van Johannes Van Beek en Cornelia Hoogcnboom. Overleden: Cornelia Ouwens, 77 j., overleden te Nieuwer-Amatel, Tveduvro van Pieter Timmers. NOORD'WIJK. Geboren: Theodora Maria en Anna Cornelia, drs. van B. A. Egmer en C. Zeestra ten. Cornelia Hondrikus Adrianus en Alida Geor- truida Catharina, z. en d. van C. P. Alkemade en G. Homau. Johannes Leonardns, z. van C. Janson en A. Prins. Quirina, d. van W. De Haas en E. Yan Rijn. Sophia Catharina, d. van H. Ruigrok en M. Van Rhijn. Margaretha Jacoba Franeisca, d. van F. L. v. d. Weyden en C. Nulkes. Elisa beth Maria, d. van J. W. Paardekooper en M. Yan Steijn. Gehuwd: Fi D. Meijer en W. Marijt. Overleden :ViM. v. d. Putten, 7 m. P. Barn- hoorn, 3'/j j. G. P. Lindliout, lj. W. v. d. Haak, 69 j. NOORDTCIJKERHOUT. Bevallen: C. H. Hoog duin, vr. van H. Heemskerk, d. D. Van Yelzen, vr. van K. v. d. Berg, d. A. Koster, vr. van G. Geerlings, z. Getrouwd: C. W. F. Wegner, 28 j., van Pöpelwitz-Breslau, en W. M. Koudys, 29 j. Overleden: C. v. d. Berg, 71 j. H. Heems kerk, 6 j. C. v. d. Berg, 4 j. J. Koster, 77 j. HILLEGOM. Geboren: Margarotha Hillegonda, d. van Gerrit v. d. Vliet en Marigje Deen. Catharina Hendrika, d. van Petrus Van Berkel en Anna Catharina Broers. Cornelia Alida, d. van Albertns Gcrardus Yernooy en Cornelia Alida Van Beek. Joo6t, z. van Theodorus v. d. Stelt en Catharina Mesman. Overleden: Hendrik Jan Sorascn, 29 j., echtg. van Petronella Benkers. Novelle van Nathalie Von Eschtruth. dook Joiianna. 14) Zonder eenig geraas te maken, trad hij nader. Daar zag hij het lieftallige meisje zitten, met de hand onder hot hoofd geleund, het zonnetje schitterde door de blonde lokken en deed haar eenvoud en ongekunsteldheid nog beter uitkomen. Zjj sohesn in diep ge peins verzonken en snikte, terwijl zij zich vluchtig de roodgeweende oogen afdroogde en de zee tegenblikte. Zachtkens trad hy achter haar. „Lisa", sprak hjj byna onhoorbaar. Verschrikt sprong zy op. Met wijdgeopende oogen staarde zij hem aan, eene lichte sid dering doorliep hare ledon. „Lisa", herhaalde bil, „luister, bid ik u, slechts een oogenblik naar mij. Hij trad nog nader, zij bleef hem sprake loos aanzien en streek langzaam het krullend haar van het voorhoofd. „Lieve Lisa", sprak hy opeens vastberaden en innig, „u heb ik lief; geen ander dan gij zult mü toebehooren, Zjj maakte eene atwerende beweging met de hand. „Laat mjj uitspreken..." verzocht hy dringend. Trotsch en üer zag zij hem aan. „Geen woord meer, mijnbeer!'"sprak zij, „wat heb ik misdaan, dat gjj het recht hebt mij te beleedigen?" Ook hij richtte zich op, maar keek haar vriendelijk in de fonkelende oogen. „Lisa, indien ik een trouwring aan de hand droeg, zoudt gij u door my beleedigd mogen achten. „Wat komt het er op aan", viel zy hem driftig in de reden, „of gij dien ring hebt afgelegd; liever wenseh ik door de golven der zee medegevoerd to worden, dan over het puin van het levensgeluk van anderen naar het altaar te willen gaan. Het is ook niet ridderlijk van u my stil hierheen te volgengij hadt my deze pijnlijke ontmoeting kunnen besparen." Zy deed eenige schreden voorwaarts en wilde zich haastig verwijderen. Rectow stond echter spoedig voor haar en weerhield haar. „Mejuffrouw", zeido hy, „uwe woorden gelden voorzeker den heer Ercksdorff, een ge huwd man en vader van twee kinderen, niet waar? Maar veronderstel dat myn hart nog vry was, zoudt gy dan de myne willen worden Slechts één oogenblik zag zy hom verbaasd en ongeloovig aan. „Laat my toch doorgaan, mijnheer, ik moet weg!" „Neen, Lisa, zoo laat ik u niet gaan. Geloof mij toch, ik ben Ercksdorff niet." Zij durfde hare ooren nog niet gelooven en zag hem angstig aan. „Maar als ge het niet zijt, wat beduidt dit alles dan toch eigeniyk?" Hy drukte hare beide handen nog vaster in de zyne: „Lieve Lisa, vergeef mij de scherts, welke my reeds lang berouwd heeft. Ercksdorff en ik hebben onze namen verwisseld. Nooit heeft een andere ring dan die van myn grootvader aan myn vinger geprijkt. Ik ben Rectow, was eerst vrouwenhater, maar denk er nu anders over, 'oeste Lisa. Mag ik nu een beter antwoord van u hooren?..." Lisa antwoordde niet, maar werd beurte lings rood en bleek. Het was haar onmogeiyk om eon woord te spreken. Zy gevoelde zich zoo gelukkig. Rectow las echter het antwoord in hare oogen en omhelsde haar teeder. Zjj weerde hem niet langer van zich; zyne openhartige bekentenis was haar genoeg. Beidon staarden in do zee. Hooger verhieven zich de golven, alsof zy het verliefde paar wilden begroeten, en rolden dan weer rustig voort als zy baar „blauw", de kleur der trouw, voor hun oog ontplooid hadden. De merel zong zoo lustig zyn lied, als om den lof te verkondigen van het nieuw gesloten verbond. De bloempjes op de heide, ze schitterden zoo schoonalles ademde liefde en vrode! Mejuffrouw Sidonie had aan het venster gestaan, toen de huishoudster Rectow door den tuin en het weiland heen naar de duinen voerde. Zy ergerde zich or aan, dat Lisa ook een aanbidder had, doch zy troostte zich met de gedachte dat het armo, dwaze kind een getrouwd man tot haren vereerder had gekozen; daarom sloeg zy ylings den weg naar bet strand in, waar zy hoopte haren luitenant te ontmoeten. Toen zij het „Tehuis voor onbestorven weduwen" naderdo, zag zij eene jonge, zeer élégant gekleede vrouw aan de deur der tent staan. Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5